modry nebo fialovy pen laser

Diskuze o všem, co ještě patří do astrotechniky a jinam se nevešlo
-karneades-
Příspěvky: 1770
Registrován: 28. 10. 2007, 15:49

modry nebo fialovy pen laser

#1

Příspěvek od -karneades- »

nazdarek, vlastnite nekdo zmineny laser? zajima mne, zda sviti i za nizke teploty, diky za pripadnou informaci
-karneades-
Příspěvky: 1770
Registrován: 28. 10. 2007, 15:49

modry nebo fialovy pen laser

#2

Příspěvek od -karneades- »

tak mi nezbylo nic jineho, nez ho v Sape zakoupit, 100mW za 600.- Kc, sice sviti zbesile v IR, ale trajektorie je videt jiz za sera velmi dobre, je funkcni i po ponechani v mrazaku, kdy je z nej kus ledu ;), chci s nim nahradit PH u sve montaze, pouzivam zeleny laser a ten je jiz pri teplote 5 stC nepouzitelny, treba se informace bude nekomu hodit
Uživatelský avatar
Honza Ebr (honza42)
Příspěvky: 3531
Registrován: 20. 10. 2004, 14:48

modry nebo fialovy pen laser

#3

Příspěvek od Honza Ebr (honza42) »

Nahradit PH? Jakože si s nim svítíš na oblohu a podle toho vidiš, kam je ustavená montáž? Neni to trochu nepřesný, vzhledem k rozlišení tvýho oka? (nebo máš vedel dalekohled a tim se na ten paprsek koukáš? :)
Taurus 500/2100, Paracorr, 24 a 14 mm ES 82 st., Nagler 9, Radian 6, Kasai 4, UHC, OIII a Hbeta. 200D a 250D, Canon 10-18/4.5-5.6, 24/2.8, 50/1.8, 85/1.8, 70-200/4L, 400/5.6L, SW MAK 127 a 90, TAL MT-3S
Uživatelský avatar
Asellus Borealis
Příspěvky: 71
Registrován: 04. 02. 2011, 14:47

modry nebo fialovy pen laser

#4

Příspěvek od Asellus Borealis »

Ja mám fialový, 200 mV, ale do mraziaka som ho zatiaľ nedával, ale môžem skúsiť. Vadí mi na ňom hlavne ručné zaostrovanie a to že lúč je dosť široký, nie ako u zeleného kde pripomína špagát.

Na hvezdárni v Rožňave máme na Coudé-čku namontovaný zelený 15mV na diaľkové ovládanie, ktorý slúži ako hľadáčik. Je to obrovské + kedže človek od okulára vidí kam sa pozerá a nemusí sa predierať v tme pomedzi ľudí k hľadáčiku.
-karneades-
Příspěvky: 1770
Registrován: 28. 10. 2007, 15:49

modry nebo fialovy pen laser

#5

Příspěvek od -karneades- »

"Nahradit PH? Jakože si s nim svítíš na oblohu a podle toho vidiš, kam je ustavená montáž? Neni to trochu nepřesný, vzhledem k rozlišení tvýho oka?"

ano, zeleným jde ustavit montáž perfektně (i bez přídavného dalekohlídku ;)), u toho fialového ještě nevím, mam ho asi tři hodiny, vzhledem k tomu, že ten zelený má vyzářený výkon 200mW, tak mi paprsek u fialového moc široký nepřijde, no, uvidím, jak to bude reálně
Uživatelský avatar
Honza Ebr (honza42)
Příspěvky: 3531
Registrován: 20. 10. 2004, 14:48

modry nebo fialovy pen laser

#6

Příspěvek od Honza Ebr (honza42) »

To je asi otázka, co považuješ za "perfektně". Předpokládám, že je to zhýčkanost vás uživatelů pointace

Stejně si ale nedovedu představit, jak to prakticky děláš. Polárka je od pólu setsakra daleko a v oblasti, kam máš mířit, neni vůbec nic ...
Taurus 500/2100, Paracorr, 24 a 14 mm ES 82 st., Nagler 9, Radian 6, Kasai 4, UHC, OIII a Hbeta. 200D a 250D, Canon 10-18/4.5-5.6, 24/2.8, 50/1.8, 85/1.8, 70-200/4L, 400/5.6L, SW MAK 127 a 90, TAL MT-3S
-karneades-
Příspěvky: 1770
Registrován: 28. 10. 2007, 15:49

modry nebo fialovy pen laser

#7

Příspěvek od -karneades- »

delam to uplne jednoduse, proste namirim laser do NGC a hotovo, jde to pomerne presne a vysledek je ten, ze mi montaz bez pointace sleduje objekt pri ohnisku 2000mm spolehlive tak 30s, kdyz si clovek veme na pomoc triedr, tak to lze ustavit i presneji, laser musi byt samozrejme v souladu s hodinovou osou montaze
Uživatelský avatar
Vabra
Příspěvky: 3885
Registrován: 10. 02. 2006, 17:20

modry nebo fialovy pen laser

#8

Příspěvek od Vabra »

proste namirim laser do NGC a hotovoKam ze to presne miris ten laser? Ktere NGC?
Pavel Vabrousek
-karneades-
Příspěvky: 1770
Registrován: 28. 10. 2007, 15:49

modry nebo fialovy pen laser

#9

Příspěvek od -karneades- »

:),,, jsem se upsal nooo,,,
Uživatelský avatar
LKamarad
Příspěvky: 911
Registrován: 30. 03. 2010, 11:21

modry nebo fialovy pen laser

#10

Příspěvek od LKamarad »

.... A kolika lidem který fotěj kus vedle s tím zkurvíš práci ...?!? >:(
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24319
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

modry nebo fialovy pen laser

#11

Příspěvek od MilAN »

:),,, jsem se upsal nooo,,,To nevadí, ale v tom poli není jediná hvězda, viditelná bez dalekohledu. Je vidět jen Polárka. Kam tedy míříš? A co Ti vadí na tom nejjednodušším , nejrychlejším zdaleka nejpřesnějším = na polárním hledáčku ?

lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17644
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

modry nebo fialovy pen laser

#12

Příspěvek od MMys »

Omlouvám se, že odpovídám já:
A co Ti vadí na tom nejjednodušším , nejrychlejším  zdaleka nejpřesnějším = na polárním hledáčku ?
Asi nic, jen to, že montáž G42 ho nemá. Resp. není standardní výbavou, musí se dokoupit a myslím, že se přidělává někam vedle RA osy na držák.

Ale pokud máš montáž v kopuli, ustavil bych to jednou provždy driftovou metodou. A pak už laser nepotřebuješ...  
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5410
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

modry nebo fialovy pen laser

#13

Příspěvek od vla »

Možná jsem k tomu Petra inspiroval já, tak zkusím svoji verzi odpovědí. Expozic nikomu moc nezkazím, protože když je čas na focení je už dávno ustaveno. Pokud se člověk naučí polohu polu vůči polárce, lze dalekohled ustavit velmi rychle a kupodivu i přesně. Výhodou je, že není třeba řešit osvětlení hledáčku a není nutné se u toho moc hrbit jako při pohledu do spodního konce osy montáže. A třeba G 42 nemá originál hledáček v ose, i když díra tam je. Pak je laser. řešení asi výrazně rychlejší a jednodušší než vestavba optického hledáčku.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11595
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

modry nebo fialovy pen laser

#14

Příspěvek od Psion »

G42 jsem ustavil, jak říká Martin, drift. metodou a poslední dva roky jsem na ni ani nesáhl a objekt při zv. 200x sedí v FOV jako přibitý.

CG-5 ustavuji tak, že na dvoře na dlažbě mám označenou polohu všech třech nohou a montáž na to postavím a je ustaveno. Samořejmě ji mám pořád rozloženou tak, jako při prvním ustavení. Takto bezproblému mohu pozorovat při zvětšeních i 300x bez problému v řádu minut.

Na poli je to sice něci jiného, ale stačí dát montáž do roviny, Polárku na kružnici pólu v hledáčku (sklon EQ hlavy je pořád stejný) a nějaký hodinový úhel vůbec neřeším.
-karneades-
Příspěvky: 1770
Registrován: 28. 10. 2007, 15:49

modry nebo fialovy pen laser

#15

Příspěvek od -karneades- »

ja ten laser pouzivam pouze k zakladnimu ustaveni, nasledne ho vysunu z osy a vlozim misti nej PH od Astrotrcku a tim dostavim montaz definitivne, vzhledem k tomu, ze montaz nenechavam v kopuli pro zlodeje a zaroven s ni i obces cestuji, tak me toto reseni prijde nejrychlesi- hlavne v poli, ale jak jsem psal nize, staci pouhe ustaveni laserem a pointace se postara o zbytek, Milan se ptal kam mirim, odvodim si hodinovy uhel Polarky a podle mapy priblizne mrsknu paprsek na pol, Vlada to ma vymaknute tak, ze zna lepe oblast kolem Polarky a miri do stredu pomyslneho trojuhelniku danych hvezd, nereste to, proste to je funkcni metoda i kdyz nepopiram, ze ustaveni pomoci prene kolimovaneho PH je presnejsi,,,, jedinou nevyhodou jso ty levne zelene lasery co nefunguji za nizkych teplot, proto jsem se poohledl po tom modrem  ;)
jo a kdyby jste ten PH chteli do G42 strcit, tak nejdriv musite odsroubovat ten prekryt na vstupu, ja to mam vyreseno tak, ze jsem na dvou mistech jeste omotal PH teflonovou samolepici paskou, jde s nim nasledne krasne v ose montaze tocit
Odpovědět