Dobsony SW

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
Uživatelský avatar
Spock
Příspěvky: 17
Registrován: 02. 05. 2005, 00:44

Dobsony SW

#1

Příspěvek od Spock »

Ahoj! na adrese web.quick.cz/atc-astro/Sky-Watcher/reflektory/ (omlouvam se vsem,ale nevim,jak sem vlozit odkaz ) prodavaji dobsony na tzv. PX2" montazi a na tzv. Clasic montazi. cenovej rozdil je 1700,-(pro mne docela dost >:().Vi nekdo jakej je mezi nima rozdil a jestli se spis vyplati ta drazsi,anebo mi stejnou sluzbu udela ta levnejsi.


Spock
"refraktor" 60/700,triedr 10x50
Uživatelský avatar
BiF
Příspěvky: 1143
Registrován: 10. 11. 2002, 02:00
Bydliště: Trhové Sviny
Věk: 52
Kontaktovat uživatele:

Dobsony SW

#2

Příspěvek od BiF »

Rozdíl mezi nimi je na té stránce uveden ::) : ... s novou konstrukcí patentované ruční volitelné regulace tření pro nastavení rovnováhy pro plynulý pohyb ...

Fra
Newtony 300/1200, 200/860, 100/600; SkyMaster 15x70; paralaktická montáž vlastní výroby; QHY163M; ASI120M; Canon EOS 300D; Philips ToUcam Pro; http://bilek.astronomie.cz/ , email: frantabilek(at)gmail(dot)com
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24319
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Dobsony SW

#3

Příspěvek od MilAN »

Nebylo by lepší zeptat se dovozce ?
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Spock
Příspěvky: 17
Registrován: 02. 05. 2005, 00:44

Dobsony SW

#4

Příspěvek od Spock »

Fra napsal: Rozdíl mezi nimi je na té stránce uveden ::) : ... s novou konstrukcí patentované ruční volitelné regulace tření pro nastavení rovnováhy pro plynulý pohyb ...

Fra To je sice hezký,jenomze kdyz neznam původní konstrukci ( chápej,sem začátečník a fotka tam nejni ),tak nemam možnost porovnávat. Ale diky! ;D
"refraktor" 60/700,triedr 10x50
Uživatelský avatar
Spock
Příspěvky: 17
Registrován: 02. 05. 2005, 00:44

Dobsony SW

#5

Příspěvek od Spock »

MilAN napsal: Nebylo by lepší  zeptat se dovozce ?
Asi jo. ale jeste pockam. trebas ho tady nekdo ma a poradi. Taky Díky!
"refraktor" 60/700,triedr 10x50
Uživatelský avatar
pana
Příspěvky: 52
Registrován: 03. 12. 2004, 01:05

Dobsony SW

#6

Příspěvek od pana »

Spock napsal:

Asi jo. ale jeste pockam. trebas ho tady nekdo ma a poradi. Taky Díky!
Mám ho doma. Žádný zázrak v tom nehledej. Dalekohled se dotahuje dvěma rukojeťmi se závitem. Jednu dotáhneš napevno a druhou (ze strany ok. výtahu) pak dotahuješ podle potřeby. Ta druhá rukojeť má akorát navíc na konci závitu nasazený věneček s kuličkami mezi dvěma podložkami.
http://www.skywatchertelescope.net/pict ... ontrol.jpg
Uživatelský avatar
Spock
Příspěvky: 17
Registrován: 02. 05. 2005, 00:44

Dobsony SW

#7

Příspěvek od Spock »

pana napsal:
Mám ho doma. Žádný zázrak v tom nehledej. Dalekohled se dotahuje dvěma rukojeťmi se závitem. Jednu dotáhneš napevno a druhou (ze strany ok. výtahu) pak dotahuješ podle potřeby. Ta druhá rukojeť má akorát navíc na konci závitu nasazený věneček s kuličkami mezi dvěma podložkami.
http://www.skywatchertelescope.net/pict ... ontrol.jpg
Aha. No tak to jo. Diky moc,myslim ze usetetrim... ;D koupim ten s klasickou montazi.
"refraktor" 60/700,triedr 10x50
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11599
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Dobsony SW

#8

Příspěvek od Psion »

Spock napsal:

Aha. No tak to jo. Diky moc,myslim ze usetetrim... ;D koupim ten s klasickou montazi.

Nevím, jestli to bylo dostatečně vysvětleno, ale tahle technologie umožňuje nastavit přítlak ložiska dalekohledu tak, aby dalekohled se pohyboval plynule, ale ne samovolně - pěkná věc, která je lepší než klasické pružiny.

SW s klasickou montáží - nevím, ale nové SW jsem neviděl na jiné montáži než s Tension control.
Uživatelský avatar
Spock
Příspěvky: 17
Registrován: 02. 05. 2005, 00:44

Dobsony SW

#9

Příspěvek od Spock »

Psion napsal:

Nevím, jestli to bylo dostatečně vysvětleno, ale tahle technologie umožňuje nastavit přítlak ložiska dalekohledu tak, aby dalekohled se pohyboval plynule, ale ne samovolně - pěkná věc, která je lepší než klasické pružiny.

SW s klasickou montáží - nevím, ale nové SW jsem neviděl na jiné montáži než s Tension control.
Na web.quick.cz/atc-astro/Sky-Watcher/reflektory/ mají vyfocené dva dobsony s oním "revolučním patentovaném systémem Tension control" a pod nimi je text bez obrázku,bez ničeho,kde píšou,že je na klasické dobson montáži a hlavně je pomalu o dva tisíce lacinější (rozhodující faktor,bohužel ) . Jinak se opět omlouvam,ještě jsem se nenaučil vkládat internetové odkazy... ::)
"refraktor" 60/700,triedr 10x50
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24319
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Dobsony SW

#10

Příspěvek od MilAN »

Spock napsal:
kde píšou,že je na klasické dobson montáži a hlavně je pomalu o dva tisíce lacinější (rozhodující faktor,bohužel ) . Jinak se opět omlouvam,ještě jsem se nenaučil vkládat internetové odkazy... ::)Na Tvém místě bych se neukvapoval v rozhodování. Dnes vidíš rozdíl 1.700Kč, a až budeš dalekohled používat, budeš vidět funkčnost či nefunkčnost. A pohyb dalekohledu je pro pozorování naprosto podstatná věc , která může z kvalitní optiky udělat i naprosto nefukční dalekohled. To ale teď nepíšu o Sky-Watcheru, ale přeci  jen to ještě zvaž.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11599
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Dobsony SW

#11

Příspěvek od Psion »

Já jsem tím chtěl pouze říci, že jsem neviděl NOVÉ SW bez Tension Control, pokud je ještě vyrábějí, pak je toOK :-)
Uživatelský avatar
Spock
Příspěvky: 17
Registrován: 02. 05. 2005, 00:44

Dobsony SW

#12

Příspěvek od Spock »

MilAN napsal:
Na Tvém místě bych se neukvapoval v rozhodování. Dnes vidíš rozdíl 1.700Kč, a až budeš dalekohled používat, budeš vidět funkčnost či nefunkčnost. A pohyb dalekohledu je pro pozorování naprosto podstatná věc , která může z kvalitní optiky udělat i naprosto nefukční dalekohled. To ale teď nepíšu o Sky-Watcheru, ale přeci  jen to ještě zvaž.
Dobrá,ale přeci jen,nedá mi to: Máš na svojem dobsonovi nějakej obdobnej systém?
"refraktor" 60/700,triedr 10x50
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24319
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Dobsony SW

#13

Příspěvek od MilAN »

Mám, a také díky němu ovládám ve všech polohách Dobson jedním prstem, dokonce i při pozorování v zenitu A když začne foukat vítr, tak to přibržďuji.Teď mluvím o azimutu, protože ve výšce mám kola o průměru 50 cm a tam se to dá již při výrobě volbou třecích ploch na tak velkém průměru vybalancovat, zatím co S-W tam má jen osičku
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Dobsony SW

#14

Příspěvek od MaG »

Milan a jeho dalekohled (Jejda ten mně zas zabije ;D )

Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
pana
Příspěvky: 52
Registrován: 03. 12. 2004, 01:05

Dobsony SW

#15

Příspěvek od pana »

Jen doplním, že ten přítlak u SW jde nastavovat pouze ve výšce, nikoliv v azimutu. V azimutu je to přitaženo samojistnou maticí takže jedině s příslušným klíčem (spíš dvěma, protože se to protáčí). Jinak je to ale výborná věc, např. pokud to mám dotažené lehce a vyměním okulár za dvoupalcový tak se mi to začne převažovat. Pak jen lehce přitáhnu a je to zase OK.
Ten cenový rozdíl bude podle mě ale spíše v tom, že ten dražší dalekohled má zrcadlo z pyrexu, ten druhý ne (aspoň podle toho co je tam napsáno). Nejlepší ale bude zeptat se přímo pana Holubce. Já mám s tím tension systémem ten dalekohled už skoro rok, takže se mi taky nezdá že by se ještě vyráběly klasické.


Odpovědět