Discovery

Rakety, sondy, mise....zkrátka dobývání vesmíru a vše kolem!
Odpovědět
Uživatelský avatar
Dexx
Příspěvky: 48
Registrován: 29. 01. 2005, 02:39

Discovery

#166

Příspěvek od Dexx »

Ty přelety budou vidět? Heavens-above mi píše, že nejsou vidět. Ani pro Brno ani pro Olomouc.
Uživatelský avatar
Cassi
Příspěvky: 2340
Registrován: 03. 10. 2003, 16:21

Discovery

#167

Příspěvek od Cassi »

Nemůžu si pomoct, ale CalSky mi jako včera ukazuje ten přelet STS přes Slunce přímo z místa mého bydliště (Liberec).

Do Google Earth jsem si stáhl soubror z CalSky, který mi na mapě ukáže centerline přeletu s časy. Já se od centerline nacházím několik Km, takže mi přelet z místa bydliště bude podle CalSky trvat 0,9sec, zatímco na centerline to bude 1,9sec. Časy na mapě jsou v SELČ.



Snad to CalSky spočítal správně a už se nic výrazně nezmění.  
Objevy planetek (2): 2002 EL163 and 2002 GX187.
Objevy proměnných hvězd (130): CzeV #245, 270, 323, 365, 370; SvkV 23 a spousta dalších...
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Discovery

#168

Příspěvek od MaG »

No po těch mým dvou neúspěšných pokusech ze včerejška nevím Ale bylo by to fajn.

Víte kde bydlím?? Kousek od od centerline na tom obrázku od Cassiho, přelet mi u baráku trvá 2 sekundy, rozměr STS skoro 20", to je žůžo.

Když to vyjde, budem informovat ;D
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
Misa
Příspěvky: 6
Registrován: 05. 07. 2006, 04:45

Discovery

#169

Příspěvek od Misa »

Může mi někdo vysvětlit, proč mi Calsky napsal čas 23:43, když Jablonec prolétá už v 19:01. Máte někdo přehled, jak dlouho trvá oblet kolem Země?

Pak by tu byl ještě dotaz, jak spojit dalekohled s foťákem a vyfotit ho.

Díky!
Uživatelský avatar
Cassi
Příspěvky: 2340
Registrován: 03. 10. 2003, 16:21

Discovery

#170

Příspěvek od Cassi »

Misa napsal: Může mi někdo vysvětlit, proč mi Calsky napsal čas 23:43, když Jablonec prolétá už v 19:01. Máte někdo přehled, jak dlouho trvá oblet kolem Země?

Pak by tu byl ještě dotaz, jak spojit dalekohled s foťákem a vyfotit ho.

Díky!
Ahoj Míšo,
máš v CalSky správně nastaveno přesné pozorovací stanoviště? V 19:01 je přelet ve dne a raketoplán nebude na obloze vidět, objeví se jen jako malá černá siluleta, když prolétle přes Slunce (při pozorování si musíme chránit zrak ochanou folií před dalekohledem). Přelet přes Slunce je vitět jen v úzkém pásu poblíž centerline, mám zrovna štěstí, že bydlím jen pár Km od ní. možné vysvětlení je, že z Brna není viditelný přelet přes Slunce, tak ti CalSky neukázal přelet v 19:01. Oběh okolo Země trvá 88,7min.

Fotit ? To je docela těžké! Radši bych se díval vizuálně, pokud nemáš zkušenosti s focením za dalekohledem. Raketoplán letí docela rychle, takže to stíhat a zároveń zaostřit je téměř nadlidský výkon. Leda, že bych fotil přelet před Sluncem, ale musel bych se přesně tefit do doby, kdy přelítne! U přeletu přes Slunce je lepší použít video.
Objevy planetek (2): 2002 EL163 and 2002 GX187.
Objevy proměnných hvězd (130): CzeV #245, 270, 323, 365, 370; SvkV 23 a spousta dalších...
Uživatelský avatar
Misa
Příspěvky: 6
Registrován: 05. 07. 2006, 04:45

Discovery

#171

Příspěvek od Misa »

Osvědčilo se mi zadávat čas přímo u mapy v Calsky a zobrazuje mi to trasy zhruba každou 1,5 hodiny. Teď jde o to, co z toho bude vidět. Souřadnice jsem měla přesně zadané, ale počítal to nějak divně.

Jde mě spíš o propojení foťáku s nějakým teleskopem.
Uživatelský avatar
Misa
Příspěvky: 6
Registrován: 05. 07. 2006, 04:45

Discovery

#172

Příspěvek od Misa »

Cassi, kde jsi na Calsky stáhl soubor do Google Earth mapy?
Uživatelský avatar
Cassi
Příspěvky: 2340
Registrován: 03. 10. 2003, 16:21

Discovery

#173

Příspěvek od Cassi »

Misa napsal:

Jde mě spíš o propojení foťáku s nějakým teleskopem.
Pár technik focení s dalekohledem (hodně zjednodušeně vysvětleno):
Pokuď máš za fotoaparát zrcadlovku, u které se dá sundat objektiv, tak můžeš zkusit fotit v primáru. U dalekohledu sundáš okulár, u foťáku sundáš objektiv. Foťák bez objektivu dáš do okulárového výtahu dalekohledu bez okuláru a ostříš tak, dokuď nemáš obraz na matnici či displayi ostrý.
Dále se dá fotit afokálně - Fotoaparát s objektivem přiložíš k okuláru dalekohledu a okulárovým výtahem zaostřuješ, dokuď to nebudeš mít ostré (na displayi či matnici foťáku).

Nevím co máš za dalekohled či fotoaparát. Máš tam nějaké závity na uchycení? Při focení s delekohledem je nutné mít tuhý stativ! Pokuď nemáš zkušenosti s astrofotem, radši si přečti toto: http://www.hvbo.cz/foto_astronomy_cz/zac.htm
Objevy planetek (2): 2002 EL163 and 2002 GX187.
Objevy proměnných hvězd (130): CzeV #245, 270, 323, 365, 370; SvkV 23 a spousta dalších...
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Discovery

#174

Příspěvek od MaG »

Misa napsal: Cassi, kde jsi na Calsky stáhl soubor do Google Earth mapy?
U přeletu jdoucího přes Slunce či Měsíc ti to nabídne položku "Centerline", dále pak ClosestPoint.
Kkyž proklikneš Centerline, dostaneš se na novou stránku kde ještě musíš po jejím načtení zatrhnout nahoře "google earth" a dát Go. Pak ještě chvíli počkáš a na nově generované stránce je odkaz na soubor, který když stahneš a otevřeš v Google Earth (je na něj přiřazený, není třeba pouštět GE dřív než ten soubor) uvidíš čáru co má Cassi v příspěvku.

Zadej své přesné souřadnice, zvol na Calsky.com položku Sun/Moon crossers a podívej se, co ti dnes letí přes Slunce. Bude to asi jen nějaká minidružice, která nebude vidět, ale můžeš si na ní zkusit ten postup s přenosem centrální čáry do Google Earth.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
Cassi
Příspěvky: 2340
Registrován: 03. 10. 2003, 16:21

Discovery

#175

Příspěvek od Cassi »

Misa napsal: Cassi, kde jsi na Calsky stáhl soubor do Google Earth mapy?
Mapky do Google Earth jsou dostupné pouze v případě přeletu tělesa přes Slunce či Měsíc. Dají se tam stáhnout nejenom přelety družic přes Slunce či Měsíc, ale i dráhy prstencových a úplných slunečních zatmění.

Postup je následující:
Ve výpisu přeletů družic pro dané stanoviště se může objevit toto: Crosses the disk of Sun (to znamená, že ti družice přelétá přes Slunce. U této situace se dá stáhnout soubor do mapy Google Earth. V infu o přeletu klikneš na "Centerline" a dostaneš se na stránku, kde si můžeš nechat "vypočítat" soubor do Googlu. Na té stránce najdi:

"Google Earth − Load ground track of this transit as overlay into the Google Earth application. Requires to have the application installed on your PC. Download it for free by clicking on the icon."

A zatrhni políčko tam poličko, tak, aby tam bylo zelené "Véčko" pro potvrzení. Vedle v pravo dej Go v zeleném kroužku a chvíli čekej (ono to může trvat i minutku!) a pak ti na té stránce přibude:
"Google Earth GE kml-Download" - po kliknutí můžes stahovat.
Objevy planetek (2): 2002 EL163 and 2002 GX187.
Objevy proměnných hvězd (130): CzeV #245, 270, 323, 365, 370; SvkV 23 a spousta dalších...
Uživatelský avatar
Cassi
Příspěvky: 2340
Registrován: 03. 10. 2003, 16:21

Discovery

#176

Příspěvek od Cassi »

Zjištění - upřesnily se udaje o přeletu. Jablonec to bohužel mine. Liberec to "trefí" v jeho severní časti. Předtím to šlo přímo přes JBC a Liberec to "trefilo" na jihu...
Objevy planetek (2): 2002 EL163 and 2002 GX187.
Objevy proměnných hvězd (130): CzeV #245, 270, 323, 365, 370; SvkV 23 a spousta dalších...
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Discovery

#177

Příspěvek od MaG »

Cassi napsal: Zjištění - upřesnily se udaje o přeletu. Jablonec to bohužel mine. Liberec to "trefí" v jeho severní časti. Předtím to šlo přímo přes JBC a Liberec to "trefilo" na jihu...
Chjo. prostě STS 121 nemám šanci vidět :)
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24321
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Discovery

#178

Příspěvek od MilAN »

Nakonec ty nejnovější předpvědi šly přímo přese mne(0,48 km) - stačil jsem demontovat v kopuli , nanosit do auta a zase zpět v průběhu 1 hodiny - ale výsledek je negativní. Seeing byl dost silný,ale podle mých zkušeností s ISS by STS měl být vidět
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Discovery

#179

Příspěvek od MaG »

MilAN napsal: Nakonec ty nejnovější předpvědi šly přímo přese mne(0,48 km) - stačil jsem demontovat v kopuli , nanosit do auta a zase zpět v průběhu 1 hodiny - ale výsledek je negativní. Seeing byl dost silný,ale podle mých zkušeností s ISS by STS měl být vidět
Podle této poslední předpovědi, kterou potvrzuji, jsem vytáhl narychlo dalekohled a v uvedenou dobu sledoval Slunce. Je na něm opravdu pěkná skvrna! STS nic..
Mám z toho ale stejný pocit - obraz byl občas docela rozechvělý, nicméně objekt 15" by být vidět měl, pokud letěl 2 sekundy přes Slunce. Nevylučuji, že letěl opravdu jinudy a Calsky nestíhá přepočítávat pozici.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
Cassi
Příspěvky: 2340
Registrován: 03. 10. 2003, 16:21

Discovery

#180

Příspěvek od Cassi »

Tady je stará a nová dráha přeletu od CalSky. Jak jsem již psal výše, že se dráha přeletu posouvá, tak vám asi CalSky pořád počítal tu starou dráhu. Rozdíl vzdáleností mezi starou a novou dráhou je 6km .


Já jsem se přesunul s triedrem 10x50 na stativu na severní okraj Liberce (k horním kasárnám). Našel jsem si místo cca 100m od té novější centerline, kterou vypočítal CalSky. Rozložil jsem tam techniku a čekal. Nějaké detaily ve skvrně byly vidět i v triedru. Škoda, že jsem s sebou neměl větší přístroj. V době přeletu - kolem 19:00:47 (+- 10sec., hodinky nemám až tak přesné)
jsem tam něco hodně malého zaregistroval, ale fakt si nejsem jistý, jestli to byl STS... Teoreticky to ale možné je 20" je docela "velký" kus. Ale když píšete, že bylo docela velké chvění obrazu, tak si fakt nejsem 100% jistý s reálností mého pozorování s ohledem na techniku, kterou jsem pozoroval.
Objevy planetek (2): 2002 EL163 and 2002 GX187.
Objevy proměnných hvězd (130): CzeV #245, 270, 323, 365, 370; SvkV 23 a spousta dalších...
Odpovědět