Laser k dalekohledu ?

Diskuze o všem, co ještě patří do astrotechniky a jinam se nevešlo
Odpovědět
Uživatelský avatar
Safiron
Příspěvky: 25
Registrován: 27. 02. 2012, 01:42

Laser k dalekohledu ?

#1

Příspěvek od Safiron »

Zdravím,
mám v plánu si koupit laser co bych přidělal na dalekohled. Jaký výkon je dostatečný? můžu očekávat nějaké problémy s funkčností laseru (teplota, vlhkost atd.) ? Barva je asi nejlepší zelená, že ? Máte někdo zkušenosti s tímhle řešením ?

EDIT:
Dobson 200/1200, hledáček mám 9x50, mívám problém se zorientovat kam dalekohled někdy skutečně míří.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24319
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Laser k dalekohledu ?

#2

Příspěvek od MilAN »

Na to je zdaleka nejlepší použít RED DOT  záměrný  hledáček
(něco např.  http://www.supra-dalekohledy.cz/hledej.html?co=red+dot), nebo něco  z Thajwanu, co plně splňuje tuhle funkci
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Safiron
Příspěvky: 25
Registrován: 27. 02. 2012, 01:42

Laser k dalekohledu ?

#3

Příspěvek od Safiron »

Jasně nad tím jsem taky přemýšlel. Na uchycení se bude muset přivrtat do dalekohledu další patice? Nebo to jde nějak hodit místo mého současného hledáčku ? Jsou ty patice nějak normalizované?
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24319
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Laser k dalekohledu ?

#4

Příspěvek od MilAN »

Třeba ten poslední typ jde přímo, ale není problém vyrobit na koleně patku, která jde přímo do uchycení současného hledáčku. Ale doporučoval bych tam nechat i ten optický. Je to ideální kombinace na vyhledávání i slabých objektů
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Safiron
Příspěvky: 25
Registrován: 27. 02. 2012, 01:42

Laser k dalekohledu ?

#5

Příspěvek od Safiron »

Asi to tak dopadne, koupím red-dot, s laserem by to bylo asi složitější. Díky moc
Uživatelský avatar
freex
Příspěvky: 567
Registrován: 25. 07. 2011, 12:22

Laser k dalekohledu ?

#6

Příspěvek od freex »

Ahoj. Tiež mám problém zorientovať, kam ďalekohľad mieri. Zvažujem kúpu red-dotu.
Nie sú s tým problémi, ak si kúpim lacnejší red-dot, tak  nebude tak silno svietiť ako ten drahší ? Mám teda obavy, aby som si nekúpil nejakú lacnú hračku, ktorá mi vôbec nepomôže.
S pozdravom frejkz.
Sky Watcher Newton 8" ,refraktor 50 f/3 (vlastná výroba), trieder MLC 8x40
Uživatelský avatar
godzilka
Příspěvky: 261
Registrován: 03. 03. 2010, 09:47

Laser k dalekohledu ?

#7

Příspěvek od godzilka »

Počkat... Teď úplně nevím, zda to správně chápu. Red Dot je průhledový, že? Pohledem skrz "sklíčko" se zvětšením 1x se mi na obloze zobrazí červený bod. V reálu tam ale žádný bod, podobný tomu, co vytváří laserový paprsek není. Že? Trochu mě zmátl poslední příspěvek, o RedDotu také uvažuji.
Dobson 300/1750 - Drbohlav
Sw ED80 + CG-5 Adv. + Sw 70/500 + Autoguider by Mmys
Achromat 150/1200
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24319
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Laser k dalekohledu ?

#8

Příspěvek od MilAN »

Freex v tom udělal trochu zmatek. Red dot nesvítí na oblohu, svítí do oka. Takže společně s oblohou, kterou vidíme skrz meniskus přímo, se nám do oka promítá bod ze slabé LEDky. Zároveň se ale dá dobře dívat i druhým okem přímo na oblohu - mozek si obrazy srovná.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Odpovědět