Filter

Okuláry, filtry, hledáčky a vše ostatní, co patří k pořádnému pozorování.
Odpovědět
TOMINKO

Filter

#1

Příspěvek od TOMINKO »

;DNepoznáte niekto internetovú stránku na ktorej sú návody na akékoľvek filtre.

---------------------------------------------------------
ĎAKUJEM!!! ;D
Uživatelský avatar
gaszton
Příspěvky: 116
Registrován: 05. 02. 2005, 01:48

Filter

#2

Příspěvek od gaszton »

myslis na vyrobu filtrov doma alebo parametre a charakteristika filtrov? to prve nie je schodna cesta a charakteristika filtrov je uvedene vacsinou na stranke dodavatela alebo predajcu. s praktickymi skusenostami aj tu na fore sa velakrat zaoberali pozorovatelia, staci pouzivat funkciu fora hledat a nastavit dostatocne dlhu dobu dozadu po uvedeni konkretneho typu.
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11606
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Filter

#3

Příspěvek od Psion »

Myzer napsal: Gaszton to sice povedal milo, ale je treba byt tvrdsi. Ty smajlici autora na mna posobia tak, ze v podstate o nic nejde a je to len plytvanie casom ostatnych. Neviem, ale ja ked sa o nieco zaujimam, aspon napisem taky prispevok, ze naozaj vyzera tak, ze to je pre mna dolezite. A tema filtre je o 5 stupnov nizsie v tejto zlozke. >:( Takto je to iba zrela tema na zmazanie.
Jako vše se to musí umět používat, ale život se smíchem je mnohem lepší.

Jak by vypadal takový příspěvek :
"Chci webový odkaz na návody s filtry, pošlete mi to emailem a to hned, nemám čas číst forum"
Uživatelský avatar
Pavuk_
Příspěvky: 2037
Registrován: 21. 07. 2004, 22:49

Filter

#4

Příspěvek od Pavuk_ »

Taktiez navrhujem zmazat tuto temu. O filtroch sa tu toho popisalo az az asi v 5tich temach.
Uživatelský avatar
Listy3
Příspěvky: 376
Registrován: 29. 12. 2004, 02:34

Filter

#5

Příspěvek od Listy3 »

Já zase myslím, že to až tak špatný dotaz není, možná bych ho dal jenom do ATM, pokud se teda má jednat a návody na výrobu filtrů, ale jinak by mně to taky zajímalo. Takže jestli někdo a takovém linku ví tak sem s nim.
A taky bych rád řekl (napsal), že podle mích měřítek, které jsou asi odlišné od celé řady velevážených astronomů je nadbytečný až ten příspěvek od Myzera.
Myzer napsal: Gaszton to sice povedal milo, ale je treba byt tvrdsi. Ty smajlici autora na mna posobia tak, ze v podstate o nic nejde a je to len plytvanie casom ostatnych. Neviem, ale ja ked sa o nieco zaujimam, aspon napisem taky prispevok, ze naozaj vyzera tak, ze to je pre mna dolezite. A tema filtre je o 5 stupnov nizsie v tejto zlozke. >:( Takto je to iba zrela tema na zmazanie.Jinak souhlasim s Psionem že Psion napsal: život se smíchem je mnohem lepší.taky se domnívám, že je lepší nevhodně použít úsměv (smích), než cokoli jiného :D :D :D
Newton 250/1250 ve výstavbě&&Newton 130/1000 GS montáž&&triedr 10x50 a 8-24x50&&Lidlteleskop 70/700
Uživatelský avatar
Pavuk_
Příspěvky: 2037
Registrován: 21. 07. 2004, 22:49

Filter

#6

Příspěvek od Pavuk_ »

Myzer napsal: Uz sa usmievam, prave som ukoncil semester. Nadbytocny prispevok, ked si to prajete uz neexistuje, ale je tu novy nadbytocny tentoraz s usmevom. A ked sme u filtroch, mimochodom zachvilu budem mat uz aj O-III, aby som konecne rozlozil tu strukturu NGC 6960, 6992-95. Nieco o stavbe deep-sky filtrov ma na strankach zdenek. :)OFFTOPIC: Gratulujem k uspesnemu ukonceniu semestra! Kedze su teraz ti smajlici In tak ::) 8) ;D
Uživatelský avatar
Listy3
Příspěvky: 376
Registrován: 29. 12. 2004, 02:34

Filter

#7

Příspěvek od Listy3 »

O návodu co má Zdenek na svých stránkách samozřejmě vím, již jsem se tu o tomto odkazu zmiňoval v ATM v tématu „Jak doma vyrobit filtr“ nicméně nejsou jenom DS filtry. Existují také barevné, polarizační, měsíční, sluneční, UV, IR a určitě spousta dalších o kterých já dosud nemám ani tušení a přesto můžou být užitečné. Pokud by jakýkoli užitečný filtr bylo možno spáchat doma za minimum financí a přitom si nevypálit oko třeba od sluníčka tak by to pro mě a možná i někoho dalšího bylo zajímavé.
PS: občas mně překvapí někteří zkušenější a jistě moudří lidi když se snaží dokázat opak.
Newton 250/1250 ve výstavbě&&Newton 130/1000 GS montáž&&triedr 10x50 a 8-24x50&&Lidlteleskop 70/700
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24321
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Filter

#8

Příspěvek od MilAN »

Filtry se po domácku nevyráběly ani v dobách, kdy šlo jen o barevná skla. S nástupen antireflexních vrstev na filtrech a s příchodem interferenčních napařovaných filtrů  s desítkami přesně definovaných  napařovaných vrstev se  prostor pro kutilství ještě více zmenšil. Možná to je možné ( i když tyto filtry  vyrábí nakonec jen několik firem), ale bude to asi hodně , hodně drahý koníček, a určitě ne cesta , jak přijít k lacinějšímu filtru.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
SKYMASTER
Příspěvky: 871
Registrován: 05. 02. 2004, 05:32

Filter

#9

Příspěvek od SKYMASTER »

MilAN napsal: Filtry se po domácku nevyrýběly ani v dobách, kdy šlo jen o barevná skla. S nástupen antireflexních vrstev na filtrech a s příchodem interferenčních napařovaných filtrů  s desítkami přesně definovaných  napařovaných vrstev se  prostor pro kutilství ještě více zmenšil. Možná to je možné ( i když tyto filtzry  vyrábí nakonec jen někiolik firem), ale bude to asi hodně , hodně drahý koníček, a určitě ne cesta , jak přijít k lacinějšímu filtru.
Ted mne napadlo, ze je take mozna exkurze do MEOPTY, myslim, ze ji CAS bude poradat. Nevim jeste presne kdy. Mozna by byla vhodna pro ty, kteri chteji mit predstavu jak se dnes a na cem delaji prave opticke vyrobky s naparovanymi vrstami. Ja osobne jsem byl docela prekvapeny, ze MEOPTA je dnes na absolutni spici v teto oblasti.
Celestron CGE1400 SC355mm,Celestron C11GPS SC280mm,Televue TV-NP127 127mm APO FlatField refraktor,SW-80ED 80mm ED refraktor SBIG-ST2000XM CCD kamera, StellaCamII TV kamera, 100mm H-alfa refraktor....
Uživatelský avatar
Listy3
Příspěvky: 376
Registrován: 29. 12. 2004, 02:34

Filter

#10

Příspěvek od Listy3 »

Díky MilANovi za odpověď která téma výroby domácích filtrů uzavřela, alespoň pro mne. Teda až do té doby, než mně napadne kuchat nějaký polarizační filtr z nějakého starého displeje, pokud je tam ještě dávají.
S tou exkurzí do Meopty jak píše Skymaster by to určitě nebylo marné, kde a jak se dá zjistit že se něco podobného koná?
Newton 250/1250 ve výstavbě&&Newton 130/1000 GS montáž&&triedr 10x50 a 8-24x50&&Lidlteleskop 70/700
Uživatelský avatar
SKYMASTER
Příspěvky: 871
Registrován: 05. 02. 2004, 05:32

Filter

#11

Příspěvek od SKYMASTER »

Listy napsal: Díky MilANovi za odpověď která téma výroby domácích filtrů uzavřela, alespoň pro mne. Teda až do té doby, než mně napadne kuchat nějaký polarizační filtr z nějakého starého displeje, pokud je tam ještě dávají.
S tou exkurzí do Meopty jak píše Skymaster by to určitě nebylo marné, kde a jak se dá zjistit že se něco podobného koná?

Podle mne to bude poradat zrejme ASTRONOMICKA SPOLECNOST. O teto exkurzi jsme se bavili na MHV. Mozna bych kontaktoval Pavla Suchana email: suchan(at)astro.cz a zeptal bych se ho zda ma uz nejake informace a popr. at si te da do seznamu a posle ti je az budou. Nebo te odkaze na nekoho jineho kdo to ma na starosti. Myslim, ze to je pri nejmensim velmi zajimavy vylet.
Celestron CGE1400 SC355mm,Celestron C11GPS SC280mm,Televue TV-NP127 127mm APO FlatField refraktor,SW-80ED 80mm ED refraktor SBIG-ST2000XM CCD kamera, StellaCamII TV kamera, 100mm H-alfa refraktor....
Uživatelský avatar
MP
Příspěvky: 2920
Registrován: 20. 05. 2003, 00:06

Filter

#12

Příspěvek od MP »

Listy napsal: Teda až do té doby, než mně napadne kuchat nějaký polarizační filtr z nějakého starého displeje, pokud je tam ještě dávají.
V LCD displejich polarizacni filtry samozrejme jsou, ale nejsou ( a asi nikdy nebyly ) sklenene, je to plastova samolepici folie nalepena na skle. Takze opticka kvalita na draka.
e-mail : mpec(at)cce(dot)cz&&
Odpovědět