Zajímavá úvaha

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
Uživatelský avatar
voko
Příspěvky: 792
Registrován: 25. 04. 2005, 22:56

Zajímavá úvaha

#31

Příspěvek od voko »

Ještě jen abych uvedl věci na pravou míru, protože čtu, že mnozí nepochopili mou nadsázku. Samozřejmě, že si nemyslím, že jsou katadioptry shit! Dokonce jeden vlastním (SC) a jsem s jeho kvalitou docela spokojen (na to, abych nahradil slovo docela slovem velmi ho vlastním zatím krátkou dobu). A je pravda, že jsem viděl i SC, kde byla koma vidět už od 3/4 zorného pole, což naštěstí vůbec není můj případ. A SN kupovat nehodlám, ale neodsuzuji jej, protože vím, že spousta jeho majitelů je s ním spokojená (soudě dle ohlasu třeba na Cloudy Night). Nejsou všichni na dalekohled tak nároční jako Psion (myšleno v dobrém slova smyslu, aby mě zas nechytal za slovo).
e-mail: vokope(at)cmail.cz
Uživatelský avatar
SKYMASTER
Příspěvky: 871
Registrován: 05. 02. 2004, 05:32

Zajímavá úvaha

#32

Příspěvek od SKYMASTER »

Jsem rad, ze PSION ze takovy jako je osobni diskuze mimo internet jsou velmi prinosne, protoze se da lepe reagovat a hlavne clovek presne vi jak to druhy mysli a kdyz ne, tak si to upresni. V kazdem pripade PSION hodne veci vyzkousel, ja nektere veci diky jemu s nim a jsem rad, ze to tak je. U neceho reknu co mi vadi a on mi to treba vymluvi, ze chyba je mozna jinde a taky zjisti kde. Pro mne osobne je velkym prinosem. I kdyz spolu nekdy nemusime souhlasit uplne ci castecne. Diky PSIONe :-)

http://www.skymaster.cz/Zivotnaskymaste ... index.html
Celestron CGE1400 SC355mm,Celestron C11GPS SC280mm,Televue TV-NP127 127mm APO FlatField refraktor,SW-80ED 80mm ED refraktor SBIG-ST2000XM CCD kamera, StellaCamII TV kamera, 100mm H-alfa refraktor....
Uživatelský avatar
MP
Příspěvky: 2920
Registrován: 20. 05. 2003, 00:06

Zajímavá úvaha

#33

Příspěvek od MP »

Taky jsi sem ten link mohl dat driv.
Pred 10 minutami odtud Psion odesel a kdybych vedel, co jste vsechno o weekendu delali, podrobne bych ho vyzpovidal ohledne kolimace toho Newtona 200/800 ( on se o tom ani nezminil ). Ja mam temer shodny pristroj uz par let a poradne zkolimovany jsem jej mel tak 5x v zivote ... Konecne se mam s kym delit o know-how.

Omlouvam se za off-topic.
e-mail : mpec(at)cce(dot)cz&&
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11606
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Zajímavá úvaha

#34

Příspěvek od Psion »

voko napsal: Ještě jen abych uvedl věci na pravou míru, protože čtu, že mnozí nepochopili mou nadsázku. Samozřejmě, že si nemyslím, že jsou katadioptry shit! Dokonce jeden vlastním (SC) a jsem s jeho kvalitou docela spokojen (na to, abych nahradil slovo docela slovem velmi ho vlastním zatím krátkou dobu). A je pravda, že jsem viděl i SC, kde byla koma vidět už od 3/4 zorného pole, což naštěstí vůbec není můj případ. A SN kupovat nehodlám, ale neodsuzuji jej, protože vím, že spousta jeho majitelů je s ním spokojená (soudě dle ohlasu třeba na Cloudy Night). Nejsou všichni na dalekohled tak nároční jako Psion (myšleno v dobrém slova smyslu, aby mě zas nechytal za slovo).
Já jsem nějakou dobu hledal dalekohled na koukání i focení (spíše na focení) a najít něco do 40 tisíc s rozumnou světelností a ohniskovou vzdáleností je velký problém. Hledal jsem info o všech možných systémech (SN, SC, MN, Vixen Visac, Klevcov atd..) a všude jsem našel nějaký problém s optikou či malým zorným polem. Nakonec jsem zjistil, že Newton je skutečně v ceně do 15 tisíc tou nejlepší alternativou. Samozřejmě, že existují skvělé zrcadlové systémy na focení (např. Epsilon Takahashi), ale to je už v ceně 10" R-C dalekohledu. Já totálně nezavrhuji žádný systém a soustavu, ale každý systém je vhodný pro něco jiného a každý má své výhody a nevýhody. Pravdou ale je, že některé systémy mi přijdou už vymyšlené jenom proto, aby to bylo něco nového a jiného než mají ostatní výrobci a jaksi kvalita zaostává za zbožným přáním výrobce.
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11606
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Zajímavá úvaha

#35

Příspěvek od Psion »

SKYMASTER napsal: Jsem rad, ze PSION ze takovy jako je osobni diskuze mimo internet jsou velmi prinosne, protoze se da lepe reagovat a hlavne clovek presne vi jak to druhy mysli a kdyz ne, tak si to upresni. V kazdem pripade PSION hodne veci vyzkousel, ja nektere veci diky jemu s nim a jsem rad, ze to tak je. U neceho reknu co mi vadi a on mi to treba vymluvi, ze chyba je mozna jinde a taky zjisti kde. Pro mne osobne je velkym prinosem. I kdyz spolu nekdy nemusime souhlasit uplne ci castecne. Diky PSIONe :-)

http://www.skymaster.cz/Zivotnaskymaste ... index.html
Děkuji za poklonu Je škoda, že řada lidí si neudělá čas na pozorování na Skymasteru. Prakticky se tam střídáme se stejnými lidmi, které spočítám na prstech jedné ruky a přitom je tam vidět tolik zajímavých věcí, které jen tak v ČR neuvidíte. Je štěstí, že Pavel je otevřený vůči návštěvám a nebrání se ničemu, tak nechápu, proč toho prostě proboha nikdo nevyužije. Jenom z astrofora ještě nikdo nezmoudřel, je potřeba taky něco dělat sám ;-)
Odpovědět