CG-5 Advanced - problém

Vše o montážích, stativech, pohonech dalekohledů, naváděcích systémech, apod.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

CG-5 Advanced - problém

#1066

Příspěvek od Bill »

Pokud si to pamatuju správně, tak na Stelarium + CG5 ADV GT není zapotřebí žádný driver. Podpora už je rovnou součástí Stelaria.

Pre CG5 by mal byť vhodný tento driver :

http://download.ascom-standards.org/dri ... )Setup.exe
To je nesmysl, to by jsi musel nejdříve nainstalovat Ascom Platform - pokud už nemáš z jiných důvodů. Pak by to asi taky šlo, ale přijde mi to jako zbytečné.

Jenom tak pro jistotu - máš načtený zásuvný modul "ovládání teleskopu"?
M:736 750 113
viator
Příspěvky: 287
Registrován: 25. 03. 2009, 08:53

CG-5 Advanced - problém

#1067

Příspěvek od viator »

[quote author=685D4C5D4A6776380 link=1344848532/1064#1064 date=1448782082]Pre CG5 by mal byť vhodný tento driver :

http://download.ascom-standards.org/dri ... )Setup.exe
To je nesmysl, to by jsi musel nejdříve nainstalovat Ascom Platform - pokud už nemáš z jiných důvodů. Pak by to asi taky šlo, ale přijde mi to jako zbytečné.

Jenom tak pro jistotu - máš načtený zásuvný modul "ovládání teleskopu"?
Ospravedlňujem sa, Stellarium nepoužívam a moja poznámka sa týkala CG5 GT + Cartes Du Ciel. Akosi som predpokladal podobné požiadavky ( taktiež nainštalovanú ASCOM Platform).
...astronómia vraj buduje pokoru a charakter. Neexistuje vraj žiadny lepší spôsob, ako ukázať smiešnosť ľudskej namyslenosti...
Uživatelský avatar
Robčo
Příspěvky: 74
Registrován: 05. 11. 2015, 23:13
Bydliště: Košice, Slovakia

CG-5 Advanced - problém

#1068

Příspěvek od Robčo »

ano, mám načtený zásuvný modul "ovládání teleskopu". to policko som zaskrtol ako prve, nacita sa stale pri starte stelaria. Ascom mam takisto nainstalovany uz davnejsie pred stelariom, a teraz som ho preinstaloval nanovo. Stale netusim kde moze byt problem..
Kazdopadne dakujem za odpovede, skusim to este s tym driverom na celestron.
SW EQ 6R, TS 80/480 APO, QHY 9 Mono, ZWO 120MC, NB filtre Ha, OIII, SII
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24319
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

CG-5 Advanced - problém

#1069

Příspěvek od MilAN »

Nemám ani Stellarium , ani CG5 adv., ale jsem přesvědčený, že k Celestronu je ASCOM zbytečný a že se dá ovládat přímo. Ale snad to je uživatelů téhle montáže dost na to, aby to někdo napsal, jak mu to funguje a nemusely tu být jen dohady.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

CG-5 Advanced - problém

#1070

Příspěvek od Bill »

Uživetelů je sice dost - ale asi ji nikdo nemá připojenou k počítači. Tohle není montáž do pevné pozorovatelny.

Já jsem to použil asi 2x v životě, když jsem nemohl najít nějakou kometu a byl jsem líný hledat souřadnice a zadávat je do ručky.

Pokud si to pamatuju, tak to chtělo natáhnout ten modul a možná nějakou kombinaci kláves.

Napřímo to musí jít:

Supported devices
All devices listed in the "Device model" list are convenience definitions using one of the two built-in interfaces: the Meade LX200 (the Meade Autostar controller) interface and the Celestron NexStar interface.
The device list contains the following:
Celestron NexStar (compatible)
Any device using the NexStar interface.
Losmandy G-11
A computerized telescope mount made by Losmandy. (Meade LX-200/Autostar interface)
Meade Autostar compatible
Any device using the LX-200/Autostar interface.
Meade ETX-70 (#494 Autostar, #506 CCS)
The Meade ETX-70 telescope with the #494 Autostar controller and the #506 Connector Cable Set. According to the tester, it is a bit slow, so its default setting of "Connection delay" is 1.5 seconds instead of 0.5 seconds.
Meade LX200 (compatible)
Any device using the LX-200/Autostar interface.
Sky-Watcher SynScan AZ mount
The Sky-Watcher SynScan AZ GoTo mount is used in a number of telescopes.
Sky-Watcher SynScan (version 3 or later)
SynScan is also the name of the hand controller used in other Sky-Watcher GoTo mounts, and it seems that any mount that uses a SynScan controller version 3.0 or greater is supported by the plug-in, as it uses the NexStar protocol.
Wildcard Innovations Argo Navis (Meade mode)
Argo Navis is a "Digital Telescope Computer" by Wildcard Innovations. It is an advanced digital setting circle that turns an ordinary telescope (for example, a dobsonian) into a "Push To" telescope (a telescope that uses a computer to find targets and human power to move the telescope itself). Just don't forget to set it to Meade compatibility mode and set the baud rate to 9600B

Musíš vybrat "Stelarium přes sériový port", vybrat číslo portu a samozřejmě Celestron NexStar.

Jenom taková poznámka - sériový kabel máš správný a připojený k ručce?



M:736 750 113
Uživatelský avatar
Robčo
Příspěvky: 74
Registrován: 05. 11. 2015, 23:13
Bydliště: Košice, Slovakia

CG-5 Advanced - problém

#1071

Příspěvek od Robčo »

Ahoj dakujem za odpovede.

Ano mam pripojene cez usb serial kabel (original k montazi) a samozrejme je pripojeny na RO zospodu.
uz mi zostava len premerat voltmetrom vystup z rs 232, ci v nom vobec nejaka elektrina je.

SW EQ 6R, TS 80/480 APO, QHY 9 Mono, ZWO 120MC, NB filtre Ha, OIII, SII
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24319
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

CG-5 Advanced - problém

#1072

Příspěvek od MilAN »

Bille, není snad potřeba opisovat stránky z návodu k používání Stellaria, stačí snad odkaz :
http://www.stellarium.org/wiki/index.ph ... ol_plug-in
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

CG-5 Advanced - problém

#1073

Příspěvek od Bill »

No já jsem to zkopíroval ze Stelaria - ale klidně to můžeš tvůrčím způsobem upravit. Ono stačí i Celestron a pár teček  :)
M:736 750 113
Uživatelský avatar
juh
Příspěvky: 2240
Registrován: 29. 09. 2011, 12:44

CG-5 Advanced - problém

#1074

Příspěvek od juh »

To, ze sa nepresuva kruh na zvolenu hviezdu znamena len tolko, ze Stellarium nekomunikuje s montazou, nedostava od montaze suradnice kam smeruje dalekohlad.

Podla dokumentacie k NexStar si v prvom rade treba skontrolovat nastavenie COM4 portu "Communication to the hand control is 9600 bits/sec, no parity and one stop bit via the RS-232 port on the base of the hand control.",
cize vo vlastnostiach COM4 si na PC/NB treba skontrolovat / nastavit:
- "Bits per second" - 9600
- "Parity" - none
- "Stop bits" - 1

Ak je to nastavene spravne a nerozbehne sa to, tak odporucam postupovat podla: [url]http://www.nexstarsite.com/PCControl/PC ... oblems.htm] [url]http://www.nexstarsite.com/PCControl/PC ... oblems.htm
Sirsi okruh problemov je popisany na: [url]http://www.nexstarsite.com/PCControl.ht ... ontrol.htm] [url]http://www.nexstarsite.com/PCControl.htm

Len tak na okraj: S USB-RS232 prevodnikmi je to tak, ze nie vsetky funguju spolahlivo so vsetkymi zariadeniami. Niektore s nimi nekomunikuju vobec. Je to vseobecny problem hlavne pri tych lacnejsich prevodnikoch. Ak nema PC / NB priamo vyvedeny RS232 port, odporuca sa aj podla stranok Celestronu pouzivat priamo PC kartu (PCI, PCIE, PCMCIA, ...) s vyvedenym RS232 portom.
Uživatelský avatar
Robčo
Příspěvky: 74
Registrován: 05. 11. 2015, 23:13
Bydliště: Košice, Slovakia

CG-5 Advanced - problém

#1075

Příspěvek od Robčo »

Dakujem skusim si skontrolovat to nastavenie vlastnosti COM portu a uvidime.
Ale kazdopadne ked som si robil disgnostiku cez Ascom diagnostiku vypisalo mi tuto chybu:





Create Creating device
Connected Connecting to device
Error System.Exception: Connect to COM3 failed, no Celestron scope detected
at System.Dynamic.ComRuntimeHelpers.CheckThrowException(Int32 hresult, ExcepInfo& excepInfo, UInt32 argErr, String message)
at CallSite.Target(Closure , CallSite , ComObject , Boolean )
at System.Dynamic.UpdateDelegates.UpdateAndExecute2[T0,T1,TRet](CallSite site, T0 arg0, T1 arg1)
at CallSite.Target(Closure , CallSite , Object , Boolean )
at System.Dynamic.UpdateDelegates.UpdateAndExecute2[T0,T1,TRet](CallSite site, T0 arg0, T1 arg1)
at ASCOM.DriverConnect.ConnectForm.btnConnect_Click(Object sender, EventArgs e) in c:ASCOM BuildExportASCOM.DriverConnectConnectForm.cs:line 265
Dispose Disposing of device
ReleaseComObject Releasing COM instance
ReleaseComObject Completed release. Count: 0
GC Collect Starting garbage collection
GC Collect Completed garbage collection
SW EQ 6R, TS 80/480 APO, QHY 9 Mono, ZWO 120MC, NB filtre Ha, OIII, SII
Uživatelský avatar
juh
Příspěvky: 2240
Registrován: 29. 09. 2011, 12:44

CG-5 Advanced - problém

#1076

Příspěvek od juh »

failed, no Celestron scope detected at System.Dynamic.ComRuntimeHelpers... 
Moja otazka znie, ku ktoremu portu je to skutocne pripojene a ako to mas nakonfigurovane, je to na COM3, alebo COM4?
Ak to konfigurujes a pripajas cez USB-RS232 prevodnik, tak si to zasuvaj vzdy do rovnakeho USB portu, pretoze pri zastrceni do ineho USB portu ti system prideli aj ine cislo COM portu, v takom pripade treba prekonfigurovat nastavenia v Stallariu (ovladanie teleskopu), alebo v ASCOM.

Pri tej kontrole COM portu si treba skontrolovat aj to, ci sa nahodou tento port nekonflikti s nejakym inym zariadenim a ci pracuje korektne. Nepozdava sa mi, ze su mu pridelovane tak nizke cisla. COM1-COM4 je zvacsa vyuzivany pre HW COM porty na doske, napr. mne prideluje OS pre COM porty na USB-RS232 prevodniku az od COM10.
Uživatelský avatar
Robčo
Příspěvky: 74
Registrován: 05. 11. 2015, 23:13
Bydliště: Košice, Slovakia

CG-5 Advanced - problém

#1077

Příspěvek od Robčo »

pri prispevku z 28.11 bola montaz pripojena na inom pocitaci kde pridelilo port COM 4.
A diagnostika uz bola robena na inom notebooku. chcel som vyskusat ci nebol problem v PC. Teraz mam aj v stellariu aj v diagnostike port COM 3. takze v tom by problem nemal byt.

diagnostika vyhodila problem na riadku 265 v subore c:ASCOM BuildExportASCOM.DriverConnectConnectForm.cs

neviem ten subor nikde na pocitaci najst.
SW EQ 6R, TS 80/480 APO, QHY 9 Mono, ZWO 120MC, NB filtre Ha, OIII, SII
Uživatelský avatar
Robčo
Příspěvky: 74
Registrován: 05. 11. 2015, 23:13
Bydliště: Košice, Slovakia

CG-5 Advanced - problém

#1078

Příspěvek od Robčo »

Neexistuje sposob overit ci ci pocitac vidi ručku teleskopu? mozno je problem v konektore na spodku rucky.
SW EQ 6R, TS 80/480 APO, QHY 9 Mono, ZWO 120MC, NB filtre Ha, OIII, SII
Uživatelský avatar
juh
Příspěvky: 2240
Registrován: 29. 09. 2011, 12:44

CG-5 Advanced - problém

#1079

Příspěvek od juh »

Riadkom 265 v ConnectForm.cs by som sa netrapil. Je to skor pre vyvojarov a je tam osetrena nejaka udalost (kliknutie na tlacidlo), ktorou je vyvolavane spustenie diagnostiky v okne ASCOM. Diagnostika nenadviaze komunikaciu, tak to vyvola retazec chybovych sprav. Na PC bude z ConnectForm.cs len nejaka dll, alebo bude jej sucastou.

Neexistuje sposob overit ci ci pocitac vidi ručku teleskopu? mozno je problem v konektore na spodku rucky.Urcite existuje viac sposobov. Ja som to napriklad riesil tak, ze som si spustil porogram na upgrade firmwaru v rucnom ovladaci. Ak ho vidi on, tak to spolu komunikuje.
Uživatelský avatar
Robčo
Příspěvky: 74
Registrován: 05. 11. 2015, 23:13
Bydliště: Košice, Slovakia

CG-5 Advanced - problém

#1080

Příspěvek od Robčo »

ok, stiahol som program CFM a diagnostika nevedela najst teleskop.

CFM detected serial ports on your PC but found no devices attached to them.
Your telescope may not be connected properly.
This connection assistant will help you connect your telescope to your PC.


zrejme bude zly kabel, ale nechapem preco ked som ho kupoval novy, presne taky isty modry USB serial converter, ako som videl na fotkach alebo na youtube. viete mi poradit nejakeho dodavatela ktory mi doda dobry kabel ? najlepsie na SK.

ten predosli bol kupovany v tromf.sk
SW EQ 6R, TS 80/480 APO, QHY 9 Mono, ZWO 120MC, NB filtre Ha, OIII, SII
Odpovědět