Rada na nakup Meade ETX PE Maksutov

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
Uživatelský avatar
Met
Příspěvky: 7
Registrován: 17. 02. 2005, 21:12

Rada na nakup Meade ETX PE Maksutov

#31

Příspěvek od Met »

Porovnávání světlosti obrazu při stejném zvětšení vůbec není zcestné a už vůbec jsem se nechtěl nijak dotknout Martina jako majitele Borgu nebo někoho jiného, byl to příklad. Kdyby byly dalekohledy ETX nevhodné pro astronomii, asi by se nevyráběly a neprodávaly po celem světě. Když si astronom-amatér vyhledává Autostarem i ty nejznámější a nejjasnější objekty a jestli to neuměl tak se to právě naučí. Co se s nimi dá dělat je třeba na http://www.weasner.com/etx/menu.html
Uživatelský avatar
zdenek
Příspěvky: 866
Registrován: 07. 02. 2003, 14:36
Bydliště: Rousínov
Věk: 54

Rada na nakup Meade ETX PE Maksutov

#32

Příspěvek od zdenek »

Met napsal: Porovnávání světlosti obrazu při stejném zvětšení vůbec není zcestné ??? Co mas konkretne na mysli? Kdyz budu mit vedle sebe napr. dva 200mm Newtony, prvni bude  f/4 a druhy treba f/6 a na obou bude stejne zvetseni tak (pominuly rozdil plynouci z aberaci ...) bude prece obraz nejakeho deep sky objektu pri vizualnim pozorovani stejny.

Met napsal: Kdyby byly dalekohledy ETX nevhodné pro astronomii, asi by se nevyráběly Takovych veci co jsou k nicemu a prodavaji se ve velkem je ;D. Tim nechci rici, ze je Autostar k nicemu. U slabych objektu, popr. napr. pri uzkem zamereni (par prikladu viz napr. vysse) je opravdu uzitecny pomocnik.

Met napsal: Když si astronom-amatér vyhledává Autostarem i ty nejznámější a nejjasnější objekty a jestli to neuměl tak se to právě naučí.Tak maximalne mackat tlacitka. Pro vyhledavani objektu je nutny urcity trenink a orientace na obloze a te se mackanim tlacitek naucis jen velmi tezko (resp. neskutecne sloziteji nez by to slo.). Takovy astronom je pak cely nesvuj kdyz se ho nekdo zepta "Copak to je za hvezdicku?", nebo ma-li neco najit bez elonicke berlicky byt treba jen triedrem.

Jak rikam, elektronicke navigacni systemy maji jiste sve misto i pouziti, ale nejsem si jist ze toto pouziti je z pohledu zacatecnika tim nejlepsim.
Uživatelský avatar
Listy3
Příspěvky: 376
Registrován: 29. 12. 2004, 02:34

Rada na nakup Meade ETX PE Maksutov

#33

Příspěvek od Listy3 »

MilAN napsal: to: LISTY :
Jak tak sleduji Tvoje doporučování různých přístrojů, nebude už dlouho trvat  a opíšeš postupně všechny katalogy. Věřím, že máš i jiné zkušenosti, než jen z Lidl teleskopu.
Musím se přiznat, že když jsem přípěvek psal, tak jsem cítil v kostech že některý z místních Guru právem zareaguje a sklidim kritiku, je tu jistě dobrým zvikem dávat rady obecnější tak aby se kazdý mohl rozhodnout pro konkrétní výrobek sám. Přesto jsem ho napsal, ne jako provokaci, ale tento dalekohled mne dost zaujal svou cenou a chtěl jsem na něj upozornit, protože i když jsem začátečník tak mi to příjde jako opravdu dobrá příležitost koupit tento dalekohled v této výprodeji. Kdybych už nebyl rozhodnutý postavit si vlastní 250ku dobson se zrcadlem od Elbiho byl by to můj velmi horký kandidát. Jenom by mně zajímalo v čem je háček protože ta cena se mi zdá mimořádně nízká, může mi tedy někdo kdo ví jak to je odpovědět na konec toho kritizovaného příspěvku
Listy napsal:
Může mi někdo zkušenější prozradit proč je mezi tím GSO a SkyWatcher takový cenový rozdíl za podobný výrobek?Podle toho co Deavi zatím napsal je na tom s tím co chce zatím s tímto dalekohledem dělat podobně jako já, prostě toho chce vidět co nejvíc, a na to potřebuje co největší průměr dalekohledu, s jeho rozpočtem by si mohl dovolit i 300ku, ale pokud je těch 35.000,-Kč celkový obnos který chce za vybavení utratit, už by mu zbylo poměrně málo na příslušenství jako jsou kvalitní 2“ filtry, komakorektor, okuláry… . K tomu že brzy opíšu všechny katalogy, když jsem před nedávnem na fórum přišel poprvé dost těžko jsem hledal solidní výrobce  a prodejce, byl jsem rád za každý link na nějakého prodejce, abych si udělal co nejkomplexnější obrázek co se dá za kolik a kde pořídit než se rozhodnu do čeho půjdu. On se dá internet i progooglovat, ale naleznete obrovské množství všeho a těžko se v tom hledá jenom to co opravdu chcete a spousta zajímavých odkazů se tam ztratí. Vzhledem k tomu že jsme ve všeobecné diskuzi (ikdyž by to mělo být v dalekohledech) dovolím si ještě toto. Líbilo by se mi kdyby tady na foru byly odkazy na různé výrobce a prodejce někde pohromadě a každý tam mohl ke každému napsat jaké s ním má zkušenosti.
K mým zkušenostem, přiznám se že pokud nepočítám půlmetr na hvězdárně v Uherském Brodě tak nemám praktické zkušenosti s větším dalekohledem než 130mm :-[, ale na to jsem Devila upozornil hned v prvním příspěvku a hlavně na rozdíl od něj jsem přečetl už téměř celé fárum a astrotechniku snad úplně celou včetně všech českých linků, a proto si myslí že mám už představu co se dá jakým dalekohledem vidět. Už se nemůže dočkat až mi Elbi napíše že zrcadlo je hotové a já začnu zbírat zkušenosti s 250kou :D.
Newton 250/1250 ve výstavbě&&Newton 130/1000 GS montáž&&triedr 10x50 a 8-24x50&&Lidlteleskop 70/700
Uživatelský avatar
Met
Příspěvky: 7
Registrován: 17. 02. 2005, 21:12

Rada na nakup Meade ETX PE Maksutov

#34

Příspěvek od Met »

To: Zdeněk
Porovnání bylo čočkový 77 a ETX105, a ne např. 200 a 200 jak jsi mylně pochopil. Ostatní je věc názoru.
Uživatelský avatar
Listy3
Příspěvky: 376
Registrován: 29. 12. 2004, 02:34

Rada na nakup Meade ETX PE Maksutov

#35

Příspěvek od Listy3 »

Met napsal: To: Zdeněk
Porovnání bylo čočkový 77 a ETX105, a ne např. 200 a 200 jak jsi mylně pochopil. Ostatní je věc názoru.
I přesto že jsem amatér laik nedá mi to. Ten Borg 77 ukazuje nádherné obrázky na fotkách, že?
Jenom nevím jak donutíš lidské oko aby se chovalo jako foťák s dlouhou závěrkou ;).

Newton 250/1250 ve výstavbě&&Newton 130/1000 GS montáž&&triedr 10x50 a 8-24x50&&Lidlteleskop 70/700
Uživatelský avatar
Pavuk_
Příspěvky: 2037
Registrován: 21. 07. 2004, 22:49

Rada na nakup Meade ETX PE Maksutov

#36

Příspěvek od Pavuk_ »

to Met:
mne sa na rade ETX nepaci velka obstrukcia (zatienenie sekundarom tusim az 40%) => znizeny kontrast (napr. na planetach pre ktory je vlastne svojimi parametrami predurceny - hviezdne, bodove objekty a planety) a tiez SILENE mala svetelnost iba 1:15
DOBRA recenzia bola v starsom S&T, prave tieto veci tam boli vypichnute - bola to realisticka recenzia bez pohladu cez ruzove okuliare, ak by si mal zaujem moze to zoskenovat a hodit linku
moj osobny nazor: osobne povazujem radu ETXy za drahu hracku (serioznejsie stroje od Meade zacinaju radou LX90 a vyssie)
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5411
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Rada na nakup Meade ETX PE Maksutov

#37

Příspěvek od vla »

Tak si to shrneme: mám 30 000 kč a chci lehce přenosný automatický dalekohled pokud možno naprosto univerzální. Možnosti: ETX 105 velmi přenosný bez problémů Slunce, Měsíc, planety, dvojhvězdy, s problémy pro malý průměr optiky jasnější DS objekty, řekněmě Mes. katalog. Pokud není na pozorovacím stanovišti stůl či pevný stojan nutno jako druhé zavazadlo pořídit nějaký stativ, který ovšem něco stojí a taky trochu peněz na další výbavu. Trochu lépe mi vychází Nextar 130/650 je za polovinu uvažované částky, stále ještě velmi kompaktní konstrukce, snad trochu horší zobrazení planet, ale lepší DS objekty, ostatní viz výše v tomto příspěvku, tato zařízení bych nazval jednorázová s malou možností rozšíření a inovace. A nyní je na řadě další možnost sice trochu méně přenosná, ale nevím jak velkou prioritou je přenosnost a to je montáž CG5 s autostarem ( 20000 kč) a na ní dalekohledy newton 150/750 ( cca 6000 kč) nebo 200/1000 (10000kč) v podstatě se jedná o univerzální zařízení , výkonnost dána průměrem optiky přenosnost spíše na auto, nebo pokud je zahrada chata tak i tam dobře použitelné. Má to vše co požaduješ, je to dobře rozšiřitelné, optika vyměnitelná, celkem dobrá možnost pro začátky focení. Snažil jsem se držet Tvé priority, což je jestli jsem to pochopil autostar i když si myslím, že s ním se toho moc nenaučíš, ale pro koukání pro radost proč ne. Vycházel jsem z toho, že máš 30000 kč a zdroje jsou omezené, pokud budeš mít za rok dalších x tisíc na astronomii, kup po čem srdce touží protože i malý dalekohled najde dobré využití a až zatoužíš po větším tak si ho prostě koupíš.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
pana
Příspěvky: 52
Registrován: 03. 12. 2004, 01:05

Rada na nakup Meade ETX PE Maksutov

#38

Příspěvek od pana »

romi napsal:

Moje rada od začátečníka začatečnikovi -- Autostar je dobrá věc, nedej se nikým zviklat a kup si co se ti líbí - nebudeš pak litovat.
Věčně nespokojený RoMi
Tady se musím Romiho zastat, protože má kus pravdy i když si někteří myslí, že píše nesmysly. Nikdo se totiž Deaviho nezeptal proč se mu onen dalekohled jeví jako dobrá volba a hned jste mu začli doporučovat větší dobsony. Jistě, já jsem taky začátečník a taky mám 200 mm dobsona a jeho výhody pro začátečníka jsou neoddiskutovatelné, ale přece co člověk to jiný vkus a požadavky a on možná pročetl již spoustu nejrůznějších článků a proto se takto rozhodl. Ale abych jenom nekecal a protože většinou jezdím s Romim pozorovat, tak mám možnost porovnat jeho dalekohled (70/700) s Autostarem a svého "holého" dobsona.

1. skladnost - tam je jednoznačně ve výhodě malý dalekohled. 200ka dobson (f=1200) taky není moc velký, přesto ale už v autě zabere zadní sedačky a montáž kufr.

2. ovladatelnost - s dobsonem rychle natočím kam potřebuju a naučím se hledat podle mapy. Taky mě to víc baví než když to najede samo (je to dobrý pocit když něco najdu opravdu sám). S Autostarem se ale taky dá hledat ručně. Jenom netočím dalekohledem ale mačkám tlačítka, což aspoň mě se zdálo výhodnější při hledání objektů blízko zenitu, kde už mi dělá točení dobsonem trochu potíže (sem tam se mi zvedne a pohne i montáž)

3. montáž - dobsonova je pevnější a stabilnější než trojnožka na lehký dalekohled (nevím ale jaká je u toho ETX). Na druhou stranu pokud mám Autostar tak na dalekohled při pozorování nešahám a tak ani levnější trojnožka není úplně k zahození.

4. optika - rozdíl mezi 70 mm a 200 mm jsem pozoroval např. na mlhovině M42. Rozdíl opravdu patrný je i pro mé nezkušené oko. V mém dobsonu byl objekt jasnější a byly vidět lépe slabší (okrajové) části. Ale pokud někdo čeká, že rozdíl bude jako "nebe a dudy" tak se mýlí. Mnohem větší vliv mají pozorovací podmínky. Opět můžu porovnat na své zahradě kde mi kolem dokola svítí pouliční osvětlení a vidím v podstatě jenom střed mlhoviny a kousek za městem na kopci kde právě vyniklo mnohem více. Výhoda většího průměru tedy je u slabších objektů znát, ale opravdu to neznamená, že to co nebude již v 70 mm vidět tak ve 200 mm mi vypálí oko. :)
Jinak třeba na Saturnu jsem mezi 70 mm a 200 mm žádný rozdíl nezpozoroval.

Tak tolik mé osobní zkušenosti. Ale jak jsem na začátku uvedl co člověk to jiný vkus a každému se může líbit něco jiného.
Uživatelský avatar
Myzer
Příspěvky: 1231
Registrován: 28. 05. 2003, 18:31

Rada na nakup Meade ETX PE Maksutov

#39

Příspěvek od Myzer »

pana napsal:
Tady se musím Romiho zastat, protože má kus pravdy i když si někteří myslí, že píše nesmysly. Nikdo se totiž Deaviho nezeptal proč se mu onen dalekohled jeví jako dobrá volba a hned jste mu začli doporučovat větší dobsony. Jistě, já jsem taky začátečník a taky mám 200 mm dobsona a jeho výhody pro začátečníka jsou neoddiskutovatelné, ale přece co člověk to jiný vkus a požadavky a on možná pročetl již spoustu nejrůznějších článků a proto se takto rozhodl.
Je mi jasne kam tym smerujes. Nezmysel je asi silne slovo, ale ked som videl prispevok v style "kup toto" bez udania dovodu, ktory nasledoval po niekolkych prispevkoch, ktore sa skutocne snazili pomoct, asi som sa neovladol. Nechcem nikoho urazit, ale taky prispevok podla mna /moj nazor/ nema pre nikoho vyznam /ako som vtedy napisal/.

Aj tak, diskusia splnila ucel, boli popisane vyhody a nevyhody pristrojov, takze ak deavi uz nestratil zaujem o dalekohlad a este sa ozve, mozme pokracovat, inak sa tu asi hadame zbytocne. :)

S tymi bodmi suhlasim, len sa mi nezda ten ziadny rozdiel Saturnu pri 70 mm a 200 mm.
http://www.astronom.cz/astropo/ - Visual deep-sky observing&&Kontakt na Skype: myzer16
Uživatelský avatar
Met
Příspěvky: 7
Registrován: 17. 02. 2005, 21:12

Rada na nakup Meade ETX PE Maksutov

#40

Příspěvek od Met »

To Listy
O foto nebyla ani zminka, pozorne si vse znovu precti a dej dohromady co a jak. Ja o voze a ty o koze. Velka trubka neni mala trubka!

To Pavuk:
Co tusís by si nemal pisat,ale len to co je prave v tej realistickej recenzii bez pohladu cez ruzove okuliare, a sundaj si tie cierne okuliare, asi mas na nich mozno tienenie 10% naviac. Dufam, ze ty tvoje tuseniny uvedies na spravnu mieru. Len fakta by si mal písat a nie co sa ti prave honi v hlave.

Tvoj osobny nazor je v poriadku, kazdy mame nejaky a dalekohlady su k roznym ucelom.

Pre odporca Autostaru:
Navadzanie s Autostarom a podobnym systemom je naozaj bezva vec a pouzivaju ich v roznych observatoriach u malych aj velkych dalekohladov. Komu sa to nepaci, moze Autostar odlozit a prevadzat navádzanie rucne, taka moznost kedykolvek existuje.

Nazor Zdenka ze zacatecnik se nauci "Tak maximalne mackat tlacitka" to je mozna pravda, ale i on se musel ucit jak a kdy mackat tlacitka na dalkovem ovladci televize nebo jak a kdy se muze mackat tlacitko zvonku.

Autostar ma i jine a mnohem dulezitejsi funkce nez databazi nekolik desitek tisic objektu, jak se nekteri zkuseni a znali snazi timto hlavnim argumentem odradit zacatecniky. I Martin nejak zacinal a ucil se a dela ted elektroniku a tak proc by si to nemohl dovolit zacatecnik a učit se. Snad v dnesni dobe elektroniky nebude nikdo napr. doporucovat zacinajicimu fotografovi, aby si kupoval fotoaparat bez moznosti cele rady automatickych funkci usnadnujici praci a tak je to i s Autostarem. I zacatecnik ma pravo na ulehceni prace a je na nem stoji-li o to a cemu da prednost.
Uživatelský avatar
Myzer
Příspěvky: 1231
Registrován: 28. 05. 2003, 18:31

Rada na nakup Meade ETX PE Maksutov

#41

Příspěvek od Myzer »

Met napsal: Pre odporca Autostaru:
Navadzanie s Autostarom a podobnym systemom je naozaj bezva vec a pouzivaju ich v roznych observatoriach u malych aj velkych dalekohladov. Komu sa to nepaci, moze Autostar odlozit a prevadzat navádzanie rucne, taka moznost kedykolvek existuje.

Autostar ma i jine a mnohem dulezitejsi funkce nez databazi nekolik desitek tisic objektu, jak se nekteri zkuseni a znali snazi timto hlavnim argumentem odradit zacatecniky. I zacatecnik ma pravo na ulehceni prace a je na nem stoji-li o to a cemu da prednost.
No ak reagujes na mna, dovol, aby som sa obhajil. :)

Ak si pozorne precitas moje prispevky, zistis, ze som nikomu nepovedal "nekup autostar".
Mojim cielom bolo deavimu vysvetlit, ze kupovat okamzite dalekohlad, bez predstavy ake mam na neho naroky, co od neho ocakavam a co s nim planujem robit moze byt "krokom vedla". A nepacili sa mi rady typu "kup co chces" cloveku, ktory este sam nevie co chce.
Tiez som kupoval dalekohlad a od prvej myslienky vybrat konkretny typ, az po konecne rozhodnutie ubehli 4 mesiace. Ked si deavi urci svoje prijority a zvazi svoje moznosti, tak preco ten autostar nekupit ak mu bude vyhovovat a vydrzi s nim pracovat viac ako jednu noc.

Inak klidne muzes psat hezky cesky. ;)


http://www.astronom.cz/astropo/ - Visual deep-sky observing&&Kontakt na Skype: myzer16
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24321
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Rada na nakup Meade ETX PE Maksutov

#42

Příspěvek od MilAN »

to Met :
když se Ti nelíbí tvrzení Pavuka, že ETX je drahá hračka, co řekneš na tohle :
MAK 105 mm j opticky slušný (viz třeba recenze), ale zrovna tak slušný je SW MAK 102 mm za necelých 10.000 Kč. Za dalších 20.000 Kč si kupuješ autostar s umělohmotnými převody, a ten Ti umožní tímto dalekohledem spatřit zhruba 100 deep sky objektů. Já tedy tvrdím, že Autostar je u tohoto dalekohledu pěkně drahá hračka vzhledem k tomu, co tím získám, protože za podobné peníze mohu koupit jakékoliv naváděcí zařízení, které je univerzální a mohu ho popužít pro jakýkoliv dalekohled, který mne kdy napadne.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Met
Příspěvky: 7
Registrován: 17. 02. 2005, 21:12

Rada na nakup Meade ETX PE Maksutov

#43

Příspěvek od Met »

To Milan:
Suhlas, avsak reakcia bola na tusininy Pavuka.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24321
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Rada na nakup Meade ETX PE Maksutov

#44

Příspěvek od MilAN »

Met napsal: To Milan:
Suhlas, avsak reakcia bola na tusininy Pavuka.
O.K., ( stínění je 31,4%- to je rozumný standard u MAků i světelných Newtonů na focení)
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
SKYMASTER
Příspěvky: 871
Registrován: 05. 02. 2004, 05:32

Rada na nakup Meade ETX PE Maksutov

#45

Příspěvek od SKYMASTER »

Ja taky prispeju trochu do mlyna :-)

Mam 11" s autostarem, 14" s autostarem. Takze myslim, ze vim o cem mluvim.

Milan ma pravdu. Opravdu bych u 10cm ci 13cm asi Autostar moc nepropagoval. Je to moc hezke, vrci to, toci se to :-), ale cena je v prepoctu na to co s tim uvidis opravdu vysoka.

Podle mne je autostar super vec pro lidi co nekoukaji kazdou noc venku. Zejmena ve spojeni s GPS jako u me CELESTRON 11GPS. Myslim, ze takova 8GPS je dobre reseni, male, relativne prenosne a pro blbce pokud by jsi se chtel mrknout na to jak to presne funguje, jsem k dispozici. Ale to je drazsi nez potrebujes.

Pokud bych ja mel 35000 a chtel dalekohled, chtel fotit "jen" planety, mesicek ci slunicko, sel bych taky do DOBSONA. No a pak uz je jen otazka zda 20 ci 25 ci 30cm.

Ale samozrejme to hlavni je to vytahnout ven a koukat a to je kurna cim dale tezsi deti, manzelka, pohodlicko
Celestron CGE1400 SC355mm,Celestron C11GPS SC280mm,Televue TV-NP127 127mm APO FlatField refraktor,SW-80ED 80mm ED refraktor SBIG-ST2000XM CCD kamera, StellaCamII TV kamera, 100mm H-alfa refraktor....
Odpovědět