Dotazy na levné dalekohledy

Diskuze o tom jak začít s astronomií, jaký si pořídit první dalekohled, ale také o tom, jak správně používat toto fórum.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Stanislavxyz
Příspěvky: 877
Registrován: 24. 10. 2012, 19:10

Re: Hvězdářský dalekohled Sky-Watcher N 114/900 EQ2

#601

Příspěvek od Stanislavxyz »

Václave, proti refraktoru 90/900 nic nemám, ale měl jste někdy co dočinění s tou montáží? I kdyby ten dlouhý dalekohled snad unesla, o čemž pochybuji, tak pozorovat s tímto je za trest! Koupil jsem kdysi jednu z druhé ruky (kvůli dalekohledu, který byl na ní) a použil ji dvakrát, slovy dvakrát. Přičemž druhý pokus byl pouze ověřením nepoužitelnosti tohoto zařízení.

V těchto cenách to vždy troskotá na montáži, v tom tkví genialita Dobsonova řešení- za málo peněz je extrémně stabilní. Montáž co pohodlně uveze skoro metrový (na délku) refraktor bude stát samotná více, něž Vámi doporučovaná sestava...
Vas rotundum/Lynx hic potat/Hic est carrus/Palum motat!
Malibusteave
Příspěvky: 17
Registrován: 20. 07. 2023, 12:41

Re: Hvězdářský dalekohled Sky-Watcher N 114/900 EQ2

#602

Příspěvek od Malibusteave »

Samozřejmě rozumím, že by to chtělo něco pořádného, ale nás limituje rozpočet na 6500kč, proto se ptám na rady zkušených borců který by byl za tu cenu poměrně ok. Samozřejmě pokud by mu vadila montáž nebo stativ či cokoli tak by si musel dokoupit nový. Jde mi o to co opravdu koupit aby si to mohl hned vyzkoušet a postupně si to už sám aktualizovat.

Díky moc za Vaše rady a názory
vaclavII
Příspěvky: 231
Registrován: 05. 05. 2020, 12:01
Bydliště: Litoměřice
Věk: 61

Re: Hvězdářský dalekohled Sky-Watcher N 114/900 EQ2

#603

Příspěvek od vaclavII »

Tyto slabé montáže EG2 i EQ3 raději vůbec nebrat. Osobně kupuji nejdříve kvalitnější montáž a potom dalekohled, lze i opačně.
Tyto levné dalekohledy jsou pro zlost na těchto montážích EQ2, EQ3. Začínal jsem s Meade LXD75 + Newton 150/750 mm, případně občas použil Maksutov-Cassegrain 152/1900 mm a později přešel na EQ6-R. Nyní uvažuji nad nějakou malou montáží s hybridní převodovkou ZWO AM3 nebo iOptron HEM15. Montáž EQ6-R nezvládám přenášet na terasu po schodech cca 10 metrů nad terén a tak jsem ji nedávno prodal.
Fotografoval jsem s Newtonem 200/1000 mm a s kamerou QHY183M a tak vím, že za nárazovitého větru je i montáž EQ6-R slabá.
Levné dalekohledy na levných slabých montážích bych zakázal vyrábět.
Naposledy upravil(a) vaclavII dne 12. 09. 2023, 14:02, celkem upraveno 1 x.
vaclavII
Příspěvky: 231
Registrován: 05. 05. 2020, 12:01
Bydliště: Litoměřice
Věk: 61

Re: Hvězdářský dalekohled Sky-Watcher N 114/900 EQ2

#604

Příspěvek od vaclavII »

Refraktor 90/900 mm není špatná volba za tu cenu v Supra je za pakatel. Zvětšení na planety cca 135x snese bez většího projevu barevné vady.
http://www.supra-dalekohledy.cz/vyprode ... kywatcher/
Naposledy upravil(a) vaclavII dne 12. 09. 2023, 14:04, celkem upraveno 1 x.
kuceraz
Příspěvky: 586
Registrován: 14. 07. 2020, 07:00
Bydliště: Třebíčsko
Věk: 27

Re: Hvězdářský dalekohled Sky-Watcher N 114/900 EQ2

#605

Příspěvek od kuceraz »

Kupte ten Nano, na ten jsem tu na fóru ještě nečetl špatnou referenci.
Tady v diskusi byl doporučován, ale paradoxně zapadl na úkor horších dalekohledů.
Jednak bude mít mnohem lepší montáž, než ty ostatní s EQ a poté, jak už padlo, jej bude možné případně jednou prodat - ty ostatní levné dalekohledy s EQ bude problém prodávat.
Především ale jakmile obdarovaný jednou třeba provede upgrade na velký dalekohled, tento nemusí skončit na bazaru, ale může být používán jako lehký cestovní dalekohled, což rozhodně není k zahození - většina z nás má více dalekohledů.

Do limitu se vejdete, ještě vám zbyde třeba na atlas oblohy a dárky budou dva.
Dobson GSO 254/1250 | Omegon Nightstar 25x100 | Celestron Skymaster 15x70 | Omegon 2x54 Starfield | Helios HR 8x42 ED | Bortle 3-4
Malibusteave
Příspěvky: 17
Registrován: 20. 07. 2023, 12:41

Re: Hvězdářský dalekohled Sky-Watcher N 114/900 EQ2

#606

Příspěvek od Malibusteave »

A k tomu vzit jaký stativ a montáž? Diky
vaclavII
Příspěvky: 231
Registrován: 05. 05. 2020, 12:01
Bydliště: Litoměřice
Věk: 61

Re: Hvězdářský dalekohled Sky-Watcher N 114/900 EQ2

#607

Příspěvek od vaclavII »

Azimutální montáž tuto, nosnost 5 kg, dalekohled bude mít tak 3 kg hmotnost http://www.supra-dalekohledy.cz/montaz- ... -4529.html.
a dalekohled http://www.supra-dalekohledy.cz/vyprode ... kywatcher/
Pokud kamarád propadne pozorování a fotografování, může koupit tuto osvědčenou montáž http://www.supra-dalekohledy.cz/montaz- ... -4427.html.
Uživatelský avatar
Stanislavxyz
Příspěvky: 877
Registrován: 24. 10. 2012, 19:10

Re: Hvězdářský dalekohled Sky-Watcher N 114/900 EQ2

#608

Příspěvek od Stanislavxyz »

Malibusteave: Onen zmiňovaný "Nano" je se vším všudy, tj. včetně montáže a stativu. https://www.dalekohledy-mikroskopy.cz/p ... ssier-nano Pokud je těch 6 500,- limit a nechcete, nebo nemůžete čekat na něco v bazaru, asi bych se k němu přiklonil. Výkony neoslní, ale nevypadá vysloveně ošizený a jak jsem již psal- zdá se to býti vyvážená sestava. Po zralé úvaze bych k němu dokoupil jeden, či dva další okuláry a je na čas o zábavu postaráno. Slunce, Měsíc budou pěkné, jasnější DSO budou "mlžiflíčky" a na planetách se uvidí- neměl jsem příležitost tento přístroj vyzkoušet, ale alespoň prstenec na Saturnu a dva rovníkové pásy na Jupiteru určitě ukáže.

Takový refraktor 90/900 by toho předvedl více, ale dostáváme se zpátky do toho kolotoče se slabou, nebo drahou montáží...

Pro vaclavII : Václave, nezlobte se na mě, ale někdo z nás dvou se patrně ztratil v předchozích příspěvcích. Možná jsem to já, ale mě se zdá, že to budete spíše Vy- k jakému dalekohledu tu montáž doporučujete? A četl jste můj předchozí příspěvek ( viewtopic.php?p=508603#p508603 ), který se k ní vyjadřoval? Na to, jestli není na HEQ5 ještě brzy se ani neptám.
Vas rotundum/Lynx hic potat/Hic est carrus/Palum motat!
Malibusteave
Příspěvky: 17
Registrován: 20. 07. 2023, 12:41

Re: Hvězdářský dalekohled Sky-Watcher N 114/900 EQ2

#609

Příspěvek od Malibusteave »

Stanislavxyz: pokud bych vzal tento doporučil by jste mi co ještě dokoupit za tu tisícovku? Nějaké zvětšení či filtr

Děkuji
vaclavII
Příspěvky: 231
Registrován: 05. 05. 2020, 12:01
Bydliště: Litoměřice
Věk: 61

Re: Hvězdářský dalekohled Sky-Watcher N 114/900 EQ2

#610

Příspěvek od vaclavII »

Základem je především pevná montáž a na ni by se nemělo šetřit, dalekohled až to druhé. Na nevyhovující montáži kvůli její nízké nosnosti a tuhosti ztratí dříve či později pozorovatel nervy a chuť pozorovat. Raději koupit jenom dalekohled do 6000 Kč. Montáž si může kamarád koupit kvalitnější později, třeba až příští rok na jaře. Letos stejně končí pozorovací sezona koncem října, potom bude mlhavo, zataženo až do konce února jako to je pravidelně již po mnoho let. Azimutální montáž je bez jemných pohybů v obou osách a bude se špatně s takovým dalekohledem pozorovat při zvětšení 80-120x.
kuceraz
Příspěvky: 586
Registrován: 14. 07. 2020, 07:00
Bydliště: Třebíčsko
Věk: 27

Re: Hvězdářský dalekohled Sky-Watcher N 114/900 EQ2

#611

Příspěvek od kuceraz »

Dárek, který se nedá používat, pokud si sám nekoupím příslušenství (montáž) za dalších několik tisíc, mi nepřijde jako moc vhodný dar.
Dobson GSO 254/1250 | Omegon Nightstar 25x100 | Celestron Skymaster 15x70 | Omegon 2x54 Starfield | Helios HR 8x42 ED | Bortle 3-4
vaclavII
Příspěvky: 231
Registrován: 05. 05. 2020, 12:01
Bydliště: Litoměřice
Věk: 61

Re: Hvězdářský dalekohled Sky-Watcher N 114/900 EQ2

#612

Příspěvek od vaclavII »

Bude lepší koupit refraktor 90/900 mm, je to solidní achromát s malou barevnou vadou za 3000 Kč v Supra v outletu jako rozumný dárek, který neurazí výkonem. Montáž si může kamarád koupit lepší dle finančních možností později. Takto jsem to řešil když chyběly finance.
Malibusteave
Příspěvky: 17
Registrován: 20. 07. 2023, 12:41

Re: Hvězdářský dalekohled Sky-Watcher N 114/900 EQ2

#613

Příspěvek od Malibusteave »

Děkuji za radu pane Kuceraz, až budu chtít slyšet stupidní kritiku tak si Vám napíšu. Pokud nemáte jak přispět radou co koupit za 6500 i se stativem a montáží tak si tyto řeči nechejte pro sebe nebo někoho koho zajímají.

Vaclavll: jestli bych Vás směl poprosit stručně říci jaký je rozdíl mezi tím co jste navrhoval Vy a pan Stanislavxyz.
Moc Vám děkuji za Vaše rady
vaclavII
Příspěvky: 231
Registrován: 05. 05. 2020, 12:01
Bydliště: Litoměřice
Věk: 61

Re: Dotazy na levné dalekohledy

#614

Příspěvek od vaclavII »

Nano azimutální montáž nemá jemné posuny v obou osách přes bowdeny se šnekovým převodem. Bez jemného posuvu se to nedá rozumně používat při větším zvětšení dalekohledu, planeta rychle utíká ze zorného pole dalekohledu a špatně se tento posuv planety koriguje ručně.
Podívejte se na to zde Nano https://www.dalekohledy-mikroskopy.cz/p ... ssier-nano
a https://www.dalekohledy-mikroskopy.cz/p ... e-stativem
a azimutální montáž s jemnými pohyby http://www.supra-dalekohledy.cz/montaz- ... -4529.html
Nechte raději montáž na kamarádovi, dalekohled refraktor 90/900 mm udělá radost více než slabá montáž s dalekohledem jako komplet.
Uživatelský avatar
armichael
Příspěvky: 705
Registrován: 22. 12. 2019, 21:35
Bydliště: Znojmo
Věk: 53

Re: Hvězdářský dalekohled Sky-Watcher N 114/900 EQ2

#615

Příspěvek od armichael »

Malibusteave píše: 12. 09. 2023, 16:53 Děkuji za radu pane Kuceraz, až budu chtít slyšet stupidní kritiku tak si Vám napíšu. Pokud nemáte jak přispět radou co koupit za 6500 i se stativem a montáží tak si tyto řeči nechejte pro sebe nebo někoho koho zajímají.
No toto bolo ale nefér! Viď predošlý príspevok:
kuceraz píše: 12. 09. 2023, 14:04 Kupte ten Nano, na ten jsem tu na fóru ještě nečetl špatnou referenci.
Tady v diskusi byl doporučován, ale paradoxně zapadl na úkor horších dalekohledů.
Jednak bude mít mnohem lepší montáž, než ty ostatní s EQ a poté, jak už padlo, jej bude možné případně jednou prodat - ty ostatní levné dalekohledy s EQ bude problém prodávat.
Především ale jakmile obdarovaný jednou třeba provede upgrade na velký dalekohled, tento nemusí skončit na bazaru, ale může být používán jako lehký cestovní dalekohled, což rozhodně není k zahození - většina z nás má více dalekohledů.
Ak niekto povie, že nekompletný dar nie je to pravé, je to proste regulérny názor a nie stupídna kritika. Navrhujem prestať s radami tomuto človeku :-(
AZ-EQ6 + TS Apo 115/800, SW Flextube 300/1500
Sluníčkomet dvojkanón v2: Daystar SolarScout 60/930 & TS 80/560 + Herschelov hranol, Solar Continuum
Odpovědět