Dobsony SW

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
Uživatelský avatar
Spock
Příspěvky: 17
Registrován: 02. 05. 2005, 00:44

Dobsony SW

#16

Příspěvek od Spock »

pana napsal: Jen doplním, že ten přítlak u SW jde nastavovat pouze ve výšce, nikoliv v azimutu. V azimutu je to přitaženo samojistnou maticí takže jedině s příslušným klíčem (spíš dvěma, protože se to protáčí). Jinak je to ale výborná věc, např. pokud to mám dotažené lehce a vyměním okulár za dvoupalcový tak se mi to začne převažovat. Pak jen lehce přitáhnu a je to zase OK.
Ten cenový rozdíl bude podle mě ale spíše v tom, že ten dražší dalekohled má zrcadlo z pyrexu, ten druhý ne (aspoň podle toho co je tam napsáno). Nejlepší ale bude zeptat se přímo pana Holubce. Já mám s tím tension systémem ten dalekohled už skoro rok, takže se mi taky nezdá že by se ještě vyráběly klasické.


                                                     
Ať je to jak chce,pořád se prodávají. jestli se ještě vyrábějí,po tom jsem se nepídil.
"refraktor" 60/700,triedr 10x50
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11606
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Dobsony SW

#17

Příspěvek od Psion »

Dobson má jednu obrovskou výhodu. V budoucnu se dá dát na nějakou montáž (v mém případě CG5) a vůbec nevadí "ložiska" pro uložení v dobsonce.

Uživatelský avatar
mkcz
Příspěvky: 1121
Registrován: 16. 08. 2004, 08:09
Bydliště: střední Čechy
Věk: 57

Dobsony SW

#18

Příspěvek od mkcz »

Psion napsal: Dobson má jednu obrovskou výhodu. V budoucnu se dá dát na nějakou montáž (v mém případě CG5) a vůbec nevadí "ložiska" pro uložení v dobsonce.


To je pravda. Já mám na svém Newtonu zase speciální konzoli pro uchycení k paralaktice, ale dalekohled používám jako Dobson. Pokud není člověk nějakým řešením příliš omezován, pak je to jedině dobře.
Na vesmíru je nejúžasnější to, že jej můžeme pozorovat.
Odpovědět