Pointace montáže Meade ETX 125

O astrofotografii všeobecně, metody, postupy zpracování snímků, odkazy na stránky s astrofoto tematikou, rady pro začátečníky...
Uživatelský avatar
guus
Příspěvky: 9
Registrován: 23. 12. 2012, 18:46

Pointace montáže Meade ETX 125

#1

Příspěvek od guus »

dobry den vazeni kolegove

obracim se na vas s dotazem. Jsem majitelem teleskopu meade etx 125. rozhodl jsem se ze bych ho rad pointoval...jelikoz ma prumer 5 palcu pri oh. vzdalenosti 1900 mm (Maksutov-Cass.)je udavana svetlost neco kolem f/15...proto je nutna delsi expozice ..odhaduji kolem hodiny pro trochu kvalitni snimek...chtel bych fotit v polarnim ustanoveni a to primo v ose dalekohledu za pomoci reduktoru f/6.3.
k poinatci bych chtel pouzit tetno scope...http://www.supra-dalekohledy.cz/dalekoh ... -3502.html  a k nemu dokoupit tuto kameru http://www.supra-dalekohledy.cz/kamera- ... -4936.html   ...prvni problem nastava jak pridelat tento scope na muj meade etx 125 jehoz vnejsi prumer tubusu je 146 mm...jelikost meade etx 125 nema guiding port chtel bych pointovat pomoci PHD guidingu....o pointaci meade etx 125 jsem toho moc nenasel proto se obracim take na vas....co si myslite o teto sestave?
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5410
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Pointace montáže Meade ETX 125

#2

Příspěvek od vla »

Těžko najít sestavu méně vhodnou na focení než to co uvažuješ. Na nějaké experimenty, pohrát si atd. to snad jo, ale jinak je to dost nevhodné. Připevnit tam uvažovaný pointér bude jeden z menších problémů, udělat si z plechu objímku a na ní přidělat úchyt pro pointér by mělo být jednoduché. Na pointované expozice ještě potřebuješ paralaktický klín, nebo derotátor pole. Hodinová expozice by vyžadovala chlazenou kamerku a jelikož tak nikdo nefotí asi to nebude právě ideální. Běžnější je dělat více krátkých expozic a ty poskládat. Nevím jestli se dělá reduktor f/6,3 pro tvůj mak, nápadně mi to připomíná reduktor pro SC. :)
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
guus
Příspěvky: 9
Registrován: 23. 12. 2012, 18:46

Pointace montáže Meade ETX 125

#3

Příspěvek od guus »

dekuji za odpoved

myslim ze mas pravdu o tom ze se jedna o jednu z horsich sestav na foceni... ale jak se rika tezce na cvicisti lehce na bojisti (general Suvorov)

co se tyka paralaktickeho klinu...myslim ze ten nebude potreba protoze montaz umoznuju presne ustaleni v polarni pozici...tedy je mozne dalekohled zvednou dle prislusne sirky a delky...viz foto...http://deltaloft.com/micro-altitude-adj ... elescopes/   ci pouzit stupnice rektascence a deklinace  umistene na teleskopu a zamerit na polarku...potom jeste software chce vybrat dalsi dve hvezdy pro ustanoveni...navic originalni paralakticky klin pro muj meade stoji kolem 12 000... jinak s tim reduktor f/6.3 ano je to pro SCT ...s redukcemi je mozne ho vyuzit i na mem maku...


jinak dalekohled jsem dostal...asi bych si ho sam za ty penize nekoupil...ted jen resim moznosti z nej dostat co nejvice mozneho s ohledem na pomer cena/vykon...


zkousel jsem s tim parkrat fotit...na mesic a planety to je dobre...tam je treba i kratka expozice...a foto vychazi relativne dobre...pri delsich expozicich a tim delsim myslim 6s a vyse to uz ujizdi...

jinak tady jsou nejake fotky porizene meade etx  jako piggyback http://www.meade.com/photogallery/etx_gallery.html


derotator pole je vhodny spise pto alt/azt ustanoveni a  pro dlooohe expozice

budu li ustanovovat polarne...navic Software Meade Autostar Envisage umí derotaci pole technologií Drizzle.

co se tyka chlazeni kamer k vuli dlouhe expozici...pro poitnacni kameru si  myslim ze to neni tak dulezite a pro foto kameru ktera by mela byt meade DSI II se chladi sama...predpokladam ze ma v sobe nejaky Peltieruv clanek...jinak uz mam pro ni pripraven vetracek...
dalsi nazory?
dekuji
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24319
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Pointace montáže Meade ETX 125

#4

Příspěvek od MilAN »

dekuji za odpoved

myslim ze mas pravdu o tom ze se jedna o jednu z horsich sestav na foceni... ale jak se rika tezce na cvicisti lehce na bojisti (general Suvorov)

jinak tady jsou nejake fotky porizene meade etx  jako piggyback http://www.meade.com/photogallery/etx_gallery.html

Humor by byl na místě, ale tady to je spíš ten sarkastický. :)
Nejedná se o jednu z horších sestav, myslím, že horší sestavu si tu na focení ještě nikdo nevymyslel. Reduktor je na SCT 1:10. To, že ti tam půjde přes nějakou redukci přidělat, ještě nevypovídá nic o optické vhodnosti a o výsledném ohnisku.
Suvorov měl pravdu , ale ty jsi tu v pozici Napoleona u Moskvy -prostě na špatné straně :)
To, že ty fotkyx jsou udělané ETX 125 jako piggy back v tom příkladě znamená, že je foceno sice touto optikou, ale umístěnou na montáži LX200 na 10" SCT - tojsme ale s montáží o 2 řády výše než s tím, čím chceš pohánět ty  ten dalekohled

Celé bych to viděl tak, že se s tím budou moci skládat expozice  řádově v délce 30s ( když se bude dařit a  ještě k tomu nebude vítr) po vytřídění těch špatných. Udělat  slušnější fotka s tím nakonec po získání zkušeností nějak půjde, ale není to zrovna  dobrá cesta.  Pokud na to namontuješ pointační dalekohled, teoreticky je možné dělat další expozice, ale dost se obávám, že to  je pro tu montáž  už přespříliš. Zvláště  pro pohon montáže a její převody.
...........
DSI II není chlazená kamera - má jen teplotní čidlo. Pokud k ní namontuješ větráček ( který také byl ve volitelném příslušenství), odstraníš pouze zahřívání kamery její elektronikou
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
guus
Příspěvky: 9
Registrován: 23. 12. 2012, 18:46

Pointace montáže Meade ETX 125

#5

Příspěvek od guus »

jasne jasne nic noveho...myslel jsem ze kamerka je chlazena peltierovym clankem....no podivam se na to...jestlize neni asi nebude problem ji trochu poopravit a clanek pridat...co se tyka prevodu...take jsem na to myslel...kdyz to sectu dohromady tak s poinerem a point kamerkou to dava dohromady necela 2 kg...koukal jsem na inetu a nasel jsem ze na teleskop je mozne naveset veci do 3 kg...tak uvidim...

jinak s tim reduktorem to funguje...pri jeho pouziti to porovnanim snimku dava zhruba svetlost f/8...


a co to otocit...co takhle fotograficky dalekohled jako pointacni a pointacni jako fotograficky vcetne kamer?

Uživatelský avatar
SIRIUS_758
Příspěvky: 2744
Registrován: 26. 02. 2008, 23:09

Pointace montáže Meade ETX 125

#6

Příspěvek od SIRIUS_758 »

Opravdu velmi nešťastný pokus o foto DSO.. Jak dalekohledem, tak montáží..Pouvažuj, než začneš investovat další finance na realizaci tohoto krkolomného nápadu, zda nebude lepší tuto sestavu prodat a koupit podstatně vhodnější.

Ten reduktor "6,3" pro SCT koriguje i velmi sklenuté pole těchto dalekohledů, proto na toho MAKa to bude bída..Ale sehnali bychom vhodný reduktor s koeficientem 0,7 až 0,8 od TS nebo od Intesu.
Pointovat se dá i maličkým dalekohledem - přímo hledáčkem - s kamerkou, což by tu tvou montáž s plastovými převody tak nedráždilo..
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24319
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Pointace montáže Meade ETX 125

#7

Příspěvek od MilAN »

guus :
Nechci ti brát sebevědomí, ale když jsem psal příspěvek, netušil jsem, že tam budeš mít nechlazenou kameru DSI II. Takže  reálná expozice   i při pointaci nepůjdeš přes 1 minutu. Leda za vydatných mrazů.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
guus
Příspěvky: 9
Registrován: 23. 12. 2012, 18:46

Pointace montáže Meade ETX 125

#8

Příspěvek od guus »

dobra a mas nejaky vhodny hledacek s kamerkou na mysli?
vcetne pridelani na Mak?

ten hledacek ktery tam je by bylo dobre tam nechat...obsahuje v sobe LNT modul pro ustanoveni teleskopu


Uživatelský avatar
guus
Příspěvky: 9
Registrován: 23. 12. 2012, 18:46

Pointace montáže Meade ETX 125

#9

Příspěvek od guus »

kdyz tam dam vhodneho peltiera?..http://www.ges.cz/cz/elektronicke-souca ... /SAIB.html

pro stranu ktera se bude zahrivat tam dam vetracek pro odvod tepla...ale to uz je jina vec....
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17644
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Pointace montáže Meade ETX 125

#10

Příspěvek od MMys »

Tak budeš muset vzduchotěsně zaizolovat prostor senzoru do nějaké v předu zasklené komory, vyplněné suchým plynem nebo alespoň s válečkem se silikagelem, jinak budeš mít senzor během chvilky orosený, nebo spíš ojíněný.

Nejsem si jistý, že je to vůbec mechanicky nějak schůdné.

Astrokamery co zvládnou dlohé expozice DSO se chladí desítky stupňů pod nulu.

I kdybys to zredukoval na ohnisko nějakých 1.3m, tak hledáčkem to podle mě moc dobře pointovat nepůjde. I nepatrný průhyb se znásobí poměrem ohnisek, a hvězdy budou jeté. Navíc ta montáž s plastovými kolečky má velké vůle a focení v ohnisku přes metr je naprosto neodpovídající.

Chceš se dle mého názoru pouštět do něčeho, na čem strávíš hromadu času, utratíš nemálo peněz a výsledek stejně bude bídný.

Na astrofoto bych pořídil úplně jinou sestavu.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
guus
Příspěvky: 9
Registrován: 23. 12. 2012, 18:46

Pointace montáže Meade ETX 125

#11

Příspěvek od guus »

aha...no predpokladal jsem ze nebudu chladit primo cip coz by bylo konstrukce dost narocne ale ze budu peltierem chadit cast kamerky...tedy ze na " zebrovanou" cast pridelam peltier stranou ktera chladi a nad stranu ktera se zahriva pridelam vetracek pro odvod tepla...byl to jen takovy navrh...


no jak jsem psal dalekohled a kameru s prislusenstvim nejake okulary reduktor f/6.3 atd jsem dostal...jen me napdaplo dalekohled zacit pointovat a navrhl jsem vyse zminenou sestavu...


dekuji za vsechny odpovedi...chci jen rici ze mam proste takovyhle dalekohled a hledam alternativy a reseni jak z nej dostat co nejvice pri fotografovani v dobrem pomeru cena/vykon

rozumim ze pro astrofoto je to naprosto nevhodne a e je mone sehnat lepsi  a jeste lepsi...

do toho teleskopu jsem chtel venovat tak 6-7 tis pro zakoupeni kamerky a pointacniho dalekohledu a vyzkouset to jak to jede...dalsi penize do toho investovat nechci...


a co se tyka pointovani? myslite ze PHD guiding "neuhlida" dostatecnou presnost pro foto na montazi etx 125?

jinak souhlasim s tim hledackem....je mozne s nim pointovat ale trpchu jiny typ fotografickeho dalekohledu....to je mozte potom pointovat treba i jen teleobjektivem...
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5410
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Pointace montáže Meade ETX 125

#12

Příspěvek od vla »

Možná by stálo za to zvážit možnost věnovat se fotu planet. Průměr není největší, ale dalekohled je v oblasti foto asi právě na planety či detaily měsíce nejlépe použitelný.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
guus
Příspěvky: 9
Registrován: 23. 12. 2012, 18:46

Pointace montáže Meade ETX 125

#13

Příspěvek od guus »

urcite...to budu provozovat....


vsem dekuji za prispevky...stejne jednou budete koukat na moje snimky v soutezi astrofotografie roku kterou vyhraju a vy budete jen tise zavidet a rikat si jak to ten kluk s tou sestavou dela...a ja jedine co budu rikat bude ze neznam slovo nejde...a ze jsem vam to rikal... ;D ;D ;D

doufam ze chapete ironii...

uvidime

zatim diky vsem za nazory
Uživatelský avatar
Peter Polakovic
Příspěvky: 141
Registrován: 16. 11. 2010, 14:45

Pointace montáže Meade ETX 125

#14

Příspěvek od Peter Polakovic »

Hmmm, tak presne toto som si pred par rokmi hovoril aj ja :-)

Tiez to bol ETX a k tomu DSI2 a Envisage, ale ver mi, ze skor nafotis DSO mobilom z ruky ako takto.
GSO RC8, Takahashi FSQ85, Borg 77ED / ATIK VS60, ATIK  One9, SX H694 / Všetko na Mac OS X, domácnosť bez Windows :)
Uživatelský avatar
rudi
Příspěvky: 4
Registrován: 09. 09. 2015, 19:07

Pointace montáže Meade ETX 125

#15

Příspěvek od rudi »

Ahojte chceby som poprosit o radu pri nastaveni teleskopu meade ext 125, konkretne sa jedna o problem s navadzanim (pravdepodobne). Pri foteni uz na kratky cas 6 a viac sekund mi vznikaju z hviezd pretiahnute ciarky.
Odpovědět