Výběr dalekohledu

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Výběr dalekohledu

#31

Příspěvek od MaG »

Ale Milan přece hovoří o dalekohledu, který si bude moci koupit, naučit se s ním a používat jej i v době, kdy už bude mít třeba velký dobson.
Ne o dalekohledu, který dá dětem nebo prodá. Vhodný malý dalekohled si naopak člověk rád ponechá a veme ho třeba na dovolenou nebo když potřebuje rychle a pohodlně něco vidět a nechce tahat dobsona.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11600
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Výběr dalekohledu

#32

Příspěvek od Psion »

Psion napsal: Měl jsem dalekohled v ruce a za ty peníze to je pro začátečníka šikovný dalekohled za opravdu hezké peníze. Navíc při tomto ohnisku se dají pěkně pozorovat i planety - mnohem lépe, než kdyby to bylo 100/500 ;)
Pro představu o obraze z tohoto dalekohledu přikládám odkaz na obrázek :-)
http://astroklubpce.unas.cz/pozclen/mes ... 6-ZB-c.htm
Uživatelský avatar
Bob
Příspěvky: 374
Registrován: 15. 02. 2005, 18:01

Výběr dalekohledu

#33

Příspěvek od Bob »

Ta fotka Měsíce je opravdu povedená,jen by mě zajímalo,z kolika fotek je poskládaná.Pochybuju,že by Měsíc takhle viděl přes 100mm Proximus pouhým okem.Bob.
Orion Optics UK 500/2000
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11600
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Výběr dalekohledu

#34

Příspěvek od Psion »

Bob napsal: Ta fotka Měsíce je opravdu povedená,jen by mě zajímalo,z kolika fotek je poskládaná.Pochybuju,že by Měsíc takhle viděl přes 100mm Proximus pouhým okem.Bob.
Nemyslím si, že fotka je skládaná, evidentně je to foceno afokálně a to zvětšení by mohlo odpovídat.
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17644
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Výběr dalekohledu

#35

Příspěvek od MMys »

Ta fotka podle mne není vůbec skládaná. Je to jedna expozice, to je jasně vidět, a vizuálně to bude metrovým ohniskem vidět ještě lépe...
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Bob
Příspěvky: 374
Registrován: 15. 02. 2005, 18:01

Výběr dalekohledu

#36

Příspěvek od Bob »

S focením nemám žádné zkušenosti.Z fóra vím,že se udělá několik expozic a z těch nejlepších se pak poskládá výsledná fotka.Jen mě zarazilo to množství detailů na měsíčním povrchu.Takhle jsme to viděli ve 200ce TALu při zvětšení 250x a více za dobrých podmínek.Proto jsem měl pochybnosti.Bob.
Orion Optics UK 500/2000
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11600
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Výběr dalekohledu

#37

Příspěvek od Psion »

Bob napsal: S focením nemám žádné zkušenosti.Z fóra vím,že se udělá několik expozic a z těch nejlepších se pak poskládá výsledná fotka.Jen mě zarazilo to množství detailů na měsíčním povrchu.Takhle jsme to viděli ve 200ce TALu při zvětšení 250x a více za dobrých podmínek.Proto jsem měl pochybnosti.Bob.
Chtěl jsem na této fotce ukázat, že za ty peníze to je velmi dobrá investice do začátku a i kdyby zbyl časem jenom úhlový hledáček, tak to je paráda (hledáček má i ostření)
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11600
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Výběr dalekohledu

#38

Příspěvek od Psion »

Bob napsal: Ta fotka Měsíce je opravdu povedená,jen by mě zajímalo,z kolika fotek je poskládaná.Pochybuju,že by Měsíc takhle viděl přes 100mm Proximus pouhým okem.Bob.
Tvoje odpověď mě inspirovala, takže jsem koupil Proximus a udělal pár fotek. Upozorňuji, že fotky nejsou skládané a je to vždy jediný snímek. Navíc je to foceno afokálně a pouze s foťákem v ruce, bez jakékoli opory (teda prstem jsem se opřel o okulár )













Victorius
Příspěvky: 60
Registrován: 25. 03. 2005, 02:41

Výběr dalekohledu

#39

Příspěvek od Victorius »

Psion napsal:

Tvoje odpověď mě inspirovala, takže jsem koupil Proximus a udělal pár fotek. Upozorňuji, že fotky nejsou skládané a je to vždy jediný snímek. Navíc je to foceno afokálně a pouze s foťákem v ruce, bez jakékoli opory (teda prstem jsem se opřel o okulár )






Úžasné fotky, náhodou jsem se pokoušel včera fotit totéž a tady jsou výsledky jako odstrašující případ. ;D





(ten nerozpoznatelný flíček je Saturn, i když to není vidět občas byly prstence zřetelné) ;D
victorius[at]atlas[dot]cz
Uživatelský avatar
Listy3
Příspěvky: 376
Registrován: 29. 12. 2004, 02:34

Výběr dalekohledu

#40

Příspěvek od Listy3 »

Psion napsal:

Tvoje odpověď mě inspirovala, takže jsem koupil Proximus a udělal pár fotek. Upozorňuji, že fotky nejsou skládané a je to vždy jediný snímek. Navíc je to foceno afokálně a pouze s foťákem v ruce, bez jakékoli opory (teda prstem jsem se opřel o okulár )













Ty fotky se mi opravdu líbí, zvlášť ten Jupiter. Jako lak bez jakýchkoli zkušeností s astrofoto jsem se domníval, že takto nějak vypadá to úplné maximum co se z takového dalekohledu dá dostat bez skládání a Psion si to fotí z ruky, možná zná nějaké zaříkání. Prozradíš nám ho? nebo prozraď alespoň co to bylo za foťák.
Newton 250/1250 ve výstavbě&&Newton 130/1000 GS montáž&&triedr 10x50 a 8-24x50&&Lidlteleskop 70/700
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11600
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Výběr dalekohledu

#41

Příspěvek od Psion »

Listy napsal:
Ty fotky se mi opravdu líbí, zvlášť ten Jupiter. Jako lak bez jakýchkoli zkušeností s astrofoto jsem se domníval, že takto nějak vypadá to úplné maximum co se z takového dalekohledu dá dostat bez skládání a Psion si to fotí z ruky, možná zná nějaké zaříkání. Prozradíš nám ho? nebo prozraď alespoň co to bylo za foťák.Fotky jsou dělány přes EOS 300D, což není zrovna na Jupiter a Saturn ideální foťák. Mnohem lepší fotky by šly udělat menším CCD čipem např. Canon A60 (65). Saturn a Měsíc jsem fotil naprosto bez pohonu (měl jsem vybitou baterii), takže to líp nešlo. Jupiter už byl s pohonem. Pokud bych fotil např. CCD kamerkou, určitě by se daly udělat nádherné obrázky, lepší než jsem ukázal. Dalekohled má výbornou kresbu (Měsíc, Jupiter a Saturn byly prostě úchvatní) a ještě koupím jeden jako dárek - opravdu povedená věcička :-)

Dalekohled jsem posadil na CG5 GOTO :

Uživatelský avatar
psmolly
Příspěvky: 1377
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03

Výběr dalekohledu

#42

Příspěvek od psmolly »

Stále čtu a čtu a hledám a hledám, jaký přístroj by byl nejlepší na začátek. Na celestron.cz jsem našel reflektor Newton f/8, 76/600mm, stolní stativ, hledáček 5x24, okuláry 20mm (30x), 4mm (150x), Barlow násobič 2x (60x a 300x), vše 0.96” za 3280,- Kč. Jak to vidíte vy? Mě se ta nabídka líbí,(až na těch 76mm,ale to snad tolik nevadí) ale přece jenom nemám praktické zkušenosti.
SW newton 254/1200, EOS 300D, Philips SPC 900nc, Canon A590is,  EQ2, malokuk SW 80/400     http://www.astroam.estranky.cz http://www.firesportcheb.estranky.cz
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Výběr dalekohledu

#43

Příspěvek od MaG »

To už radši kup ten výše uvedený Proximus a sežeň vhodný stativ. ;)
No nevím, já bych takto už v žádném případě začínat nechtěl, na druhou stranu, každý nemá hned na dalekohled aspoň 20 cm.

Možným řešením v této nouzi vidím nadále triedr.

Jinak tebou uváděný Newton má alespoň rozumné parametry. Nad těch 150x stejně nebude mít smysl jít. Já jej ale osobně neznám, proto tomu moc nedůvěřuji ..
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
Maros
Příspěvky: 300
Registrován: 08. 01. 2005, 00:31

Výběr dalekohledu

#44

Příspěvek od Maros »

to Psmolly:Rozhodne by som newton 76/600 nekupoval.Podla mna je to doslova nanic.Minimum je aspom 114 a aj to nemozes cakat nejake zazraky.urcite lepsiu ponuku si dostal od boba,alebo sa este popozeraj po bazare.Ale 76-ku rozhodne nie
Uživatelský avatar
johnik
Příspěvky: 397
Registrován: 20. 01. 2003, 19:33

Výběr dalekohledu

#45

Příspěvek od johnik »

76/600 rozhodně nekupovat, začínal jsem na tom kdysi taky, není to vhodné, jen tě to odradí.
Odpovědět