Komety na fóru

Vaše náměty a připomínky k tomuto fóru.
Odpovědět
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24319
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Komety na fóru

#1

Příspěvek od MilAN »

to lubomír: nestačil by jen link ? To chceš opravdu do astrofóra kopírovat různé buletiny? Dnes jich tedy je už snad dost.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Komety na fóru

#2

Příspěvek od MaG »

Když už si to tedy Milane nakousl..

přiznám se, že pokud se tu na fóru otevře téma komet slabších 10. mag bylo by to asi vhodnější, než každou takovou kometku zvlášť. Problém je v tom, že toto zasahuje velmi malou skupinku zdejších čitatelů.

První co mně po této záplavě informací, které pravidelně sleduji na webu bylo, že je podezřelý "nedostatek" komet jasnějších 10. či 9. velikosti. Jakmile se tu hodláme bavit o kometách nad 11 mag, nebo dokonce ke 12 mag, pak se obávám, že se z toho stane monolog a ne diskuzní fórum, protože sám vím, kolik lidí takové komety dokáže bezpečně vizuálně pozorovat. Bez ohledu na to, že zde na fóru asi ani není tolik lidí.

Zkrátka pokud chcete - poraďte. Uděláme z toho jedno téma "slabé komety 2005" nebo "komety nad 11 mag v roce 2005", protože takto by mi to vyhovovalo fakt více než 5 - 10 témat s příspěvky typu jak je ta která kometa teď jasná.

Lubomir by pak mohl přeci poslat příspěvek typu: nyní je na obloze několik slabších komet. Pozoroval jsem ty a ty a jevily se tak a tak. Z světa přišla tato pozorování - a následoval by přehled. A toto vše v rámci jednoho a ne pěti a více příspěvků!

Na nic nenarážím, jen je třeba tomu dát formu.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
Pavuk_
Příspěvky: 2037
Registrován: 21. 07. 2004, 22:49

Komety na fóru

#3

Příspěvek od Pavuk_ »

MaG napsal: Když už si to tedy Milane nakousl..

přiznám se, že pokud se tu na fóru otevře téma komet slabších 10. mag bylo by to asi vhodnější, než každou takovou kometku zvlášť. Problém je v tom, že toto zasahuje velmi malou skupinku zdejších čitatelů.

První co mně po této záplavě informací, které pravidelně sleduji na webu bylo, že je podezřelý "nedostatek" komet jasnějších 10. či 9. velikosti. Jakmile se tu hodláme bavit o kometách nad 11 mag, nebo dokonce ke 12 mag, pak se obávám, že se z toho stane monolog a ne diskuzní fórum, protože sám vím, kolik lidí takové komety dokáže bezpečně vizuálně pozorovat. Bez ohledu na to, že zde na fóru asi ani není tolik lidí.

Zkrátka pokud chcete - poraďte. Uděláme z toho jedno téma "slabé komety 2005" nebo "komety nad 11 mag v roce 2005", protože takto by mi to vyhovovalo fakt více než 5 - 10 témat s příspěvky typu jak je ta která kometa teď jasná.

Lubomir by pak mohl přeci poslat příspěvek typu: nyní je na obloze několik slabších komet. Pozoroval jsem ty a ty a jevily se tak a tak. Z světa přišla tato pozorování - a následoval by přehled. A toto vše v rámci jednoho a ne pěti a více příspěvků!

Na nic nenarážím, jen je třeba tomu dát formu.suhlasim s MaGom. Lubo mal by si tomu dat nejaku formu, lebo s tych cisel to nie je zrozumitelne a je v tom chaos. A keby si zakladal pre kazdu kometu novu temu, bude vtom zachvilu uplny neporiadok.
Navrhujem spravit podtemu "Astronomické fórum"/"  Pozorování"/"Sluneční soustava"/"Komety" a tam to moze davat a nezahlcovat temu Slnecna sustava

Konkretne zaseba:
rad by som si pozrel komety do 13mag ale nestiham sledovat vsetko co sa na oblohe deje (nezivim sa astronomiou ). Bodlo by, keby tu bol k dispozici aktualizovany prehlad komet viditelnych na oblohe povedzme do 13 mag, tak aby kazdy kto ma zaujem si ich pozriet alebo odhadovat ho tu najde.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24319
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Komety na fóru

#4

Příspěvek od MilAN »

Než hledat na astrofóru, je jednodušší kliknout na link :

http://www.aerith.net/comet/weekly/current.html

a jsem v obraze, nezahlcen množstvím údajů  a mám to již naservírované k pozorování, hezky seřazené od nejjasnější k nejslabší, a stále aktuální.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Komety na fóru

#5

Příspěvek od MaG »

To je Milane samozřejmě pravda. Je otázkou zda tady na fóru o tomto informovat, aby se to příště neopakovalo. Pavuk uvedl dva rozumné návrhy, je třeba i jednat.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
lubomir
Příspěvky: 684
Registrován: 23. 04. 2004, 19:58

Komety na fóru

#6

Příspěvek od lubomir »

MilAN napsal: Než hledat na astrofóru, je jednodušší kliknout na link :

http://www.aerith.net/comet/weekly/current.html

a jsem v obraze, nezahlcen množstvím údajů  a mám to již naservírované k pozorování, hezky seřazené od nejjasnější k nejslabší, a stále aktuální.
No milane tam naozaj najdes aj vizualne pozorovania,napr. seichiho Yoshidu ,ale v niektorych prípadoch je ta kvalita diskutabilna.
radsej By som pouzil nasledovny odkaz a pozeral data Juana Joseho Gonzalesa alebo K.Hornocha A M.Lehkeho atd...
http://cfa-www.harvard.edu/cfa/ps/icq/CometMags.html
Totizto pri odhadovani jasnej a difuznej komety je lepsie pouzit napr.Trieder naz 40 cm dalekohlad.
Lenze niektory chcu machrovat priemerom
YEPUN telescope 254/1200, EQ6-goto, CG5+ Newton 152/903, R 70/700, 70/1000, Dobson 130/1100, Canon 40D, L 70-200/2,8 www.astrosid.szm.sk
Uživatelský avatar
lubomir
Příspěvky: 684
Registrován: 23. 04. 2004, 19:58

Komety na fóru

#7

Příspěvek od lubomir »

Pavuk_ napsal:
suhlasim s MaGom. Lubo mal by si tomu dat nejaku formu, lebo s tych cisel to nie je zrozumitelne a je v tom chaos. A keby si zakladal pre kazdu kometu novu temu, bude vtom zachvilu uplny neporiadok.
Navrhujem spravit podtemu "Astronomické fórum"/"  Pozorování"/"Sluneční soustava"/"Komety" a tam to moze davat a nezahlcovat temu Slnecna sustava


Konkretne zaseba:
rad by som si pozrel komety do 13mag ale nestiham sledovat vsetko co sa na oblohe deje (nezivim sa astronomiou ). Bodlo by, keby tu bol k dispozici aktualizovany prehlad komet viditelnych na oblohe povedzme do 13 mag, tak aby kazdy kto ma zaujem si ich pozriet alebo odhadovat ho tu najde.

No mi sme sa uz pali rozpravali ,ze by som si mal spravit stranky o pozorovani komet a ja som ti vysvetlil aj ake mam problemi.Nuz ,ale by som mohol povedzme mesacne cosi pripravit o kometach na IAN....Pripadne by sa naozaj mohla zalozit diskusia na fore o kometach
YEPUN telescope 254/1200, EQ6-goto, CG5+ Newton 152/903, R 70/700, 70/1000, Dobson 130/1100, Canon 40D, L 70-200/2,8 www.astrosid.szm.sk
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24319
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Komety na fóru

#8

Příspěvek od MilAN »

lubomir napsal:

No milane tam naozaj najdes aj vizualne pozorovania seichiho Yoshidu ,ale v niektorych prípadoch je ta kvalita diskutabilna.
radsej By som pouzil nasledovny odkaz a pozeral data Juana Joseho Gonzalesa alebo K.Hornocha A M.Lehkeho atd...
http://cfa-www.harvard.edu/cfa/ps/icq/CometMags.html
Totizto pri odhadovani jasnej a difuznej komety je lepsie pouzit napr.Trieder naz 40 cm dalekohlad.
Lenze niektory chcu machrovat priemeromJenže můj odkaz byl určen jako reakce na předcházející příspěvek Pavuka ( příspěvek č. 5 a reakce = příspěvek č. 6) :
Konkretne zaseba:  
rad by som si pozrel komety do 13mag ale nestiham sledovat vsetko co sa na oblohe deje (nezivim sa astronomiou  ). Bodlo by, keby tu bol k dispozici aktualizovany prehlad komet viditelnych na oblohe povedzme do 13 mag, tak aby kazdy kto ma zaujem si ich pozriet alebo odhadovat ho tu najde.

a vůbec mě nezajímala polemika  o kvalitě pozorování ani machrování průměrem ani  to, jestli na tu Pavukovu požadovanou  13.mag vystačíš s triedrem. Ty příspěvky jsou prostě o něčem úplně jiném.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
lubomir
Příspěvky: 684
Registrován: 23. 04. 2004, 19:58

Komety na fóru

#9

Příspěvek od lubomir »

MilAN napsal:
Jenže můj odkaz byl určen jako reakce na předcházející příspěvek Pavuka ( příspěvek č. 5 a reakce = příspěvek č. 6) :
Konkretne zaseba:  
rad by som si pozrel komety do 13mag ale nestiham sledovat vsetko co sa na oblohe deje (nezivim sa astronomiou  ). Bodlo by, keby tu bol k dispozici aktualizovany prehlad komet viditelnych na oblohe povedzme do 13 mag, tak aby kazdy kto ma zaujem si ich pozriet alebo odhadovat ho tu najde.

a vůbec mě nezajímala polemika  o kvalitě pozorování ani machrování průměrem ani  to, jestli na tu Pavukovu požadovanou  13.mag vystačíš s triedrem. Ty příspěvky jsou prostě o něčem úplně jiném.
Ja som nepisal ,ze ma na 13 mag pouzit trieder,ale na jasnu kometu.Konkretne som tebe pisal ,ze su aj lepsie zdroje.A  ak by si si precital moj druhy prispevok tak by si zistil moj nazor ako postupovat v tom aby sa nezakladalo do slnecnej sustavy pre kazdu kometu osobitne tema.
YEPUN telescope 254/1200, EQ6-goto, CG5+ Newton 152/903, R 70/700, 70/1000, Dobson 130/1100, Canon 40D, L 70-200/2,8 www.astrosid.szm.sk
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24319
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Komety na fóru

#10

Příspěvek od MilAN »

lubomir napsal:

Konkretne som tebe pisal ,ze su aj lepsie zdroje.A  ak by si si precital moj druhy prispevok tak by si zistil moj nazor ako postupovat v tom aby sa nezakladalo do slnecnej sustavy pre kazdu kometu osobitne tema.V tom linku nejde o zdroje pozorování, ale o týdenní předpověď vhodných komet pro pozorování. Polohy jsou přesné a předpověď mag. postačuje pro rozhodování, zda-li pozorovat či ne. Je to rychlá a komplexní informace, bez jakéhokoliv vyhledávání a pod.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Komety na fóru

#11

Příspěvek od MaG »

Zkrátka já jsem se domníval, že zatímco Milan je takovým tím typickým návštěvníkem fóra, kterému stačí se rychle podívat, které komety jsou právě viditelné, tak lubomír je naopak spíše uživatel fóra, který kometám věnuje mnohem více času a měl by raději sledovat diskuze CometObs nebo Comets-ml na Yahoogroups.

Počet témat o kometách není problém. Otázkou je, kolik lidí bude v těchto tématech diskutovat. Aby se ti z toho totiž lubomire nestal monolog, který mimo jiné způsobí, že sem budeš i kopírovat aktuální pozorování, aby tu něco vůbec bylo, tak to nemá cenu. Obecně mi samozřejmě diskuze na fóru nevadí, ale nejsem z jiných fór zvyklý, že by se na založené téma nediskutovalo a tak očekávám, že pokud zde založíš téma o kometě 11 - 13 mag, automaticky musíš čekat, že se o ní nebude diskutovat a tudíž zvážit, zda toto téma založit. V opačném případě, pokud i nadále se domníváš, že tu takové téma má smysl a místo, pojďme to vše vložit do tématu "slabých komet", kde mimo jiné není problém uvést, že existují weby, kde se dá o těchto kometách získat mnohé.

Namátkou výběr.. i toto by nemělo chybět někde v sekci o kometách a mělo by to být nahoře nad příspěvky..

"laik, který se chce kouknout":

http://www.aerith.net/comet/weekly/current.html
http://www.skyhound.com/sh/comets.html
http://www.perihelio.org/
http://www.fg-kometen.de/
http://cfa-www.harvard.edu/iau/Ephemeri ... index.html

"fanda, který chce více":

http://groups.yahoo.com/group/CometObs/
http://groups.yahoo.com/group/comets-ml/
http://cfa-www.harvard.edu/iau/Ephemeri ... index.html
http://www.ast.cam.ac.uk/~jds/

Jedná se o neúplný, nicméně výstižný seznam, IMHO.

Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Komety na fóru

#12

Příspěvek od MaG »

Toto téma pokračuje zde, protože to sem patří.

Možná přinese nějaký výsledek, každopádně má směřovat k tomu, vyjasnit si, zda chceme o kometách nějak více na fóru informovat, tedy např. zda zde chceme třeba jejich sekci v "pozorování"..

Přesunout se sem pokusím i diskuzi z komety C/2005 N1.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
Pavuk_
Příspěvky: 2037
Registrován: 21. 07. 2004, 22:49

Komety na fóru

#13

Příspěvek od Pavuk_ »

MilAN napsal:
V tom linku nejde o zdroje pozorování, ale o týdenní předpověď vhodných komet pro pozorování. Polohy jsou přesné a předpověď mag. postačuje pro rozhodování, zda-li pozorovat či ne. Je to rychlá a komplexní informace, bez jakéhokoliv vyhledávání a pod.
dakujem za tip,
linka http://www.aerith.net/comet/weekly/current.html
mne osobne uplne vyhovuje
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Komety na fóru

#14

Příspěvek od MaG »

Pavuku já myslím, že nejen tobě. Kdybych udělal anketu, vyslovilo by se tu nejspíš 90% (vice ??) pro to že stačí stránka Seiichiho Yoshidy. Však je také jedním z aktivních diskutujících na comet mailing listu Yahoo. Taktéž J.J.Gonzáles Suaréz tam dává pravidelně svá výborná pozorování z vysokohorského prostředí Španělska.

Každý si na webu může najít "ten svůj" zdroj čerstvých dat a zde bychom přeci jen mohli spíše diskutovat nad našimi vlastními daty a zkušenostmi a pozorováními. Proto vlastně ta diskuze o tom, že je asi nevhodné kopírovat na fórum čerstvá data. Stačí upozornit, kde si je "laik" i "hlubší zájemce" (dá-li se to trochu oddělit), najde..
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Odpovědět