Montáž HEQ-5

Vše o montážích, stativech, pohonech dalekohledů, naváděcích systémech, apod.
Odpovědět
johnyF
Příspěvky: 77
Registrován: 30. 10. 2021, 08:44
Věk: 35

Re: Montáž HEQ-5

#601

Příspěvek od johnyF »

MaG píše: 12. 11. 2023, 11:04 Vím, že ti to Johny asi nepomůže, ale mě najížděla montáž takto obráceně, když byl omylem v systému OnStep špatně nastaven jeden parametr. Přijde mi to, jakoby si pletla východní a západní část oblohy. Mě to tehdy při snaze ustavit najíždělo na hvězdu na západě, když jsem vybral hvězdu na východě. Určitě si zkusil i přes ručku? Přijde mi, jakoby byla chyba v propojení mezi notebookem a montáží? Pokud to bude takhle dělat i s ručkou, nehrabal se někdo v zapojení kablíků uvnitř montáže?
Me to dela 10-20° nejen vertikalne , ale i horizontalne , nebo v obou smerech ... V zapojeni se nikdo nehrabal. Montaz sem koupil jako fungl novou
johnyF
Příspěvky: 77
Registrován: 30. 10. 2021, 08:44
Věk: 35

Re: Montáž HEQ-5

#602

Příspěvek od johnyF »

Tak nakonec sem se k tomu dostal... Zkusil jsem doma !! Zapnout montaz s tubusem namirenym na vychod zavazi k zemi , dal sem agliment 1. Hvezdu (Vega) montaz mi najela cca nekam k 10 ° vychodne od polarky. Pak jsem dal home pozition a najelo mi to zpet na vychod do pozice ve ktere jsem zapnul montaz.

Montaz sem vypnul a zapnul a to same udela z pozice cca polarky , tentokrat to najelo uz k Vega +- par stupnu , dal sem home pozition a vratilo se to zpet k polarce. Takze home pozice je podle tohodle testu v miste kde zapnu montaz. A ne nedelam si srandu , opravdu je home pozice v miste kde sem zapnul montaz zkousel sem obe varianty 3x a pokazde stejny vysledek... mozna startovaci pozici budu muset primo namerit podle jak mi to najede na 1 hvezdu. Protoze parkovaci je v miste kde montaz zapnu. Mozna by to vyresilo tento problem... Zkusim az bude pocasi na to.

Jinak teda cekam na vyjadreni k te justaci PH .. protoze nazory se v tomto dost rozchazeji. Vsichni se schodnem na tom ze stred hodinek musi byt vycentrovany , ale jestli hodinky na hledacku nastovavovat nebo ne ? A jestli zalezi na tom ze mam pootocene hodinky uvnitr na ktere stavim polarku , se uz narozory rozchazeji.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24319
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Montáž HEQ-5

#603

Příspěvek od MilAN »

Montáž se chová jak má. Jen ty stále nechápeš co máš dělat a zajímají tě naprosté kraviny. Jinak to nedovedu napsat.
Je zbytečné sem psát nějaké návody co bys měl udělat nebo zkusit, když stejně děláš něco jiného a divíš se, že se děje něco jiného, než by podle toho návodu mělo. Takhle se budeš trápit nekonečně dlouho :(
Dáš-li najet montáž z libovolné pozice A do pozice B, ona to provede a dáš-li ji zpět - a ona se vrátí na původní místo A, tak se snad nemůžeš divit. Naopak - je to důkaz, že montáž dělá správně to, co má. Jediný, kdo to nedělá správně, jsi ty.
A pokud jde o ustavení, resp. metodu ustavení pomocí Polárky- jsou tu celkem minimálně 3 nebo 4 metody, které se používají nebo používaly. Takže najdeš podle toho i minimálně stejný počet jednak návodů a násobně více rozdílných rad. Zkus se povznést nad nějakou absolutní přesnost a pro začátek zapomeň na všechny stupnice, hodiny i metody a s absolutní nepřesností max 50´ dej Polárku na kříž doprostřed. Při vizuálním pozorování to nepoznáš a můžeš se místo toho zabývat tím, aby GoTo chodilo v rozumných mezích správně.
A nebo se zahrab do internetových názorů a diskusí a tápej dál.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
johnyF
Příspěvky: 77
Registrován: 30. 10. 2021, 08:44
Věk: 35

Re: Montáž HEQ-5

#604

Příspěvek od johnyF »

Milane , asi mas pravdu. Asi urcite ... Ale ja sem prste perfekcionalista a navic strojar ... Takze me jde o pitomi milimetry. Ale jak sem psal , ani start od polarky s ovladanim pres rucku nebyl presnej kdyz sem to mel venku. Naopak sem ti dal za pravdu , ze pohyb ruckou funguje ale mel sem vazne moc nizkou rychlost a ze s tou home pozici , to budu muset doladit. Z Vasich rad jsem pochopil , ze je pevne danna a vzdy ve stejne pozici. Ale je pravda , ze ta montaz to nevi , kam miri a musim ji navest ja... Hold se s tim nejak poperu. Kazdopadne sem se posunul pochopenim o kus dal. Takze dekuji.
Uživatelský avatar
mike
Příspěvky: 1132
Registrován: 05. 02. 2022, 23:47
Bydliště: Luštěnice
Věk: 50

Re: Montáž HEQ-5

#605

Příspěvek od mike »

johnyF píše: 13. 11. 2023, 05:13 Ale ja sem prste perfekcionalista a navic strojar ... Takze me jde o pitomi milimetry.
To je v pořádku, tady jde ale o to, že pokud je chyba 10-20°, nepřesné polární ustavení (které i při namíření přímo na Polárku bude asi 40' a při úplně otočeném polárním hledáčku dvojnásobek) není ten hlavní problém. Takže je potřeba vyřešit nejdřív ten a přesnější polární ustavení je až druhý krok. Mírně nepřesné polární ustavení (v řádu minut) je navíc něco, čemu se úplně vyhnout nelze a montáž s tím i počítá, detekuje to při alignmentu a při najíždění na objekt to koriguje. Projeví se to až při delším sledování objektu, který pak po nějaké době začne "ujíždět" ze zorného pole.
Ale je pravda , ze ta montaz to nevi , kam miri a musim ji navest ja...
Nejen to, pokud to není montáž s absolutními enkodery, tak neví nejen kam míří (na obloze), ale ani to, jak jsou vlastně natočené její osy, jen to, jak se celkově otočily od počáteční polohy. Proto existuje ta "home" pozice, ze které by měla montáž začínat, aby věděla, jak je natočená absolutně. Kdo může montáž nechávat ve vypnutém stavu zaparkovanou v té home pozici, ten to má jednodušší. Já používám (na EQ6-R) "pack in a bag", kam bych ji v home pozici nedostal, takže musím při ukládání ustanovky povolit, po sestavení to pak vrátím podle stupnic a dorovnám na první hvězdě.

* - v návodu k jedné montáži jsem narazil na to, že sice nemá absolutní enkodery, takže nemůže poznat aktuální polohu, ale umí poznat home pozici, takže si ji po zapnutí dokáže najít a odpíchnout se od ní
TS CF Apo 155 f/8 na EQ6-R, Hyperion 31mm, Morpheus 17.5, 12.5 a 9mm, DeLite 7, 5 a 4mm, Omegon LE Planetary 6mm; Barr & Stroud 10x56 ED Savannah
johnyF
Příspěvky: 77
Registrován: 30. 10. 2021, 08:44
Věk: 35

Re: Montáž HEQ-5

#606

Příspěvek od johnyF »

,,mike,, a to je to co evidente nema. A ja tak nejak pocital s tim ze jo... Takze si ji budu muset proste najit. I kdyz sem to delal jak radil Milan , byli tam odchylky. Sice znatelne mensi , ale jsou. Mozna je to cele nejake ,,kople,, ale podle Vasich rad uz si s tim snad nejak poradim. Proste presnou Home pozici musim najit , protoze presne v polarnim polu neni. Montaz si Home zapamazuje podle toho kde ji zapnu. A podle toho jak najizdi , si ji dohledam. Proste sem pocital s tim ze si ji montaz pamatuje a pozna podle nastaveni motoru kde je. Coz byl chybny predpoklad. A navod v AJ kterej mi moc nejde mi moc nepomohl.
Uživatelský avatar
mike
Příspěvky: 1132
Registrován: 05. 02. 2022, 23:47
Bydliště: Luštěnice
Věk: 50

Re: Montáž HEQ-5

#607

Příspěvek od mike »

Ještě pozor na jednu věc: na webu se často píše, že home pozice je taková, kdy dalekohled míří na pól (je-li správně ustaveno, obecně ve směru RA osy) a závaží je v nejnižší poloze. Bohužel se na to ale nedá spoléhat, některé montáže mají home pozici trochu mimo a některé prý i dost výrazně. Proto je lepší si ji najíit tím postupem přes alignment a označit si ji (třeba tím, že se natočí stupnice tak, aby v téhle poloze byla nula).
TS CF Apo 155 f/8 na EQ6-R, Hyperion 31mm, Morpheus 17.5, 12.5 a 9mm, DeLite 7, 5 a 4mm, Omegon LE Planetary 6mm; Barr & Stroud 10x56 ED Savannah
johnyF
Příspěvky: 77
Registrován: 30. 10. 2021, 08:44
Věk: 35

Re: Montáž HEQ-5

#608

Příspěvek od johnyF »

mike píše: 13. 11. 2023, 07:31 Ještě pozor na jednu věc: na webu se často píše, že home pozice je taková, kdy dalekohled míří na pól (je-li správně ustaveno, obecně ve směru RA osy) a závaží je v nejnižší poloze. Bohužel se na to ale nedá spoléhat, některé montáže mají home pozici trochu mimo a některé prý i dost výrazně. Proto je lepší si ji najíit tím postupem přes alignment a označit si ji (třeba tím, že se natočí stupnice tak, aby v téhle poloze byla nula).
A to bude presne muj problem... A priznam se ze to sem opravdu necekal a ani me to nejak nenapadlo.
Uživatelský avatar
mike
Příspěvky: 1132
Registrován: 05. 02. 2022, 23:47
Bydliště: Luštěnice
Věk: 50

Re: Montáž HEQ-5

#609

Příspěvek od mike »

Já to taky nečekal, ale když mi to opakovaně vyšlo takhle, vzal jsem to prostě jako fakt. Ono to vlastně ničemu nevadí, holt je potřeba montáž srovnat podle toho, kde má opravdu svou home pozici, a že to není ta "normální", je úplně jedno.
TS CF Apo 155 f/8 na EQ6-R, Hyperion 31mm, Morpheus 17.5, 12.5 a 9mm, DeLite 7, 5 a 4mm, Omegon LE Planetary 6mm; Barr & Stroud 10x56 ED Savannah
johnyF
Příspěvky: 77
Registrován: 30. 10. 2021, 08:44
Věk: 35

Re: Montáž HEQ-5

#610

Příspěvek od johnyF »

No ... Ale me to zmatlo na tolik , ze sem tu z toho udelal hrozny drama a ze sebe tak trochu vola...
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24319
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Montáž HEQ-5

#611

Příspěvek od MilAN »

Pánové, mám pocit, že se z technického problému pro vás dnes stal filosofický. Bohužel, technicky a z hlediska sférické astronomie, jste oba naprosto mimo.
1/ je potřeba si přečíst v manuálu, co je to parkovací poloha. A ta má 3 možnosti, které si při parkování zvolíte :
a/ uživatelem definovaná ( třeba proto, aby se mi vešel dalekohled pod zavřenou střechu )
b/ poslední aktuální poloha
c/ Home poloha
2/ Montáž si tu polohu pamatuje. Ne tedy podle absolutních enkodérů, ale podle souřadnic objektu, na kterém byla před umístěním do zvolené parkovací polohy a podle velikost pohybu do této pozice od toho objektu v daný čas.
3/ Montáž startuje z parkovací polohy. Při startu ji musíme říct, která to je poloha a jaký je datum a čas. Pak si může spočítat, o kolik kroků v které souřadnici se má posunout na zvolený objekt. Pokud jsme s montáží mezi tím hnuli nebo zadali špatný čas při staru, nebude najetí přesné.
4/ nelze hledat chybu ve vlastní konstrukci montáže. GoTo je záležitosti softwaru. A ten máme všichni stejný. Jediné , v čem se to liší, jsou uživatelé :)
-----
to johnyF : Z toho popisu, co jsi s tím dělal, mi jasně vychází, že jsi to nedělal podle toho mého popisu. Zkus to příště doslovně popsat a i to, co se dělo.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
mike
Příspěvky: 1132
Registrován: 05. 02. 2022, 23:47
Bydliště: Luštěnice
Věk: 50

Re: Montáž HEQ-5

#612

Příspěvek od mike »

MilAN píše: 13. 11. 2023, 10:08 3/ Montáž startuje z parkovací polohy. Při startu ji musíme říct, která to je poloha a jaký je datum a čas.
Jak konkrétně to udělám třeba u EQ6-R? Já tam nenašel žádnou možnost, jak montáži říct, v jaké je poloze. Jen na začátku je dotaz, jestli má začít z home pozice (yes/no), jediný efekt je, že když řeknu ano, nepřejde rovnou na alignment, ale předpokládá, že už je srovnáno. (V praxi tuhle možnost používám jen na MHV, když mám montáž přesně tak, jak jsem ji v noci zaparkoval.) Ale nikde jsem v menu nenašel možnost, jak montáži říct, že je v nějaké konkrétní poloze (jiné než home). Stejně tak při parkování se sice zeptá něco jako, "Park to home position?", ale to je jen potvrzení, že to má opravdu udělat, když dám ne, tak neudělá nic.
TS CF Apo 155 f/8 na EQ6-R, Hyperion 31mm, Morpheus 17.5, 12.5 a 9mm, DeLite 7, 5 a 4mm, Omegon LE Planetary 6mm; Barr & Stroud 10x56 ED Savannah
Uživatelský avatar
astrolama
Příspěvky: 575
Registrován: 23. 03. 2022, 11:22
Bydliště: Zákupy
Věk: 38

Re: Montáž HEQ-5

#613

Příspěvek od astrolama »

Řekneš jí to do ouška :lol: Pardon za hloupý vtípek. Otázka je proč SkyWatcher někdy udělá montáž tak, že home pozice je nějak jinak než tyč a dalekohled svisle dolů? Zlatý OnStep.
TS N305/1200 F4 Carbon, SharpStar 13028HNT, ASI1600MM-C, Canon 6D, Sigma ART 50mm f1.4, Sigma ART 24mm f1.4, Samyang 135mm f2.0, SW Star Adventurer, JTW Trident, ZWO AM5
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24319
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Montáž HEQ-5

#614

Příspěvek od MilAN »

to mike : Manual SynScan, část 11.1
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24319
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Montáž HEQ-5

#615

Příspěvek od MilAN »

astrolama píše: 13. 11. 2023, 11:21 Otázka je proč SkyWatcher někdy udělá montáž tak, že home pozice je nějak jinak než tyč a dalekohled svisle dolů?
Proto, že jsi ji to někdy sdělil. Pokud někdy statuješ ze špatné polohy a dáš příkaz "start z HOME pos." a na konec pozorování dáš zaparkovat do ní, tak zaparkuje zase do místa startu. Ty montáže nedělají nic jiného, než že počítají kroky motorů od startu a nakonec se zase vrátí na nulu. Alignment to nezmění - to je chybná úvaha
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Odpovědět