Vítejte proměnáři.

Pozorovací kampaně, návody, výsledky, zajímavosti,...
Odpovědět
Uživatelský avatar
brat
Příspěvky: 518
Registrován: 03. 12. 2004, 03:29

Vítejte proměnáři.

#106

Příspěvek od brat »

Sekce nemusi mit velke vedeni, sekce nemusi mit velky pocet clenu. Spise vedeni, ktere skutecne udela co je treba a cleny, kteri tam nejsou pro clenstvi, ale ti, kteri uvedomi, ze kdyz nekde clenem jsem, je i mou ostudou, ze to ne vzdy funguje jak ma a nebrat sekci jako televizi

Ono je to trochu jinak. Sekce potřebuje i členy, kteří tam jsou jen pro členství a to z důvodů finančních. Sekce čerpá finance od České astronomické společnosti a pravidla jsou nastavená tak, že můžeme žádat o dotaci ve výši dvojnásobku našich příjmů. Naše přímé příjmy jsou z členských příspěvků. Pokud tedy na příspšvcích např. vybereme 20 tisíc ročně, můžeme zažádat o dalších 40 tisíc a už máme 60 tisíc např. na nákup CCD kamery, kterou pak můžeme půjčovat našim aktivním členům - pozorovatelům. Pokud ale členy budou jen aktivní pozorovatelé, tak budeme mít malé peníze z členských příspěvků a můžeme požádat i jen o malé dotace a ta CCD kamera třeba nebude...

Takže tak asi... Jsme vděční za každého člena - svým členstvím podpoří výzkum proměnných hvězd u nás.

Čau Luboš
Bc. Luboš Brát
Libros

Vítejte proměnáři.

#107

Příspěvek od Libros »

Zdravím všechny,

opět mám jeden praktický dotaz.
Při studiu materiálů (Persea, návodů apod..) jsem narazil na zmínku o tom, že pokud jsou na obloze ciry, pak nemá smysl provádět jakékoliv odhady.
Vysvětluju si to tak, že takto provedený odhad může být zkreslen momentální nehomogenitou oblačnosti. Jak se ale projeví vliv světla Měsíce v případě, že je obloha jemně potažená "rovnoměrným" oparem. Má význam dělat i za takových podmínek odhady jasnějších proměnných hvězd? Jedná se mi o tohle podzimní počasí, kdy je přes den obloha vymetená a večer se potáhne velmi jemným oparem.
Libor
Uživatelský avatar
lubomir
Příspěvky: 684
Registrován: 23. 04. 2004, 19:58

Vítejte proměnáři.

#108

Příspěvek od lubomir »

Ak mas blízko zrovnavacie hviezdy k premennej tak ano.
YEPUN telescope 254/1200, EQ6-goto, CG5+ Newton 152/903, R 70/700, 70/1000, Dobson 130/1100, Canon 40D, L 70-200/2,8 www.astrosid.szm.sk
Uživatelský avatar
brat
Příspěvky: 518
Registrován: 03. 12. 2004, 03:29

Vítejte proměnáři.

#109

Příspěvek od brat »


opět mám jeden praktický dotaz.
Při studiu materiálů (Persea, návodů apod..) jsem narazil na zmínku o tom, že pokud jsou na obloze ciry, pak nemá smysl provádět jakékoliv odhady.
Vysvětluju si to tak, že takto provedený odhad může být zkreslen momentální nehomogenitou oblačnosti. Jak se ale projeví vliv světla Měsíce v případě, že je obloha jemně potažená "rovnoměrným" oparem. Má význam dělat i za takových podmínek odhady jasnějších proměnných hvězd? Jedná se mi o tohle podzimní počasí, kdy je přes den obloha vymetená a večer se potáhne velmi jemným oparem.
Libor

Ahoj Libore,

malý opar Ti vadit nemusí - spíš je nepříjemný v tom smyslu, že Ti klesne MHV a hvězdy jsou hůře vidět. Pokud pozoruješ dalekohledem, a ne nějaké hvězdy třeba 3 - 4 mag pouze očima, tak se nehomogeničnost v tom podzimním závoji nemůže výrazněji projevit.

Jiná situace ovšem nastává v případě, že svítí Měsíc. To je potom obloha hodně světlá a pokud se do toho přidá ten opar, tak můžeš jít klidně domů - už toho na obloze moc nenapozoruješ. Pokud jsou vidět jen hvězdy do 2 mag, tak se dost těžko hledají okolíčka...
Ale i když jen svítí měsíc a není opar, tak to může mít vliv na Tvé odhady a to z toho důvodu, že není úplná tma a v lidském oku jsou kromě tyčinek, které vnímají jen bílé světlo aktivní i čípky na barevné vidění. Potom se Ti třeba červené hvězdy mohou zdát jasnější, než kdyby nesvítil Měsíc.

Takže suma sumárum na závěr: při jemném oparu klidně pozoruj, ale pokud svítí Měsíc v úplňku, tak se vyhni odhadování hodně barevných hvězd (s B-V indexem větším než 1,5 mag, řekl bych; B-V index je uveden na mapkách MEDÚZY).

A zde jen pro ilustraci příklad, že když svítí Měsíc, tak trpí i CCD pozorování - světelná křivka HS Her (zákrytová dvojhvězda) pořízená CCD na ALTAN.Observatory. V čase 0.585 zapadl Měsíc a rozptyl dat se viditelně zmenšil:



Tento efekt je ovšem způsoben nikoliv barevnou vadou, ale ztemněním pozadí a tím pádem zvětšením poměru signál/šum.
Bc. Luboš Brát
Uživatelský avatar
Lynx
Příspěvky: 7
Registrován: 07. 10. 2005, 19:37

Vítejte proměnáři.

#110

Příspěvek od Lynx »

Ahoj Libore,
souhlasím s tím, co napsal Luboš a dodávám: Při špatných pozorovacích podmínkách vzroste výrazně odhadní stupeň, což může vadit u hvězd s malou amplitudou.
Závěr: je třeba to vyzkoušet.
Petr
Odpovědět