Ďalekohlad Optrons

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
Odpovědět
Tibor

Ďalekohlad Optrons

#1

Příspěvek od Tibor »

Prosím mam možnosť kúpiť Newton Optrons 150/1400. Vie mi niekto poradiť aké su to ďalekohlady.
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17644
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Ďalekohlad Optrons

#2

Příspěvek od MMys »

Vzhledem k parametrům, které jsem nalezl, to bude konstrukce, kde je ohnisková délka prodloužena čočkovým členem. To samo nemusí být až tak na závadu a u drahých špičkových konstrukcí takovýto člen funguje obvykle i jako korektor mimoosých vad.

Na druhou stranu u levnějších přístrojů je obvykle obraz horší než u klasické zrcadlové soustavy plné délky. Osobě si myslím, že v tomto případě jde spíše o ten druhý případ. Kdo prosímtě tyto dalekohledy u vás prodává ? Za jakou cenu ? Nebo jde o koupi z druhé ruky nebo za nějakou extrémně nízkou cenu, která by ospravedlňovala riziko ?

Já osobně bych dal raději přednost klasickému Newtonu všeobecně známých výrobců jako Synta (Skywatcher) Celestron, GSO...
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5410
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Ďalekohlad Optrons

#3

Příspěvek od vla »

Nedávno jsem koupil jeden na zkoušku dovezený, prakticky za cenu některých dílů. Jednalo se o Optrons 200/800, zrcadlo Float kulová plocha, uložení v dural. objímce, kolimace hlavního zrcadla třemi šrouby přímo do skla, proti tvrdé gumě, která měla asi povolit, aby se zrcadlo pohlo. Držák sekundáru odlitek se sílou ramen pavouka asi 12 mm. sekundár uchycen v plastové objímce, která snad vyhoví, plochu sekundáru jsem zatím nezkoumal. Takže v tomto případě je vhodné předělat (zeslabit nebo nahradit) ramena sekundáru, vyřešit upnutí a kolimaci primár. zrcadla a to je nutno zparabolizovat, jinak končíme zhruba na 50-ti násobném zvětšení.. Hledáček průměr 30 mm celoplast, vypadá to, že asi i včetně optiky, barlow plast. Okuláry jsem nedostal, tak nevím. Podle mě dobré pro kutila, který to vše co jsem napsal zvládne. Pokud se mi to vše povede budu mít levný dalekohled 200/800, uvidíme. Montáž je asi Astro 3, možnost pohonu obou os ( velmi podobné EQ3-2. Na vizuálné pozorování zdá se vyhoví.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17644
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Ďalekohlad Optrons

#4

Příspěvek od MMys »

To Vla:

Mám to chápat tak, že to byl ten kus co jsi mi vyfoukl v Praze, jak jsem z něj chtěl použít jednotlivé díly na stavbu astrografu To je náhoda...

to Tibor:
Takže v žádném případě nekupovat, pokud Ti to snad ještě nedošlo... ;)
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
zdenek
Příspěvky: 866
Registrován: 07. 02. 2003, 14:36
Bydliště: Rousínov
Věk: 54

Ďalekohlad Optrons

#5

Příspěvek od zdenek »

Jen poznamka na okraj - onen Optron 150/1400 bude mit s ohledem na svetelnost rovnez s nejvetsi pravdepodobnosti ciste kulove zrcadlo. Ne ze by to pri svetelnsoti blizke f/10 nejak vyrazne vadilo, ale pripoctu-li dalsi nedostatky moje doporuceni by asi bylo podobne jako od Martina (MMys) - pokud jej vyslovene nechces k nejakemu ucelu (napr. na nahradni dily, vyzkouseni "co snese" apod.) radeji nekupovat a podivat se po nejakem slusnejsim a jiz otestovanem.
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5410
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Ďalekohlad Optrons

#6

Příspěvek od vla »

MMys napsal: To Vla:

Mám to chápat tak, že to byl ten kus co jsi mi vyfoukl v Praze, jak jsem z něj chtěl použít jednotlivé díly na stavbu astrografu To je náhoda...

to Tibor:
Takže v žádném případě nekupovat, pokud Ti to snad ještě nedošlo...  ;)Jo, to je přesně on a už se s ním trápím a doufám, že dobrý úmysl zvítězí.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17644
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Ďalekohlad Optrons

#7

Příspěvek od MMys »

zdenek napsal: Jen poznamka na okraj - onen Optron 150/1400 bude mit s ohledem na svetelnost rovnez s nejvetsi pravdepodobnosti ciste kulove zrcadlo. Ne ze by to pri svetelnsoti blizke f/10 nejak vyrazne vadilo, ale pripoctu-li dalsi nedostatky moje doporuceni by asi bylo podobne jako od Martina (MMys) - pokud jej vyslovene nechces k nejakemu ucelu (napr. na nahradni dily, vyzkouseni "co snese" apod.) radeji nekupovat a podivat se po nejakem slusnejsim a jiz otestovanem.
Zdenku, pozor, tady ten primar bude tak kolem f/5 a protazeni barlowem (kdyz jsem videl obrazek, tak soustava je kratka jako klasikcy f/5 Newton). Pokud bude zrcadlo při f/5 kulové jako u dvoustovky, tak ten barlow optické vady jen znásobí...

Takze urcite nekupovat...
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
zdenek
Příspěvky: 866
Registrován: 07. 02. 2003, 14:36
Bydliště: Rousínov
Věk: 54

Ďalekohlad Optrons

#8

Příspěvek od zdenek »

Jasne, chybelo mi meritko, tak nevim proc jsem nabyl dojmu, ze to proste "musi" byt v plne delce (jinak receno jsem si nepecetl cely doprovodny kometar, kde je jasne napsano "kurz", cili cesky "kratky").
Pokud je to navic opravdu zkraceny Newton je to o duvod vic, proc nekupovat. Preci jen ty cocky tam vnesou i svuj "prispevek" se vsim co s nimi souvisi.
Tibor

Ďalekohlad Optrons

#9

Příspěvek od Tibor »

Je to z druhej ruky z Brna. Cena je s montážou 8.000,- Kč. Ale na internete na www.optrons.com ho ponúkajú podstatne lacnejšie. Tak som si myslel, že to nebude dosť dobrý výrobok. Potom som poškuloval po Optronse 203/800 ten bol za 299,- Eur. Čo sa mi zdalo príliš lacné, tak som sa radšej opýtal Vás. Dík za radu. Určite nekupujem a rašej došetrim bubáčiky.
Uživatelský avatar
Janek
Příspěvky: 856
Registrován: 29. 03. 2003, 02:54
Bydliště: Praha
Věk: 59

Ďalekohlad Optrons

#10

Příspěvek od Janek »

Jen bych dodal nakonec, že pp. takto vyvedená bude celá řada těchto dalekohledů. Až na tu jednu světlou vyjímku tj. binokulár 25x100. Ač i na něm je signatura této firmy, i z manuálu vyplývá, že jej překupuje, což je patrné jak na kvalitě obrazu tak na odpovídající ceně.
Refraktor Baader 95/580mm CaF2, LZOS 180/1260mm, Celestron C-9.25/C-14 Hyperstar, 10Micron AZ-2000, Dobson LZOS 457/2025mm a spousta železářství.
Uživatelský avatar
Janek
Příspěvky: 856
Registrován: 29. 03. 2003, 02:54
Bydliště: Praha
Věk: 59

Ďalekohlad Optrons

#11

Příspěvek od Janek »

To MMys:

No mohu se obětovat a až pojedu okolo tak se tam ještě pro jeden exemplář zastavit (teda pokud to stojí za tu práci se s tím předělávat). Oni by měli určitě radost a na druhé straně by mě považovali za totálního :P
Refraktor Baader 95/580mm CaF2, LZOS 180/1260mm, Celestron C-9.25/C-14 Hyperstar, 10Micron AZ-2000, Dobson LZOS 457/2025mm a spousta železářství.
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17644
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Ďalekohlad Optrons

#12

Příspěvek od MMys »

Mám pocit, že ani snad ne... Já jak jsem tam tehdy prolítl, tak jsem si to ani nestačilo pořádně prohlédout. To co poreferoval Vla mi stačí, a za skoro stejnou námahu to udělám zgruntu znovu.

Navíc, nějak se nedaří napočítat optika na ten astrograf (jsem moc svázaný mechanickými parametry), a já bych to nakonec možná chtěl spíš jako krátkou soustavu s dírou v primáru, takže žádná škoda. Nikam zatím nepospíchám...
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Odpovědět