Daleký výlet za jižní oblohou duben 2015

Pozvánky na star-party, zážitky, pozorování.
Uživatelský avatar
dablik
Příspěvky: 610
Registrován: 17. 09. 2012, 13:17
Bydliště: Zichovec
Věk: 45

Daleký výlet za jižní oblohou duben 2015

#16

Příspěvek od dablik »

Pavle, kasli na propocty Vyrazime proste do Afriky a je to.
na foceni: SV80 APO, WO102 GT, ASI1600MM cool, 8x50 hledacek + QHY5, hodne ruznych krouzku a udelatek :)  
montaz: EQ6R
Uživatelský avatar
Vabra
Příspěvky: 3885
Registrován: 10. 02. 2006, 17:20

Daleký výlet za jižní oblohou duben 2015

#17

Příspěvek od Vabra »

OT : a ještě k té konstantě musíš připočíst cenu optiky a kamer, které jsi za ty roky vstřídal( byly roky, kdy jsem se nedostal pod 50.000Kč/rok jen v materiálu)No ono to bude podobné. Započtení amortizace techniky může jednu astrofotohodinu (AFH) v zámoří paradoxně zlevnit v porovnání s focením z domácích luhů a hájů.
Pokud člověk "spotřebuje" (amortizuje, obnoví, vylepší, rozbije... ) techniku za 50.000 ročně a zůstane s ní doma na dvorku, tak díky počasí v naší kotlině jej bude stát jedna AFH, klidně zase 1000Kč. Pokud fotí úzkopásmově a může i za měsíčního svitu, nebo je důchodce a nemusí ráno do práce pak samozřejmě méně.
Ač se snažím a podmínky mám doma na zaměstnaného otce tří dětí hodně nadstandardní, tak za posledních 6 měsíců bych spočítal kvalitní bezměsíčné noci na prstech jedné ruky...
Pokud (jako třeba nejmenovaný kolega) navíc na každou takovou noc vyrazím 100km tam, běží celou noc motor a pak zase 100km zpátky, tak i toto podnikání má nějaký náklad (1500 Kč /noc?).
Prostě se musíme smířit s tím, že jsme blázni a vyhazujeme peníze oknem. Soudný, ekonomicky gramotný člověk se nikdy nemůže stát astrofotičem…
… leda by tento koníček byl pro něj důležitý relax od denních starostí a vydělávání peněz.
PS: a to tady nemluvím za „pasívnější“ kolegy, kteří mohou mít i dražší techniku a nestráví s ní pod oblohou ani těch bídných 50 hodin ročně…
Pavel Vabrousek
Uživatelský avatar
Vabra
Příspěvky: 3885
Registrován: 10. 02. 2006, 17:20

Daleký výlet za jižní oblohou duben 2015

#18

Příspěvek od Vabra »

Pavle, kasli na propocty Vyrazime proste do Afriky a je to.
Jasně že jo! Dnes potvrdil i Evžen, že s ním máme na 90+% počítat.
Pavel Vabrousek
Uživatelský avatar
ladis
Příspěvky: 2969
Registrován: 05. 09. 2006, 05:12
Bydliště: Dolní Bousov
Věk: 44

Daleký výlet za jižní oblohou duben 2015

#19

Příspěvek od ladis »

Tak jsem počítal náklady na hodinu vizuálu a vychází mi to na cca 350kč/1 pozorovací hodinu za posledních 7 let. Takže stejně, jako letová hodina na větroni ::)
Obrázek
Ladislav Červinka
vizuální pozorování a fotometrie proměnných hvězd a zákrytů hvězd planetkami
Uživatelský avatar
mitovka
Příspěvky: 2106
Registrován: 17. 12. 2007, 06:38

Daleký výlet za jižní oblohou duben 2015

#20

Příspěvek od mitovka »

Sám síce plánujem výlet do Namíbie až v r. 2018 keď bude v Európe planetárne zúfalstvo, ale zaujímam sa o podmienky a zaujalo ma toto Vaše vlákno.

Pár známych z Maďarska chodí fotiť do Namíbie, časť na dedikované astrofarmy, druhá časť má za sebou asi 3 výlety na "bežnú farmu".

Čo sa týka tej obyčajnej farmy (Isabis), tak minulý rok pochodili cenovo vraj tak, že s odletom z Budapešti ich letenka stála 850 Euro, víza 40 Euro, preprava na miesto a ubytovanie  (10 nocí - 4 osoby) 220 Euro. Strava každý ako sa zariadi, cena potravín vraj približne ako u nás. Jednému účastníkovi (Fenyes Lorand) však na mieste nefungovala montáž a na určitú dobu sa s astrofotografiou odmlčal a nechalo to v ňom dosť hlboké stopy (ako som čítal jeho zápisky tak aj pozitívne stopy).

Partia na dedikovanej astrofarme (Hakos) vraj pochodila cenovo cca na dvojnásobku, ale s polpenziou a možnoťou prenajať si množstvo náradia (a určite aj možnosťou poriešiť prípadnú nemilú poruchu).

Sám dúfam že to tam niekto ešte najbližšie roky pochodí a získa viac skúseností so seeingom. Na jednej strane mi ho totiž viacerí komentovali ako "bežný ako aj u nás", na druhej strane som videl z farmy Hakos nahratý Saturn na úrovni fyzikálnych limitov 40cm zrkadla.
mitovka
Uživatelský avatar
Vabra
Příspěvky: 3885
Registrován: 10. 02. 2006, 17:20

Daleký výlet za jižní oblohou duben 2015

#21

Příspěvek od Vabra »

Možná že kvůli špičkovému seeingu stojí SALT u Sutherlandu, když by mohl mít jinde více jasných nocí...

Když jsem pročítal jejich logy, měli tam vždy několik nocí v měsíci se sub vteřinovým seeingem (okolo 0.5"-0.6")...

Ještě připojuji link na PDFko ze kterého jsem čerpal většinu informací o počtu jasných nocí v JAR a Namibii:
http://arxiv.org/pdf/1202.4747.pdf

Zajímavá je předeším mapa s "vrstevnicemi" procent jasných nocí na stránce 3.
Pavel Vabrousek
Uživatelský avatar
pivocz
Příspěvky: 19
Registrován: 06. 04. 2014, 13:59

Daleký výlet za jižní oblohou duben 2015

#22

Příspěvek od pivocz »

Tak tohle mne opravdu nadchlo. Skoda jen ze vetsinu roku2015 budu mimo evropu ale pokud budes neco resit i na 2016 dej urcite vedet s dostatecnym predstihem si to zaridim a rad se zucastnim :)
Uživatelský avatar
Vabra
Příspěvky: 3885
Registrován: 10. 02. 2006, 17:20

Daleký výlet za jižní oblohou duben 2015

#23

Příspěvek od Vabra »

ale pokud budes neco resit i na 2016 dej urcite vedet s dostatecnym predstihem si to zaridim a rad se zucastnim
Ani rodina ani finance mi nedovolí létat fotit jižní oblohu každý rok. Takže se mnou můžete počítat zase někdy kolem roku 2020...
Pavel Vabrousek
Uživatelský avatar
Vabra
Příspěvky: 3885
Registrován: 10. 02. 2006, 17:20

Daleký výlet za jižní oblohou duben 2015

#24

Příspěvek od Vabra »

Zdravím,

tak se z pracovních důvodů přesouváme na květen cca 10-24 podle letenky...
+ o cca 100$ levnější letenka
+ o trochu delší noci
- o trochu větší zima v noci.
+/- méně Oriona, více Štíra...

Navíc máme předjednanou za rozumné peníze farmu cca 30 km západně od Sutherlandu, která přeje astronomickým amatérům.
Zvažujeme zda si budeme vařit nebo objednáme nějakou polo/plno/penzi.

Jeden kolega ze zdravotních důvodů vypadl (zde s fóra letíme já, Evžen a Ďáblík). Pokud by se chtěl někdo ještě přidat tak má poslední šanci.
Příští týden chceme koupit letenky...


Pavel Vabrousek
Uživatelský avatar
Vabra
Příspěvky: 3885
Registrován: 10. 02. 2006, 17:20

Daleký výlet za jižní oblohou duben 2015

#25

Příspěvek od Vabra »

Tak nakonec letenky zakoupeny z Vídně přes Quatar do Kapského Města (všechny lety Boeing Dreamliner) za cca 15000 Kč.

Sobota 9.5. až neděle 24.5. (návrat domů až v pondělí večer).

S majitelem farmy řešíme jaké auto bude potřeba na místní šotolinové cesty (malé SUV na 14 dní bude asi za 16000 Kč pro všechny)...

Ubytování zde:
http://www.discoversutherland.co.za/acc ... uest_farm/
Bez stravy 22USD na osobu a noc. Plná penze + 17 USD osobu a den.

Takže teď už jen neonemocnět, a alespoň 50% (lépe 80%) jasných nocí... ;)


Pavel Vabrousek
Uživatelský avatar
mailt
Příspěvky: 18
Registrován: 13. 02. 2014, 20:04

Daleký výlet za jižní oblohou duben 2015

#26

Příspěvek od mailt »

Ahoj,
ten výlet vám závidím Já jsem byl v JAR tři roky zpátky, bylo to na 8 dní taky v půlce května, ale za jiným účelem (vinařská turistika, sjezdili jsme všecna významnější vinařství od Cape Townu na JZ přes Střelkový mys na jihu az po Paarl na severu).
Ve Western Cape tehdy počasí nebylo nic moc, první den nádherně, teploty 25 st.C, druhý den ještě hezky, ale už s vysokou oblačností a od třetího dne až do odletu už bylo zataženo, občas s deštěm a ke konci denní teploty kolem 12 st.C. Sutherland už je ale přece jen víc na sever a dál od pobřeží, tak ať vám to vyjde lépe.
Ohledně auta a cest, my jsme měli půjčenou jen nějakou Corsu s motorem 1.3 a i když se k těm vinařstvím jelo šotolinou třeba 15 km, nikde jsme neměli problém.
Sky-Watcher 200/1000mm Black Diamond; Celestron N150/750; naváděná montáž CG5 Advanced GT
Uživatelský avatar
mitovka
Příspěvky: 2106
Registrován: 17. 12. 2007, 06:38

Daleký výlet za jižní oblohou duben 2015

#27

Příspěvek od mitovka »

Pred časom som spomínal že som mal možnosť spracovávať video Saturna z Namíbie, autor s ním končne vyšiel na svetlo sveta, je príliš skromný je dobré to pozerať zväčšené na 200%:

http://www.asztrofoto.hu/index.php?page ... 1422562789

Snáď zverejní aj čisto L snímok v 100% veľkosti, prípadne video, verte mi je to to ozaj zážitok. Raz sa tam musím dostať...
mitovka
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11600
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Daleký výlet za jižní oblohou duben 2015

#28

Příspěvek od Psion »

Tam budou mít možná i jinou stupnici seeingu, protože my bychom psali 10/10 každé focení :)
Uživatelský avatar
Vabra
Příspěvky: 3885
Registrován: 10. 02. 2006, 17:20

Daleký výlet za jižní oblohou duben 2015

#29

Příspěvek od Vabra »

Tak máme finální účet na výlet pod Jižní kříž (alespoň v této přípravné fázi):

Ubytování Blesfontein: 8000 Kč na osobu (každý samostatný pokoj)
Letenka Qatar Airlines: 15000 Kč (viz výše)
Pronájem SUV auta Herz: 4000 Kč (Toyota RAV4)

Tj. mandatorně 27.000 Kč osobu + útrata na místě (jídlo, benzin, vstupy do národní parků).

Vypadá to lépe než jsem čekal a to nám kurz koruny zrovna moc nepomohl. ;)
Pavel Vabrousek
Uživatelský avatar
kk
Příspěvky: 125
Registrován: 06. 07. 2007, 23:04
Bydliště: Praha
Věk: 58

Daleký výlet za jižní oblohou duben 2015

#30

Příspěvek od kk »

Ahoj,

no s jakou chutí bych jel ... viděl jsem tam oblouhu jak nikdy v životě. Loni jsem byl v Britské Kolumbii, kilometry kolem jen mědvědi a komáři, my v cca 1200 metrech, ale dojem z oblohy nic moc. S JARem nejde srovnat.

Co mě tam přišlo zajímavé a možná není dobře patrné z mých poznámek tady na AF:

1) Jezdí se vlevo a to hned od letiště :-), mě kamarád doporučil automatickou převodovku a udělal jsem dobře, řadit levou by byla potíž navíc.
2) V pustině nestopují jenom lidé - dost unavený jsem jel přes Caroo po dvou nocích pozorování a mezi mžitkami před očima mám pocit, že mi něco stojí v cestě se zdviženým palcem. Nejbližší městečko bylo padesát kiláků kamenitou pouští a tak jsem objekt měl za halucinaci. Nu a na poslední chvíli jsem zastavil před obstojně velkou opicí.
3) Kolem SAAO je idelání pozorování také kvůli velmi nízké vlkosti vzduchu, rozumné nadmořské výšce a nízké prašnosti. V Sutherlandu je veřejné osvětlení, ale dá se pozorovat i přímo v něm.
4) U zmiňovaného Jurga jsem byl, půjčíl mi CPC 11", bydlí přímo na okraji městečka. Dobrý borec, lokální podnikatel. Kdybych jel příště tak se pokusím zase si někde větší přístroj půjčit.
5) V noci zima, tam bez námrazy a v Cedebergu drobná vrstva ledu všude. Hodí se čepice a rukavice :-). A měl jsem velmi nebezpečnou příhodu s prudkou vánicí, před níž jsme ujeli na poslední chvíli. Myslím, že to bylo tohle: http://www.novinky.cz/zahranicni/svet/2 ... zstvi.html . Pro mě potíž, protože jsem používal malinkaté autíčko na letních kolech, silnice k Jurgovi má tak 70km pustinou, kvůli SAAO je to sice dobrá alfaltka, ale ji prý zavalilo 60cm sněhu.
6) Na SAAO tehdy provozavali pro návštěvníky 16" Meade, ale byl zrovna porouchaný, tak jsem s ním nekoukal.
7) V LMC se nejsem schopen orientovat, ta galaxie je tak plná hvězdokup a mlhovin, že bych potřeboval speciální mapu, nejlépe s živým průvodcem. :-)
8) Nakoupit je žádoucí cestou, v pustině je víc prázdno a draho než u nás. A snad v neděli (?) neprodávají v obchodech pití.
9) Pro cestu šotolinou je nutné odpustit normální pneumatiky. No v Čechách to samozřejmě nedělám, ale tady není nutné jet po kamení desítky kilometrů a to alespoň padesátkou, aby cesta ubíhala. Také mě kamarád doporučil mezinárodní řidičák.
10) Peníze se mi v Praze nepodařilo vyměnit, na místě fungují bankomaty. Všechny co jsem zkoušel měly limit na 2000R pro jeden výběr což je dost málo.
11) Hertz chtěl embasovanou kartu hned ve vchodu, měl jsem jen elektronickou Visu a neuspěl. Pro půjčení auta je prý dobré objednat full-cover pojištění.
12) Jako cíl na výlet mohu doporučit komunitní hvězdárnu http://www.cederbergobservatory.org.za/ v polopoušti Caroo, plné pískovců neuvěřitelných tvarů, barev a kytek. Já tam chytl začátek tamního jara, tedy náš srpen. V plném létě je to zcela jistě naprosto jinak a teplotami a se vším.
13) S tím souvisí i poslední poznámka - prý místy otravují hadi. V zimě naštěstí ztuhli, jen jednou mě obcházel leopard.

Moc vám držím palce

kk
EQ8-R, Hypergraph6, Canon 6Da modifikace MMys, Star Adventurer na cesty.
kk
Odpovědět