Rada na nakup Meade ETX PE Maksutov

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
Uživatelský avatar
Keramx
Příspěvky: 125
Registrován: 12. 04. 2005, 13:37

Rada na nakup Meade ETX PE Maksutov

#61

Příspěvek od Keramx »

Tak sorry, jedno nebo druhý stačí. Ale začínat s Dobsonem, když tu oblohu neznáš je dost těžký a čas který chceš věnovat pozorování promarníš hledáním objektů, které stejně nenajdeš a místo radosti přijde zklamání. Já to zkoušel a astronomie byl dost adrenalinovej sport. Myslel jsem že to rozkopu, když jsem si udělal statistiku a zjistil jsem, že na hodinu hledání mi vyjde tak 5 minut pozorování. Ten autostar ti rychle ukáže kde co je a jak to zhruba vypadá a pak si můžeš užívat detaily s Dobsonem, když se už po obloze orientuješ. Autostar může nahradit znalý a trpělivý kolega, ovšem. Já ho neměl. A paralaktika zase pomůže objekt který už jednou najdeš, udržet v zorném poli. Taky důležitý.
MilAN napsal:
Chceš fotit. potom O.K.. Chceš tam mít refraktor - taky O.K. Ale pokud tam chceš mít Newton, potom  napíšu moji otázku přesněji : když Autostar -proč paralaktika ? To teprve poznáš, co je to lezení kolem dalekohledu.
Uživatelský avatar
Keramx
Příspěvky: 125
Registrován: 12. 04. 2005, 13:37

Rada na nakup Meade ETX PE Maksutov

#62

Příspěvek od Keramx »

Tak to jsem nepochopil o čem jsi mluvil, protože to slyším prvně. PONCETOVÁ PLOŠINA? V čem to prosím spočívá? Představuji si nakloněnou rovinu v úhlu dle zeměpisné šířky? Je to tak nějak?
FunTomas napsal:
Ale ved som ti napisal, ze sa da spravit poncetova plosina, ktora ti veselo unesie aj velkeho dobsona. Plosina sluzi prave na to, aby nahradila paralakticku montaz. Ked som ju skusal pred rokom, tak mi udrzala jupiter v zornom poli pri zvacseni 700x asi 5-6 minut. Ta doba samozrejme zavisi od presnosti nastavenia na pol.
Uživatelský avatar
gaszton
Příspěvky: 116
Registrován: 05. 02. 2005, 01:48

Rada na nakup Meade ETX PE Maksutov

#63

Příspěvek od gaszton »

o ponetovej plosine sa uz pisalo na tomto fore zoparkrat takze staci pouzivat funkciu "hledat" a najdes kopu informacii...

co sa tyka toho pocitu, z pozorovania, je to sice pravda ze autostar usnadni zivot, ale v skutocnosti este jedno pokusenie ktore tvrdi o sebe ze usnadni zivot ale v skutocnosti zase jedna vec kvoli tomu ludia zase prestanu pouzivat cast svojho mnozgu.

orientovat sa na oblohe nie je az take tazke, ja som to naucil, s mapou a cervenou lampou v ruke a jednym triedrom som pozoroval a identifikoval jasnejsie objekty. s dobsonom fakticky najdem do 30 sekund hocico na oblohe co predtym som pozrel na mape. mam sice mensi dalekohlad s autostarom, ale to pouzivam zasadne na popularizaciu ked idem niekam ukazat ludom oblohu a nemusim sa starat o dalekohlad, kludne mozem hovorit o objekte informacie o ktore som dozvedel pri vlastnom poznavani oblohy. myslim si ze ludia ktory poznaju oblohu a presli s tym procesom poznavania a ziskavania skusenosti maju z toho silnejsi zazitok.

samozrejme su oblasti kde je velmi uzitocne mat autostar s funkciou goto. som presvedceny ze ludia ktory robia tie perfektne fotky z oblohy, takisto perfektne poznaju oblohu, a tie objekty co fotografuju vedeli by najst na oblohe aj bez goto funkcie bez problemov.

poznat oblohu nie je zbytocna strata casu ale zdroj radosti z poznania....
Uživatelský avatar
Keramx
Příspěvky: 125
Registrován: 12. 04. 2005, 13:37

Rada na nakup Meade ETX PE Maksutov

#64

Příspěvek od Keramx »

To bych souhlasil. Já se ale s mapou učil mnohem pomaleji než s autostarem (půjčeným) nebo alespoň nějakým softwarem v notebooku, kde jsem si mohl zoomovat a porovnávat co vidím okem a v dalekohledu. Takže jde o to co komu vyhovuje. Určitě ale s tebou sohlasím, že cílem je znát oblohu. Jde jen o cestu. Já na tu s tou mapou v ruce neměl trpělivost. A výsledky byly mizerné. Takže k té radosti z poznání: Pokud se za hodinu naučím identifikovat deset, dvacet objektů s autostarem je to radost z poznání a pokud hodinu zírám do mapy a stejně si nejsem jistý že to na co koukám je opravdu to co si myslím tak je to ztráta času.
Uživatelský avatar
zdenek
Příspěvky: 866
Registrován: 07. 02. 2003, 14:36
Bydliště: Rousínov
Věk: 54

Rada na nakup Meade ETX PE Maksutov

#65

Příspěvek od zdenek »

Keramx napsal: Ale začínat s Dobsonem, když tu oblohu neznáš je dost těžký a čas který chceš věnovat pozorování promarníš hledáním objektů, které stejně nenajdeš a místo radosti přijde zklamání. ??? Tak nevim, kdyz s necim zacinam, tak se proste musim neco noveho naucit. Aspon tak to obvykle chodi. Hezky postupne po krocich a ne chtit hned na poprve videt NGC na teoretickem dosahu pristroje. Pokud se nevyznam na obloze, tak bych nedaval vinu nejake konstrukci (Dobson), ale spis bych se snazil se na ni vyznat. Muj Dobson ma pripojeny navigacni system  Navigator I. Presto jej pouzivam jen pri vyhledavani tech skutecne slabych objektu. "Normalni" objekty je opravdu mozno nalezt pomerne snadno pomoci mapky v horsim pripade do nekolika malo minut. Chce se to jen postupne na obloze zorientovat.

Keramx napsal: Ten autostar ti rychle ukáže kde co je a jak to zhruba vypadá a pak si můžeš užívat detaily s Dobsonem, když se už po obloze orientuješ. Autostar může nahradit znalý a trpělivý kolega, ovšem. Já ho neměl. A paralaktika zase pomůže objekt který už jednou najdeš, udržet v zorném poli. Taky důležitýMam mj. i mensi pristroj s autostarem (spise to je takove siditko - poridil jsem jej vice mene jen kvuli elonice, kterou pak hodim po uprave na pevnou vetsi montaz pro vetsi dalekohled). Je sice pravdou, ze Autostar najede na misto na obloze, ale k tomu aby jsi tam skutecne neco videl je treba prumer. Takze Autostar s pristrojem pod urcitou mez (muzeme vest diskuzi zda to je 150mm ci 200, pro nekoho je i 300 malo ...) je takrka na nic.  S velkeho poctu objektu v DB ti ukaze jen par a ty stejne vice neuvidis. Ostatne to uz tu vyse bylo

Uživatelský avatar
Keramx
Příspěvky: 125
Registrován: 12. 04. 2005, 13:37

Rada na nakup Meade ETX PE Maksutov

#66

Příspěvek od Keramx »

zdenek napsal:
??? Tak nevim, kdyz s necim zacinam, tak se proste musim neco noveho naucit. Aspon tak to obvykle chodi. Hezky postupne po krocich a ne chtit hned na poprve videt NGC na teoretickem dosahu pristroje.Už jsem to psal mockrát, já autostar považuji za dobrého průvodce oblohou. Podle mapy se učím rychlostí 1, se softwarem v notebooku 4 s autostarem, mapou a sw v notebooku rychlostí 10. Můžeš to ale mít jinak, jsi schopnější se učit lépe z mapy a ty berličky, které jsou pro mě nezbytné ty nepotřebuješ. Máš taky pravdu, že jsem netrpělivý, to ale nezměním. Autostar mi vyhovuje. Za to nemůžu a lidem kteří začínají bych ho nerozmlouval. Odhaduji že to co se naučím s autostarem za noc, se s mapou učím deset nocí. A neříkám že se odmítám něco naučit. Jen rád využiju prostředky pro zrychlení učení-se, jsou-li vynalezeny. Taky nepovažuji za zbabělost používat elektrický šroubovák, když už byl vynalezen, resp. dnes už bez něj nešroubuji nic jiného než žárovku.
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11606
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Rada na nakup Meade ETX PE Maksutov

#67

Příspěvek od Psion »

Keramx napsal: Tak to jsem nepochopil o čem jsi mluvil, protože to slyším prvně. PONCETOVÁ PLOŠINA? V čem to prosím spočívá? Představuji si nakloněnou rovinu v úhlu dle zeměpisné šířky? Je to tak nějak?

V horní liště 3 menu zleva je Hedat. Stiskni a zadej "poncet".
Medved
Příspěvky: 427
Registrován: 02. 09. 2002, 21:28

Rada na nakup Meade ETX PE Maksutov

#68

Příspěvek od Medved »

Pro někoho je cílem Cíl, pro někoho je i cesta Cíl.

Autostar dlooouuhéé hledání

Podle mě je to o přístupu. Někdo chce vidět hodně za krátkou dobu, jiný spíše vychutnává celkovou atmosféru spojenou s pozorováním. Patřím mezi vychutnávače. Nepotřebuji se honit za počtem objektů. Někam a za něčím se ženu celý den. Není nad to, když za soumraku obhlédnu pohasínající jas denního nebe s prvními objekty noční oblohy, vytáhnu dalekohled, dám si hodinu oraz spojený s večeří a vyjdu pod nebe plné hvězd, kde začnu s nejasnějšími objekty, Měsíc, planety, poté přejdu ke slabším známým objektům, potom k novým a pozapomenutým a zase se vracím k tomu co jsem viděl a tak nějak pořád dokola v ideálním případě do Slunce východu. Pozorování je v mém podání spíše rituál setkání se s Vesmírem na které je potřeba se připravit a věnovat mu určitý čas, není to jen překážkový běh souřadnicemi za počtem objektů. Když se nedaří něco najít, tak se nedá svítit, pro daný čas, místo a podmínky je to třináctá komnata o jejíž otevření je třeba se pokusit jindy. Spěch podle mě není na místě nebe nad hlavou tu bude stále.
Toš tak na světě...
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24321
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Rada na nakup Meade ETX PE Maksutov

#69

Příspěvek od MilAN »

Keramx napsal:
Odhaduji že to co se naučím s autostarem za noc, se s mapou učím deset nocí. A neříkám že se odmítám něco naučit. Jen rád využiju prostředky pro zrychlení učení-se, jsou-li vynalezeny.
Nebudu Ti nic rozmlouvat, sám používám elektronické vyhledávání na Dobsonu  přes 10 let. Ale nic Tě nenaučí. Pokud třeba kvůli počasí pospíchám a chci se podívat na více  mně neznámých objektů, nestačím ani vnímat, kam dalekohled míří. Takže učit se to musím stejně sám, automatika mi to poprvé nasměruje, ale já se to musím naučit stejně vyhledávat a to bez další a dobré znalosti oblohy stejně nejde.  Jinak budu   u elektroniky jen ovkladatelem klávesnice. To potom  mohu sedět u počítače.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Pavuk_
Příspěvky: 2037
Registrován: 21. 07. 2004, 22:49

Rada na nakup Meade ETX PE Maksutov

#70

Příspěvek od Pavuk_ »

Som rad, ze sa diskusia posunula az sem. Suhlasim s Medvedom, je to relax a nie preteky (az na mesierov maraton). I ked niekdy je to trapenie, pozerat na preskacku do mapy, na oblohu a do dalekohladu a tak dokola az pridu mraky a mne je luto, ze som to nestihol. Mam rad este iny aspekt pozorovania, pri ktorom som zazil asi najvacsiu radost s pozorovania. Proste sa divat do okularu a iba tak posuvat dalekohlad po oblohe a ani nevediet kam smeruje. A vtedy sa clovek nestaci divit, kolko krasnych objektov je na oblohe. Vtedy ma napada, ci by nebolo dobre konecne dokoncit ten NAV-1 a aspon budem vediet na co sa to pozeram. Ak to mam analyzovat potom by sa dalo povedat, ze jednoduchsia cesta je nieco najst a identifikovat ako nieco si zvolit a potom to najst (a je to jedno ti s go-to alebo bez). Skratka tento opacny postup mi vyhovuje, akurat s tou nevyhodou, ze bez navig.systemu neviem, co som objavil.

Uz davnejsie som sa chcel spytat (hlavne teba Milan a Psion) ohladne prinosu navigacnych systemov. Ci to takymto sposobom pouzivate v praxi alebo nie, a ci sa vam to osvedcilo. Doteraz pozorujem s mapou a hladacikom ale rad by som sa pustil do stavby NAV-1 v spojeni s PDAckom (handheld).
Uživatelský avatar
Keramx
Příspěvky: 125
Registrován: 12. 04. 2005, 13:37

Rada na nakup Meade ETX PE Maksutov

#71

Příspěvek od Keramx »

MilAN napsal:

Nebudu Ti nic rozmlouvat, sám používám elektronické vyhledávání na Dobsonu  přes 10 let. Ale nic Tě nenaučí. Mě naučí. Za to ti ručím. ;)
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24321
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Rada na nakup Meade ETX PE Maksutov

#72

Příspěvek od MilAN »

Pavuk_ napsal: Uz davnejsie som sa chcel spytat (hlavne teba Milan a Psion) ohladne prinosu navigacnych systemov. Ci to takymto sposobom pouzivate v praxi alebo nie, a ci sa vam to osvedcilo. Doteraz pozorujem s mapou a hladacikom ale rad by som sa pustil do stavby NAV-1 v spojeni s PDAckom (handheld).
Asi by stálo za to založit na to nové téma na správném místě. Možná, že to bude zajímat více lidí a je i více zkušenosti. Tady bychom to zahrabali do naprosto nesmyslné diskuse.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11606
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Rada na nakup Meade ETX PE Maksutov

#73

Příspěvek od Psion »

Pavuk_ napsal:
Uz davnejsie som sa chcel spytat (hlavne teba Milan a Psion) ohladne prinosu navigacnych systemov. Ci to takymto sposobom pouzivate v praxi alebo nie, a ci sa vam to osvedcilo. Doteraz pozorujem s mapou a hladacikom ale rad by som sa pustil do stavby NAV-1 v spojeni s PDAckom (handheld).

Navigační systém usnadní vyhledání slabých objektů nebo velmi úhlově malých. U mě je to ale trochu něco jiného. Pro mě je elektronika věc, která je můj život a tak mě neustále obklopují počítače a vše co s tím souvisí. Proto mám prakticky na každé montáži elektroniku (pokaždé jinou ) a testuji, jak velkou přesnost člověk dosáhne amatérsky a profesionálně. Přiznám se, že některé noci strávím testováním a ne pozorováním a to je pro mě taky zábava. Začínal jsem s malým dalekohledem mám pocit achromát 50/300 a s mapkou (pravda, tenkrát PC nebylo). Ale znal jsem všechny názvy jasných hvězd, latinské a české názvy souhvězdí a dokázal jsem i mezi mraky říci, co to je za hvězdu či souhvězdí (no teď už mám ty znalosti čtvrtinové). Přiznám se, že učit se znát souhvězdí s Autostarem je trochu úchylné, ale je doba počítačů. Dovedu si představit ale zařízení, kde bude zelený laser a bude na obloze ukazovat jednotlivé souhvězdí, kreslit po obloze a zakroužkovávat jednotlivé objekty a hlasem popisovat kde co leží a to by bylo něco jiného :-)

O elektronice a řízení montáží se podrobně rozepíšeme na nových stránkách Přístrojové a optické sekce při ČAS.
Uživatelský avatar
Keramx
Příspěvky: 125
Registrován: 12. 04. 2005, 13:37

Rada na nakup Meade ETX PE Maksutov

#74

Příspěvek od Keramx »

Psion napsal:

Navigační systém usnadní vyhledání slabých objektů nebo velmi úhlově malých. ... Přiznám se, že učit se znát souhvězdí s Autostarem je trochu úchylné, ale je doba počítačů. Dovedu si představit ale zařízení, kde bude zelený laser a bude na obloze ukazovat jednotlivé souhvězdí, kreslit po obloze a zakroužkovávat jednotlivé objekty a hlasem popisovat kde co leží ...
Jsi můj člověk Psione. A jsem úchylný (a rád), pokud vy jste normální.
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11606
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Rada na nakup Meade ETX PE Maksutov

#75

Příspěvek od Psion »

Keramx napsal:

Jsi můj člověk Psione. A jsem úchylný (a rád), pokud vy jste normální.
Každý je svým způsobem jiný. Já jsem např. teď po 3 hodinách dodělal prográmek na PALM, který umí korigovat rychlost (popřípadě nastavit libovolnou rychlost) v ose RA NextStar 4GT :-)
Odpovědět