Montáž HEQ-5

Vše o montážích, stativech, pohonech dalekohledů, naváděcích systémech, apod.
Odpovědět
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Re: Montáž HEQ-5

#616

Příspěvek od MaG »

Milane tohle myslím kolega ví, jen si posteskl, že něco tak jednoduchého jako home pozice se závažovou tyčí co nejvíc dole a dalekohledem mířícím zhruba na pól je nejjednodušší řešení. Důležité je, že teď je jasné, že to tak nemusí být vždy. Naštěstí OnStep je geniální v tom, že ať ho zaparkuju nebo ne, po zapnutí je pro něj home pozice vždy jen jedna směrem dolů na sever a parkovací je ta jiná co si definuju, pokud jsem ji zaparkoval.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
juh
Příspěvky: 2240
Registrován: 29. 09. 2011, 12:44

Re: Montáž HEQ-5

#617

Příspěvek od juh »

Ak na montáži niečo blbne a užívateľ si nie je istý tým, čo všetko pred tým robil v nastaveniach RO, alebo si nie je istý vykonanými zmenami v RO, tak vždy tu ešte existuje voľba "Factory Setting", ktorá vráti všetky nastavenia RO do továrenských nastavení. Po resete by sa montáž mala začať správať tak, ako sa popisuje v príručke, sú to vlastne také "zadné vrátka" pre každé podobné zariadenie.
Naposledy upravil(a) juh dne 13. 11. 2023, 14:54, celkem upraveno 2 x.
Uživatelský avatar
mike
Příspěvky: 1133
Registrován: 05. 02. 2022, 23:47
Bydliště: Luštěnice
Věk: 50

Re: Montáž HEQ-5

#618

Příspěvek od mike »

MilAN píše: 13. 11. 2023, 11:25 to mike : Manual SynScan, část 11.1
Díky, manuál jsem sice četl celý (poprvé ještě dřív, než jsem montáž koupil), ale tohle mi uniklo. Vyzkouším.
TS CF Apo 155 f/8 na EQ6-R, Hyperion 31mm, Morpheus 17.5, 12.5 a 9mm, DeLite 7, 5 a 4mm, Omegon LE Planetary 6mm; Barr & Stroud 10x56 ED Savannah
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24319
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Montáž HEQ-5

#619

Příspěvek od MilAN »

MaG píše: 13. 11. 2023, 13:47 Milane tohle myslím kolega ví, jen si posteskl, že něco tak jednoduchého jako home pozice se závažovou tyčí co nejvíc dole a dalekohledem mířícím zhruba na pól je nejjednodušší řešení. Důležité je, že teď je jasné, že to tak nemusí být vždy. Naštěstí OnStep je geniální v tom, že ať ho zaparkuju nebo ne, po zapnutí je pro něj home pozice vždy jen jedna směrem dolů na sever a parkovací je ta jiná co si definuju, pokud jsem ji zaparkoval.
Myslím, že nemáš pravdu. U obou je Home pozice definovaná stejně , a to naprosto přesnou identickou výchozí polohou dalekohledu. Jediný rozdíl mezi nimi je v okamžiku vypnutí. SW požaduje najetí do Home pozice ( nebo definovat, do jaké pozice) a pak vypne. One step si pamatuje, kde byl vypnut a přístě dovede do ní najet. Ale v okamžiku, kdy ručně po vypnutí někam s dalekohledem otočím ( nebo i v průběhu pozorování třeba nárazem...), tak jsou stejně oba systémy ztraceny- montáž nemá jak zjistit, kde je a kde je výchozí poloha.
Takže není to tak, že výrobce udělá někdy montáž tak, že je Home pozice jinde a tyč míří jinam.... To je naprostý nesmysl, protože Home pozice vůbec nesouvisí s tím hardwarem. Ta pozice je určena pouze souřadným systémem oblohy a vůči němu je definována . DEC osa i RA osa musí být sesouhlaseny s rovinou místního poledníku a tudíž musí být na montáži v nejvyšší poloze a závaží v nejnižší. A tak to musí být vždy. Pokud ne, je to vina uživatele- montáž není dobře mechanicky ustavena
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
astrolama
Příspěvky: 575
Registrován: 23. 03. 2022, 11:22
Bydliště: Zákupy
Věk: 38

Re: Montáž HEQ-5

#620

Příspěvek od astrolama »

Nevím jestli si pamatuje kde byl vypnut, nikdy jsem nepoužíval, protože když nabootuje tak mám na osách vždycky 90° po startu. Nikdy jsem neřešil, ztrátu polohy montáže protože stejně rozebírám. Mít tak pevné stanoviště, fantazie prozatím :?
TS N305/1200 F4 Carbon, SharpStar 13028HNT, ASI1600MM-C, Canon 6D, Sigma ART 50mm f1.4, Sigma ART 24mm f1.4, Samyang 135mm f2.0, SW Star Adventurer, JTW Trident, ZWO AM5
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24319
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Montáž HEQ-5

#621

Příspěvek od MilAN »

A můžeš napsat, o jaké montáži se teď bavíš ? HEQ5 ani EQ6 nemá žádná inkrementální čidla- takže nemá jak zjistit, jak jsi co otočil.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Re: Montáž HEQ-5

#622

Příspěvek od MaG »

MilAN píše: 13. 11. 2023, 14:52 Myslím, že nemáš pravdu. U obou je Home pozice definovaná stejně , a to naprosto přesnou identickou výchozí polohou dalekohledu. Jediný rozdíl mezi nimi je v okamžiku vypnutí. SW požaduje najetí do Home pozice ( nebo definovat, do jaké pozice) a pak vypne. One step si pamatuje, kde byl vypnut a přístě dovede do ní najet. Ale v okamžiku, kdy ručně po vypnutí někam s dalekohledem otočím ( nebo i v průběhu pozorování třeba nárazem...), tak jsou stejně oba systémy ztraceny- montáž nemá jak zjistit, kde je a kde je výchozí poloha.
Milane promiň že jsem tě donutil k off-topic reakci, ale moje OnStep EQ6 dělaná Romanem ví, kde je home pozice a rád toho zneužívám, že to nemusím řešit. Kdykoli a v jakékoli pozici ji vypnu tak home má v té spodní poloze dalekohledem mířícím na Polárku. Možná je ta moje výjimka a myslel sem, že to tak má každý OnStep, když astrolama popisuje totéž, že je za to taky rád. Prostě OnStep předpokládá home pozici takto a u mě se liší od parkovací. Tu si dávám zhruba kolmo v DE na Home aby mi pak montáž nestínila polární hledáček, když chci ustavit pohledem na Polárku skrz něj.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24319
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Montáž HEQ-5

#623

Příspěvek od MilAN »

Ano, všechny montáže předpokládají kde je HOME pozice, když ji mají tak definovanou :). Jen nemají jak zjistit, kam jsi zrovna dalekohled natočil . Čili, dáš-li dalekohled při startu do jiné polohy, a ty mu dáš start z HOME pozice, tak soft předpokládá, že je v HOME pozici a tak dál počítá. Ani One step, ani SW montáže bez enkodérů nemají jak zjistit skutečnou polohu, z které vyjíždějí. Je to jen jinak řešeno v postupu ovládání, ale funkčně to je to samé.
Chápu, že nemusíš řešit, kde je Home pozice, ale to nemusím řešit ani já se softem od SW. A nemusí to řešit nikdo, protože to mají všechny dalekohledy naprosto stejně. Řeší to jen ti, kteří dělají někde chybu . Ty montáže za normálního ovládání mají chybu najetí Go-To cca 5´ a ta se zvětšuje našimi neregulérními zásahy. :)
-----
PS. To, že mi soft ukáže po startu polohu 90/90 nebo ekvivalent 270/90 nebo 6h/90°, nebo 18h/90°přeci není nějaký výsledek- ale to je definice Home pozice .Tak když startuje z HOME, tak co by mi ten soft měl ukázat jiného ? To tam bude mít přeci každý, ať jeho dalekohled míří kamkoliv.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
juh
Příspěvky: 2240
Registrován: 29. 09. 2011, 12:44

Re: Montáž HEQ-5

#624

Příspěvek od juh »

@johnyF: Nejdú mi do hlavy tie objekty pod horizontom pri ovládaní cez ručku. Tak ešte taká nemiestna otázka. Keď štartuješ montáž a zadávaš inicializačné hodnoty, zadávaš tam dátum v správnom tvare "mesiac"/"deň"/"rok", alebo ako zobrazuje displej RO vo formáte "mm/dd/yyyy", napríklad pre dnešný dátum 13.11.2023 v tvare 11/13/2023 ?
johnyF
Příspěvky: 77
Registrován: 30. 10. 2021, 08:44
Věk: 35

Re: Montáž HEQ-5

#625

Příspěvek od johnyF »

Ano zadavam aktualni datum cas MM/DD/YY a potvrzuji polohu, chyba je v tom ze sem mel spatnou Home pozici. Vcera sem do zkousel doma presne podle Milana a cca to fungovalo (mel sem prilepeny mobil se stelariem na spodku tubusu , takze je potreba brat to z jistou toleranci, ale rozhodne to nebylo 20° rozdily ... Max v radu 1-5° , takze sem proste vychazel ze spatne pozice... Musim to samozezrejme vyzkouset na ostro az bude vhodne pocasi. Ale vypadalo to velice nadejne ... hledal sem chybu tam kde neni a spolehal na to ze montaz pozna kde je. Coz je velky omyl. To je tak kdyz neni CZ navod a dost veci si clovek domysli spatne a pak hleda dokonalost tam kde neni.
johnyF
Příspěvky: 77
Registrován: 30. 10. 2021, 08:44
Věk: 35

Re: Montáž HEQ-5

#626

Příspěvek od johnyF »

Tak
alamrob
me spasil CZ navodem. Nasel sem drobnosti , ktere by mohli odstranit zbyle male rozdily. Napr. To ze mam velkou ,,kuzelovou chybu,, a nenastavoval jsem vysku. Asi drobnosti , ale kdyz se jich sejde vic , tak se to nastrada. Je ale videt , ze je tu dobra parta lidi ochotnych poradit. Mockrat Vam dekuji a preji mnoho zdaru a cistou oblohu.
Uživatelský avatar
stmare
Příspěvky: 518
Registrován: 24. 12. 2020, 13:54
Bydliště: Praha 4
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Montáž HEQ-5

#627

Příspěvek od stmare »

Ano, v dokumentaci se naučíš spoustu nových pojmů, ale pak až ti poprvé projde celé tvé ustavení, tak zjistíš, že je všechny můžeš zapomenout.
Pak se budeš učit nové pojmy, jako je seeing, bortle, periodická chyba, atd.. A ty budeš už používat navždy :)
SW 100ED APO, EQ6-R, Nikon D5600 mod
https://astro.marencik.cz
johnyF
Příspěvky: 77
Registrován: 30. 10. 2021, 08:44
Věk: 35

Re: Montáž HEQ-5

#628

Příspěvek od johnyF »

No nektere veci z dokumentace jsou dost vhodne. Ja zil v predstave ze kdyz nenamirim tubus na polarku , ale cca 5° od ni tak je to v poradku.
Periodickou chybu sem taky cetl v navodu... Ale napred se s tou montazi musim skamosit a vypilovat mouchy :D ted mi jela skoro 1,5 hodiny M45 v kuse a odchylka je tak 1'' a to nemam autoguilder. Vse ma svuj cas :)
johnyF
Příspěvky: 77
Registrován: 30. 10. 2021, 08:44
Věk: 35

Re: Montáž HEQ-5

#629

Příspěvek od johnyF »

Tak uz to bezi suprove ... Ale mam dilema... Mam na te montazi tubus 200/800 (9-10kg) vsude udavaji jine hodnoty. Kdyz pridam comacorrector + helikal focuser + zwo asi dostanu se na dalsi 1KG... Abych mohl montaz vyuzit na MAX , potrebuji autoguider vyhlidl jsem si SW evoguide 50 ED ale s pointacni kamerou to bude dalsi 1KG dohromady 11-12kg ... Nebude to uz moc?
Uz tahle jsem si musel pridat i proti zavazi protoze ty 2ks 5,1kg nestacili a mam na protizavazi uz dokonce 11,5 ... Nerad bych tu montaz strhnul... Dekuji za rady
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3411
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: Montáž HEQ-5

#630

Příspěvek od hades »

Asi ji nestrhneš, ale už to bude moc. Pro podobnou sestavu bych uvažoval o minimálně EQ6
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Odpovědět