Zpracovani, jak delate dekonvoluci, pochlubte se.

O astrofotografii všeobecně, metody, postupy zpracování snímků, odkazy na stránky s astrofoto tematikou, rady pro začátečníky...
Uživatelský avatar
KpS
Příspěvky: 2555
Registrován: 04. 09. 2006, 02:26
Bydliště: Praha Lužiny
Věk: 78
Kontaktovat uživatele:

Zpracovani, jak delate dekonvoluci, pochlubte se.

#16

Příspěvek od KpS »

Honza Ebr: Máte pravdu. Jenže můj příspěvek byl pouze reakcí na otázku, kterou položil Fra: "Můžete mi někdo vysvětlit princip nastavení Kernel filtru?"
Karel
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5631
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

Zpracovani, jak delate dekonvoluci, pochlubte se.

#17

Příspěvek od Konihlav »

Honza Ebr: myslis predpokladam PSF.

problem je, kdyz se PSF jaksi lisi mistne ve snimku (tj. levy horni roh ma jinou nez pravy dolni). Je to analogicky problem k "adaptivni" optice, seeing je taky v kazdym miste jiny, takze smysl to ma jen v urcitych extremnich pripadech (oboji).

nejlepsi je nafotit ty data tak, aby je clovek uz pak nemusel zachranovat (snadno se to rekne, hure uz udela).
Uživatelský avatar
Honza Ebr (honza42)
Příspěvky: 3531
Registrován: 20. 10. 2004, 14:48

Zpracovani, jak delate dekonvoluci, pochlubte se.

#18

Příspěvek od Honza Ebr (honza42) »

KpS: jasně, máte v tom svém příspěvku naprostou pravdu, to byla jenom taková poznámka, kde hledat, že to udělat nějak jde.

Konihlav: nojo, to je problém, ale to si samozřejmě člověk nepomůže ani ničim jinym.

A proč jsem asi 4x napsal PSP, to mi skutečně hlava nebere :)
Taurus 500/2100, Paracorr, 24 a 14 mm ES 82 st., Nagler 9, Radian 6, Kasai 4, UHC, OIII a Hbeta. 200D a 250D, Canon 10-18/4.5-5.6, 24/2.8, 50/1.8, 85/1.8, 70-200/4L, 400/5.6L, SW MAK 127 a 90, TAL MT-3S
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17644
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Zpracovani, jak delate dekonvoluci, pochlubte se.

#19

Příspěvek od MMys »

Nějak jsem zapoměl odpovědět  ;)

Vše výše napsané platí. Jenomže tady je problém, že Franta používá nějaký konkrétní script pro MaxIm DL, kde se definuje filtr ručně. MaxIm má sice i funkci pro L-R dekonvoluci, kde se dá PSF nakonfigurovat klikem myši na hvězdu, ale tahle funkce se aplikuje na celý snímek, což vede k nehezkým artefaktům. Frantou používaný skript tu L-R dekonvoluci aplikuje selektivně, pouze na hvězdy a jasná kontrastní místa. Ale musel by se asi nějak dost komplikovaně přepsat, aby použil skutečnou PSF extrahovanou z "křivé" hvězdy.

No a pak se objevuje ten Konihlavův případ. I když i tohle se dá řešit. Jednou jsem zachraˇnoval snímek komety, co měl jeté rohy, ale každý v jiném směru, tak, že jsme udělal pro každý roh dekonvoluci zvlášť, pro zmenšení jiným směrem, a pak to v PS prolnul a každý roh opravil jiným výsledným snímkem. Ale práce to byla šílená...

A opravit tohle na filtru 3x3 je asi nereálné, to moje byl jen výstřel od pasu. Zkus to ještě svisle ozrcadlit.

Na filtru 5x5 nebo 7x7 už by asi šance byla, ale určit koeficienty asi není reálné.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Michal1
Příspěvky: 483
Registrován: 21. 03. 2008, 23:15

Zpracovani, jak delate dekonvoluci, pochlubte se.

#20

Příspěvek od Michal1 »

Dekonvoluci s prostorově proměnnou PSF umí Bialith. Párkrát jsem si ho zkoušel nainstalovat, ale nikdy se mi to nepovedlo.

CCDStack umí hvězdu použít jako PSF. Stejný úkol zvládá o trochu hůře i Iris, příkaz rl2.
Planetoskop (konečně hotový dobson 200/2000), Dal (Schmidt-Newton 203/812)
Polární ustavovač PARot ke stažení
Uživatelský avatar
Jarous1
Příspěvky: 426
Registrován: 15. 02. 2010, 01:09
Bydliště: Praha
Věk: 52

Zpracovani, jak delate dekonvoluci, pochlubte se.

#21

Příspěvek od Jarous1 »

Tahle stránka by s tím nepomohla ?
S-W MAK127/1500, WO ZenithStar 71 APO Doublet ED, Celestron Advanced VX, QHY5 III 178C, Nikon Action EX 10x50, Celestron SkyMaster 15x70, LUNT 8x32 White-Light SUNoculars
Uživatelský avatar
Michal1
Příspěvky: 483
Registrován: 21. 03. 2008, 23:15

Zpracovani, jak delate dekonvoluci, pochlubte se.

#22

Příspěvek od Michal1 »

Jarousi, díky, zkusil jsem instalaci znovu, ale skončil jsem ještě o něco dříve, než minule. Při startu Bialith zamrzne. U WinXP se muselo před startem programu přepnout na nižší úroveň grafiky. Pro Win7 už tam na její přepnutí nemají návod.
Planetoskop (konečně hotový dobson 200/2000), Dal (Schmidt-Newton 203/812)
Polární ustavovač PARot ke stažení
Uživatelský avatar
Jarous1
Příspěvky: 426
Registrován: 15. 02. 2010, 01:09
Bydliště: Praha
Věk: 52

Zpracovani, jak delate dekonvoluci, pochlubte se.

#23

Příspěvek od Jarous1 »

Njn, chce to znát všechna zákoutí používaného systému, mně to na Win7 32bit náhodou spustit jde  ;)

Takže, na ploše si klikni pravým myšítkem, tam úplně poslední volbu "Přizpůsobit" a z motivů vybrat "Klasické nastavení". Je to ta dolní řada (Základní a Vysoký kontrast), druhá položka zleva...
S-W MAK127/1500, WO ZenithStar 71 APO Doublet ED, Celestron Advanced VX, QHY5 III 178C, Nikon Action EX 10x50, Celestron SkyMaster 15x70, LUNT 8x32 White-Light SUNoculars
Uživatelský avatar
Michal1
Příspěvky: 483
Registrován: 21. 03. 2008, 23:15

Zpracovani, jak delate dekonvoluci, pochlubte se.

#24

Příspěvek od Michal1 »

Jarousi, díky, povedlo se. Ty Bialith používáš? Jestliže ano, jak ho hodnotíš? Jak bys ho srovnal s ostatními programy na dekonvoluci?
Planetoskop (konečně hotový dobson 200/2000), Dal (Schmidt-Newton 203/812)
Polární ustavovač PARot ke stažení
Uživatelský avatar
Jarous1
Příspěvky: 426
Registrován: 15. 02. 2010, 01:09
Bydliště: Praha
Věk: 52

Zpracovani, jak delate dekonvoluci, pochlubte se.

#25

Příspěvek od Jarous1 »

No tak sláva !

Nepoužívám ho... Nemám totiž na co, astrofotografii jsem zatím ještě ani nezkoušel, nemám na to výbavu  :-[
S tím programem jsem si jenom zkoušel hrát, baví mne zprovozňovat software, který se na první pohled tváří, že fungovat nebude  ;)
S-W MAK127/1500, WO ZenithStar 71 APO Doublet ED, Celestron Advanced VX, QHY5 III 178C, Nikon Action EX 10x50, Celestron SkyMaster 15x70, LUNT 8x32 White-Light SUNoculars
Uživatelský avatar
kolec
Příspěvky: 550
Registrován: 15. 03. 2007, 20:01

Zpracovani, jak delate dekonvoluci, pochlubte se.

#26

Příspěvek od kolec »

Podla mojho nazoru sa da uspesne  dekonvolucia pouzit iba na dobre data. Prakticky povedane zle , nekruhove , rozmazane sa napravit neda, da sa to iba troch zamaskovat.
Dobre urobene dekonvolucia je podla mna najdolezitejsou castou spracovania obrazu. Vzhladom na to, ze sa robi na nestrecnutych datach, tak negativny vplyv na kvality buduceho snimku je minimalny, na rozdiel od funkcie zaostrovania, ktory sa robi uz na strecnutych datach. Jednoducho povedane pri dobre spravenej dekonvolucii
sa rapidne znizuje potreba pouzivat funkciu zaostrovenie

Docele dobra ukazka  je na
http://mike-wiles.blogspot.sk/2013/08/p ... ution.html

kolec

P.S. Este som zabudol povedat, ze hovorim o dekonvolucii v  Pixinsight. Vyzera to komplikovane (iba vyzera), ale vsetko jednoduche uz vymyslel   brouk truhlik - pytlik :)
Pavol Kollárik - kolec
http://astrofotky.cz/~kolec
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5631
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

Zpracovani, jak delate dekonvoluci, pochlubte se.

#27

Příspěvek od Konihlav »

jen takova mala ukazka z realneho provozu (neumim to vubec, ale treba se to nekdy naucim):
http://blog.astrofotky.cz/pavelpech/?p=994
Odpovědět