Viditelnost Deep-Sky objektů

Mlhoviny, hvězdokupy, galaxie, supernovy,...
Uživatelský avatar
Pavuk_
Příspěvky: 2037
Registrován: 21. 07. 2004, 22:49

Viditelnost Deep-Sky objektů

#16

Příspěvek od Pavuk_ »

Myzer napsal:

Ano, ale pred sumrakom sme este nepouzili O-III.

O tych detailoch prave pisem, ale bude to asi dlhsi prispevok a navyse obedujem, takze sa tu objavi az za chvilu. :)
Ved ja nic ;)
Sak este bude pekne a spolu popozorujeme v noci a nie za sumraku a za optimalnych podmienok...a mozeme diskutovat.
Uživatelský avatar
Myzer
Příspěvky: 1231
Registrován: 28. 05. 2003, 18:31

Viditelnost Deep-Sky objektů

#17

Příspěvek od Myzer »

Pavuk_ napsal: budem hovorit za seba:
pouzili sme 350/f4.2, s TAL UWA 62x/1.3st a T.O.OIII filter (rovnaky profil ako Baader OIII). Doposial som riasy pozoroval iba v Somete a N300/f5 bez filtra, ale to co som videl za tychto podmienok predcilo predosle pozorovania. Take mnozstvo detailov som este nevidel . Napriek tomu, ze to bolo tak asi 20sekund (ako pises  Myzer) stacilo to na to aby som v plnej parade videl aj lavu cast hmloviny od 52Cyg (NGC6990 zapadny obluk) a vlakna v 6992 (vychodny obluk) - struktura tam bola vidno. Pre mna to bol zazitok ako hrom.

Problem asi je v tom, ze ty mas UHC Astronomik a ten je este sirsi ako Lumicon takze od OIII je to "na hony vzdalene". Ved skusime nabuduce a porovname ich pekne jeden za druhym a potom napiseme o vpyve na zobrazenie.
Ide ale o to, ze tie Riasy by mali byt v 350 mm + O-III vidiet este trochu inak. A tak sme ich nevideli. :)

Mozno to mnozstvo detailov co si videl bolo tym, ze si ich videl takto prvykrat. Vidiet lavu cast hmloviny /presnejsie juznu/ Zapadneho obluka /NGC 6960/ by som nepovazoval za nejaky velky detail, pretoze tu som videl s mojim dalekohladom + UHC vzdy i priamym pohladom, ked som ju mal v zornom poli.
Ale ked je cista obloha musi byt v 350 mm tato cast  plna vlakien. A tie tam neboli /lepsie by na ne bolo asi pouzit zvacsenie cca 100x oproti 60x/ - sam pises, ze si strukturu videl iba vo vychodnom obluku, tak tu sa dufam zhodneme. ;)

Vychodny obluk /NGC 6992-6995/ popisuju v Night Sky takto: V 350 mm je hmlovina plná jemných vláknitých nití. V severnej časti obsahuje nápadnú škvrnu pozdĺž východného rozhrania. NGC 6992 sa pripája k NGC 6955, južnej časti východného oblúka, úzkym prielivom hneď južne od hviezdy 8m. Južná časť je detailnejšie ozdobená prúžkami a čipkami, ktoré sa rozširujú a pripomínajú malé háky a vejáre.

Priznam sa, ja som nejake nehemogenity vo Vychodnom obluku za ten kratky cas postrehol, ale nenazval by som ich vlaknami. Moja chyba, musim sa asi pozerat pozornejsie. :-/ Suhlasim, ze nabuduce budeme musiet spravit podrobnu analyzu. :)

Vidim, ze jednym sobotnym vecernym prispevkom som si zavaril na cely tyzden. ;D
http://www.astronom.cz/astropo/ - Visual deep-sky observing&&Kontakt na Skype: myzer16
Uživatelský avatar
Pavuk_
Příspěvky: 2037
Registrován: 21. 07. 2004, 22:49

Viditelnost Deep-Sky objektů

#18

Příspěvek od Pavuk_ »

Myzer napsal:

Ide ale o to, ze tie Riasy by mali byt v 350 mm + O-III vidiet este trochu inak. A tak sme ich nevideli. :)
ale ved vies ako boli mizerne podmienky a este ten sumrak
Myzer napsal:
Mozno to mnozstvo detailov co si videl bolo tym, ze si ich videl takto prvykrat. Vidiet lavu cast hmloviny /presnejsie juznu/ Zapadneho obluka /NGC 6960/ by som nepovazoval za nejaky velky detail, pretoze tu som videl s mojim dalekohladom + UHC vzdy i priamym pohladom, ked som ju mal v zornom poli.
Ale ked je cista obloha musi byt v 350 mm tato cast plna vlakien. A tie tam neboli /lepsie by na ne bolo asi pouzit zvacsenie cca 100x oproti 60x/ - sam pises, ze si strukturu videl iba vo vychodnom obluku, tak tu sa dufam zhodneme. ;)
ano to sedi, ako som pisal:popozorujeme za optimalnych podmienok (aj rozdiel medzi sirokym a uzkym UHC ma velmi zaujima)
Myzer napsal:

Vychodny obluk /NGC 6992-6995/ popisuju v Night Sky takto: V 350 mm je hmlovina plná jemných vláknitých nití. V severnej časti obsahuje nápadnú škvrnu pozdĺž východného rozhrania. NGC 6992 sa pripája k NGC 6955, južnej časti východného oblúka, úzkym prielivom hneď južne od hviezdy 8m. Južná časť je detailnejšie ozdobená prúžkami a čipkami, ktoré sa rozširujú a pripomínajú malé háky a vejáre.

Priznam sa, ja som nejake nehemogenity vo Vychodnom obluku za ten kratky cas postrehol, ale nenazval by som ich vlaknami. Moja chyba, musim sa asi pozerat pozornejsie. :-/ Suhlasim, ze nabuduce budeme musiet spravit podrobnu analyzu. :)
Myzer napsal:
Vidim, ze jednym sobotnym vecernym prispevkom som si zavaril na cely tyzden. ;Dale coby, ved diskutujeme ;)
Uživatelský avatar
Myzer
Příspěvky: 1231
Registrován: 28. 05. 2003, 18:31

Viditelnost Deep-Sky objektů

#19

Příspěvek od Myzer »

Pavuk_ napsal:
ale ved vies ako boli mizerne podmienky a este ten sumrak
ano to sedi, ako som pisal:popozorujeme za optimalnych podmienok (aj rozdiel medzi sirokym a uzkym UHC ma velmi zaujima)
No a konecne sme sa dostali tam, kde je podstata.

Ked bude 6-6,5m a bude na ne viac casu, tak budu s 350 mm + O-III vidiet este trochu inak. :)
http://www.astronom.cz/astropo/ - Visual deep-sky observing&&Kontakt na Skype: myzer16
Uživatelský avatar
Pavuk_
Příspěvky: 2037
Registrován: 21. 07. 2004, 22:49

Viditelnost Deep-Sky objektů

#20

Příspěvek od Pavuk_ »

Myzer napsal:

No a konecne sme sa dostali tam, kde je podstata.

Ked bude 6-6,5m a bude na ne viac casu, tak budu s 350 mm + O-III vidiet este trochu inak. :)

Ak ked to skolimujem (a oznacim si stred zrkadla )
tak este lepsie ;D
Uživatelský avatar
Myzer
Příspěvky: 1231
Registrován: 28. 05. 2003, 18:31

Viditelnost Deep-Sky objektů

#21

Příspěvek od Myzer »

Pavuk_ napsal:

Ak ked to skolimujem (a oznacim si stred zrkadla  :D )
tak este lepsie  ;D
Tak na to som uplne zabudol. Kde zmizol ten gulajuci sa smajlik? :D
Kontrast by mohla este vylepsit i nejaka clona v okularovom vytahu. ;D
http://www.astronom.cz/astropo/ - Visual deep-sky observing&&Kontakt na Skype: myzer16
Uživatelský avatar
Myzer
Příspěvky: 1231
Registrován: 28. 05. 2003, 18:31

Viditelnost Deep-Sky objektů

#22

Příspěvek od Myzer »

Prave som nasiel jeden image, ktory zhruba zachytava, ako vidim Riasy bez filtra s mojou 250-tkou:

http://www.astronom.cz/astropo/ - Visual deep-sky observing&&Kontakt na Skype: myzer16
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24319
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Viditelnost Deep-Sky objektů

#23

Příspěvek od MilAN »

Ty opravdu nevidíš nahoře NGC 6979 a Pickeringův trojúhelník ?
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Myzer
Příspěvky: 1231
Registrován: 28. 05. 2003, 18:31

Viditelnost Deep-Sky objektů

#24

Příspěvek od Myzer »

MilAN napsal: Ty opravdu nevidíš nahoře NGC 6979 a Pickeringův trojúhelník ?
Pravdepodobne som nepochopil tuto otazku, ale skusim odpovedat.
Na tomto image ho samozrejme vidim, v realu sa mi to este nepodarilo. Je mi zname, ze je ovela slabsi ako dve oblukove casti /NGC 6992-5, NGC 6960/, pravdepodobne ho nemam ani v dosahu, tak som sa mu doteraz venoval len "aby sa nepovedalo".
Aj ked chapem, ze s O-III to asi nie je problem.
http://www.astronom.cz/astropo/ - Visual deep-sky observing&&Kontakt na Skype: myzer16
Uživatelský avatar
ddd
Příspěvky: 49
Registrován: 08. 01. 2005, 23:24

Viditelnost Deep-Sky objektů

#25

Příspěvek od ddd »

Mám na Vás dotaz: Nejsem zkušený pozorovatel, s DSO začínám u Messiera. Mám 250/1500 Drbohlav. Dost objektů jsem už našel, ale nikdy(teda zkoušel jsem to asi jen 2X) jsem nespatřil M101 - je to normální, nebo jsem slepej? PS: Neviděl jsem ji ani za městem, ačkoli si teď nejsem jistej, jestli nebyl ještě soumrak.
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17644
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Viditelnost Deep-Sky objektů

#26

Příspěvek od MMys »

M101 by neměla být v 250-ce problém, vidím ji i ve své 210-ce 12km od Hradce Králové, tedy na nic moc obloze. Ale žádné extra detaily na průměrné obloze nečekej. Uvidíš nejspíš jen mlhavý flek s centrálním zjasněním.

Na excelentní obloze bys mohl vidět náznaky spirálních ramen.

A pozor, galaxie je velká jako 2/3 měšíčního úplňku (asi 20')
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
MP
Příspěvky: 2920
Registrován: 20. 05. 2003, 00:06

Viditelnost Deep-Sky objektů

#27

Příspěvek od MP »

ddd napsal: Dost objektů jsem už našel, ale nikdy(teda zkoušel jsem to asi jen 2X) jsem nespatřil M101 - je to normální, nebo jsem slepej?Je to normalni. Vzpominam si, ze kdyz jsem ji 200mm Newtonem hledal poprve, nemohl jsem ji najit take. Pritom jsem ji mel v zornem poli, ale nezaregistroval jsem ji. Dalekohledem kolem 200mm je opravdu videt jen stred jako mlhavy oblak s centralnim zjasnenim. Ne oblacek, ale opravdu oblak - je velka a slaba, proto ji clovek snadno prehledne. Napodruhe jsem si ji posadil podle hvezd doprostred zorneho pole a od te doby uz vim, co mam hledat. A chce to samozrejme co nejmensi zvetseni. I s rameny ma asi 26', tedy skoro jako Mesic.

e-mail : mpec(at)cce(dot)cz&&
Uživatelský avatar
ddd
Příspěvky: 49
Registrován: 08. 01. 2005, 23:24

Viditelnost Deep-Sky objektů

#28

Příspěvek od ddd »

Já jsem asi měl hodně mizernou tmu, nicméně v CDC je uvedeno: Magnituda: 7.90 ;Jasnost povrchu: 14.90 - dodnes jsem nepochopil jaký mají ty dvě hodnoty pro mě význam - souvisejí spolu? tj. 7,90 by měla v případě, že by byla bodem?
Uživatelský avatar
MP
Příspěvky: 2920
Registrován: 20. 05. 2003, 00:06

Viditelnost Deep-Sky objektů

#29

Příspěvek od MP »

ddd napsal: Magnituda: 7.90 ;Jasnost povrchu: 14.90 - dodnes jsem nepochopil jaký mají ty dvě hodnoty pro mě význam - souvisejí spolu? tj. 7,90 by měla v případě, že by byla bodem? Ano, tech 7.9 ma celkove, kdyz se zintegruje zareni celeho povrchu. Z toho plyne, ze by byla pekne videt i malym pristrojem, kdyby nezvetsoval, ale zmensoval. Plosna jasnost byva uvadena jako jasnost delena plochou objektu ve ctverecnich uhlovych minutach - tedy vysec 1'x1' by mela v prumeru mag.14.9.
e-mail : mpec(at)cce(dot)cz&&
Uživatelský avatar
voko
Příspěvky: 792
Registrován: 25. 04. 2005, 22:56

Viditelnost Deep-Sky objektů

#30

Příspěvek od voko »

Včera jsem se na M 101 shodou okolností díval rovněž poprvé a aniž bych byl ovlivněn těmito nebo jinými názory, poznamenal jsem si do deníku: "rozsáhlejší, ale slabá". Díval jsem se na více M-objektů, ale vybavuji si, že jsem u ní nepozoroval ani náznak nějaké spirální struktury, spíše jen větší mlhavý flíček s centrálním zjasněním. Takže 8" SCT (f/10), z ní taky nic moc nevydoluje - nebo mé oči, abych to neházel na SCT.
e-mail: vokope(at)cmail.cz
Odpovědět