Montáž HEQ-5

Vše o montážích, stativech, pohonech dalekohledů, naváděcích systémech, apod.
Odpovědět
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17644
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Montáž HEQ-5

#31

Příspěvek od MMys »

Hlavně nezapomeň při focení nechávat obě osy nevyvážené, raději více, ať převod stále visí na jednom boku zubu a šneku. Bez toho nelze účinně a přesně pointovat. Vyvážený přístroj v DE je snad ta nejhorší varianta. Tam to vadí nejvíc.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Slávek
Příspěvky: 910
Registrován: 02. 04. 2009, 23:03

Montáž HEQ-5

#32

Příspěvek od Slávek »

Aha, aha... díky toho jsem si ale už taky všim, že když to nechám lehce nevyvážené, je to vlastně stabilnější.
Uživatelský avatar
Libcz
Příspěvky: 544
Registrován: 07. 07. 2006, 13:43

Montáž HEQ-5

#33

Příspěvek od Libcz »

Slávku neboj se toho, není na tom fakt nic složitého. Přesně podle toho Karlova odkazu jsem postupoval také. Dokonce jestli tu montáž máš novou, tak se prý doporučuje ji celou rozebrat a "vyměnit" mazivo (tj očistit staré a dát nové lepší). Já jsem to nikdy rozebrané neměl a při rozebírání jsem zjistil, že jedna osa (teď už nevím která, ale myslím, že DEC) byla dotáhlá jen jedním šroubkem ze třech, jestli na ty dva ve fabrice zapomněli, to nevím, ale já s tím nikdy nic nedělal.

Jinak já jsem seřídil tak, aby tam nebyla vůle a pak jsem prstem otáčel ozubeným kolečkem a tím hýbal celou montáží místo motorku. A pokud jsem se zadrhl, že jsem to nautočil, tak jsem trošku povolil dokud s tím zase nešlo otáčet, až jsem byl schopen otočit hlavu o 360st (ikdyž ne vždy lehce, prostě ovalita no). Jestli je to dobrá metoda nevim, ta mě tak napadla za chodu no ... a montáž vypadá, že je to ok.

Akorát je dobré si pořídit sadu imbusů, tam se snad použily všechny velikosti zároveň :-)
Libor Brodský
HEQ5, ED80/600, Canon 350D, QHY5L-II
Slávek
Příspěvky: 910
Registrován: 02. 04. 2009, 23:03

Montáž HEQ-5

#34

Příspěvek od Slávek »

Libcz: Já už jsem to udělal. De osa byla poměrně dost volná. Dotáh jsem to na úroveň Ra osy, která byla OK. Už jsem to i odzkoušel, je to velmi stabilní, ani za silnýho větru s tím nebyl problém. Zkoušel jsem to bez pointace a hodně mě to překvapilo, protože PE je zatím o dost menší, než u mé předešlé HEQ5 Zhoršila se ale vertikální aretace, šrouby mají nějakou vůli.
Hajs
Příspěvky: 453
Registrován: 16. 10. 2005, 23:31

Montáž HEQ-5

#35

Příspěvek od Hajs »

Vertikální aretace? myslíš tím ty šrouby pro nastavení výšky? Podle mne to není ve šroubech, tam nemá ta vule kde vzniknout ale v ose která je pod plastovýma krytkama. Ja mam na své montáži vuli cca 0,5mm, ale na funci to nemá vliv a jediné řešení by bylo nechat vysoustružit novoi osu..
Slávek
Příspěvky: 910
Registrován: 02. 04. 2009, 23:03

Montáž HEQ-5

#36

Příspěvek od Slávek »

Hajs: Ano, myslím ty šrouby kterým se nastavuje sklon celé hlavy (stříbrné, proti sobě, poměrně dlouhé) Nějak se mi nezdají, když je dotáhnu z obou stran, aby pevně uzamkli hlavu, dá se vždy jedním z nich (ten co je pod pol. hledáčkem) ještě udělat tak půl - 3/4 otáčky. Konec šroubu, který je v hlavě jakoby klouže mírně nahoru a dolu po tom zobáčku, o který je opřený. Nevím, jestli je to pochopitelný, blbě se to popisuje :)
Uživatelský avatar
Karell
Příspěvky: 5576
Registrován: 24. 04. 2009, 09:58
Bydliště: Brána do Krkokonoš
Kontaktovat uživatele:

Montáž HEQ-5

#37

Příspěvek od Karell »

Buď při utahování opatrný, mají tu část montáže vyrobenou z pěkného bláta a pravděpodobně už úspěšně šroub zavrtáváš do montáže. Utáhni je s citem vždy tak, abys cítil, že už se montáž v této ose pro nastavení zeměpisné šířky nepohybuje. Pokud je to možné, nastavuj zeměpisnou šířku před naložením zařízení na montáž, pokud už to děláš až se vším vybavením tak je lepší, když ti to v ose pro nastavení zeměpisné šířky někdo za protizávaží nadlehčuje.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24319
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Montáž HEQ-5

#38

Příspěvek od MilAN »

Já bych trochu oponoval. Není to ani v tom, že je šroub z "bláta" , výsledek i po výměně šroubu za pevnostní i většího průměru nevede k přílišnému zlepšení.  Problém je v dlouhém šroubu zatěžovaném nikoliv v ose , ale pod velkým úhlem a navíc je ten šroub držen na krátkém závitu v měkké slitině . Což by možná ještě nevadilo, nebýt toho, že pohyblivá hlava je v naší zeměpisné šířce maximálně nevyvážená a všechna zátěř je pouze na tom jížním šroubu - severní tam je pro okrasu a jen otočení 2 prsty  při držení za závit hne s dalekohledem  o 10" a více .Při větší síle ( stále bez nářadí)dojde k ohnutí jížního šroubu.
Je to  celé konstrukčně špatně.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Karell
Příspěvky: 5576
Registrován: 24. 04. 2009, 09:58
Bydliště: Brána do Krkokonoš
Kontaktovat uživatele:

Montáž HEQ-5

#39

Příspěvek od Karell »

Asi jsem to mohl napsat srozumitelněji, ale přesně to jsem měl na mysli. Proto píši " mají tu část montáže vyrobenou z pěkného bláta ". A ano, podstatné je i to, že konstrukčně je to hodně špatně. U EQ6 jsem byl nucený převrtat a vyměnit jižní šroub za větší průměr (10 mm), je to podstatně lepší, ale ne vyřešené. Už jsem jen při používáni opatrnější než dřív, ve smyslu mého předcházejícího příspěvku.
Slávek
Příspěvky: 910
Registrován: 02. 04. 2009, 23:03

Montáž HEQ-5

#40

Příspěvek od Slávek »

Je to tak, jak popisuje Milan - jižní šroub je držený na malé ploše (a dokonce se mi zdá, že číňani zase ušetřili trochu na materiálu a zase je tam míň hmoty než co před 2 roky, kdy jsem kupoval předešlou HEQ5) a vzdálenost mezi jeho uchycením a na druhé straně dotykem je velká, navíc je ta dotyková plocha skloněna, že to ten šroub zákonitě vychílí a je v něm velké pnutí. Chci to vyšroubovat a konce těch šroubů osmirglovat, protože ty konce jsou zakulacené a dost hladké. Na druhé straně je ta dotyková plocha nalakovaná a po tom laku to zase přidává kluzkost, ale já na tom mám malýho megreze, takže mě to vlastně vůbec nepálí. Ono je to dost tuhý i když ty šrouby úplně vyndám ten klín je chycený velm pevně.

Edit: pokud by se do toho zobáčku, na který tlačí ten jižní šroub, vyvrtala dírka, do které by zapadal konec toho šroubu tak, aby se nemohl hýbat, mělo by to být mnohem lepší, co si o tom myslíte?
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17644
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Montáž HEQ-5

#41

Příspěvek od MMys »

Ano, jedním točíš, a ten druhý se mezi tím ohýbá Prostě úhel, pod kterým ty šrouby tlačí, je špatný.

Tohle řešení mě už vytáčí od začátku, co mám EQ6-ku. Dokonce jsem na začátku šroub ohnul, netuše tehdy ještě, jaký je to blbý systém. Zasloužilo by si to rozebrat, a udělat tam kyvné usazení šroubů, aby byly namáhané pouze na vzpěr, ne na ohyb. Ale nemám moc k přístup k frézce, takže zatím stále odolávám a nadávám...
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
hall3000
Příspěvky: 118
Registrován: 14. 12. 2006, 16:44
Věk: 52

Montáž HEQ-5

#42

Příspěvek od hall3000 »

Ahoj , měl bych dotaz ohledně stativu od montáže HEQ-5 SS .
Mám možnost koupit stativ od EQ-6 a chtěl bych ho dát místo stávajícího na HEQ-5 . Jen by mě zajímalo, jestli je to tak výrazné zpevnění sestavy, nebo je lepší finance investovat do jiného příslušenství. Nerad bych něco koupil a pak zjistil, že to zase tak nic extra není.
 CEL 203/1000 HEQ-5 Synscan,  Refraktor  SW 80/400 AZ-3, Triedr 10x50 , 20x50 ,
Uživatelský avatar
Karell
Příspěvky: 5576
Registrován: 24. 04. 2009, 09:58
Bydliště: Brána do Krkokonoš
Kontaktovat uživatele:

Montáž HEQ-5

#43

Příspěvek od Karell »

Je to o poznání lepší a stabilnější stativ. Ale taky větší a těžší.
Uživatelský avatar
Vabra
Příspěvky: 3885
Registrován: 10. 02. 2006, 17:20

Montáž HEQ-5

#44

Příspěvek od Vabra »

Stativ EQ6 o 2" nerezovvych trubkach je nepochybne o trochu stabilnejsi nez velmi podobny staiv pro HEQ5, ktery pouziva 1.75" nerezove trubky...

Jen je treba vedet ze oba stativy maji jine rozmery smerem k hlave EQ montaze a nejsou bez pripadneho adapteru zamenitelne.

IMHO lepsim resenim je stativ o 2" trubkach z CG5 ADV, ktery by mel byt primo zamenitelny bez adapteru se stativem z HEQ5.

Pokud jsi z Prahy a okoli mohu jeden takovy CG5 stativ zapujcit k testovani pripadne vymenit za ten tvuj z HEQ5 (ocenim lehci reseni na cesty oproti stabilnejsimu...) ;)

Pavel Vabrousek
Uživatelský avatar
hall3000
Příspěvky: 118
Registrován: 14. 12. 2006, 16:44
Věk: 52

Montáž HEQ-5

#45

Příspěvek od hall3000 »


Tak tohle jsem potřeboval vědět... Akorát smůla je ta, že jsem od Miroslavi ( viz mapka ) a do Prahy je to pro mě trochu dost z ruky. Ale i tak díky moc za upozornění a za nabídku. Budu se tedy muset poohlédnout po stativu od CG5.  :-? ;)
 CEL 203/1000 HEQ-5 Synscan,  Refraktor  SW 80/400 AZ-3, Triedr 10x50 , 20x50 ,
Odpovědět