Soutěž Astrofotograf 2005

O astrofotografii všeobecně, metody, postupy zpracování snímků, odkazy na stránky s astrofoto tematikou, rady pro začátečníky...
Alien
Příspěvky: 223
Registrován: 06. 02. 2003, 19:52

Soutěž Astrofotograf 2005

#16

Příspěvek od Alien »

Psion napsal:

Je škoda, že není hodnoceno více kategorií a nejsou vidět všechny fotografie. Takhle to je hodně demotivující. Já jsem galerii zaslaných fotografií průběžně sledoval a podle zveřejněných fotografií to do poslední chvíle vypadalo, že se zúčastnili tak 4 lidé s těmi 16 fotografiemi. A vzhledem k tomu, že mi nepřipadalo smysluplné soutěžit mezi pár lidmi, tak jsem se rozhodl soutěže nezúčastnit i když už jsem v té době pár nových fotografií měl. Samozřejmě je pravda, že kdyby takhle uvažoval každý, tak tam nepošle nikdo nic, ale v mém případě to prostě rozhodlo (a možná, že nejen u mě) a to, že tam je fotografií mnohem víc, jsem neměl jak jinak (než z webových stránek soutěže) se dozvědět. Takže si myslím, že příště by to měli organizátoři soutěže dotáhnout do konce. A asi ani v současné době nikdo všechny zaslané fotografie neviděl, což nechápu. Já jsem se sice nezúčastnil, ale myslím si, že k soutěžícím to moc férový přístup není, takže bych se ani nedivil, kdyby se příště zúčastnilo lidí ještě méně.
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Soutěž Astrofotograf 2005

#17

Příspěvek od MaG »

No podle toho co píšeš je tedy Úpická soutěž už dopředu mrtvá :-)

V tom případě navrhuji uspořádat si tu vlastní soutěž a pokud by pro někoho byly motivací jedině i nějaké ceny, třeba by se mezitím nějaké daly sehnat ;D

Docela mně to baví.. myslím, že když mně baví fotit a kecat s ostatními co to taky baví, bylo by na čase si něco takového uspořádat sami pro sebe, když oficiální akce neměla takový smysl/úroveň.

Případně by někdo, kdo si myslí, že se na to cítí, mohl obeslat nějakou významější soutěž ;)
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24319
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Soutěž Astrofotograf 2005

#18

Příspěvek od MilAN »

Obvyklá praxe je, že se anonymně sejdou všechny fotografie, ty posoudí komise a výsledek vyhlásí, event. udělá výstavu vyhodnocených nebo všech fotek.To, co se zde navrhuje, t.j. zveřejňování , hlasování v astrofóru jako soutěž astrofóra bych nepovažoval za příliš šťastný nápad. Většina astrofotografů existuje mimo rámec fóra, takže by z toho vznikla taková minisoutěž
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11602
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Soutěž Astrofotograf 2005

#19

Příspěvek od Psion »

Já bych vyhlašovatele také neměnil, jenom bych tu soutěž dělal jiným způsobem, tak jak se dělá běžně dnes a ne před 20 lety. Tzn. soutěž by byla v několika kategoriích (DSO, sluneční soustava, přírodní úkazy) a soutěž by měla i nejen výsledek vyhlášený komisí, ale i výsledek hlasování přes internet. Tutíž by byla zajištěna i pěkná reklama fotografiím na internetu a všechny obrázky by byly vidět (po vyhlašení výsledků i se jmény autorů). Já jsem se soutěže nezúčastnil především ze dvou důvodů. Jednak si myslím, že ještě na to nemám a za druhé jsem nepochopil vyhlášená pravidla soutěže, kde je několik oborů a nakonec vyhraje jenom CCD fotografie.
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17644
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Soutěž Astrofotograf 2005

#20

Příspěvek od MMys »

Psion napsal: Já bych vyhlašovatele také neměnil, jenom bych tu soutěž dělal jiným způsobem, tak jak se dělá běžně dnes a ne před 20 lety. Tzn. soutěž by byla v několika kategoriích (DSO, sluneční soustava, přírodní úkazy) a soutěž by měla i nejen výsledek vyhlášený komisí, ale i výsledek hlasování přes internet. Tutíž by byla zajištěna i pěkná reklama fotografiím na internetu a všechny obrázky by byly vidět (po vyhlašení výsledků i se jmény autorů). Já jsem se soutěže nezúčastnil především ze dvou důvodů. Jednak si myslím, že ještě na to nemám a za druhé jsem nepochopil vyhlášená pravidla soutěže, kde je několik oborů a nakonec vyhraje jenom CCD fotografie.
Koukám že máš zkreslené informace. Dle vyjádření pořadatelů spadaly všechny práce do kategorie digitálních fotoaparátů webkamer a podobně. Kategorie profesionálních CCD kamer nebyla zastoupena vůbec a jeden snímek byl pořízen na film. Proto byly kategorie logicky zrušeny. Značné množství fotografií se prý sešlo na poslední chvíli, takže idea postupného zveřejňování a tím nalákání dalších zájemců jaksi vzala za své.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11602
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Soutěž Astrofotograf 2005

#21

Příspěvek od Psion »

MMys napsal:

Koukám že máš zkreslené informace. Dle vyjádření pořadatelů spadaly všechny práce do kategorie digitálních fotoaparátů webkamer a podobně. Kategorie profesionálních CCD kamer nebyla zastoupena vůbec a jeden snímek byl pořízen na film. Proto byly kategorie logicky zrušeny. Značné množství fotografií se prý sešlo na poslední chvíli, takže idea postupného zveřejňování a tím nalákání dalších zájemců jaksi vzala za své.

Myslím, že je jen pár lidí, které je zkreslené nemá. Tyto informace nikde oficiálně neuvádějí. Uzávěrka byla 15.8. a bylo dostatek času veškeré fotografie uveřejnit - to nikdo neudělal. Navíc mohlo být mezi uzávěrkou a závěrečným hodnocením i více času.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24319
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Soutěž Astrofotograf 2005

#22

Příspěvek od MilAN »

MMys napsal:
Značné množství fotografií se prý sešlo na poslední chvíli, takže idea postupného zveřejňování a tím nalákání dalších zájemců jaksi vzala za své.
Neznám žádnou soutěž, kde by se postupně zveřejňovaly fotografie ještě před uzávěrkou. To bych vůbec nepovažoval za šťastné. Zrovna jako mi přijde divné, že uzávěrka soutěže na astrofoto za rok 2005 je už po prázdninách. Naopak mě nezaráží, že se sejdou snímky těsně před uzávěrkou.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11602
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Soutěž Astrofotograf 2005

#23

Příspěvek od Psion »

Ale abych jenom nekritizoval. Mohli bychom jako POSEC vyhlásit soutěž Internet Astrofoto 2005. Seženem sponzory, uděláme stránky a můžeme to spustit. Uzávěrka by mohla být 15 ledna 2006, tak by byl ještě dostatek času i na zimní objekty. Podporu nám zajistí i ČAS a astro časopisy.
Odpovědět