Rady a názory na GS 600 od Matouška

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24320
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Rady a názory na GS 600 od Matouška

#31

Příspěvek od MilAN »

Ať už koupíš od kteréhokoliv výrobce, vždy budeš něco upravovat k obrazu svému. A přibrzdit , to je to nejjednodušší, horší případ je, že to jde ztuha, to je skoro na předělání.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5410
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Rady a názory na GS 600 od Matouška

#32

Příspěvek od vla »

Vasek III. napsal:     Tak Ti Bobe pěkně děkuji.  :D   Přiznám se, že ta cena mě, taky velice lákala, ale přiznám se že v poslední době si dávám velký pozor na veliké slevy. Prostě mi něco v hlavě říká, to v tom bude asi nějaká bota. Koukám, že asi nebude a tak Ti přeji hodně skvělých minut při pozorování s tímhle dalekohledem.
    To Pavuk_: Díky moc za vyčerpávající popis, docela mě přitom zamrazilo. Přiznám se, že hrozně nerad upravuji nově koupené věci. Nejsem zrovna manuálně zručný a při představě, že něco upravím a ono to bude ještě horší mě vyloženě děsí. No zkusím se s tím nějak porovnat. Ještě jednou díky.  ;DPokud si koupíš jakýkoli továrně vyrobený dalekohled, případně dalekohled od soukromého známého výrobce nemusíš se bát, takovéto dalekohledy jsou vždy funkční a úpravy mají pouze za cíl vylepšit daný dalekohled k obrazu svého majitele, rozhodně to neznamená, že musíš dalekohled upravit abys ho mohl používat.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
Bob
Příspěvky: 374
Registrován: 15. 02. 2005, 18:01

Rady a názory na GS 600 od Matouška

#33

Příspěvek od Bob »

Vašku III p.Matoušek mi minulý týden sice říkal že beru poslední,ale náhoda je blbec.Být tebou tak bych mu přece jen zavolal.
Pokud jde o přesahující šrouby do tubusu,těžko se dají schovat když je tubus vyroben z hliníkového plechu tlustého 1mm.To by sis s tím musel vyhrát sám.Firma to dělat nebude.Nicméně koukal jsem Newtonem kterému trčely šrouby do tubusu cenťák ale žádné rušivé vjemy jsem neregistroval.Bude to tím,že tubus má podstatně větší průměr než primár a tak trčící šrouby leží mimo rovnoběžný svazek paprsků dopadajících na primární zrcadlo.Pokud se pletu tak mě opravte.Bob.
Orion Optics UK 500/2000
Vasek III.
Příspěvky: 47
Registrován: 20. 01. 2005, 13:10

Rady a názory na GS 600 od Matouška

#34

Příspěvek od Vasek III. »

To Bob: Díky moc, ve čtvrtek tam nejspíš sjedu a poradím se s ním ještě jestli mi nedoporučí nějaký jiný, tak uvidím. Měj se fajn a díky za info.
Uživatelský avatar
celdan
Příspěvky: 38
Registrován: 24. 03. 2005, 18:30

Rady a názory na GS 600 od Matouška

#35

Příspěvek od celdan »

Pavuk napisal: Stastnym majitelom dobsona GSO 250mm sa stal celdan, tak by mohol popisat svoje dojmy s toho dalekohladu...

Ok, to je pravda. Takže moje dojmy sú následovné. Prvý dojem: Vskutku výborný. Pri skladaní montáže prebiehalo všetko v pohode.
Druhý dojem:To ložisko vyzeralo na prvý pohľad ako dobrý nápad, čo sa rýchlo zmenilo na absolútnu sprostosť zo strany výrobcu. Keď vravím absolútnu, tak to aj tak myslím. Či boli tak prezieraví, aby rátali s tým, že si to niekto bude dovybavovať motorčekom, tak to pochybujem.  ;D Takže ložisko stráca na význame.
Po prvom zodvihnutí "montáže" sa rúčka uvoĺnila! Pätica(alebo ako sa to volá) bola v dreve uchytená šialeným spôsobom...vlastne tam nebola uchytená skoro vôbec. Úplná sabotáž! ??? Tretí dojem: Čo sa týka samotného prístroja, tak pri prvom normálnom pozorovaní s Pavúkom ( bol to zážitok a neviem, či sa mi niekedy podarí niečo podobné aj samému ) som nepostrehol žiadne vady. Obraz bol podľa môjho subjektívneho pocitu porovnateľný s Pavúkovou 350! Tomu som sa potešil.
Štvrtý dojem: Tie dodávané okuláre, nie sú fakt nič moc, ale to asi len preto, že som porovnával s TAL UWA..tam fakt strácajú na význame. Ťažko povedať...to je len môj názor.
Kolimátor od GSO je priemerovo menší ako redukcia  výťahu. Nalepil som okolo obvodu tenkú lepiacu pásku, takže sa to zlepšilo.
Okuláre GSO, dodávané spolu s ďalekohľadom majú tiež miernu vôľu po vložení do redukcie. Musím ešte spraviť niektoré vychytávky a bude to oki. Takže spomínané ložiská ako výhoda, sú nevýhoda, kolimátor GSO nie je optimalizovaný na vlastný  prístroj GSO, okuláre GSO majú mierny pohyb v redukcii, prečnievajúce šróby nevadia v nijakom ohľade, zrkadlo kreslí výborne.
Takže všeobecne pri kúpe bacha na kolimátory a rozdiely v priemeroch okulárov a redukcií. Najlepšie vyskúšať kombinácie  na nejakom stretnutí, alebo priamo v predajni. Bacha na to! A ešte niečo...len tak z recesie by výrobcovia mohli vyznačiť aj stred na zrkadle. Asi si mysleli, že to netreba  ;D Ale to by som chcel asi moc za tú cenu. Dnes to idem vyznačiť sám, tak držte palce.
Záver: Nebyť týchto nedostatkov(pre niekoho drobností), tak nevidím nikde chybu.

Vasek III napísal: Díky moc za vyčerpávající popis, docela mě přitom zamrazilo. Přiznám se, že hrozně nerad upravuji nově koupené věci. Nejsem zrovna manuálně zručný a při představě, že něco upravím a ono to bude ještě horší mě vyloženě děsí. No zkusím se s tím nějak porovnat. Ještě jednou díky.  
S tou zručnosťou som na tom podobne. Preto som to asi tak trošku zdramatizoval  ::) Aj keď investuješ 50-100-150 litrov, tak nájdeš chybu  ;D. No jo... :)


Milan napísal.Ať už koupíš  od kteréhokoliv výrobce, vždy budeš něco upravovat k obrazu svému. A  přibrzdit , to je to nejjednodušší, horší případ je, že  to jde ztuha, to je skoro na předělání.
Súhlasím. Ešte to nemám poriadne doriešené. ;)

to ALL:
ale aj tak nerozumiem, aký mentálny podnet bol nutný na návrh a dokonca aj výrobu dielu, ktorý je nepoužiteĺný...myslím to ložisko. Veď to musel niekto vyskúšať....
TOTO MI VYSVETLITE ??? sa akože niekto ráno zobudil a prišiel s nápadom osadiť montáž nepoužiteľným ložiskom?
Škoda, že nie som v takom týme..aj ja mám veĺa nápadov. ;D
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11604
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Rady a názory na GS 600 od Matouška

#36

Příspěvek od Psion »

celdan napsal:
to ALL:
ale aj tak nerozumiem, aký mentálny podnet bol nutný na návrh a dokonca aj výrobu dielu, ktorý je nepoužiteĺný...myslím to ložisko. Veď to musel niekto vyskúšať....
TOTO MI VYSVETLITE ??? sa akože niekto ráno zobudil a prišiel s nápadom osadiť montáž nepoužiteľným ložiskom?
Škoda, že nie som v takom týme..aj ja mám veĺa nápadov. ;D
Časem tomu porozumíš. Kdyby jsi měl montáž s kluznými teflonovými obdélníčky, které na začátku kloužou po dřevě a po týdnu již po hlíně a písku, mluvil by si jinak :-)
Uživatelský avatar
celdan
Příspěvky: 38
Registrován: 24. 03. 2005, 18:30

Rady a názory na GS 600 od Matouška

#37

Příspěvek od celdan »

Psion napísal:Časem tomu porozumíš. Kdyby jsi měl montáž s kluznými teflonovými obdélníčky, které na začátku kloužou po dřevě a po týdnu již po hlíně a písku, mluvil by si jinak
..tak to je zase ďaľší extrém  :) nakoniec je to ložisko super vec ;D
Uživatelský avatar
Pavuk_
Příspěvky: 2037
Registrován: 21. 07. 2004, 22:49

Rady a názory na GS 600 od Matouška

#38

Příspěvek od Pavuk_ »

Psion napsal:

Časem tomu porozumíš. Kdyby jsi měl montáž s kluznými teflonovými obdélníčky, které na začátku kloužou po dřevě a po týdnu již po hlíně a písku, mluvil by si jinak :-)
ja mam pod dalekohladom taky stvorec z takej koze, ktory zabranuje presne tomuto (zasvineniu)
BTW neviem si predstavit zaobchadzanie z dalekohladom tak, aby po tyzdni boli loziska zasvinene ??? mne sa to doteraz nepodarilo (a myslim ,ze aj vacsine majitelov dobsonov s teflonovymi klznymi loziskami tiez nie)
podla mna je to lozisko (GS) prilis rychle a preto nepouzitelne
Uživatelský avatar
Pavuk_
Příspěvky: 2037
Registrován: 21. 07. 2004, 22:49

Rady a názory na GS 600 od Matouška

#39

Příspěvek od Pavuk_ »

Psion napsal:

Časem tomu porozumíš. Kdyby jsi měl montáž s kluznými teflonovými obdélníčky, které na začátku kloužou po dřevě a po týdnu již po hlíně a písku, mluvil by si jinak :-)
teraz som si to vsimol: po akom dreve? uz rozumiem preco sa ti neovaluju
druhy strana by mala byt lamino a nie drevo
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11604
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Rady a názory na GS 600 od Matouška

#40

Příspěvek od Psion »

Pavuk_ napsal:
ja mam pod dalekohladom taky stvorec z takej koze, ktory zabranuje presne tomuto (zasvineniu)
BTW neviem si predstavit zaobchadzanie z dalekohladom tak, aby po tyzdni boli loziska zasvinene ??? mne sa to doteraz nepodarilo (a myslim ,ze aj vacsine majitelov dobsonov s teflonovymi klznymi loziskami tiez nie)
podla mna je to lozisko (GS) prilis rychle a preto nepouzitelne
Mě se to podařilo za měsíc a to jsem chodil kolem dalekohledu po špičkách V noci člověk škobrtne hned a prach se už valí. Vždyt spodní deska je 2 cm nad zemí, takže se není co divit. Myslím, že ostatní majitelé dobsona měli podobný problém, proto jsme všichni vyhodili teflon a dali kolečka, ložiska, nebo vyrobili nějakou zábranu :-)
Uživatelský avatar
Kojaro
Příspěvky: 273
Registrován: 06. 07. 2004, 22:14

Rady a názory na GS 600 od Matouška

#41

Příspěvek od Kojaro »

Mám tu samou zkušenost s azimutálním "ložiskem" u svého Sky Watcheru jako Psion,ale teprve se s tím chystám něco dělat.
pozn.: Sky Watcher má na primáru označen střed :D
KOvář JAROslav
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24320
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Rady a názory na GS 600 od Matouška

#42

Příspěvek od MilAN »

celdan napsal: to ALL:
ale aj tak nerozumiem, aký mentálny podnet bol nutný na návrh a dokonca aj výrobu dielu, ktorý je nepoužiteĺný...myslím to ložisko. Veď to musel niekto vyskúšať....
TOTO MI VYSVETLITE ??? sa akože niekto ráno zobudil a prišiel s nápadom osadiť montáž nepoužiteľným ložiskom?
Škoda, že nie som v takom týme..aj ja mám veĺa nápadov. ;DKdybys místo psaní smajlíků po prvním kouknutí Dobsonem radši pozoroval, taky by Tě po ránu nenapadaly takovéhle myšlenky.Udělej si teflonová ložiska a časem též přijdeš na geniální řešení, a to kuličkové ložisko. Jenom potom zjistíš, že nejsi první, ale poslední, kdo to má.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11604
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Rady a názory na GS 600 od Matouška

#43

Příspěvek od Psion »

Pavuk_ napsal:
teraz som si to vsimol: po akom dreve? uz rozumiem preco sa ti neovaluju
druhy strana by mala byt lamino a nie drevo
Dobrá, přesněji tedy lamino a ne dřevo, máš pravdu, dřevo se dneska již nepoužívá :-)
Uživatelský avatar
FunTomas
Příspěvky: 3910
Registrován: 21. 07. 2003, 13:20

Rady a názory na GS 600 od Matouška

#44

Příspěvek od FunTomas »

Psion napsal:

Dobrá, přesněji tedy lamino a ne dřevo, máš pravdu, dřevo se dneska již nepoužívá :-)Ale pouziva. Lamino maju len totalne lacoty, pretoze s drevom sa horsie pracuje a nikto by tu pracu a material nebol ochotny zaplatit. Ja mam napriklad dobson z preglejky (drevo, nie piliny) a vsetky astro veci co som doteraz robil som robil len z preglejky okrem prvej montaze. Ta bola drevotrieskova a bol to omyl prirody.
mail to:fun2mas(at)gmail.com
Uživatelský avatar
FunTomas
Příspěvky: 3910
Registrován: 21. 07. 2003, 13:20

Rady a názory na GS 600 od Matouška

#45

Příspěvek od FunTomas »

MilAN napsal:
...Udělej si teflonová ložiska a časem též přijdeš na geniální řešení, a to kuličkové ložisko...
Skutocne budem musiet prist pozriet niekedy na nejaku cesku starparty, aby som na vlastne ruky a oci vyskusal tie dalekohlady (gulickove loziska, loziska z plstenej podlozky, ...). Pokial totiz nedam ku gulickovym loziskam adekvatnu treciu brzdu, tak ten dalekohlad je nepouzitelny!!! Toto mi hadam nevyvrati nikto. Konstrukcia s loziskami je drahsia ako konstrukcia s teflonom, resp. s poteflonovanym laminatom. Ale ako som pisal, treba sa presvedcit na vlastne oci. Takto tomu tazko uverit. V ziadnom pripade nikoho nenapadam, ze by klamal alebo zavadzal. ;)
mail to:fun2mas(at)gmail.com
Odpovědět