Dalekohled pro začátečníka

Diskuze o tom jak začít s astronomií, jaký si pořídit první dalekohled, ale také o tom, jak správně používat toto fórum.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Stanislavxyz
Příspěvky: 877
Registrován: 24. 10. 2012, 19:10

Re: Dalekohled pro začátečníka

#5941

Příspěvek od Stanislavxyz »

nulda.jn píše: 05. 02. 2024, 19:23 V tom ATC jsem četl, že je potřeba ten dalekohled seřídit. Ale jinde to ani nepíšou, tak nevím.
Jinak jako nový už je mimo rozpočet.

Inzerát z bazoše nevyšel, paní se to moc nechce posílat a do Opavy to mám přes celou republiku. Omegon je už pryč. Tak jsem zase na začátku.

Budu hodně zklamaný z tohoto? https://www.conrad.cz/cs/p/bresser-opti ... 40196.html
Zrcadlový dalekohled je třeba někdy seřídit, to je pravda a není na tom nic složitého. Také se Newtony musí důkladně temperovat a někdy řešit proudění vzduchu v tubusu. Tyto vrtochy jsou daní za nepřekonatelný poměr cena/výkon.

Na otázku dopravy bych se díval podobně jako člen g- republika není tak velká a zároveň nechápu, v čem je problém dalekohled poslat. Pokud bych nechtěl spojit nákup s výletem do Opavy, či okolí, objednal bych paní dopravce a ona by jenom dala dalekohled řidiči, který by u ní zazvonil. To by snad zvládla.

mike píše o "první dávce zadarmo", ovšem tato "první dávka" není zadarmo, ale za skoro 5 000,-! V porovnání s výkonem N150/1200 ten malý refraktor kolosálně propadne ve všech ohledech kromě skladnosti a ta Vás- jak jste naznačil - nezajímá.

(Amatérská) astronomie je koníček pro trpělivé. I kdyby nevyšel první pokus v bazaru, budou další. Vyplatí se čekat, případně (ve zdejším bazaru) aktivně poptávat.
Vas rotundum/Lynx hic potat/Hic est carrus/Palum motat!
kuceraz
Příspěvky: 586
Registrován: 14. 07. 2020, 07:00
Bydliště: Třebíčsko
Věk: 27

Re: Dalekohled pro začátečníka

#5942

Příspěvek od kuceraz »

nulda.jn píše: 05. 02. 2024, 19:23 V tom ATC jsem četl, že je potřeba ten dalekohled seřídit. Ale jinde to ani nepíšou, tak nevím.
Jinak jako nový už je mimo rozpočet.

Inzerát z bazoše nevyšel, paní se to moc nechce posílat a do Opavy to mám přes celou republiku. Omegon je už pryč. Tak jsem zase na začátku.

Budu hodně zklamaný z tohoto? https://www.conrad.cz/cs/p/bresser-opti ... 40196.html
Zklamaný asi ne, ale časem určitě budeš chtít větší dalekohled - těch 80mm bude použitelných na jasné objekty Messierova katalogu a Měsíc, ale na náročnější DSO (detaily nějakých galaxií, rozložení složitějších hvězdokup) nebo pozorování planet větším zvětšením tomu bude chybět výkon.
Hrubou představu, co to ukáže ve srovnání s většími dalekohledy, si lze udělat zde:
https://www.deepskywatch.com/Articles/w ... scope.html

Možný je pak i druhý přístup k věci - koupit tento menší a když mě to chytí, doplnit ho časem o velký dobson a tento používat jako lehký cestovní dalekohled.
Dobson GSO 254/1250 | Omegon Nightstar 25x100 | Celestron Skymaster 15x70 | Omegon 2x54 Starfield | Helios HR 8x42 ED | Bortle 3-4
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5410
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Re: Dalekohled pro začátečníka

#5943

Příspěvek od vla »

To, že jsou achromáty na blacklistu z důvodu, že to jsou achromáty je pitomost. Jistě, mají barevnou vadu a sice právě proto, že to jsou achromáty, to je vlastnost a zákony fyziky. Třeba hned ten první jsem měl a klidně bych ho doporučil. Měl jsem i řadu jiných achromátů a vždy byly plně použitelné v rámci svých možností. Autor blacklistu zřejmě sepsal nějaké dalekohledy, které mnohdy ani neviděl. Bavím se o achromátech, ne o newtonech s kulovým zrcadlem.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Alamrob
Příspěvky: 182
Registrován: 01. 02. 2018, 14:43
Bydliště: Zastávka
Věk: 51

Re: Dalekohled pro začátečníka

#5944

Příspěvek od Alamrob »

Stanislavxyz píše:
Na otázku dopravy bych se díval podobně jako člen g- republika není tak velká a zároveň nechápu, v čem je problém dalekohled poslat. Pokud bych nechtěl spojit nákup s výletem do Opavy, či okolí, objednal bych paní dopravce a ona by jenom dala dalekohled řidiči, který by u ní zazvonil. To by snad zvládla.
S tímto bohužel musím naprosto nesouhlasit. Pro přepravu není rozhodující, jestli dopravce vyzvedne balík nebo odesílatel musí někam zajít, aby ho poslal. Nejdůležitější je zboží správně zabalit, aby ho dopravce nezničil. Takže pokud nejsou k dispozici originální krabice, kde dalekohled je zabalený ve DVOU krabicích těsně vložených v sobě a od stěn té vnitřní krabice je oddělený asi 10 cm širokou prázdnou mezerou (aby se nikde nedotýkal stěn té krabice) a na koncích (u delších dalekohledů i uprostřed) je uchycený v polystyrenu nebo jiné měkké hmotě tak, aby se nemohl pohnout, ale zároveň ta hmota, ve které je, tlumila nárazy, tak je JISTOTA, že ho dopravce poškodí. I kdyby nakrásně měl nápis "Křehké" ze všech stran. Jakékoliv domácí zabalení dalekohledu bez původních krabic, které jsou vyrobené dalekohledu na míru, je zárukou, že se při přepravě poškodí.

Někteří dopravci mají na svých webových stránkách návod na zabalení. Jedním z požadavků je, aby obal ochránil obsah při pádu z výšky tuším 1,5 m.
Jiným požadavkem je, aby krabice vydržela zatížení, kdy na ní bude ležet x podobných krabic.

Zabalí ho paní tak, aby takový pád přežil? Anebo aby přežil to zatížení, kdy bude na dně hromady jiných zásilek?

Ale to jsem odbočil od tématu vlákna.
Uživatelský avatar
Zbych
Příspěvky: 1285
Registrován: 07. 11. 2009, 12:33
Bydliště: Dačicko, okr. Jindřichův Hr.
Kontaktovat uživatele:

Re: Dalekohled pro začátečníka

#5945

Příspěvek od Zbych »

vla píše: 06. 02. 2024, 08:25 To, že jsou achromáty na blacklistu z důvodu, že to jsou achromáty je pitomost.
Dodnes si pamatuji parádní pohled na kulovku achromátem 150/750, co měl kolega. Přistupoval jsem k dalekohledu s nedůvěrou, jaký to bude hrozný obraz, ale docela jsem nechápal, jak to byl pěkný pohled.
Na astro táborech používáme klasiku 102/500 zcela bez problémů, resp. na DSO žádná barva není.
Uživatelský avatar
Stanislavxyz
Příspěvky: 877
Registrován: 24. 10. 2012, 19:10

Re: Dalekohled pro začátečníka

#5946

Příspěvek od Stanislavxyz »

Alamrob: Toptranz mi odveze takřka cokoliv, na co nalepí nálepku s kódem, jestli a jak je to zabalené se nikdy nikdo neptal. Posílal jsem tak celé bicykly, pouze obaené stretch fólií, nebo hadrou a neřekli ani popel. Jistě, dalekohled není ingot, do kterého se dá tlouci kladivem, nicméně krabice a bublinková fólie/molitan/mirelon/deka, či jiná měkká a levná vycpávka by mě přišla dostačující. Co by se na tom Newtonu dalo zničit? Nejpravděpodobněji O.V., jinak nevím, co by se muselo dít, aby se rozbil "primár", nebo "sekundár" a ostatní je plech a DTD. Nějaký škrábanec, či promáčklina na tubusu nemají na funkci žádný vliv. "Dobson-bednu" bych obalil stretch fólií a hotovo. Možná teď budu za nějakého necitu, ale bavíme se o dalekohledu za cca 6 000,-

Pochopitelně neobjednávat GLS, to je snad jasné...

Ale končím O.T. na téma spediční služby.
Vas rotundum/Lynx hic potat/Hic est carrus/Palum motat!
Uživatelský avatar
peta62
Příspěvky: 2257
Registrován: 19. 05. 2016, 11:14
Bydliště: 49.7328008N, 13.3733147E

Re: Dalekohled pro začátečníka

#5947

Příspěvek od peta62 »

Stanislave, ted jsme tu resili dalekohled koupeny zacatecnikem, ktery nejde zaostrit. I proto je lepsi osobni predani s alespon dennim testem. Pani nemusi mit sebemensi zkusenosti s balenim, nedivim se ji. I na Cloudynights je spousta inseratu "local pickup only".
Celestron C9.25, LZOS 115 mm, Lunt 80mm, Losmandy G11
Uživatelský avatar
Stanislavxyz
Příspěvky: 877
Registrován: 24. 10. 2012, 19:10

Re: Dalekohled pro začátečníka

#5948

Příspěvek od Stanislavxyz »

Rozumím, leč to byl jakýsi pofidérní katadioptr, který i kdyby zaostřit šel, tak to bude nejspíš docela mizérie. (Navíc možná by stačilo vytočit stavěcí šrouby "primáru" na maximum a tím ho posunout nahoru- to ale spekuluji. Nevíme, kolik do zaostření chybělo, také mohl být problém v tom korekčním členu.) U klasického Newtonu bych se nebál, nicméně je to samozřejmě na zvážení každého.

Avšak nyní již skutečně končím s "offtopikováním". Poradili jsme nejlepší možnou variantu z hlediska poměru ceny k výkonu, ba ještě navrch přidali odkazy na zajímavé nabídky a jistě bychom zvládli i zkoordinovat dopravu, leč je otázkou, zdali by pak dotyčný alespoň samostatně pozoroval, nebo bychom mu museli postrkovat dalekohled...
Vas rotundum/Lynx hic potat/Hic est carrus/Palum motat!
nulda.jn
Příspěvky: 15
Registrován: 04. 02. 2024, 13:05

Re: Dalekohled pro začátečníka

#5949

Příspěvek od nulda.jn »

Ahoj,
tak jsem tu zase :-) Všem ještě jednou děkuji za rady jak tady, tak přes SZ. Přečetl jsem zase více příspěvků a tak jsem o malinko chytřejší. Měl jsem dokonce možnost díky jednomu místnímu členovi si vyzkoušet dalekohled Bushnell 78-7845 a tímto mu ještě jednou děkuji. Po prvním pozorování jsem zjistil, že chci velikostně i vlastnostmi něco podobného, lepšího hlavně na ovládání.

Z důvodu převážení v autě, kdy mám pořád skoro plný kufr jiných věcí (nejezdím sám) a prostoru v bytě bych chtěl dalekohled o rozměru do 1 metru. Cena kolem 10 tisíc.

Trošku jsem hledal a líbilo by se mi něco takového (na pozorování planet a DSO - vím, že toto nejde moc skloubit, ale aspoň trochu? v popisech to píšou)

https://www.bresser.de/en/Angebote/Seco ... ished.html
https://www.astroshop.eu/telescopes/ome ... -3/p,13764
https://www.astroshop.eu/telescopes/ome ... 20/p,61022
https://www.dalekohledy-mikroskopy.cz/p ... ntaz-exos1

S čím neudělám tedy chybu? Snad už to je naposledy co tu otravuji s výběrem :-)
BRESSER Space Explorer MC 127/1900 EQ-3
Uživatelský avatar
armichael
Příspěvky: 705
Registrován: 22. 12. 2019, 21:35
Bydliště: Znojmo
Věk: 53

Re: Dalekohled pro začátečníka

#5950

Příspěvek od armichael »

podľa toho, čo som našiel mohol byť ten bushnell refraktor na azimutálnej montáž a to čo máš v linkách sú všetko ďalekohľady na paralaktickej montáži. Takže to sa ťažko porovnáva - čo si videl u kamaráta vs čo chceš svojim ďalekoľadom. Na paralaktike sa okulár dostáva do veľmi nepohodlných polôh. Toto nie je zásadným problémom v prípade konštrukcie Maksutov, tam si proste povolíš hranol a pootočíš ho. Zato Newton by si musel otáčať celý tubus a to je veľmi nepraktické. Naviac tá paralaktika pod 150/750 je slabá.

Ak to má byť do metra a 10kKč, možno by stál za zváženie tento: https://www.astroshop.eu/telescopes/bre ... ob/p,58693
AZ-EQ6 + TS Apo 115/800, SW Flextube 300/1500
Sluníčkomet dvojkanón v2: Daystar SolarScout 60/930 & TS 80/560 + Herschelov hranol, Solar Continuum
nulda.jn
Příspěvky: 15
Registrován: 04. 02. 2024, 13:05

Re: Dalekohled pro začátečníka

#5951

Příspěvek od nulda.jn »

je to tento
Obrázek WhatsApp, 2024-02-07 v 09.24.26_e296233d (Malý).jpg
Obrázek WhatsApp, 2024-02-07 v 09.24.26_e296233d (Malý).jpg (54.81 KiB) Zobrazeno 751 x
BRESSER Space Explorer MC 127/1900 EQ-3
Uživatelský avatar
armichael
Příspěvky: 705
Registrován: 22. 12. 2019, 21:35
Bydliště: Znojmo
Věk: 53

Re: Dalekohled pro začátečníka

#5952

Příspěvek od armichael »

ok, newton na azimutalnej montáži. to je - mohlo byť pohodlné. (To že vyzerá ako nejaká navádzaná, GoTo pre túto chvíľu nebereim do úvahy) Platí to čo som napísal o paralaktickej. Radšj toho malého dobsona, ak by som si sám za seba mal vybrať.
AZ-EQ6 + TS Apo 115/800, SW Flextube 300/1500
Sluníčkomet dvojkanón v2: Daystar SolarScout 60/930 & TS 80/560 + Herschelov hranol, Solar Continuum
dex
Příspěvky: 338
Registrován: 13. 10. 2020, 21:38

Re: Dalekohled pro začátečníka

#5953

Příspěvek od dex »

Maksutovem 127 na EQ3 člověk moc chybu neudělá. Na planety fajn (do zvětšení lehce nad 200x, 9 mm či 8 mm okulár), na DSO má ale užší zorné pole (na planetární mlhoviny nevadí), relativně malou aperturu (takže spíš na jasné objekty) a na focení malý relativní otvor.
Pokud je to jen na vizuál a ne na focení, stačil by na AZ montáži.

100 mm maksutov je sice skladnější, ale s ještě menší aperturou.
Na planety a Měsíc fajn, ale na DSO je to dost malé.

Prvnímu Omegonu bych se vyhnul, v popisu chybí slovo “parabolické”.
Negativní zkušenost TADY.

Druhý takový šmejd nebude, ale čekal bych, že EQ 3 na něj bude už slabší a jak bylo zmíněno, newton na paralaktice má svoje nectnosti hlavně stran orientace výtahu (nutnost pootáčet dalekohledem v kruzích).
Na vizuál by mu stačila i AZ montáž.

Dobsonem člověk nic nezkazí, na stolní je ale potřeba stabilní stůl.
nulda.jn
Příspěvky: 15
Registrován: 04. 02. 2024, 13:05

Re: Dalekohled pro začátečníka

#5954

Příspěvek od nulda.jn »

Ok, takže ty Omegony rovnou vyřadit.

Ten Dobson vypadá pěkně, ale budu-li chtít jít někam ven, tak si musím brát i stůl nebo u toho ležet.
O focení jsem zatím neuvažoval, ale do budoucna proč to nezkusit.

Tak se tedy rozhodnout mezi Dobsonem a Bresserem 127/1900. Je to tak?
BRESSER Space Explorer MC 127/1900 EQ-3
Uživatelský avatar
stmare
Příspěvky: 518
Registrován: 24. 12. 2020, 13:54
Bydliště: Praha 4
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Dalekohled pro začátečníka

#5955

Příspěvek od stmare »

Dobson neni vhodny na foceni.
SW 100ED APO, EQ6-R, Nikon D5600 mod
https://astro.marencik.cz
Odpovědět