Elektronika ve venkovním prostředí, kopuli, domečku...

Diskuze o všem, co ještě patří do astrotechniky a jinam se nevešlo
Odpovědět
Uživatelský avatar
alda
Příspěvky: 927
Registrován: 03. 05. 2004, 19:43
Kontaktovat uživatele:

Elektronika ve venkovním prostředí, kopuli, domečku...

#1

Příspěvek od alda »

Omlouvám se, jesti to sem nepatří,ale nechtěl jsem zakládat nové téma.

Rád bych se zeptal těch co mají astrobudku, jak je to s elektronikou a optikou při velkých mrazech.
Jde mi o to, jestli můžu bez problémů a beze strachu vše nechávat v domečku (celodřevěném). Rád bych tam měl na stálo kromě dalekohledu a všemožné optiky, taky počítač,LCD, MP3, bedničky atd...
Jenom nevím, co by to mohlo dělat při velkých mrazech ?
Díky
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Elektronika ve venkovním prostředí, kopuli, domečku...

#2

Příspěvek od MMys »

V mrazech nic. Horší by bylo , kdyby tam byla nějaká kondenzující vlhkost, a i to se může vyjímečně za mlhy možná stát, na druhou stranu kondenzát je nevodivý, leda, že by tam něco zoxidovalo. Nicméně myslím, že to nebude tak zlé a vydrží to.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Axamith
Příspěvky: 27
Registrován: 29. 09. 2010, 10:08

Elektronika ve venkovním prostředí, kopuli, domečku...

#3

Příspěvek od Axamith »

Hlavně pozor na prudké změny teploty. Např. po focení vezmeš notebook domů a právě tam vznikne kondenzát. Nezapínat, nechat elektroniku aklimatizovat. Pominu-li oxidaci, tak by mohl vzniknout vážný problém s HDD.
Uživatelský avatar
:o(
Příspěvky: 75
Registrován: 19. 01. 2009, 03:35

Elektronika ve venkovním prostředí, kopuli, domečku...

#4

Příspěvek od :o( »

POZOR
Martine nemáš tak docela pravdu.
Jenom nevím, co by to mohlo dělat při velkých mrazech ?klasické LCD displeje takové ty z digitálek černo-šedé
po silném podchlazení trvale zčernají a stávají se nečitelné.
Zřejmě v mrazech dochází ke změně struktury tekutých krystalů.
Takhle mám načatou digitální šupleru, co jsem zapomněl v garáži. Zatím je naštěstí čitelná, černý je jen levý okraj displeje.
Nicméně, jak se chová modernější TFT nevím.
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Elektronika ve venkovním prostředí, kopuli, domečku...

#5

Příspěvek od MMys »

Ty jsou asi vpohodě. Notebook už mi zmrznul mooockrát, zrovna tak foťák, kde je maličké TFT-čko. Po ohřátí jejich "zpomalení" pomine bez následků zdá se.

Na tu kondenzaci (po přenosu do tepla) jsem už upozorňoval taky, v nějakém jiném tématu. Prostě nechat v něčem co nejvíce těsném uzavřené (taška či pouzdro notebooku, fotobatoh...), až se teploty srovnají
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
alda
Příspěvky: 927
Registrován: 03. 05. 2004, 19:43
Kontaktovat uživatele:

Elektronika ve venkovním prostředí, kopuli, domečku...

#6

Příspěvek od alda »

Ty jsou asi vpohodě. Notebook už mi zmrznul mooockrát, zrovna tak foťák, kde je maličké TFT-čko. Po ohřátí jejich "zpomalení" pomine bez následků zdá se.

Na tu kondenzaci (po přenosu do tepla) jsem už upozorňoval taky, v nějakém jiném tématu. Prostě nechat v něčem co nejvíce těsném uzavřené (taška či pouzdro notebooku, fotobatoh...), až se teploty srovnají  
Na tu kondenzaci si dám pozor, díky za upozornění, dělám to tak, když občas převážím nějaké počítače v autě, to je vpoho.
Já měl jen strach o TFT a elektroniku, kterou tam budu nechávat - zapnu studenou v mrazu, budu zahřívat provozem, pak vypnu a nechávám na místě. Asi by se tedy nemělo nic stát.
Odpovědět