Vítejte proměnáři.

Pozorovací kampaně, návody, výsledky, zajímavosti,...
Odpovědět
Uživatelský avatar
brat
Příspěvky: 518
Registrován: 03. 12. 2004, 03:29

Vítejte proměnáři.

#1

Příspěvek od brat »

Děkuji administrátorovi za založení toho diskusního fóra. Proměnné hvězdy jsou nesmírně zajímavé a různorodé objekty a jejich pozorování je smysluplnou alternativou pro všechny obdivovatele noční oblohy.

Základní portál o proměnných hvězdách u nás jsou stránky Sekce pozorovatelů proměnných hvězd České astronomické společnosti na http://var.astro.cz.

Bc. Luboš Brát
Uživatelský avatar
Maros
Příspěvky: 300
Registrován: 08. 01. 2005, 00:31

Vítejte proměnáři.

#2

Příspěvek od Maros »

To pozorovanie vyzera byt zaujimava vec .Urcite to stoji za vyskusanie.Doteraz som podobne pozorovania nerobil Aj ked som uz predtym o tom nieco cital.Skusim ked budem vonku s dalekohladom nieco odhadnut a uvidim ako mi to pojde. :)
Uživatelský avatar
brat
Příspěvky: 518
Registrován: 03. 12. 2004, 03:29

Vítejte proměnáři.

#3

Příspěvek od brat »

Ahoj Maros,

metodika jak pořizovat vizuální odhady jasnosti je na http://var.astro.cz/trenazer/index.php.

Pokud jsi doposud nikdy nedelal vizuální odhady proměnných hvězd, doporučuji Ti přečíst si ten výše uvedený odkaz - je tam dokonce i online trenažér - můžeš si tam vyzkoušet odhadování jedné skutečné zákrytové dvojhvězdy z CCD snímků.

Tak hodně štěstí a kdyby ses chtěl na něco zeptat, piš sem nebo na brat@pod.snezkou.cz :-)
Bc. Luboš Brát
Uživatelský avatar
Maros
Příspěvky: 300
Registrován: 08. 01. 2005, 00:31

Vítejte proměnáři.

#4

Příspěvek od Maros »

Dik za info .Skusal som si aj ten trenazer.Zo zaciatku je to dost informacii,takze mam s toho este trosku zmetok,ale niektore veci som uz pochopil,takze urcity pokrok nastal :).Uvidim ako to pojde dalej. :)
VK
Příspěvky: 1851
Registrován: 12. 12. 2008, 21:59

Vítejte proměnáři.

#5

Příspěvek od VK »

brat napsal: Děkuji administrátorovi za založení toho diskusního fóra. Proměnné hvězdy jsou nesmírně zajímavé a různorodé objekty a jejich pozorování je smysluplnou alternativou pro všechny obdivovatele noční oblohy.

Základní portál o proměnných hvězdách u nás jsou stránky Sekce pozorovatelů proměnných hvězd České astronomické společnosti na http://var.astro.cz.


Rozhodující jsou v tom podle mě dvě skutečnosti:

1. pozorovatelé proměnných hvězd mají dlouhodobě dobře fungující organisace, které je nejen sdružují, ale také účinně podporují. o pozorování proměnných hvězd mají zájem profesionální observatoře a/nebo výzkumní pracovníci.

2. proměnné hvězd jsou hvězdy, které mění svou jasnost. Když Slunce procházelo fází kontrakce, ještě před započetím termojaderných reakcí v jádře, zářilo víc, než dnes. V budoucnosti bude také zářit víc. Podíváme-li se na oblohu, mnoho hvězd jsou spektroskopické dvojhvězdy - tedy také hvězdy v jistém smyslu proměnné. S trochou nadsázky můžeme říci, že za hranicemi sluneční soustavy jen máloco do oblasti proměnných hvězd nespadá.

Proměnné hvězdy tedy nejsou alternativou pro pozorovatele noční oblohy, ale spíše oblastí, jíž se dříve či později nelze vyhnout.

Je tu ale jedna věc, která ovlivnila můj postoj k pozorování proměnných hvězd - a na to bych se chtěl také zeptat: už v roce 1990 jsem (v tehdy ještě vycházející Říši hvězd) četl článek, ve kterém se psalo: "vizuální odhady, ale mnohem přesnější fotoelektrická fotometrie", a potom cosi v tom smyslu, jak mnohem přesnějších pozorování stačí podstatně menší počet k získání křivky se stejnou vypovídací hodnotou. Bylo mi tehdy 14 let. Rozhodl jsem se proto, že když se teď očekává ten nárůst počítačů a elektroniky vůbec, že si počkám na ty fotoelektrické fotometry.

Abych tedy konečně formuloval otázku: jaký je současný vztah fotoelektrické, CCD- a vizuální fotometrie? Eventuálně, kde bych se mohl dovědět víc (od "kovářů", ne "kovaříčků")?

V. K.

Uživatelský avatar
Koblizek
Příspěvky: 259
Registrován: 28. 03. 2004, 23:39
Věk: 46

Vítejte proměnáři.

#6

Příspěvek od Koblizek »

Také jsem se zabýval touto problematikou. Třeba http://navod.hvezdarna.cz/ - pro zkušené pozorovatele - proměnné hvězdy. Jeden z názorů od kovářů...
Vizuální odhady jsou dle mého skromného názoru dobrým a finančně únosným uvedením do problematiky a soukromě se jim také věnuji. Toť názor od mikrokováříčka :-)
T-S 125/975mm DUBLET APO redukce na 780mm; C2-12000A
Uživatelský avatar
voko
Příspěvky: 792
Registrován: 25. 04. 2005, 22:56

Vítejte proměnáři.

#7

Příspěvek od voko »

Taky jsem kdysi začínal jako proměnář a jak vidím, situace na "trhu" proměnných hvězd se od té doby dost změnila (viz i odkaz výše). Něco na tom soumraku vizuálního pozorování asi bude ..

Ještě jeden odkaz: http://www.astro.cz/cz/news/show.php?id=1723

Přesto si někdy (jen tak pro radost) určitě nějakou proměnku dám.
e-mail: vokope(at)cmail.cz
Uživatelský avatar
pesvo
Příspěvky: 383
Registrován: 08. 03. 2004, 17:19
Věk: 57

Vítejte proměnáři.

#8

Příspěvek od pesvo »

Dovolím si trochu reagovat na položenou otázku ohledně vztahu CCD, fotoelektrické a vizuálního pozorování proměnných hvězd. Mezi proměnnáři jsou jistě mnohem erudovanější (viz. např. články v informačním bulletinu sekce Perzeus), kde byla tato problematika velmi podrobně rozebírána a kde bylo konstatováno, že se sice najdou oblasti, kde má vizuál ještě šanci, ale vzhledem k současné dostupnosti CCD kamer a dalšího potřebného vybavení je na zváženou, jestli vizuální pozorování má vůbec význam.

Pokud vím, fotoelektrické fotometry jsou už dnes velmi na ústupu a pokud člověk potřebuje nějaká nová měření, tak musí lupou hledat pracoviště, kde by mohl nějaká nová data získat, především tehdy, potřebuje-li navázat stará pozorování na nová nebo na CCD.

Naopak je paradoxem, že např. v naší republice má spousta institucí CCD kamery, ale čeho je nedostatek, tak to je pozorovatelů !!!, kteří by byli ochotni s nimi měřit a přitom s těmito kamerami mohou získávat skutečná vědecká data, které lze následně publikovat.

Jistě, pokud si amatér chce sám pořídit vabavení na CCD měření proměnných hvězd, tak to není levná záležitost, ale jak tu kdosi na foru psal, někdo to vrazí do chlastu, někdo do ženských a někdo těmi penězi nakrmí automaty a kromě těchto lidí existují taky pár šílenců, kteří si koupí za 100 kKč kameru s fotometrickými filtry, nějakou 20 Newtona na EQ-6 za 70 kKč plus za 30 kKč opatří nějaký i jetý notebook a vzhůru na měření.

Prostě, dle mě je důležité to, že člověk má možnost dělat to, co jej baví a pokud to přináší aspoň trochu vědeckého poznání, tak je to jen a jen dobře...
Petr Svoboda (tribase.net@volny.cz)
Uživatelský avatar
lubomir
Příspěvky: 684
Registrován: 23. 04. 2004, 19:58

Vítejte proměnáři.

#9

Příspěvek od lubomir »

No čo sa týka vizuálneho pozorovania premenných hviezd tak to určite má význam v niektorých oblastiach robiť.Napríklad niektoré premenné (hlavne typu SRb z programu MEDÚZY) hviezdy majú takú periódu zmien ,že svetelnú krivku môžu pokryť automatické ďalekohľady napr. ASAS a tam je tá presnosť v stotinách,ale napríklad taký Amigo má pri niektorých hviezdach presnosť okolo 0,03 mag.Je to hlavne vďaka oterovej metóde pozorovania túto presnosť môže mať takmer hocikto.Záleží aj na kvalite zraku.Pri oterovej metóde je dôležité sa pozerať na hviezdu rôznej farby správne.Slovenský preklad aj s poznámkami a svetelnými krivkami nájdete na www.vkco.sk.
Lubomir
YEPUN telescope 254/1200, EQ6-goto, CG5+ Newton 152/903, R 70/700, 70/1000, Dobson 130/1100, Canon 40D, L 70-200/2,8 www.astrosid.szm.sk
Uživatelský avatar
SKYMASTER
Příspěvky: 871
Registrován: 05. 02. 2004, 05:32

Vítejte proměnáři.

#10

Příspěvek od SKYMASTER »

Jednim z projektu pro CCD pozorovani promennych hvezd v CR je SKYMASTER a jsem rad, ze uz nejake ty data skutecne produktuje.

1. Nekteri vizualni pozorovatele jsou neskutecne presni a verim jim stejne jako kamere napr. AMIGO

2. U nekterych hvezd je treba zjistit ze vybuchly, automaticka prehlidka na to prijde vetsinou o hodne dele nez vizual

3. Samozrejme CCD je prinosem a slusna pozorovani se daji delat uz se zarizenim za desitky tisic Kc, tj. na urovni zarizeni pro fotografovani

4. Je jiste pravda, co se tyce toho, ze kazdy rika, ze by rad a buh vi co, ale kamery jsou, dalekohledy jsou, nejsou lidi. U nas na SKYMASTERu, prestoze mame relativne slusne vybaveni pro CCD pozorovani promennych hvezd rozhodne fronty pozorovatelu nestoji a stejne tak jinde. Protoze hodne lidi toho vice nakeca a hleda proc ne, nez proc jo :-)

5. Pokud delas cokoliv aspon trochu pro svoji radost je to skvele, pokud to ma aspon trochu i smysl jiny, tim lepe.
Celestron CGE1400 SC355mm,Celestron C11GPS SC280mm,Televue TV-NP127 127mm APO FlatField refraktor,SW-80ED 80mm ED refraktor SBIG-ST2000XM CCD kamera, StellaCamII TV kamera, 100mm H-alfa refraktor....
Uživatelský avatar
SKYMASTER
Příspěvky: 871
Registrován: 05. 02. 2004, 05:32

Vítejte proměnáři.

#11

Příspěvek od SKYMASTER »

VK napsal:

Rozhodující jsou v tom podle mě dvě skutečnosti:

1. pozorovatelé proměnných hvězd mají dlouhodobě dobře fungující organisace, které je nejen sdružují, ale také účinně podporují. o pozorování proměnných hvězd mají zájem profesionální observatoře a/nebo výzkumní pracovníci.

2. proměnné hvězd jsou hvězdy, které mění svou jasnost. Když Slunce procházelo fází kontrakce, ještě před započetím termojaderných reakcí v jádře, zářilo víc, než dnes. V budoucnosti bude také zářit víc. Podíváme-li se na oblohu, mnoho hvězd jsou spektroskopické dvojhvězdy - tedy také hvězdy v jistém smyslu proměnné. S trochou nadsázky můžeme říci, že za hranicemi sluneční soustavy jen máloco do oblasti proměnných hvězd nespadá.

Proměnné hvězdy tedy nejsou alternativou pro pozorovatele noční oblohy, ale spíše oblastí, jíž se dříve či později nelze vyhnout.

Je tu ale jedna věc, která ovlivnila můj postoj k pozorování proměnných hvězd - a na to bych se chtěl také zeptat: už v roce 1990 jsem (v tehdy ještě vycházející Říši hvězd) četl článek, ve kterém se psalo: "vizuální odhady, ale mnohem přesnější fotoelektrická fotometrie", a potom cosi v tom smyslu, jak mnohem přesnějších pozorování stačí podstatně menší počet k získání křivky se stejnou vypovídací hodnotou. Bylo mi tehdy 14 let. Rozhodl jsem se proto, že když se teď očekává ten nárůst počítačů a elektroniky vůbec, že si počkám na ty fotoelektrické fotometry.

Abych tedy konečně formuloval otázku: jaký je současný vztah fotoelektrické, CCD- a vizuální fotometrie? Eventuálně, kde bych se mohl dovědět víc (od "kovářů", ne "kovaříčků")?

V. K.


Vizualni odhad muze byt presny jako u kamery. Jedna se hlavne o to, zda tu presnost skutecne potrebujes. Pokud nejaka hvezda ma pokles 1mag, pak 0,2 mag chyba nema vliv, pokud studujes jen kdy bylo minimum a jeho dlouhodobe zmeny. Pokud chces modelovat soustavu pak samozrejme 0,2 mag chyba je velika. Zkusenostmi ale chyba velmi rychle klesa. AMIGO dociluje urcite setiny mag. coz je srovnatelne se CCD kamerami a navic je i rychlejsi proste AMIGO je maly zazrak takovy roboticky super rychly super presny vizualni pozorovatel.
Celestron CGE1400 SC355mm,Celestron C11GPS SC280mm,Televue TV-NP127 127mm APO FlatField refraktor,SW-80ED 80mm ED refraktor SBIG-ST2000XM CCD kamera, StellaCamII TV kamera, 100mm H-alfa refraktor....
Uživatelský avatar
pesvo
Příspěvky: 383
Registrován: 08. 03. 2004, 17:19
Věk: 57

Vítejte proměnáři.

#12

Příspěvek od pesvo »

S těmi superpřesnými vizuálními pozorováními máte samozřejmě pravdu, bohužel dle mě se ale jedná o naprosté výjimky. Chtěl bych vědět, kdo z diskutujících mezi takovými 100 pozorovacími řadami neudělal ani jedno minimum tzv. od pasu a může za všech 100 řad dát ruku do ohně (nikoho neobviňuju, že si to minimum úmyslně vymyslel, ale prostě tu noc ta hvězda furt a furt neklesala a tak ji třeba i nechtěně "trochu pomohl"...). Samozřejmě, i CCD pozorovateli se může stát, že odpozoruje ptákovinu, ale tam když nic jiného, je minimálně možné se vrátit k originálním snímkům a znovu je zpracovat a pokusit se najít chybu, pokud se z nějakého důvodu domnívá, že to jeho pozorování je chybné. U toho vizuála je principiální problém v tom, že se prostě z principu není k čemu vrátit a co konrolovat, buď se prostě trefil a skutečně napozoroval realitu nebo tu hvězdu do toho minima prostě "dotlačil" ať chtěla nebo ne...

Ta diskuze ohledně užitečnosti vizuálního pozorování se už táhne mezi proměnnáři několik let a v podstatě bez výsledku. Pozorovatelé (jak je ostatně zvykem v celé lidské komunitě - např. mezi příznivci a odpůrci Windows/Linux) se rozdělili na dva nesmiřitelné tábory - jedni vizuální pozorování bez jakýchkoliv výhrad přijímají (jen se musí dělat tou "správnou" metodou) a druzí ji zase bez výhrad odsuzují, jako něco, co už je dávno překonáno.

Ale ať už to dopadne jakkoliv, ve vědeckém světě mají CCD (nebo jakákoliv jiná fyzikální měření bez lidského faktoru) nesrovnatelně vyšší váhu než pozorování vizuální, minimálně z důvodu možnosti opakovatelného zpracování a možnosti jít do zdrojových dat. Samozřejmě najdou se i speciality typu 838 Mon (nebo tak nějak), která se povedla odpozorovat Medúze, ale to jsou, jak jsem uvedl na začátku výjimky.

Myslím si, že když už pozorovatel má tu možnost pozorovat se CCD (a jak psal třeba SKYMASTER, tak tu možnost lidi mají a že ji nevyužívají je jiná věc), tak je pro získání hodnověrných dat mnohem cennější toto pozorování než pouhé vizuální. Když byste si spočítali, kolik je např. v republice CCD kamer, ale současně s kolika se pravidelně pozoruje, tak byste se asi nestačili divit. Prostě nejsou pozorovatelé, kteří by byli ochotni trávit noci jen tak pod hvězdnou oblohou a věnovat se této činnosti. Proto jsou všichni, kdo o tento druh pozorování mají zájem, jsou vřele vítáni.
Petr Svoboda (tribase.net@volny.cz)
Uživatelský avatar
brat
Příspěvky: 518
Registrován: 03. 12. 2004, 03:29

Vítejte proměnáři.

#13

Příspěvek od brat »

Ahoj,

když pozorovatel napozoruje a určí okamžik minima jasnosti zákrytové dvojhvězdy, slouží tento údaj k sestrojování O-C diagramu (O-C znamená "observed minus calculed"). Takovýto diagram pak vypovídá o dlouhodobém chování dvojhvězdy - treba je z nej možné vyčíst, zda hvězda mění periodu, nebo jestli je perioda určená správně atd.

Zde je vzorek takového O-C diagramu RT And - jedné velice známé a často pozorované hvězdy.



Ty nejmenší body - tečky - jsou okamžiky napozorované vizuálně, větší body jsou pozorování fotografická a největší body jsou fotoelektrická či CCD pozorování.
Jasně je zde vidět, že vizuální pozorování mají větší rozptyl (obklopují ta ccd jako hejno much), ale v minulosti (uplně vlevo v diagramu) jsme velmi šťastni, že takováto data máme. Dokreslují totiž dost podstatně průběh diagramu, který má parabolický tvar. Z toho lze usoudit, že oběžná perioda se neustále prodlužuje a z toho lze jednoznačně usoudit na fyzikální příčinu - z dvojhvězdného systému uniká hmota.

Pozorování proměnných hvězd - jakýmkoliv způsobem je plnohodnotná práce v astrofyzikální laboratoři!
Bc. Luboš Brát
Uživatelský avatar
SKYMASTER
Příspěvky: 871
Registrován: 05. 02. 2004, 05:32

Vítejte proměnáři.

#14

Příspěvek od SKYMASTER »

pesvo: Mas samozrejme pravdu. Asi nema smysl ze prit o to, ze CCD ma vetsi vahu nez vizualni pozorovani. A to jsem nebral v uvahu fotometricke filtry. Ja osobne jsem nikdy zadne minimum vedome netlacil tam kam ma byt a dokonce jsem se stal obeti pokusu, ze jsem celou pozoroval a nevedel co a zda to vubec ma neco delat. Vysledek byl pro mne ohromujici. Celou noc jsem nadaval ze ta hvezda nic nedela, ze to je na urovni chyby. Krivka byla priserna a menila se mi jen o dva odhadni stupne !!! Po zpracovani ale bylo minimum a chyba nebyla vetsi nez 2 minuty od pozorovani CCD. Nekteri meli krasne krivky, protoze maji odhadni stupen cirka 0,05mag. Ja protoze jsem nikdy neudelal stovky minim a mam proste horsi oko mel kolem 0,2mag. Presto to vyslo a ja mel radost ze kdyz pisu skutecne co vidim, je to spravne.

Vizualni pozorovani maji smysl zejmena v tom, ze upozorni ze se neco deje a pak si to preberou CCD. CCD neni tolik jako vizualni pozorovatelu a tudiz nemohou tak rychle zjistit u vetsiho mnozstvi hvezd ze se neco deje. V konferencich je plno dotazu, zda se mi ze hvezda xxx meni svou jasnost, muzete to promerit CCD? Urcite je to nejaky ten prinos.

Vizualni pozorovani tez slouzi jako skola pro teoretiky, zpracovatele, CCD pozorovatele. Proste podle mne by kazdy mel zkusit neco udelat ocima, aby lepe mohl nektere vei posoudit, je to proste zkusenost.

Problem je ale zejmena ve skutecnosti, ze nejsou pozorovatele a nejsou podle mne i prave proto, ze promenne hvezdy lidi zatracujici vizualni pozorovani odsuzuji k tomuto jevu. Zacatecnik nikdy nekoupi kameru a nebude delat minima. Udela si par vizualnich zjisti ze ho to bavi a ze je to zajimave a pak si poridi vybaveni.

Proto berme vizualni pozorovani jako skolku pro pozorovatele, pak mohou jit do skoly CCD a pak take do vysoke skoly modelingu a interpretovani. Ja jsem skolkou prosel a dnes diky ji chodim do skoly. Nebyt skolky, nejsem ve skole.

Tak to vidim ja a tem, kteri rikaji jednomysle, ze vizualni pozorovani nema zadny smysl, proste mohu jen rici, ze nemaji podle mne pravdu. A nebo proc to tvrdi? Boji se toho, ze by nektery z tech vizualnich to mohl dotahnout i na vyssi uroven? Ze by jim konkuroval? A nebo dokonce byl lepsi? Je to mozna i o tom.

Proto bojujme za zachovani skolek !!! Vzdyt ocima to ma nejen svuj vyznam, ale i romantiku.



Celestron CGE1400 SC355mm,Celestron C11GPS SC280mm,Televue TV-NP127 127mm APO FlatField refraktor,SW-80ED 80mm ED refraktor SBIG-ST2000XM CCD kamera, StellaCamII TV kamera, 100mm H-alfa refraktor....
VK
Příspěvky: 1851
Registrován: 12. 12. 2008, 21:59

Vítejte proměnáři.

#15

Příspěvek od VK »

Vidím, že se rozběhla velmi živá diskuse - ani jsem to nečekal.

Trochu mě uvidilo opakující se tvrzení více osob, že pozorovací techniky je dostatek, ale nejsou lidé. Já mám přesně opačnou zkušenost.

V. K.
Odpovědět