Beagle 2 - konec???

Rakety, sondy, mise....zkrátka dobývání vesmíru a vše kolem!
Uživatelský avatar
A.K.
Příspěvky: 589
Registrován: 20. 08. 2003, 17:26

Beagle 2 - konec???

#16

Příspěvek od A.K. »

Je pěkný, že si nechali udělat nové a detailnější snímky odlasti dopadu, ale trochu pozdě  ;D Hlavně že už dopředu hlásili jak mají oblast prozkoumanou.

Ale co mě překvapilo bylo, že Beagle tvořil jen jeden z osmi předpokládáných úkolů celé mise. Že by nás to teda nemuselo tak mrzet ???
Aleš Knobloch -- Astronomické informace -- AstroVIEW (web ve vývoji)
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Beagle 2 - konec???

#17

Příspěvek od MaG »

Jeden nový kráter v oblasti 16x5 km to není tak hrozné. Kde je dáno, že přistál v kráteru?

Ano, myslím, že ve stínu brzkých pozorovacích výsledků mise Mars Express se případný neúspěch Beagle ztratí velmi rychle. Vemte si jen ty možnosti - ať už to bude zkoumání podpovrchových vrstev až do hloubky 4 možná i více km, nebo 3D snímkování stereokamerou s vysokým rozlišením...

Mars Express se úspěšně usadil na polární dráze. Vivat Mars Express.

(Snad se ti brzy ozve i tvé "dítě") :hi:
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
koca
Příspěvky: 137
Registrován: 17. 06. 2003, 19:08

Beagle 2 - konec???

#18

Příspěvek od koca »

A.K. napsal:
Ale co mě překvapilo bylo, že Beagle tvořil jen jeden z osmi předpokládáných úkolů celé mise. Že by nás to teda nemuselo tak mrzet  ???
No ono se v původním projektu s "landerem" vůbec nepočítalo. C.Pilinger (otec Beaglu) se do projektu vetřel a hlavně si na to sehnal peníze. Tudíž přistání modulu na povrchu bylo opravdu jenom dalším úkolem mise (ale díky mediím to vypadá, že jediným).
Nicméně doufám, že se spojení podaří navázat. Přece nenecháme Američany, aby si jenom oni vykolíkovali nové parcely na Marsu. Ne?!! ;D
Uživatelský avatar
jcz
Příspěvky: 86
Registrován: 11. 10. 2003, 01:51

Beagle 2 - konec???

#19

Příspěvek od jcz »

Na neco se museji vymluvit proc selhali - takze krater, pokud skutecne beagle skoncil v krateru, tak tam nepristal ale zuchnul jak pytel brambor, takze je straceny. Zajimalo by mne kdo vybiral misto k pristani ze nevedel jaka je tam dira.
Uživatelský avatar
A.K.
Příspěvky: 589
Registrován: 20. 08. 2003, 17:26

Beagle 2 - konec???

#20

Příspěvek od A.K. »

jcz napsal: .....Zajimalo by mne kdo vybiral misto k pristani ze nevedel jaka je tam dira.

John Bridges z Natural History Museum v Londýně - vedoucí studií pro výběr přistávacích míst :)

http://spaceprobes.fbi.cz/images/mapy/isidis.jpg - plánované místo dopadu.

http://denik.hvezdarna.cz/291203d.jpg - onen detailnější snímek (Astronomický deník/J.Dušek) - no ale to může být i ten kráter na jih od elipsy (viz první obr.). Jiný obrázek nově pořízený MGS jsem nenašel.
Aleš Knobloch -- Astronomické informace -- AstroVIEW (web ve vývoji)
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11606
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Beagle 2 - konec???

#21

Příspěvek od Psion »

Myslím, že je úspěchem se vůbec trefit do přistávací oblasti. Vždyť vzdálenost, kterou sonda absolvovala je úctihodná a tak se vůbec nedivím, že polovina sond skončí neúspěchem, já bych spíš typoval, že každá desátá bude mít šanci.
Uživatelský avatar
PavelM
Příspěvky: 293
Registrován: 24. 06. 2002, 21:18
Bydliště: Kněževes u Rakovníka
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Beagle 2 - konec???

#22

Příspěvek od PavelM »

Nemohlo se třeba stát to že do toho kráteru ji prostě zavál vítr během sestupu? Myslím že ten sestup na padáku nejde už nijak ovlivnit.
Uživatelský avatar
A.K.
Příspěvky: 589
Registrován: 20. 08. 2003, 17:26

Beagle 2 - konec???

#23

Příspěvek od A.K. »

Taky možnost. Kdo neviděl animaci (ale to asi všichni ;)), tak tady je :

http://video.beagle2.com/Descent/descent_a_640x368.mov

Když si představíme vítr, který je na Marsu o dost silnější než u nás (zrovna těď od 14:00 je na Discovery dokument o bouřích v naší soustavě) a uvidíme tu animaci, pak bude zřejmé, že odhadnout kam Beagle dopadne je dost těžké. Navíc jak se asi choval airbag a kam asi doskákal ;)
Aleš Knobloch -- Astronomické informace -- AstroVIEW (web ve vývoji)
Uživatelský avatar
Fordon
Příspěvky: 145
Registrován: 06. 06. 2002, 01:03

Beagle 2 - konec???

#24

Příspěvek od Fordon »

Další ze série nepodařených přistání na Mars... co dodat (všchno je to v :toilet: ) Možná by se místo dvou projektů měl udělat jeden za ty peníze co stály dva... Já si jen říkám jak to dopadne s modulem od sondy Cassiny co má přistát na Titanu... ???
Uživatelský avatar
jcz
Příspěvky: 86
Registrován: 11. 10. 2003, 01:51

Beagle 2 - konec???

#25

Příspěvek od jcz »

tak jsem prostudoval fotku krateru a animaci, rek bych ze pristani v krateru by az tak nemuselo vadit, na airbegech by stejne sonda doskakala az nekam do prostred coz by pro spojeni nevadilo, vadilo by kdyby vyskomer hlasil had hrebenem a okrajem krateru ze ma vysku pro odpaleni padaku, a nez by k tomu doslo tak by sonda byla zase par set metru vysoko to by asi airbeg neudrzel. Ale to jsou vsechno spekulace mohlo se stat cokoliv od fatalni chyby az po totalni prkotinu s kterou nikdo nepocital, nebo zase nekdo pouzival stopy misto metru.
Ja osobne jsem beagla jiz :behead:.
Uvidime co predvedou MERy
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Beagle 2 - konec???

#26

Příspěvek od MaG »

jcz napsal: Na neco se museji vymluvit proc selhali - takze krater, pokud skutecne beagle skoncil v krateru, tak tam nepristal ale zuchnul jak pytel brambor, takze je straceny. Zajimalo by mne kdo vybiral misto k pristani ze nevedel jaka je tam dira.
Ale no tak Docela silna slova. Ja bych to na jejich miste lepe nesvedl. Na vzdalenost 150 mil. km trefit oblast 15x5 km je slusne. Pokud vis jak Beagle a MER pristavaji, je ti jasne, ze jde o riziko i kdyz pouzili airbagy. Uvedomujeme si vubec co to je zpomalit z kosmicke rychlosti behem asi 6 minut na rychlost po 50 km/h?

Navic sonda byla proste vic reklamnim tahakem nez vedeckou misi, ktera mela vyjit. Ano, byla a je tu stale velka sance, ze vyjde. Ale pokud ne, neni se co divit. Sponzori jiste daji prachy i do Beagle 3 ktery jiz bude mit vetsi zajisteni jednotlivych komponent.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Beagle 2 - konec???

#27

Příspěvek od MaG »

A.K. napsal:
Jiný obrázek nově pořízený MGS jsem nenašel.
Beagle 2 ma svoje stranky. Na nich samozrejme nove snimky jsou. A samozrejme vyhradne na nich, coz je tam uvedeno.

http://www.beagle2.com/resources/landingphotos.htm
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Beagle 2 - konec???

#28

Příspěvek od MaG »

mp-X napsal: Další ze série nepodařených přistání na Mars... co dodat (všchno je to v :toilet: ) Možná by se místo dvou projektů měl udělat jeden za ty peníze co stály dva... Já si jen říkám jak to dopadne s modulem od sondy Cassiny co má přistát na Titanu... ???
Souhlas. Je jasné, že sondy Viking ze sedmdesátých let byly úspěšné, především proto, že byly hodně drahé. Komponenty byly jištěné alespoň dvojitě, což pomohlo k úspěchu o to víc. Přesto obdivuji úspěch těchto sond, zvláště ve světle pozdějších neúspěchů.

Cassini je sonda k Saturnu. Bude jej zkoumat nekolik let. Podobne jako Galileo se jedna o velmi velmi drahou sondu, kde jsou duplikovane komponenty. Tudiz neuspech Cassini je mozno povazovat za minimalni a o to vice by prekvapil.
Ty jsi asi ale myslel pouzdro Huygens, jez pristane na Titanu. Tady nevim, jak je dokonale udelano. Je treba si ale uvedomit, ze presne vlastnosti Titanovy atmosfery jsou take nezname. Nicmene atmosfera je pomerne husta, tak se snad nemuze stat, ze by treba sonda dopadla moc rychle, jako se tomu bohuzel deje u Marsu. Ono se stejne ani nevi, na co vlastne na Titanu pristane. Na pevninu ci ocean z metanu?
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Beagle 2 - konec???

#29

Příspěvek od MaG »

jcz napsal: tak jsem prostudoval fotku krateru a animaci, rek bych ze pristani v krateru by az tak nemuselo vadit, ...
To si myslim také. Uvedl si velmi dobré důvody, proč by ale mohlo přistání zde vadit. Rovněž si myslím, že dopadová rychlost mohla být hodně velká a navíc mohlo dojít k tomu, že v takto relativně mladém kráteru a jeho okolí (vyznačeno na snímku žlutými čarami) se vyskytuje řada kamenů s ostrými hranami, což by mohlo natrhnout airbagy. Nebo by sonda zapadla mezi balvany.

Každopádně byla by smůla, kdyby sonda dopadla do kráteru o průměru něco kolem 1 km, když její přistávací oblast je tak široká.

Jinak nevidím nic špatného na tom, že nebyly k dispozici fotky, na nichž je tento kráter vidět, neboť podrobně snímkovaný povrch je jen na ojedinělých místech na Marsu (3% povrchu s rozlišením řádově metrů)
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
A.K.
Příspěvky: 589
Registrován: 20. 08. 2003, 17:26

Beagle 2 - konec???

#30

Příspěvek od A.K. »

eMartin napsal:

Beagle 2 ma svoje stranky. Na nich samozrejme nove snimky jsou. A samozrejme vyhradne na nich, coz je tam uvedeno.

http://www.beagle2.com/resources/landingphotos.htm

Díky za odkaz. Že má Beagle své stránky samozřejmě vim ;), ale bohužel jsem se díval pod odkaz Landing a ne Resources-Photo-Landing.

Jinak jestliže se řekne, že sonda byla víc reklamním tahákem než vědeckou misí (tak trochu s tim souhlasím a tohle tvrzení se objevuje teď dost často), pak veškeré argumenty pro vysvětlení nezdaru Beaglu ztrácí smysl. Prostě jestli by šlo o primární záležitost asi by přípravy vypadaly jinak.

To budem všichni koukat, až se v lednu Beagle ozve ;D
Aleš Knobloch -- Astronomické informace -- AstroVIEW (web ve vývoji)
Odpovědět