Dalekohled pro začátečníka

Diskuze o tom jak začít s astronomií, jaký si pořídit první dalekohled, ale také o tom, jak správně používat toto fórum.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Regulus
Příspěvky: 3300
Registrován: 25. 12. 2006, 23:09

Re: Dalekohled pro začátečníka

#2971

Příspěvek od Regulus »

Zdar
" Na přehlídku noční oblohy je to dobrý pomocník - podívej se na M42 v Orionu stačí i tím 10timm setovým Plosslem (zvět. 40x) a uvidíš... :P"

Vím, malokuka jsem měl, teď mám malé ED a malý refráček určitě je super přístroj 8-)
SW Dobson 254/1200 Flex; Baader ED 66/400; TS-Optics ED 60/360, Luntík LS35T Deluxe; Sony A6400, Canon EOS 700D
Montáž AZ3/Denk II Binoviewer/Baader-8_24mm H-ZOOM;2" ES MaxV-28mm;Panoptic-24mm;PentaXF-12mm;Ortho-6mm/2"ES-OIII
midii
Příspěvky: 8
Registrován: 20. 12. 2017, 16:41

Re: Dalekohled pro začátečníka

#2972

Příspěvek od midii »

Regulus píše:Nevím přesně co je tam za ty v základu dodávané okuláry, ale obvykle jde očnice (takové o gumové kolem čočky :) ) vztyčit (resp. ohnout), takže se někdy líp dívá když je složená, někdy/někomu když je naopak překlopená (zvýšená).
Obrázek
Viz levá část ilustračního obrázku...
Jinak ale když dáš oko daleko od okuláru, tak se sice nezametá řasami po oční čočce okuláru ale zase člověk nevidí celé zorné pole...
Opravdu tam ta guma je :) Holt člověka, který to má prvně v ruce, to nenapadne. Je to mnohem lepší. Díky :)
SW 80/400 AZ3, Silva Pocket Scope 7x18
midii
Příspěvky: 8
Registrován: 20. 12. 2017, 16:41

Re: Dalekohled pro začátečníka

#2973

Příspěvek od midii »

Regulus píše:Zdar
" Na přehlídku noční oblohy je to dobrý pomocník - podívej se na M42 v Orionu stačí i tím 10timm setovým Plosslem (zvět. 40x) a uvidíš... :P"

Vím, malokuka jsem měl, teď mám malé ED a malý refráček určitě je super přístroj 8-)
Zatím jsem zkoušel měsíc, je to nádhera, vůbec jsem to tak ani nečekal. Na M42 se chystám, vždycky při čekání na dobré podmínky vždycky usnu :) Asi si dám někdy budíka, případně si můžu brát občas dalekohled do práce na noční, mám tam občas i hodinu čas, třeba i třikrát za směnu, a pořádně se porozhlédnu po obloze. Chci zkusit i galaxii v andromedě, i když nevím jestli to tímhle dalekohledem půjde, byl bych ale rád i za nějaký malý rozmazaný flíček :) Jinak je opravdu dobrý i na přírodu, jen se sním špatně pozoruje bez montáže, ale to jsem trošku čekal. Také jsem si myslel, že budu používat na přírodu třeba jen hledáček, ale má převrácený obraz - to jsem nečekal, škoda, jinak by byl na to taky dobrý.
Jinak ty 4mm okuláry, co jsem dokoupil, jsou asi pro tento dalekohled až moc. Těžko se zaostřuje a pozorování s nimi je nějak pro oko namáhavější, měl jsem vzít těch 6mm, asi by to bylo lepší, ale nevadí, budu je mít dobudoucna.
Jinak jsem opravdu spokojený, časem určitě koupím něco pořádného na noční oblohu a tento si ale určitě nechám. Bude to určitě Dobson s min. průměrem 200, spíš ale 250, at to stojí za to. Ale to tak za rok, za dva. Zatím se mám co učit, s tímto dalekohledem se podle mého názoru naučím orientovat po obloze, což zatím moc neumím. Začal jsem proto používat Stelarium, je to opravdu výborný pomocník.
SW 80/400 AZ3, Silva Pocket Scope 7x18
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24321
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Dalekohled pro začátečníka

#2974

Příspěvek od MilAN »

midii píše: Jinak ty 4mm okuláry, co jsem dokoupil, jsou asi pro tento dalekohled až moc. Těžko se zaostřuje a pozorování s nimi je nějak pro oko namáhavější, měl jsem vzít těch 6mm,
Ale takhle to je s nováčky vždy - i když před tím, než jsi kupoval, tě na to 2 příspěvky upozorňovaly (pro jaká zvětšení je ten dalekohled rozumně použitelný) :)
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
midii
Příspěvky: 8
Registrován: 20. 12. 2017, 16:41

Re: Dalekohled pro začátečníka

#2975

Příspěvek od midii »

Já vím, dokonce jsem si i pročítal vlákno věnované okulárům přímo pro tento dalekohled. Ale říkal jsem si, ono to nějak půjde. No trošku to jde, ale nic moc :) Už se stalo, nevadí, jak jsem psal, nechám si ho dobudoucna.
SW 80/400 AZ3, Silva Pocket Scope 7x18
Uživatelský avatar
wizard_Kysi
Příspěvky: 224
Registrován: 10. 09. 2015, 00:38

Re: Dalekohled pro začátečníka

#2976

Příspěvek od wizard_Kysi »

To Midii - M31 přeci uvidíš na tmavém místě i normálně očima, není důvod proč bys jí neměl vidět v dalekohledu. Akorát s ohledem na průměr nečekej víc než mlžný flek s centrálním zjasněním..
NWT 150/750 EQ3, sovětské bino Tento 10x50
Uživatelský avatar
AstroM
Příspěvky: 84
Registrován: 16. 01. 2016, 16:03
Bydliště: Bratislava - Ružinov
Věk: 22
Kontaktovat uživatele:

(Newton) SW 150/750 alebo Breeser 150/750

#2977

Příspěvek od AstroM »

Ahoj, mal by som jednu otázku.
Rozhodujem sa o kúpe 150mm newtonu. Bude používaný na optické pozorovanie, prípadne astrofotografiu. 200mm som vylúčil, lebo je veľký, a chcem taký travel teleskop, ale zase nie menej ako 150mm, tak si prosím odpustite reakcie ako 150mm je málo, choď do vačšieho. O priemere som rozhodnutý, ale chcel by som poznať váš názor, či ísť radšej do SW alebo breeser. Osadený by bol asi na EQ3-2, respektíve NEQ5, to sa ešte uvidí.
Do kotrého teda radšej ísť? Breeser alebo SW? Neviem ako sú na tom opticky a konštrukčne, preto dúfam, že sa tu nájde niekto, kto vie.
Ďakujem

P.S.:ak to tu už bolo riešené, pardon, nenašiel som to :( .
Uživatelský avatar
SIRIUS_758
Příspěvky: 2744
Registrován: 26. 02. 2008, 23:09

Re: Dalekohled pro začátečníka

#2978

Příspěvek od SIRIUS_758 »

V optice žádný rozdíl nečekej, bude to v obou případech velmi slušná kvalita. Bresser je z mého pohledu mechanicky trochu lépe provedený, já osobně prefreruji i bílou barvu ( montáž bude rovněž bílá ). Takže je to spíš, co se bude víc líbit.. :-)
Montáž určitě třídy EQ5, zvlášť pokud se rozhodneš i pro astrofoto.
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5411
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Re: Dalekohled pro začátečníka

#2979

Příspěvek od vla »

Opticky to asi bude jedno, mechanicky taky, různé jsou výtahy, je dobré mít mikroostření, může a nemusí být v ceně. Ohledně montáže nejmenší použitelná by asi byla CG4, což dle mé zkušenosti je výrazně lepší než EQ3-2, byť na první pohled jsou stejné. A pokud chceš fotit, chce to go-to provedení, nikoli kvůli go-to, ale kvůli kvalitnějším motorům, pohonům celkově a možnosti připojení autoguideru. S levnými pohony se ani po úpravách moc fotit nedá. A taky budu možná lépe koupit to jako set, mohlo by to vyjít levněji, než jednotlivé komponenty.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
AstroM
Příspěvky: 84
Registrován: 16. 01. 2016, 16:03
Bydliště: Bratislava - Ružinov
Věk: 22
Kontaktovat uživatele:

Re: Dalekohled pro začátečníka

#2980

Příspěvek od AstroM »

a čo tak montáž Breeser exos 1? Tá je na tom ako?
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5411
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Re: Dalekohled pro začátečníka

#2981

Příspěvek od vla »

Podle ceny bych to tipl na podobné s CG4, ale je to jen odhad, třeba se ozve někdo, kdo ji má. Problém bude zase s běžnými pohony, které nemají vstup pro autoguider, takže na focení nic moc. Nicméně pokud není více peněz a budou muset stačit obyčejné pohony, tak nějakou eq5 a pokud na ni není tak bych se rozhodoval mezi CG4 a tím Exos 1.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
SIRIUS_758
Příspěvky: 2744
Registrován: 26. 02. 2008, 23:09

Re: Dalekohled pro začátečníka

#2982

Příspěvek od SIRIUS_758 »

Na té montáži bych nešetřil.. Rozdíl mezi CG4 a EQ5 je dost velký a přitom dnes stojí obě v holé verzi stejně - 340€. U CG4 se udává nosnost do 5kg, takže i ten relat.lehký Newton 150/750 (5,5kg) tam bude hodně na hraně ( s komplet výbavou bude mít totiž ještě větší hmotnost ). Udávaná nosnost u EQ5ky až 10 kg je už taky přehnaná - měl jsem na ní MAKa180 (8kg + 2kg přísluš.) a přesto, že je krátký, tak to bylo na doraz. Montáž Exos-2 je v základu identická s EQ5.
Montáž EQ3-2 (=NEQ3) je zase identická jako CG4, ale je na mizerném hliníkovém stativu - takže tuto nebrat... No, a Exos-1 je v podstatě CG4ka s tím, že ten stativ na CG4 je lepší ( oba mají ocel.nohy, ale CG4 s větším průměrem, což je na výsledné tuhosti dost znát..). Čili montáž Exos-1 taky nic moc..

Na to fotografování je pak velice vhodné mít na ovladači ten vstup na Autoquider ( ovladače s GoTo ho mají automaticky ). Dovybavit montáž motory a takovýmto ovládáním znamená volbu ze dvou možností :
- koupit sadu GoTo za cca 400€ ( pokud nekoupím rovnou plně vybavenou montáž s GoTo.. EQ5 - 780€, Exos-2 - 760.€ )
- koupit sadu bez GoTo za 150€, kde je nadstandardní ovladač, který má i vstup pro autoquider ( je k dispozici jak pro CG4, tak EQ5 ) :

https://www.teleskop-express.de/shop/pr ... -Port.html
Uživatelský avatar
SIRIUS_758
Příspěvky: 2744
Registrován: 26. 02. 2008, 23:09

Re: Dalekohled pro začátečníka

#2983

Příspěvek od SIRIUS_758 »

A jak už tady padlo, určitě se vyplatí koupit sestavu jako celek, např. :

https://www.teleskop-express.de/shop/pr ... g-EQ5.html

Firma GSO dělá velmi dobrou optiku a její výrobky jsou někdy i lepší SW. K té uvedené sestavě za 600€ zbývá pak dokoupit za 150€ ty pohony s monžností quidování.
Uživatelský avatar
SIRIUS_758
Příspěvky: 2744
Registrován: 26. 02. 2008, 23:09

Re: Dalekohled pro začátečníka

#2984

Příspěvek od SIRIUS_758 »

Nebo sestava od SW, včetně GoTo a převodu ostření 1:10, ale už za cca 1000€ :

https://www.teleskop-express.de/shop/pr ... eskop.html

U té předešlé sestavy s dalekohledem GSO stojí ta převodovka 1:10 jen slušných 65€.
Uživatelský avatar
FrantaB
Příspěvky: 272
Registrován: 23. 12. 2014, 20:00

Re: Dalekohled pro začátečníka

#2985

Příspěvek od FrantaB »

Pokud SW neudělal nějakou významnou inovaci, tak EXOS-2 není totožná s EQ-5
Protože EQ-5 je na "kluzných ložiskách" sestávajících se z odlitých ploch a plastových vymezovacích kroužků, kdežto EXOS-2 má všechno na kuličkových ložiskách, která dokonce docela dobře stačí (pokud nejsou přetažená a/nebo montáž přeložená)
SW Mak 127/1500; EQ-Mon 2 s lehkou úpravou mechaniky a pohony; Meopta 7x50; Hensoldt-Wetzlar 8x24 někdy z r. 1916
Odpovědět