Co je somet

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11606
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Co je somet

#16

Příspěvek od Psion »

gaszton napsal: podla vzhladu to je ten co predava Teleskop service v nemecku za 895 eur. tu je podrobnejsie:
http://www.teleskop-service.de/Fernglas ... gigant.htm
inac naozaj pekne.
Němci to mají vždy o něco dražší než u nás, ale oni si už zvykli ;D
Uživatelský avatar
MP
Příspěvky: 2920
Registrován: 20. 05. 2003, 00:06

Co je somet

#17

Příspěvek od MP »

Pred chvili jsem se skrz nej u p.Zahajskeho dival ( i kdyz jen pres okno na hranu strechy vedlejsiho domu ) a vypada to opravdu pekne. Na leskle hrane plechoveho okapu byla trosku znat barevna vada, ale opravdu jen nepatrne. Zkresleni nepozorovatelne, kontrast slusny, pri tom zvetseni 25x prakticky nelze zaznamenat zadne vady. Z praktickeho hlediska mi snad jen trochu prekazel velky prumer okularu - kdyz jsem je nastavil tak, abych mel zornice oci proti stredu okularu, tak uz mi trochu prekazel muj obrovsky nos mezi okulary . Ale od toho jsou tam gumove ocnice s moznosti trochu odtahnout oci ( i nos ) od okularu.

e-mail : mpec(at)cce(dot)cz&&
Uživatelský avatar
Trhac
Příspěvky: 5
Registrován: 03. 06. 2004, 03:10

Co je somet

#18

Příspěvek od Trhac »

Tak diky za upresneni - co se vsechno clovek na tom foru nedozvi. Mel jsem nejak mylne zafixovane ( snad z vojny ), ze to delala Meopta. 40. leta holt nepamatuju ...

Neomlouvej se, máš samozřejmě pravdu, já osobně měl (a už prodal) legendární "Somet" 25x100 od firmy MEOPTA. Měl plátěný kufr a nasazoval se na trn stolního stativu. Somety, které jsem viděl, měly dřevěnou bednu a někdy vidlicovou montáž...
Uživatelský avatar
SKYMASTER
Příspěvky: 871
Registrován: 05. 02. 2004, 05:32

Co je somet

#19

Příspěvek od SKYMASTER »

Psion napsal:

Němci to mají vždy o něco dražší než u nás, ale oni si už zvykli  ;D
Honza to prodava za docela slusnou cenu, videl jsem ho v Cine v obchode a zkousel ukecat cenu co nejnize jen "ze cvicnych duvodu" a meli s cenou u Honzy velky problem. Takze to Honza opravdu prodava za velmi slusne penize
Celestron CGE1400 SC355mm,Celestron C11GPS SC280mm,Televue TV-NP127 127mm APO FlatField refraktor,SW-80ED 80mm ED refraktor SBIG-ST2000XM CCD kamera, StellaCamII TV kamera, 100mm H-alfa refraktor....
Odpovědět