LVI SmartGuider2 - nalezení pointační hvězdy

Optika, montáže, autoguidery, elektronika...
Uživatelský avatar
mischu
Příspěvky: 174
Registrován: 07. 12. 2009, 09:54

LVI SmartGuider2 - nalezení pointační hvězdy

#1

Příspěvek od mischu »

Zdravím všechny na AF,

Včera večer jsem chtěl konečně vyzkoušet svojí novou fotosestavu, avšak vyskytl se mi problém s autoguiderem se kterým si nevím rady.

K focení mám SW ED-80. Pointaci jsem vyřešil (na radu lidí zde z AF) tak, že jsem z hledáčku 9x50 (co se k tomu ED-čku dodává) odšrouboval okulárový nástavec a místo něj jsem dal redukci na závit pointační kamery (T-2). Redukci jsem nebastlil nějak podomácku ale kupoval jsem ji v TS a měla by být přímo dělané pro tento typ hledáčku.

Problém je, autoguider (mám LVI SmartGuider 2) nikdy nedokáže najít pointační hvězdu. Nejprve jsem chtěl zkusit cvičně nafotit M31 a když mi guider stále nechtěl najít hvězdu tak jsem do středu hledáčku dal nedalekou hvězdu Mirach (2,1 mag)…ale ani tak se nezadařilo. Přitom si říkám, že ten hledáček musí mít dost velké zorné pole aby se v něm vždycky nějaká jasnější hvězda vhodná k pointaci našla.

Osobně mám podezření že problém bude v zaostření toho hledáčku. Problém je že vůbec nevím jak si ověřit jestli je obraz zaostřený nebo ne (když LVI nemá živý náhled). Já postupoval tak že jsem ten hledáček zaostřil, když jsem na něm měl ten originální okulárový nástavec (do kterého se normálně kouká) a pak jsem jen okulár vyměnil za kameru…ale nevím, zda je možné předpokládat, že i na té kameře je obraz zaostřený (spíš se obávám že ne). A pokud to není v tomhle tak už opravdu nevím v čem je chyba.

Dokázal by mi někdo s tímto poradit a je z toho nějaká cesta ven?

Předem mnohokrát díky
Celestron C-8 SGT 203/2032 mm; Sky-Watcher ED 80/600 mm; Newton GS-280 114/910 mm, triedr Zeiss 10x50; Canon EOS 400D, Canon EOS 400Da
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17654
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

LVI SmartGuider2 - nalezení pointační hvězdy

#2

Příspěvek od MMys »

zaostřeno na 100% není, náhodou je to takřka vyloučené. Součástího tohoto autoguideru je parfokální okulár, který se nasadí místo LVI, zaostří se, a pak se to vymění.

Tedy buď sehnat to parfokální udělátko, nebo bohužel metodou pokus-omyl. Na jasnější hvězdě.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
mischu
Příspěvky: 174
Registrován: 07. 12. 2009, 09:54

LVI SmartGuider2 - nalezení pointační hvězdy

#3

Příspěvek od mischu »

No jo, ale s tím parfokálním okulárem by to znamenalo že by se k tomu hledáčku musela přidělat normální 1,25" okulárová šachta, což si moc dobře neumím představit protože ten výstup toho hledáčku je menší. A i tak - přeci když by tam byla okulárová šachta na okulár podle kterého by se to zaostřilo a pak se ta šachta i s okulárem sundala a místo toho se tam dala redukce pro kameru tak by to pak stejně nebylo zaostřené (protože to bude každé jinak dlouhé). To by tam muselo být něco do čeho by se dal strkat jak ten okulár tak ta kamera - ale to je asi neřešitelné když obojí má jiný průměr.

Celestron C-8 SGT 203/2032 mm; Sky-Watcher ED 80/600 mm; Newton GS-280 114/910 mm, triedr Zeiss 10x50; Canon EOS 400D, Canon EOS 400Da
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5416
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

LVI SmartGuider2 - nalezení pointační hvězdy

#4

Příspěvek od vla »

Vezmi jednu jasnou hvězdu a jednu matnici, nebo cokoliv matného a průsvitného, třeba pouzovací papír, nějakou nástavnou posuvnou trubičku, zase třeba papír nasaď zaostři, zjistíš vzdálenost ohniska od tubusu pak do stejné vzdálenosti doprav čip kamerky. Toť vše. Technické detaily si musíš vyřešit sám Nebo to vem ke mě na P.6 a nějak to zkusíme pořešit.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
mischu
Příspěvky: 174
Registrován: 07. 12. 2009, 09:54

LVI SmartGuider2 - nalezení pointační hvězdy

#5

Příspěvek od mischu »

Vezmi jednu jasnou hvězdu a jednu matnici, nebo cokoliv matného a průsvitného, třeba pouzovací papír, nějakou nástavnou posuvnou trubičku, zase třeba papír nasaď zaostři, zjistíš vzdálenost ohniska od tubusu pak do stejné vzdálenosti doprav čip kamerky. Toť vše. Technické detaily si musíš vyřešit sám Nebo to vem ke mě na P.6 a nějak to zkusíme pořešit.
Moc díky za nabídku - rád bych jí využil. Dám vědět přes SZ abychom se mohli domluvit nějak konkrétně.

Celestron C-8 SGT 203/2032 mm; Sky-Watcher ED 80/600 mm; Newton GS-280 114/910 mm, triedr Zeiss 10x50; Canon EOS 400D, Canon EOS 400Da
Uživatelský avatar
mischu
Příspěvky: 174
Registrován: 07. 12. 2009, 09:54

LVI SmartGuider2 - nalezení pointační hvězdy

#6

Příspěvek od mischu »

Ještě navazuji na diskusi ohledně problému jak zaostřit kameru autoguideru pokud tato je přidělaná pomocí redukce na hledáček SW 9x50. Laboruji s tím už třetí týden ale k žádnému kloudnému řešení jsem nedošel. Dávám sem tedy takový souhrn toho co je k dispozici, zda by někoho něco nenapadlo.

Mám kameru ze které odšroubuji 1,25" okulárovou koncovku a SW hledáček ze kterého se odšroubuje okulárová část, a dále parfokální okulár, který je dodaný společně s autoguiderem. I z něj je možné oddělat okulárovou koncovku.



Pomocí redukce (kterou jsem si objednal v TS a která by měla být udělaná právě k tomuto účelu) jde kameru připojit k hledáčku



Napadlo mě, jestli by třeba nebylo možné zašroubovat konec toho parfokálního okuláru (po odšroubování té "trubky" která se normálně strká do okulárové šachty) přímo do toho hledáčku. Zjistil jsem totiž, že ten výstup z hledáčku (tj. bez použití redukce přes kterou se připojuje kamera) má stejný průměr jako ten okulár. Bohužel tam ale nejsou stejné závity - ten na hledáčku je jemnější než ten co je na tom okuláru.



Teď tedy nevím jestli se mám snažit si někde nechat vyrobit další redukci - tentokrát pro ten okulár s tím, že by se musela udělat tak aby ten okulár po našroubování byl ve stejné vzdálenosti jako čip kamery (upřímně moc nevím kde by se něco takového dalo sehnat) a nebo jestli to jde vyřešit ještě nějak jinak. Pokud by někoho něco napadlo, dejte prosím vědět.
Díky
Mischu
Celestron C-8 SGT 203/2032 mm; Sky-Watcher ED 80/600 mm; Newton GS-280 114/910 mm, triedr Zeiss 10x50; Canon EOS 400D, Canon EOS 400Da
Uživatelský avatar
mitovka
Příspěvky: 2106
Registrován: 17. 12. 2007, 06:38

LVI SmartGuider2 - nalezení pointační hvězdy

#7

Příspěvek od mitovka »

Ahoj, takto nezaostríš. Aj keď natočíš objektívovú objímku nadoraz smerom ku kamere, bude Ti chýbať odhadujem 5mm. Ak zmeráš ako hlboko máš chip od okraja kamery, poviem Ti to presne.

Michal
mitovka
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

LVI SmartGuider2 - nalezení pointační hvězdy

#8

Příspěvek od Bill »

To je moc dlouhé, musel by jsi zkrátit tubus nebo něco takového. Potřebuješ redukci, kterou celou zašroubuješ dovnitř hledáčku a na konci je T2 na kameru - optická délka je nula. Jenom pozor na stoupání závitu v hledáčku, jsou různé!

Chce to redukci tohohle typu:
http://www.supra-dalekohledy.cz/redukce ... 17778.html

Druhá možnost je úhlový hledáček, který je kratší a pak prodloužení T2 ke kamerce.
Každopádně zkontroluj vzdálenost čipu od hrany T2 - QHY5 má 12.5 mm a není tam moc velká rezerva.

M:736 750 113
Uživatelský avatar
caradoc
Příspěvky: 171
Registrován: 04. 02. 2014, 09:07
Bydliště: Liběchov
Věk: 49

LVI SmartGuider2 - nalezení pointační hvězdy

#9

Příspěvek od caradoc »

ahoj
mám AutoGuider LVI verze 2, a k němu 2 dotazy:
nemám s ním žádné zkušenosti až do včerejška, kdy se velmi těžko podařilo nalézt pointační hvězdu,
kamera je připojena k APO/ED 70/420mm,
LVI guider najde jasné hvězdy v pohodě, Capella, Deneb, ale slabší objekty nenachází,
zaostřeno pomocí okuláru je v pořádku,
nevím zda lze něco nastavit (citlivost) na výstupu z kamery, nebo mě rušil Měsíc natolik že je guider zmatený?
nemám moc možností pointačním dalekohledem pohybovat v jiných osách, je přidělán na Newtona,

a druhý dotaz
když guider pointoval v pořádku, tak při expozicích 3,5min se občas stalo že z hvězd mám čárky, nebo obloučky
mohu toto přikládat špatně ustavené montáži, nebo mám špatně připojenou kameru, protože k refraktoru je připojena přes zrcátko 90° abych zaostřil v ohnisku dalekohledu...
co jiného může způsobovat že pointace montáž neudrží na ose X, kdy graf odchylek se blížil k vysokým číslům,...

díky za odpovědi,

Caradoc
Uživatelský avatar
altoz
Příspěvky: 538
Registrován: 24. 02. 2008, 20:27
Bydliště: Ruda
Věk: 46
Kontaktovat uživatele:

LVI SmartGuider2 - nalezení pointační hvězdy

#10

Příspěvek od altoz »

Ahoj,
LVI SG2 mám taky a používám ho s podobnou sestavou (ED66/400). S nastavením se toho na obloze přesvícené Měsícem moc vymyslet nedá, mám s tím podobnou zkušenost. Musíš prostě pointovat na jasnější hvězdy. Citlivost kamery není zas až tak vysoká, pro rozumně dlouhou expozici (max. 1s) potřebuješ hvězdu cca 4 - 6 mag i za tmavé noci. S napevno uchyceným pointačním dalekohledem budeš mít v každém případě problém, nakonec ti stejně nezbude než sáhnout po řešení v podobě XY pozicionéru, stavitelných objímek nebo tangenciálního stolku (moje vlastní zkušenost, upgradoval jsem postupně v uvedeném pořadí).

Ke druhému dotazu a tvaru hvězd - upřesni jakým ohniskem fotíš a na jaké montáži. Pokud se hvězdy roztáhnou do čárek jenom na některých fotkách,  špatné ustavení montáže bych vyloučil. Problém spíš bude v mechanických vůlích a průhybech, případně pnutí kabelu. Nebo vítr...

Na ose X máš rektascenzi nebo deklinaci? Každopádně můžeš zkusit na montáži na příslušné ose zvýšit "Autoguider rate". Na autoguideru mám nastavenou Agressiveness = 5 a Pulse = 500 ms. Jelikož používaš podobný pointační dalekohled, mělo by ti fungovat stejné nastavení. Další příčinou ujíždění v jedné ose by taky mohl být přerušený kabel, už se mi to jednou stalo.

GSO RC 152/1370, TS APO Quadruplet 70/350, Baader Scopos 66/400, montáž CG-5 GT ADV, ZWO ASI 1600 MM-C, Canon EOS600Dmod., Lacerta MGEN, triedr Helios 7x50
Uživatelský avatar
caradoc
Příspěvky: 171
Registrován: 04. 02. 2014, 09:07
Bydliště: Liběchov
Věk: 49

LVI SmartGuider2 - nalezení pointační hvězdy

#11

Příspěvek od caradoc »

tak fotím pomocí Newton SkyWatcher 150/750mm, DSLR Nikon,
montáž CG5, včera večer je pravda taková že jsem ustavoval montáž na polojasnou oblohu, kde jsem moc neřešil souhvězdí velkého vozu a kasiopeji, protože jsem je prostě neviděl, tak jsem je vzal odhadem, kde mohou asi být, skrz mlhavé mraky jsem našel polárku a na ní namířil osu CG5, ale kdoví jak to ve skutečnosti bylo, takže možná jsem fakt umístil montáž blbě

v ose X mám deklinaci, viděl jsem na guideru jak graf je v normálu, ale najednou se začne odchylka zvyšovat a zvyšovat a deklinační motorek se začíná roztáčet ale v krátkých stejně dlouhých impulsech,
po čase se graf v deklinaci zklidní, vše jede v pořádku ale pro změnu začne ujíždět druhým směrem a montáž zas dohání odchylky ale opačného znaménka,..
je to taková sinusoida,... (o: ale včera jsem poprvé pointoval, takže má nezkušenost je značná,
budu muset ale vyřešit uchycení refraktoru, abych mohl nalézt pointační jasné hvězdy,..
ještě mě napadlo,
když jsem nalezl pointační hvězdu v jiné dráze.....
příklad, fotil jsem M36, ale pointační hvězdu jsem měl Capellu, protože jinam se mě nepodařilo pointační dalekohled vlivem uchycení přes šroub otočit,
jenže M36 a Capella mají jiné RA a DE, a nebeská klenba se jinak točí, nemůže toto být problém??
jak daleko od foceného objektu mohu mít pointační hvězdu ???

Kamil
Uživatelský avatar
liman
Příspěvky: 169
Registrován: 11. 09. 2012, 19:21

LVI SmartGuider2 - nalezení pointační hvězdy

#12

Příspěvek od liman »

Zdravím ,zrovna u M36 budeš mít obrovskej problém najít pointační hvězdu. Mám taky LVI Smart Guider2 a ještě se mě nepovedlo pointovat na hvězdu slabší než 3,8mag. a pointuju ref. 100/500 u kterého píšou do magnitudy 8,5 ! ;D Milan
Uživatelský avatar
altoz
Příspěvky: 538
Registrován: 24. 02. 2008, 20:27
Bydliště: Ruda
Věk: 46
Kontaktovat uživatele:

LVI SmartGuider2 - nalezení pointační hvězdy

#13

Příspěvek od altoz »

Nebeská klenba se otáčí všude stejně :-). Tedy pokud se zanedbá vliv refrakce vzduchu, což vysoko nad obzorem lze. Problém nastává když nemáš dobře ustavenou montáž, což jsi vzhledem k tomu jak to popisuješ zřejmě neměl. Pak skutečně ke stáčení pole dochází. S dostatečnou přesností se dá montáž ustavit polárním hledáčkem, samozřejmě musí být vidět alespoň ta Polárka  ;D.

Podle průběhu pointace to vypadá spíš na vůle v převodech a nízkou rychlost pointace. Zkus zvýšit "Anti-Backlash" a "Autoguide Rate" na deklinační ose montáže a prodloužit délku pulzu na AG (raději postupně, ne všechno najednou). Pomůže taky pointovat na jasnější hvězdu. Do vzdálenosti nějakých cca 10° určitě vždycky nějakou okem viditelnou najdeš a s rozumně ustavenou montáží bude stáčení pole zanedbatelné.

M36 jsem pointoval na Theta Aur, která má 2,65 mag. Žádný problém  8-). Ale je fakt, že ten limit 8,5 může fungovat snad jenom na absolutně temný a klidný obloze a s kvalitní optikou a ještě s dobou integrace 4 s. Taky jsem se na takhle slabé hvězdě nikdy nechytnul. Pro montáže kategorie CG-5 jsou navíc 4 s příliš dlouhá doba, korekce je třeba dělat častěji. V praxi je pro mě limitní magnituda pro pointační hvězdu tak těch 6.

Zdeněk
GSO RC 152/1370, TS APO Quadruplet 70/350, Baader Scopos 66/400, montáž CG-5 GT ADV, ZWO ASI 1600 MM-C, Canon EOS600Dmod., Lacerta MGEN, triedr Helios 7x50
Uživatelský avatar
mich1
Příspěvky: 1137
Registrován: 24. 07. 2010, 20:00

LVI SmartGuider2 - nalezení pointační hvězdy

#14

Příspěvek od mich1 »

Teda to nechapu, na 8 mag se da pointovat pres hledacek kazdou druhou webkou :)
Jinak samozrejme na tom jak daleko je pointacni hvezda zalezi, kdyz to bude blbe ustavene tak se to bude stacet okolo te pointacni hvezdy tzn. ze cim dal od ni bude to co fotis, tim horsi chyba ti bude vznikat(takove obloucky ktere se smerem k pointacni hvezde zkracuji)
newton 30 cm, eq6
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

LVI SmartGuider2 - nalezení pointační hvězdy

#15

Příspěvek od Bill »

montáž CG5Pokud máš CG5 ADV GT s kluzným ložiskem v deklinaci, tak pointovat oběmi směry v DEC je hodně odvážné. Já jsem s tím bojoval cca půl roku, a to pointuji pomocí PHD, která má asi více možností nastavení a taky je na grafech hned vidět, kde je problém.
M:736 750 113
Odpovědět