Dalekohled pro začátečníka

Diskuze o tom jak začít s astronomií, jaký si pořídit první dalekohled, ale také o tom, jak správně používat toto fórum.
Odpovědět
dex
Příspěvky: 338
Registrován: 13. 10. 2020, 21:38

Re: Dalekohled pro začátečníka

#5956

Příspěvek od dex »

Je těžké rozhodovat se podle toho, na co ten dalekohled budu používat, když nevím, na co ho budu používat, ale je to tak.
Focení? - Paralaktika.
Videa planet? - lze AZ montáž, nejépe naváděná.
Vizuál? - lze AZ montáž (i nenaváděná).
DSO? - co největší apertura, s kratším ohniskem bude větší zorné pole.
Planety, detaily Měsíce? - delší ohnisko (nepotřebuji široké zorné pole), zvětšení je ale limitováno aperturou.
Mít lepší kontrast drobných detailů (např. na planetách)? - raději refraktor než reflektor.

Dobson - cenově nejvýhodnější řešení, hodí se na DSO i planety (vizuál i nemotorizovaný, natáčení planet a Měsíce nejlépe poháněný, focení DSO nevhodné).
Maksutov - dlouhé ohnisko, úzké zorné pole, vyrábí se menší apertury, vhodný na planety, Měsíc, příp. menší jasná DSO.
SC - delší ohnisko, vyrábí se i větší apertury, lze na planety, Měsíc, větší průměry dobře na DSO, zejména vizuál. Cenově neýhodné.
Refraktor - dlouhoohniskový na planety, kratší na DSO, omezení aperturou, cenově nevýhodné, u delších potřeba tuhé (drahé) montáže.
Uživatelský avatar
stmare
Příspěvky: 521
Registrován: 24. 12. 2020, 13:54
Bydliště: Praha 4
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Dalekohled pro začátečníka

#5957

Příspěvek od stmare »

Perfektní souhrnné informace pro začátečníka, který neví co si koupit. Příspěvek by se mohl vytknout do samostatného vlákna ČTĚTE. A tím by se odbavilo 90% dotazů, které jsou v tomto vláknu!
SW 100ED APO, EQ6-R, Nikon D5600 mod
https://astro.marencik.cz
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3411
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: Dalekohled pro začátečníka

#5958

Příspěvek od hades »

Hotovo.
Jen ještě dodám: na focení se vykašli, protože to je samostatná disciplína, která má svá vlastní doporučení a finanční náročnost může být řádově vyšší než u vizuálu. Začni vizuálem, zorientuj se na obloze a tak za rok-dva začni přemýšlet nad focením.
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
nulda.jn
Příspěvky: 15
Registrován: 04. 02. 2024, 13:05

Re: Dalekohled pro začátečníka

#5959

Příspěvek od nulda.jn »

dex píše: 14. 02. 2024, 12:40 Je těžké rozhodovat se podle toho, na co ten dalekohled budu používat, když nevím, na co ho budu používat, ale je to tak.
Focení? - Paralaktika.
Videa planet? - lze AZ montáž, nejépe naváděná.
Vizuál? - lze AZ montáž (i nenaváděná).
DSO? - co největší apertura, s kratším ohniskem bude větší zorné pole.
Planety, detaily Měsíce? - delší ohnisko (nepotřebuji široké zorné pole), zvětšení je ale limitováno aperturou.
Mít lepší kontrast drobných detailů (např. na planetách)? - raději refraktor než reflektor.

Dobson - cenově nejvýhodnější řešení, hodí se na DSO i planety (vizuál i nemotorizovaný, natáčení planet a Měsíce nejlépe poháněný, focení DSO nevhodné).
Maksutov - dlouhé ohnisko, úzké zorné pole, vyrábí se menší apertury, vhodný na planety, Měsíc, příp. menší jasná DSO.
SC - delší ohnisko, vyrábí se i větší apertury, lze na planety, Měsíc, větší průměry dobře na DSO, zejména vizuál. Cenově neýhodné.
Refraktor - dlouhoohniskový na planety, kratší na DSO, omezení aperturou, cenově nevýhodné, u delších potřeba tuhé (drahé) montáže.
Super díky, podle tohoto bych si měl umět vybrat. Je to tak, chci něco pozorovat, ale zatím nevím pořádně co, nejlépe vše :-)
Na focení tedy prozatím kašlu.
BRESSER Space Explorer MC 127/1900 EQ-3
Uživatelský avatar
armichael
Příspěvky: 705
Registrován: 22. 12. 2019, 21:35
Bydliště: Znojmo
Věk: 53

Re: Dalekohled pro začátečníka

#5960

Příspěvek od armichael »

nulda.jn píše: 14. 02. 2024, 11:28 Ten Dobson vypadá pěkně, ale budu-li chtít jít někam ven, tak si musím brát i stůl nebo u toho ležet.
O focení jsem zatím neuvažoval, ale do budoucna proč to nezkusit.
Ak si trošku šikovný, tak k tomu stolnému dobsosnu si urobíš jednoduchú drevenú trojnožku, prípadne si ju necháš urobiť. postačí malá , polmetrová, nech pri tom potom môžeš pohodlne sedieť. Mal by tam byť síce statívový závit, ale na klasický fotostatív by som to nedával, rovnako ako ani na prenosný stôl, ktorý bude zerejme labilný. Variantou by ešte mohol byť statív k normálnej montáži, občas sa objavujú v bazáre.
AZ-EQ6 + TS Apo 115/800, SW Flextube 300/1500
Sluníčkomet dvojkanón v2: Daystar SolarScout 60/930 & TS 80/560 + Herschelov hranol, Solar Continuum
Tonygaga
Příspěvky: 21
Registrován: 19. 12. 2016, 15:10

Re: Dalekohled pro začátečníka

#5961

Příspěvek od Tonygaga »

Zdravíčko všem,

chtěl jsem se na Vás obrátit a požádat Vás o radu ohledně výběru dalekohledu. Chci se soustředit zejména na pozorování planet a DS objekty nechat spíš okrajově (ale samozřejmě se taky rád mrknu!). Jelikož nemám auto, rád bych si pořídil něco, co je portabilní a zvládnu to případně sbalit na cestu vlakem nebo prostě do báglu/brašny na záda, stativ do ruky a vyrážíme. Před 8 lety jsem měl Dobsona 6", byl to úžasný dalekohled, ale jelikož jeho přenosnost pro mě byla velice složitá a nekomfortní, prášilo se na něj a po čase jsem ho prodal.

Chtěl bych si pořídit něco výkonnějšího (jsem namlsaný z dobsona) a zároveň se pohybovat hmotnostně max do 10kg - nezdá se to, ale bez auta je každé kilo znát. Možnost složit/rozložit dalekohled na části a kompaktnost je nezbytně nutná. Rozhodl jsem se, že půjdu do konstrukce Schmidt - Cassegrain a mám pár adeptů, u kterých by mě zajímal Váš názor. Pozorovat s tím budu zejména ve světlem znečištěném městě a párkrát do roka na Šumavě nebo výletu, na které vyrážím. Snažím se řídit heslem - nejlepší dalekohled je ten, který se používá často, a s tímhle ohledem jsem zmíněné adepty vybíral.

Takže: první adept je Celestron Nexstar 6 SLT:

http://www.supra-dalekohledy.cz/dalekoh ... -3764.html

150/1500 mm SCT, rozložitelný, celková váha něco přes 8 kg.

Druhá možnost je Celestron Nexstar 5 SLT:

http://www.supra-dalekohledy.cz/dalekoh ... -3767.html

125/1250 mm SCT, s váhou taktéž kolem 8 kg

a třetí možnost je pořídit montáž skywatcher AZ GTIX

http://www.supra-dalekohledy.cz/montaz- ... 65753.html

a na to usadit 8" SCT od Celestronu, celkově se váhově pohybujeme kolem 10 - 10,5kg

http://www.supra-dalekohledy.cz/dalekoh ... -3811.html

Tohle jsou možnosti, mezi kterými váhám. Jsem si jistý, že unesu i tu 8" (včera sem si naložil do báglu pytle s moukou a testoval :lol: )

Když už budu investovat peníze a jsem si jistý, že mě astro baví, chci něco, co mi pár let vydrží a ukáže mi spoustu zajímavostí na obloze.

Pokud jste tento vyčerpávající příspěvek dočetli až sem, tak Vám chci poděkovat a zárověn vyjídřit vděčnost za poskytnuté postřehy a názory :)
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3411
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: Dalekohled pro začátečníka

#5962

Příspěvek od hades »

Ahoj, k celkové váze bych ještě nezapomněl připočítat váhu baterií pro napájení montáže.
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
PetrŠ
Příspěvky: 831
Registrován: 12. 05. 2019, 19:33
Bydliště: Vrátkov
Věk: 51

Re: Dalekohled pro začátečníka

#5963

Příspěvek od PetrŠ »

A mapy, pití, oblečení, svačinu, nejlépe nějakou rybářskou skládací stoličku, baterie, atd.
Takhle jsem nosil v batohu newtona 150/750 a AZ Twilight. Šlo to, ale dobré fitko. A jako bonus si zahraješ 3D Tetris.
Doma to sbalit jde, ale pak v noci někde na louce to všechno nacpat zpět je výzva :lol:
Možná bych uvažoval o kombinaci AZ GTIX plus C6. Ta C8 už je celkem roura, navíc u hmotnosti dalekohledu ještě počítej hranol, okuláry a hledáček.
Tonygaga
Příspěvky: 21
Registrován: 19. 12. 2016, 15:10

Re: Dalekohled pro začátečníka

#5964

Příspěvek od Tonygaga »

Díky za reakci! Když už bychom řešili tedy 6" SCT, nebylo by lepší pořídít ten nexstar 6 slt? Jde víceméně o cenu, oprika mi přijde stejná, ale rozdíl v ceně je nějakých 12-13 tisíc.
Uživatelský avatar
PetrŠ
Příspěvky: 831
Registrován: 12. 05. 2019, 19:33
Bydliště: Vrátkov
Věk: 51

Re: Dalekohled pro začátečníka

#5965

Příspěvek od PetrŠ »

To ti neporadím, nikdy jsem ho neviděl. Beru to z hlediska přenositelnosti. Otázka je kvalita těch montáží, ale to si musíš dohledat. Třeba
https://www.google.com/search?q=cloudyn ... 8417457541
Tonygaga
Příspěvky: 21
Registrován: 19. 12. 2016, 15:10

Re: Dalekohled pro začátečníka

#5966

Příspěvek od Tonygaga »

Díky, no koukám a zrovna na tu montáž SLT se teda chvály nepějí. Tu AZ GTIX považuješ za dobrou?
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3411
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: Dalekohled pro začátečníka

#5967

Příspěvek od hades »

Tonygaga: přečti si ještě jednou pravidla fóra, zejména druhý odstavec pravidla 4: app.php/rules#pravidlo-0d
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
PetrŠ
Příspěvky: 831
Registrován: 12. 05. 2019, 19:33
Bydliště: Vrátkov
Věk: 51

Re: Dalekohled pro začátečníka

#5968

Příspěvek od PetrŠ »

Já opravdu nevím. Zkus najít recenze a názory, ale troufám si hádat že lepší bude. AZ Gti, což je další možnost, si lidi celkem chválili, tohle bude něco podobného, jen s možností uchycení dvou přístrojů a lehce vyšší nosností. Otázka je jestli to stojí za ten cenový rozdíl.
Uživatelský avatar
PetrŠ
Příspěvky: 831
Registrován: 12. 05. 2019, 19:33
Bydliště: Vrátkov
Věk: 51

Re: Dalekohled pro začátečníka

#5969

Příspěvek od PetrŠ »

A úplně nejlepší rada bude, jestli to nemáš do Prahy stovky kilometrů, zavolej do Supry panu Zahajskému a domluv se že bys přijel a prohlédl si to. On ti i rád poradí a věř mi, že když si budeš chtít koupit něco co by nefungovalo, rozmluví ti to.
Uživatelský avatar
PetrŠ
Příspěvky: 831
Registrován: 12. 05. 2019, 19:33
Bydliště: Vrátkov
Věk: 51

Re: Dalekohled pro začátečníka

#5970

Příspěvek od PetrŠ »

Jo, ještě tě vyvedu z omylu ohledně těch 10 kg s C8. Já tohle téma právě kdysi taky řešil.
Kdybychom uvažovali tu montáž AZGTiX, tak to máš 5,7kg tubus, 2,4kg hlava montáže, nějaký rozumný stativ aby se to neklepalo jak drahý pes tak 4,5kg. A jsi na 13,5 kg ani nemrkneš. Když tam dáš C6, ušetříš asi 1,2 kg. Plus to všechno další vybavení co jsme psali.
Jestli jsi fyzicky v pohodě, tak nést v batohu několik kilometrů 20kg není velký problém.
Což mě vede k myšlence, že když si uvažoval o C8 za 35 000 a k tomu montáž a stativ za dalších řekněme 15 000, jestli by sis neměl dojet do Supry omrknout tohle:
http://www.supra-dalekohledy.cz/dalekoh ... -3795.html
Tahle polovidlice je alespoň bytelná a pro tu C6 bohatě stačí.
Sice tam píše hmotnost 14,5 kg, ale když tu budeme diskutovat o váze, tak výrobce píše celkovou hmotnost 28lbs, tedy 12,7kg. A to by šlo.
A nakonec ten 4 kg stativ můžeš klidně nést v ruce v nějakém obalu jako tašku.
Odpovědět