Kresby Měsíce

Pozorování Slunce, Měsíce, planet, planetek, komet, meteorických rojů, atd.
Odpovědět
Uživatelský avatar
RisoP
Příspěvky: 114
Registrován: 24. 10. 2011, 08:39

Kresby Měsíce

#16

Příspěvek od RisoP »

To Sasa3
Pekné kresby určite máš talent - skús túto bodkovaciu metódu skombinovať s akvarelom. V jednom tóne napr. sépia samozrejme aj bodkovacie pero takej podobnej farby. Večšie svetlejšie plochy lazúrovať akvarelom a tmavšie dobodkovať. Nanesením viac vrstiev dosiahneš rôzne tmavé odtiene.Akvarelové farby sú drahé ale predávajú sa aj po jednej a budeš potrebovať akvarelový papier ale je dostať aj v pohladnicovom formáte. Ak to skúsiš nech ťa neodradí že to zo začiatku nebude perfect. Po čase budeš určite mať výstavné kresby ,keďže tomu venuješ tolko času musí ťa to baviť.
N200/f5,malokuk,bino 7*50, bino 20 & 32*88
Uživatelský avatar
godzilka
Příspěvky: 261
Registrován: 03. 03. 2010, 09:47

Kresby Měsíce

#17

Příspěvek od godzilka »

Sasa3.

1. nádhera, opravdu
2. budu trochu prudit, nechceš udělat mozaiku měsíce tímto způsobem? :-D
Dobson 300/1750 - Drbohlav
Sw ED80 + CG-5 Adv. + Sw 70/500 + Autoguider by Mmys
Achromat 150/1200
Uživatelský avatar
Lukemon
Příspěvky: 1891
Registrován: 07. 12. 2008, 23:24
Bydliště: Jedovnice, okr. Blansko
Věk: 43

Kresby Měsíce

#18

Příspěvek od Lukemon »

Sašo na tebe nikdo asi nemá, já to vzdávám, zas mě spadla huba. Když jsem viděl ted tvou kresbu Jupitera přímo od dalekohledu tak to je fakt nádhera. Máš opravdu velký, ale opravdu velký talent. Můžu jen závidět velkého talentu na pozorování a kreslení.
Dobson SW 250/1200,  N 150/750, ED80/600 na AZ-4,  TELE VUE Paracorr, Panoptic 24mm 68°,  Nagler 13,9,7,5, 3.5mm 82°,  SW Planetary 8,7,6,5,4mm UWA-58°, 2"SW/SWA 38mm 70°, Celestron 15x70,  UHC Lumicon, UHC-S BDP, CLS Astronomik, 2x Polarizační BDP
Uživatelský avatar
Sasa3
Příspěvky: 4627
Registrován: 06. 11. 2007, 15:22
Bydliště: Ricany
Kontaktovat uživatele:

Kresby Měsíce

#19

Příspěvek od Sasa3 »

Panove, dostavate me do rozpaku. Ja a kreslici talent, to opravdu nejde dohromady. To ze se mi povedl hned ten prvni pokus spis svedci o tom, ze ta teckovaci metoda je relativne jednoducha (byt pracna) v tom smyslu, ze dava pekne vysledky a zachycuje atmosferu. Zkuste te to a uvidite, ze to z toho prakticky leze samo. Je potreba jenom pro to pripravit u dalekohledu aspon trochu rozumny podklad. Tady je v tech konturach zase velka pomoc. Neumozni vam totiz rypat se v prilis malych detailech (ostatne i tim teckovanim muzete zachytit jenom tak velke detaily jako jsou mezery mezi teckami). Zni to jako velke minus, ale ve skutecnosti je to plus. Prvni pokusy kreseb, ktere jsem delal ze zacatku roku dopadly kompletnim nezdarem, protoze jsem se snazil zachytit vse, co jsem v dalekohledu videl. A to se opravdu neda - ani s 80mm dalekohledem na urovni velikosti jednoho krateru.

to RisoP: dik za tip s tim akvarelem. Par obrazku Mesice touhle kombinovanou technikou jsem videl, ale vubec jsem nevedel, jak na to. Urcite bych to rad nekdy zkusil.
ATC82/1670, Telementor, AS80, AS110, FOA-60Q, Tak 100DZ
http://www.fzu.cz/~kupco/astro/
Uživatelský avatar
Sasa3
Příspěvky: 4627
Registrován: 06. 11. 2007, 15:22
Bydliště: Ricany
Kontaktovat uživatele:

Kresby Měsíce

#20

Příspěvek od Sasa3 »

Vcera jsem se odvazil na krater. Petavius byl totiz nadherne osviceny a i seeing byl vyjmecne dobry. Ani za hodinu kresleni u dalekohledu jsem nezachytil vse, co bych chtel a mel jsem vazne pochybnosti, jestli to bude vubec k necemu. Nakonec se na to da koukat:


Detailnejsi popis viz. http://www-hep2.fzu.cz/~kupco/astro/www ... _50UT.html

Jak jsem pak doma zjistil v Northove knize, tak se mi podarilo zachytit hlavni rysy krateru - hlavne konkavni (vydute) dno a krome hlavni brazdy jsou tam naznaky i dalsich dvou (to jsem ale u dalekohledu nevedel, nevypadaly totiz moc jako brazdy). Zjevne nejaka sila vzedmula dno krateru, lava popraskala cimz ty brazdy vznikly.
ATC82/1670, Telementor, AS80, AS110, FOA-60Q, Tak 100DZ
http://www.fzu.cz/~kupco/astro/
Uživatelský avatar
RisoP
Příspěvky: 114
Registrován: 24. 10. 2011, 08:39

Kresby Měsíce

#21

Příspěvek od RisoP »

To Sasa3
Akvarel je vlastne vodová farba , vo výtvarnom umení je postavená na roveň oleju. Malovať akvarelom je ale trochu iné ako inými farbami. Akvarel nechá presvitať belosť papiera ,sú to vlastne lazúry priehladné farby. Položením jednej cez druhú vznikne iná farba ak kladieš tú istú farbu dostaneš sýtejší odtieň - to by bolo vhodné na tie malby mesiaca.
Ale pozor nepouživaj školské farbičky, sú málo kvalitné a pracuje sa s nimi tažko. Ja používam české farby UMTON. Patria medzi tie lepšie.
K tomu potrebuješ nejaké lepšie štetce stačia dva- tri a papier na akvarel-dobrý je napr.DALER ROWNEY 300g/m2 (s obyč. papierom nepochodíš). Aby si pochopil princip a naučil sa napnúť papier najlepšie je kúpiť si knihu o malovaní akvarelom ale aj na nete je toho dosť popísané a kopec videí.
N200/f5,malokuk,bino 7*50, bino 20 & 32*88
Uživatelský avatar
Oldřich Řeháček
Příspěvky: 421
Registrován: 26. 03. 2015, 21:13
Bydliště: Opava

Kresby Měsíce

#22

Příspěvek od Oldřich Řeháček »

To Sasa 3 : Krásné, opravdu krásné. Gratulace.

Olda
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11625
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Kresby Měsíce

#23

Příspěvek od Psion »

Tohle je Sašo parádní práce, taky obdivuju tuhle záležitost!
seminko3
Příspěvky: 822
Registrován: 04. 03. 2010, 22:29
Bydliště: Polanka nad Odrou

Kresby Měsíce

#24

Příspěvek od seminko3 »

Opravdu povedené Sašo. ::)Vybíráš si pěkné místa,kde je hra stínů velmi zajmavá.Těším se na další. ;)
Uživatelský avatar
Sasa3
Příspěvky: 4627
Registrován: 06. 11. 2007, 15:22
Bydliště: Ricany
Kontaktovat uživatele:

Kresby Měsíce

#25

Příspěvek od Sasa3 »

Tak jsem se dokopal k dalsi kresbe Mesice. Tentokrat jsem zkusil zachytit ty jemne hrbety v oceanech. Docela pekny dojem na me udelalo okoli hory Mons Piton a navic tam toho nebylo moc na kresleni, coz jsem v te kose ocenil. Mozna to byla chyba, obrazek se mi celkovym vyznenim moc nelibi, ten pohled v  okularu byl mnohonasobne lepsi. No, ne vse se povede, ale kdyz uz jsem si s tim dal tu praci, tak tady je vysledek (na kllik vetsi verze):



Ten maly nahled vic odpovida skutecnemu pohledu. Dva kraterky na jih od Mons Piton byly kouzelne. Ve chvilich dobreho seeingu to byly krasne prtavoucke jamky temer cele zaplnene tmavym stinem a s tenky svetlym okrajem. Podle Rucklova Atlasu jsem odhadnul, ze maji v prumeru asi 4km.
ATC82/1670, Telementor, AS80, AS110, FOA-60Q, Tak 100DZ
http://www.fzu.cz/~kupco/astro/
seminko3
Příspěvky: 822
Registrován: 04. 03. 2010, 22:29
Bydliště: Polanka nad Odrou

Kresby Měsíce

#26

Příspěvek od seminko3 »

Mozna to byla chyba, obrazek se mi celkovym vyznenim moc nelibi, ten pohled v  okularu byl mnohonasobne lepsi. Ten maly nahled vic odpovida skutecnemu pohledu..No Sašo,ty sám nejlépe víš,jak jsi to chtěl mít,ale mě se to moc líbí. ::)Mi ten malý náhled přijde velice reálný,ten větší zase takový plastičtější.Jsi šikula.
Uživatelský avatar
Sasa3
Příspěvky: 4627
Registrován: 06. 11. 2007, 15:22
Bydliště: Ricany
Kontaktovat uživatele:

Kresby Měsíce

#27

Příspěvek od Sasa3 »

Tak jeste jedna z 2.2.2012. Je to jen maly nacrtek okoli jedne pekne sopky, kterou jsem nahodne objevil a ktera me v okularu zaujala. Jeste, ze jsem si to nakreslil, jinak bych byl ztraceny - tech sopek bylo totiz v okoli mnohem vic a pri kresleni jsem si myslel, ze je to krater Hortensius v jehoz okoli jsem pred nejakym casem taky par sopek vykoukal. Jak jsem zjistil doma, tak tohle je krater Milichius a sopka se jmenuje Milichius pi. Ma i vrcholovy kraterek, ten jsem ale nevidel. Resp. spis jsem tam zaznamenal vybezek tmavsiho stinu. Me se tyhle domy libi, kdyz jsou dobre nasvicene, vypadaji jako nadherne bochanky.

Rozmery mi moc nesedi (krater je moc velky, ve skutecnosti je mensi), ale na tu kosu, co venku panovala, jsem rad, ze jsem vubec neco zakreslil. Jak mi byla zima, tak jsem po sobe ani nebyl schopen precist to, co jsem napsal.

ATC82/1670, Telementor, AS80, AS110, FOA-60Q, Tak 100DZ
http://www.fzu.cz/~kupco/astro/
Uživatelský avatar
Jazzmen
Příspěvky: 630
Registrován: 05. 09. 2011, 15:39

Kresby Měsíce

#28

Příspěvek od Jazzmen »

Moc pekne. A to si bodkoval v tej zime?

Veľmi pekné detaily zachytené.
Dobson GSO DX 880 254/1250; eq plošina; ASI 120MM, Astronomik RGB filtre
Uživatelský avatar
Habl
Příspěvky: 2872
Registrován: 29. 05. 2004, 18:05

Kresby Měsíce

#29

Příspěvek od Habl »

Sašo, máš naprosto zvládnutou techniku tečkováním s prostorovým dojmem. Vždy jsem tuto techniku obdivoval např. u ing. A.Rűkla neb i dalších kreslířů tehdejší planetární sekce ČAS. Není problém tuto techniku se naučit používat při plochých a odstupňovaných kresbách třeba planet, ale u Měsíce a u slunečních skvrn s odstupňováním a zachycením plasticity to je o hodně těžší. Mne se to moc nedařilo.

Habl
"Krása a rozmanitost ve vesmíru je jedinečná, ale proměnná v čase".
N 150/750 EQ MON2, Coronado PST, binokl 10 x 50,TV Panoptik 24 mm,Lumicon UHC
Uživatelský avatar
Sasa3
Příspěvky: 4627
Registrován: 06. 11. 2007, 15:22
Bydliště: Ricany
Kontaktovat uživatele:

Kresby Měsíce

#30

Příspěvek od Sasa3 »

to jazzmen: jasne ze ne, to by snad ani neslo. U dalekohledu si pripravis jenom podklady (nakreslis kontury a k nim vpises cisla charakterizujici stupen sedi), doteckujes to doma v teple.

to Habl: par nezdaru jsem mel taky (napr. i tu samou noc 2.2. jsem jeste kreslil pekny krater Lansberg, ale ten vubec neprokouknul). Chce si to vybrat oblast hodne blizko terminatoru, kde jsou velke stiny. To pak vyleze samo. Jinak to neni ono (viz. prave ten Lansberg a nebo kdysi sopky Gruithiusen).
ATC82/1670, Telementor, AS80, AS110, FOA-60Q, Tak 100DZ
http://www.fzu.cz/~kupco/astro/
Odpovědět