Jak na vlhkost a orosení všeho včetně notebooku?

Otázky, rady, tipy, návody...
Odpovědět
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5410
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Re: Jak na vlhkost a orosení všeho včetně notebooku?

#91

Příspěvek od vla »

Jsem venkovní a zimní a zatím s konektory nikdy žádné problémy, i když vše je dost často pokryté jinovatkou. Jinak, jsou na to spreje, proti vlhkosti i oxidaci. Ale nikdy jsem je na astrohračkách nepotřeboval použít.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
zuzi
Příspěvky: 678
Registrován: 21. 03. 2017, 08:14
Bydliště: Zdemyslice
Věk: 39

Re: Jak na vlhkost a orosení všeho včetně notebooku?

#92

Příspěvek od zuzi »

Vla: Nechceš napsat nějaký osvědčený impregnační sprej? Rád bych si něco takového pořídil.
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5410
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Re: Jak na vlhkost a orosení všeho včetně notebooku?

#93

Příspěvek od vla »

Budeš muset vyzkoumat sám, viz moje poslední věta.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
LaH
Příspěvky: 435
Registrován: 20. 09. 2012, 08:38
Bydliště: Malé Kyšice

Re: Jak na vlhkost a orosení všeho včetně notebooku?

#94

Příspěvek od LaH »

Totální řešení? Před pár hodinami přišla horkovzdušná pistole DeWALT. :lol: Fén 230V je proti tomu hračka pro děti. Fén na 12V asi spíše jen pro panenky. Sekundární využití v astro mne napadlo, když jsem večer stěhoval ven Dřeváka (skoro nanic jako obvykle) a vzpomněl jsem si, jak to v posledních dnech bylo všechno mokré a zarosené. Šel jste už někdo do zarosených zrcadel takhle brutálně? Je snad ale jasné, že na 600st.C to nenastavím. Umí to 50st., jinak bych sem s tím nelezl.
SW 450P (Vobluda), Poncetka, přestavěný Meade LB 12'' (Dřevák) ve SplitRingu (Hvězdostroj), G3-16200, C1-3000, ED100 na SkyTee II, Panoptic 24, Ethos 13, Nagler Zoom 3-6mm, TV Barlow 2x+3x, Meostar B1 10x42 HD
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24319
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Jak na vlhkost a orosení všeho včetně notebooku?

#95

Příspěvek od MilAN »

LaH píše:T. Šel jste už někdo do zarosených zrcadel takhle brutálně?
Tak hlavně jsem nenechal zrcadlo vůbec zarosit. Nejlepší přeci je pasívní ochrana, ne až následně vymýšlet, co s tím. Plnotubus chrání daleko lépe, , dřevo je lepší než kov, sekundár otočený do boku ....
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
LaH
Příspěvky: 435
Registrován: 20. 09. 2012, 08:38
Bydliště: Malé Kyšice

Re: Jak na vlhkost a orosení všeho včetně notebooku?

#96

Příspěvek od LaH »

Píši doslova o posledních dnech, kdy bylo večer a v noci vlhko zcela mimořádné a ze všeho za dvě hodiny teklo, samo vynesení dalekohledu ven byla loterie. Výjezd ven by byl nesmysl.
S tezí "nenechat zarosit" asi souhlasí každý, ale v tomto počasí je prostě volba postavena jinak. Tedy za jak dlouho se to zarosí, zvláště když bez dobré temperace, zde tedy ochlazování zrcadla, nekoukám.

Za sebe:
Pevný plnotubus nemám, ale hadr zvaný light shroud používám vždy.
Dřevák je dřevěný, tedy až na pár nosných dílů. A teče to i po dřevě, nejen po kovu.
Sekundár otočený do boku nepoužívám, i když ho u Dřeváka mohu snadno libovolně otočit. Kdo se kouká na objekty nízko nad obzorem, ví proč do boku ne.
Mám vyhřívání sekundáru, ale nerad ho používám - temperace. Ale používám, co se dá dělat.
V pauzách na (své) ohřátí ústí dalekohledu zakrývám. Dekl primáru nezavírám kvůli temperaci.
Zrcadla jsou nedávno umytá.
Asi vytáhnu starou rosnici, která byla dělaná ještě pro původní Meade LB 12'' a pro Dřeváka ji upravím, to vidím jako nejpřínosnější. Rosnice je vylepená vlhkožravou sametkou, to by mohlo být další plus.

A má otázka ohledně horkovzdušné pistole zněla, opakuji:
Šel jste už někdo do zarosených zrcadel takhle brutálně?
SW 450P (Vobluda), Poncetka, přestavěný Meade LB 12'' (Dřevák) ve SplitRingu (Hvězdostroj), G3-16200, C1-3000, ED100 na SkyTee II, Panoptic 24, Ethos 13, Nagler Zoom 3-6mm, TV Barlow 2x+3x, Meostar B1 10x42 HD
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: Jak na vlhkost a orosení všeho včetně notebooku?

#97

Příspěvek od Bill »

Já když jsem fénem řešil mírně zarosený sekundár, tak výsledkem byl úplně zarosený primár...

Takže nějaký brutálnější zásah asi až na konci a asi bych nejdříve zahřál i primár ;-)
M:736 750 113
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17644
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak na vlhkost a orosení všeho včetně notebooku?

#98

Příspěvek od MMys »

Tohle foukání fénem do vlhkého tubusu je skoro vždycky průser. Ono totiž odpaříš tu vlhkost co je na začátku tubusu, a ta okamžitě vykondenzuje na studeném primáru. Pak už není jiné řešení než tam foukat tak dlouho, až se trochu ohřeje i ten primár (a to třeba u mé 300-ky trvá zatraceně dlouho).

Vyhřívání sekundáru a rosnice je asi jediné funkční řešení, co zajistí u newtona primár v suchu i když ze všeho kape voda.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
pedrosanchez
Příspěvky: 602
Registrován: 01. 04. 2017, 12:00
Věk: 43

Re: Jak na vlhkost a orosení všeho včetně notebooku?

#99

Příspěvek od pedrosanchez »

MilAN píše:Problém s vyhříváním rosnice je ten, že pokud není pevná jako součást objektivu a pásek je umístěn na ní, tak se teplo přenáší obtížně přes další mezivrstvu ( třeba filc), nebo i přes vzduchovou mezeru teprve k objektivu. A protože je rosnice obvykle vodivější, rozvede se teplo do celé rosnice a k přechodu do objektuvu může být využitajen část dodané energie. Takže pokud nemůže být pásek přímo na objektinu, tak s radši umístit na tělo dalekohledu - na tubus co nejblíže k objektivu.
Pokud by šlo o newtona, tak pásek umístit na tělo tubusu v oblasti sekundáru nebo spíše na okraj tubusu (tam, kde bych nasadil rosnici)?
SW 203/1000, EQ6-R synscan goto, Canon EOS 450D mod., DBK 21AU618.AS, QHY-5 II, ZWO ASI 224 MC
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17644
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak na vlhkost a orosení všeho včetně notebooku?

#100

Příspěvek od MMys »

Já jsem ohříval obvykle přechod mezi rosnicí a tubusem. Prostě jsem omotal pásek na konci tubusu, a zvenčí ho překryl rosnicí z karimatky, aby zbytečně neutíkalo teplo ven.

U refraktoru - Borga - mi po vysunutí rosnice dopředu kouká za rosnicí tak půlka objímky objektivu, takže u něj pásek motám hned za vysunutou rosnici, aby topil přímo do objímky objektivu, a druhou a kousek otočky pásku pak ještě víc dopředu přes rosnici. mám ho docela dlouhý. Proti rose to funguje stoprocentně.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
pedrosanchez
Příspěvky: 602
Registrován: 01. 04. 2017, 12:00
Věk: 43

Re: Jak na vlhkost a orosení všeho včetně notebooku?

#101

Příspěvek od pedrosanchez »

MMys: Bezva, děkuji, už to u newtona dělám stejně.
SW 203/1000, EQ6-R synscan goto, Canon EOS 450D mod., DBK 21AU618.AS, QHY-5 II, ZWO ASI 224 MC
Odpovědět