Vítejte proměnáři.

Pozorovací kampaně, návody, výsledky, zajímavosti,...
Odpovědět
Uživatelský avatar
lubomir
Příspěvky: 684
Registrován: 23. 04. 2004, 19:58

Vítejte proměnáři.

#76

Příspěvek od lubomir »

Libros napsal:

Ano, mírně jsem rozostřil dalekohled.


No když jsem dělal odhad, tak bylo v zenitu MHV cca.6,2, takže tam snad mohla být rezerva. HV porovnávacích hvězd byly 5,08 a 4,93 a výška nad obzorem cca 20° (Sorry, ale přesnější podklady mám doma a stejně to není asi nijak zvlášť důležitý). No a odhad jsem dělal jak prostým okem, tak jsem měl s sebou po ruce jen malý "triedr" 10x25. Navíc ta "odhadovaná" hvězda měla mít magnitudu asi 4,76 a já jí ohodnotil A2V2B. Jak říkám. Včera jsem to odfláknul jak s přípravou, tak vlastním odhadem. A nic bych za to nedal, že i ten "triedr" se na tom podepsal.Ja mam MHV takmer pocas kazdej noci aspon 6,5 mag ,ale ked na patku pouziem ci uz polopriame videnie ,alebo priame pri cervenych hviezdach tak ti hviezda zmizne.V tomto pripade sa pouziva trieder.Proste aj ked ju dokazes zazriet pomocou tych videni tak ten odhad bude nepresny.
A skusal si uz oterovu Metodu?
YEPUN telescope 254/1200, EQ6-goto, CG5+ Newton 152/903, R 70/700, 70/1000, Dobson 130/1100, Canon 40D, L 70-200/2,8 www.astrosid.szm.sk
Uživatelský avatar
lubomir
Příspěvky: 684
Registrován: 23. 04. 2004, 19:58

Vítejte proměnáři.

#77

Příspěvek od lubomir »

Libros napsal:
Navíc mi není jasné, zda u takového odhadu dochází k porovnání nejprve V proti A a potom V proti B (pak by totiž uvedený příklad byl nesmyslný, protože odhad B musí být vždy větší než odhad A) nebo nejprve V proti A a potom A proti B.

Skor najdes bez toho aby si pouzival jasnosti ,teda aby si ich pozrel a pouzivas len abecedu (vid mapky meduzy) a ked najdes najblizsiu slabsiu a jasnejsiu pozries sa na ne roznym pohladom (podla toho aku metodu pouzivas) a urcis stupne.napr. ak medzi A a V vidis jeden stupen tak si povies ,ze pre tento rozdiel som dal jeden stupen tak sem dam tri.A pozries sa na jasnosti ci vidis dostatocny pocet odhadovych stupnov.Snaz sa rozoznat rozdiel aspon 0,1 mag.
Lubomir
PS:ako sa ti darilo s oterovou metodou?
YEPUN telescope 254/1200, EQ6-goto, CG5+ Newton 152/903, R 70/700, 70/1000, Dobson 130/1100, Canon 40D, L 70-200/2,8 www.astrosid.szm.sk
Libros

Vítejte proměnáři.

#78

Příspěvek od Libros »

ale ked na patku pouziem ci uz polopriame videnie ,alebo priame pri cervenych hviezdach tak ti hviezda zmizneNo to by mohlo být vysvětlení toho zcestného odhadu, ale spíš bych se přikláněl k tomu odfláknutí :-[.
Nicméně, mohla tu sehrát svojí úlohu i pozice hvězdy blíže k obzoru, čímž její světlo mohlo přecházet do červena vlivem lomu v atmosféře?

PS:ako sa ti darilo s oterovou metodou?
Zatím jsem jí studoval pouze teoreticky. Pochopil jsem, že v závislosti na barevném indexu hvězdy a řekněme jasnosti pozadí bych měl použít jiný způsob prohlížení. Problém je ale v tom, že nemám mapky s barevnými indexy a většinu hvězd, které jsem porovnával, jsem vnímal jako modré. A subjektivní vjem asi nebude to hlavní kritérium pro zvolení způsobu prohlížení.

Ještě moc věcí mi chybí k tomu, abych byl proměnářem.
Uživatelský avatar
brat
Příspěvky: 518
Registrován: 03. 12. 2004, 03:29

Vítejte proměnáři.

#79

Příspěvek od brat »

Zatím jsem jí studoval pouze teoreticky. Pochopil jsem, že v závislosti na barevném indexu hvězdy a řekněme jasnosti pozadí bych měl použít jiný způsob prohlížení. Problém je ale v tom, že nemám mapky s barevnými indexy a většinu hvězd, které jsem porovnával, jsem vnímal jako modré. A subjektivní vjem asi nebude to hlavní kritérium pro zvolení způsobu prohlížení.

Ještě moc věcí mi chybí k tomu, abych byl proměnářem.
Ahoj Librosi,

proměnářem jsi už nyní, když Tě zajímají proměnné hvězdy. Vůbec se nemusíš trápit s tím, že všechno nevíš - to neví NIKDO.

Přimlouval bych se, aby sis stahnul a vytisknul mapky MEDUZY (z http://var.astro.cz/meduza) a za4ni pozorovat proměnné hvězdy. Až budeš mít nějaká svá pozorování, udělíme Ti přístup k celé databázi MEDUZY a budeš si moci porovnávat svá pozorování s ostatními. Existuje na to program XMedGraf (http://var.astro.cz/software/xmedgraf), který přímo načítá databázi pozorování MEDUZY a graficky Ti vykresluje světelné křivky proměnných hvězd. Můžeš si pak barevně nechat zobrazovat Tvá pozorování.

To je asi nejlepší cesta, jak zjistit, jestli jsou Tvá pozorování správně.

AD Oterova metoda: ... tato metoda určitě není pro začátečníky a vřele ji v začátcích nedoporučuji! Až budeš mít několik set odhadů proměnných hvězd v databázi a budeš mít dost praxe, potom se můžeš podívat na tento alternativní způsob vizuálního pozorování. Do té doby pozoruj normálně a o nějaké barevné indexy se vůbec nemusíš zajímat.
Bc. Luboš Brát
Libros

Vítejte proměnáři.

#80

Příspěvek od Libros »

Tak jsem si vyhodnotil včerejší výsledky odhadů:

Celkem jsem dělal 10 různých odhadů v různých polích na hvězdách s magnitudou většinou větší než 8.
Limitní magnituda mého dalekohledu byla za včerejších podmínek cca.10,1m a vizuální 6,48m po celou dobu pozorování.
Během pozorování jsem nebyl rušen žádnými světly, takže přizpůsobení tmě bylo dobré po celou dobu pozorování.
Odhady jsem dělal od 22:00 do 23:00 a na pozorovacím stanovišti jsem byl už od 20:00.
2 odhady byly úplně mimo, chyba větší než 0,5m.
2 odhady měli chybu do 0,5m
1 odhad měl chybu do 0,4m
1 odhad měl chybu do 0,3m
1 odhad měl chybu do 0,2m
3 odhady měly chybu do 0,1m (0,026;0,04;0,025)

Přijde mi to pro začátek docela dobrý. :)

Zítra si stáhnu ty mapky z MEDUZY a zkusím už opravdové proměnné hvězdy. :)
Uživatelský avatar
AndrejM
Příspěvky: 5
Registrován: 09. 09. 2005, 19:33

Vítejte proměnáři.

#81

Příspěvek od AndrejM »

Len chcem poznamenat, ze toto je to super stranka.
Uživatelský avatar
lubomir
Příspěvky: 684
Registrován: 23. 04. 2004, 19:58

Vítejte proměnáři.

#82

Příspěvek od lubomir »

Libros napsal:

Zítra si stáhnu ty mapky z MEDUZY a zkusím už opravdové proměnné hvězdy. :)Skus si nieco postahovat aj odtialto:
http://www.vkco.sk/tabcv.html
Ak chces mat cenne pozorovania nepozoruj premenne hviezdy zo suboru meduza 1 a s deklinaciou mensou ako 20°.
Lubomir
YEPUN telescope 254/1200, EQ6-goto, CG5+ Newton 152/903, R 70/700, 70/1000, Dobson 130/1100, Canon 40D, L 70-200/2,8 www.astrosid.szm.sk
Uživatelský avatar
brat
Příspěvky: 518
Registrován: 03. 12. 2004, 03:29

Vítejte proměnáři.

#83

Příspěvek od brat »

Ak chces mat cenne pozorovania nepozoruj premenne hviezdy zo suboru meduza 1 a s deklinaciou mensou ako 20°.
Lubomir
To je pravda, soubor mapek MEDUZA I jsme sestavovali pro hvezdy, ktere se pozorovaly z historickych duvodu. Az pozdeji po vzniku skupiny MEDUZA se jeji pozorovaci program orientoval na hvezdy ve svete pozorovatelsky zanedbane. Pro ne pak vznikly dva soubory mapek MEDUZA II a III.

Ale pro zacinajiciho pozorovatele bych prednostne doporucil hvezdy, ktere maji amplitudu zmen alespon 2 mag.

Hodne stesti pri odhadovani! :-)
Bc. Luboš Brát
Uživatelský avatar
AndrejM
Příspěvky: 5
Registrován: 09. 09. 2005, 19:33

Vítejte proměnáři.

#84

Příspěvek od AndrejM »

Po načerpaní teoretických vedomostí by som chcel
začať aj prakticky. Ak môžte poraďte ktorou hviezdou mám začať po prvý krát.
Ďakujem.
Uživatelský avatar
brat
Příspěvky: 518
Registrován: 03. 12. 2004, 03:29

Vítejte proměnáři.

#85

Příspěvek od brat »

Po načerpaní teoretických vedomostí by som chcel
začať aj prakticky. Ak môžte poraďte ktorou hviezdou mám začať po prvý krát.
Ďakujem.

Ahoj Andrej,
konkretni vyber hvezdy bude asi na Tobe, protoze nevim co mas za dalekohled, jake pozorovaci podminky apod.
Ale muzu Ti napsat podminky, ktere by mely hvezdy pro zacatecniky splnovat.


A) mela by mit amplitudu minimalne 2 mag

B) hvezdu bys ve svem dalekohledu mel bez problemu videt - cili musi byt alespon 1.5 mag nad MHV tveho pristroje - a to v minimu jasnosti

C) nemelo by jich byt mnoho. Zacni treba jen s nejakymi 10ti hvezdami, ktere budes opakovane pozorovat.


Stahni si vyhledavaci mapky z http://var.astro.cz/meduza/mapky.htm

a na adrese http://var.astro.cz/meduza/zaciname.htm
je podrobna kucharka "jak na to" - ale tu uz mozna mas prostudovanou :-)

Cau Lubos
Bc. Luboš Brát
Uživatelský avatar
AndrejM
Příspěvky: 5
Registrován: 09. 09. 2005, 19:33

Vítejte proměnáři.

#86

Příspěvek od AndrejM »

Ahoj Lubos
Dakujem za cenne rady. Skusil som aj trenazer a dosiahol som super vysledky ak sa mi to podari aj v terene budem velmi spokojny. Zatial vdaka.
Andrej
Libros

Vítejte proměnáři.

#87

Příspěvek od Libros »

TO:Luboš

Včera jsem "vyluxoval" ;D všechny materiály ze serveru MEDUZY (stará čísla Persea, texty, skripta apod.) a mám co studovat. Jen mě trochu zaráží, že stránky díky datumům aktualizace vypadají, jako by je nikdo již delší dobu neaktualizoval. Snad jedinou aktuální věcí tam jsou BRKA2005. Vše ostatní je zhruba z roku 2003 a dříve. Samozřejmě, že nechci hodnotit aktuálnost jako takovou, protože mi to jednak nepřísluší a jednak nevím, zda současný stav je aktuální, ale člověk z toho nabude pocit, že se jakoby už rok nic neděje. ???
Uživatelský avatar
brat
Příspěvky: 518
Registrován: 03. 12. 2004, 03:29

Vítejte proměnáři.

#88

Příspěvek od brat »

TO:Luboš

Včera jsem "vyluxoval" všechny materiály ze serveru MEDUZY (stará čísla Persea, texty, skripta apod.) a mám co studovat. Jen mě trochu zaráží, že stránky díky datumům aktualizace vypadají, jako by je nikdo již delší dobu neaktualizoval. Snad jedinou aktuální věcí tam jsou BRKA2005. Vše ostatní je zhruba z roku 2003 a dříve. Samozřejmě, že nechci hodnotit aktuálnost jako takovou, protože mi to jednak nepřísluší a jednak nevím, zda současný stav je aktuální, ale člověk z toho nabude pocit, že se jakoby už rok nic neděje.
Ahoj Librosi,

MEDUZA je jen jeden z projektu, které běží v rámci Sekce pozorovatelů proměnných hvězd České Astronomické Společnosti. Je pravda, že od roku 2003 běží tento projekt spíše setrvačností, ale neustále se pozoruje, na webu jsou aktuální databáze pozorování, světelné křivky. Běží i některé časově omezené kampaně. Lidí je málo a v posledních letech nám trošku upadá "administrativní a organizační zázemí", ale pozorovatelé jsou stále aktivní. Sleduj novinky na http://var.astro.cz/meduza/novinky.php

Hlavní stránky Sekce pozorovatelů proměnných hvězd jsou na http://var.astro.cz
Bc. Luboš Brát
Libros

Vítejte proměnáři.

#89

Příspěvek od Libros »

Ahoj Luboši,

vím, že existuje ještě projekt B.R.N.O a PROSPER, ale minimálně o www stránkách projektu B.R.N.O bych mohl říct něco podobného. Nicméně, mě určitě nepřísluší kritizovat už proto, že jsem ještě ani málem k ničemu nepřispěl. Chtěl jsem spíš upozornit na to, jak tyto www presentace působí na nováčky (nebo možná jen na mě???). Na druhou stranu je tam dost studijního materiálu a ten budu muset chvíli zpracovávat, tak se raději pustím do studia a nechám kritiky. Teď se navíc obloha zamračila, tak je i čas na teoretickou průpravu. :D
Uživatelský avatar
AndrejM
Příspěvky: 5
Registrován: 09. 09. 2005, 19:33

Vítejte proměnáři.

#90

Příspěvek od AndrejM »

brat napsal:
B) hvezdu bys ve svem dalekohledu mel bez problemu videt - cili musi byt alespon 1.5 mag nad MHV tveho pristroje - a to v minimu jasnosti

Ahoj Lubos,
este jednu malickost, ako zistim MHV mojho dalekohladu (RF 60/800) ?
Dik Andrej
Odpovědět