Montáž HEQ-5

Vše o montážích, stativech, pohonech dalekohledů, naváděcích systémech, apod.
Odpovědět
johnyF
Příspěvky: 77
Registrován: 30. 10. 2021, 08:44
Věk: 35

Re: Montáž HEQ-5

#586

Příspěvek od johnyF »

juh píše: 12. 11. 2023, 10:07
johnyF píše: 12. 11. 2023, 07:42... V rucce to mam nastavene 49,9 s.š a 13.9 z.d ...
Určite tam máš "z.d" pretože my sme na východ od nultého poludníka.
Ano pardon V.d byl to preklep.jak je rucka v AJ tak me to ted zamotalo... Mam tam 13.9 E a 49,9 N
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24319
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Montáž HEQ-5

#587

Příspěvek od MilAN »

No, zkus to jednou udělat tak. jak jsem psal v předešlém příspěvku. A se vším. A pak napiš, co se po každém kroku dělo - ať je vidět, co je kde špatně. Zatím, podle tvých odpovědí se to nedá vystopovat- je to dost zmatečné.
Ustavit montáž -podle úhlu Polárky pomocí polárního hledáčku. Dál už tě Polárka nebude zajímat, žádné nastavování pomocí dalekohledu nebo hledáčku. Dát do Home pozice a zapnout......
No, a nastavit v ručce nějakou rychlost, jak se to má pohybovat rychle pomocí šipek. Pokud tam máš 1, tak to je pointační a prakticky se to nebude viditelně hýbat. Nastavování je v manuálu k montáži.
Naposledy upravil(a) MilAN dne 12. 11. 2023, 11:05, celkem upraveno 1 x.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
juh
Příspěvky: 2240
Registrován: 29. 09. 2011, 12:44

Re: Montáž HEQ-5

#588

Příspěvek od juh »

Ešte sa spýtam:

Máš správne vycentrovaný stredový kríž v polárnom hľadáčiku voči polárnej osi? Mne to niekedy dávnejšie robilo takéto "zverstvá", keď som to tak nemal.

Potom je tam ešte jedna vec
... Polarku sem nastavil na hodiny v hledacku ...
Neviem, aký typ hľadáčiku máš na montáži, ale v čase ustavovania na Polárku by mal byť "ciferník" hľadáčika správne orientovaný (montáž vtedy pavdepodobne nebude v parkovacej polohe). Mal si "ciferník" hľadáčika v čase ustavovania Polárky správne orientovaný?
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Re: Montáž HEQ-5

#589

Příspěvek od MaG »

Vím, že ti to Johny asi nepomůže, ale mě najížděla montáž takto obráceně, když byl omylem v systému OnStep špatně nastaven jeden parametr. Přijde mi to, jakoby si pletla východní a západní část oblohy. Mě to tehdy při snaze ustavit najíždělo na hvězdu na západě, když jsem vybral hvězdu na východě. Určitě si zkusil i přes ručku? Přijde mi, jakoby byla chyba v propojení mezi notebookem a montáží? Pokud to bude takhle dělat i s ručkou, nehrabal se někdo v zapojení kablíků uvnitř montáže?
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24319
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Montáž HEQ-5

#590

Příspěvek od MilAN »

Předpokládám, že to dělá přes ručku, alespoň se tak vyjádřil, že tak bude v pokusech pokračovat. A i tak je základní ustavení stejné ve všech případech, zrovna jako výchozí pozice. Někdo té montáži musí říct kde je ( jak je natočena a kde vlastně zrovna stojí ) :)
Je jasné, že manuál se čte, až když už vše selže, ale tady je čas s tím konečně začít. Už jen kvůli pochopení pojmů.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
johnyF
Příspěvky: 77
Registrován: 30. 10. 2021, 08:44
Věk: 35

Re: Montáž HEQ-5

#591

Příspěvek od johnyF »

FB_IMG_1697795073579.jpg
FB_IMG_1697795073579.jpg (117.56 KiB) Zobrazeno 1432 x
Zkusim odpovedet nejak vsem najednou...Polarni hledacek mam zjustovany na 200 metru vzaleny stozar , dost presne. Hodinky v hledacku mam sice pootocene , ale polarkucna kruh ustavuju jak ma byt, jen misto 9h mam 5h , je to jen vyzualni problem a staci si to dopocitat. Postupnsestaveni -Montaz namirim orientacne na sever a dam samozdrejme ve vodovahy a polarku ustavuji uz s zavazim a tubusem. ,,budiky na hledacku,, kapitola sama pro sebe - nekdo rika 0ly na 0ly , nekdo nastavit podle datumu , na YT sem nasel nastavit trvale (viz priloha , takto to mam nastavene)
Po ustaveni polarky jeste zkontroluju zda se montaz nevychylila z vodovahy.

Po te povolim obe osy a zavazi dam kolmo dolu a tubus natocim na merce na 0. Cim se dostanu v hledacku kousek od polarky (severni nebezky pol) utahnu osy ,pripojim napajeni a zapnu montaz - drive pres PC ted uz s ručkou. (Oboji funguje stejne spatne) Ta se nacte a nastavim datum a cas , potvrdim polohu (tu sem teda mel o 0,1° s.s. a 0.04°v.d spatne) spustim kalibraci tubusu na 2 hvezdy , vyberu 1. A uz to najede o vice nez 10° jinak -} sipky na rucce nereagovali (rychlost jsem mel jen 2) ale i kdyz jsem sipku doslova drzel , neprislo mi ze by se montaz hnula. Takze jsem povolil osy a 1 hvezdu najel rucne. Osy pak utahl a druhou hvezdu najelo taky spatne ... Zkusil jsem dat parkovaci pozici a montaz najela presne do mista kde sem zacinal... Zkusil sem celi proces kalibrace tubusu nekolikrat opakovat dokonce i se zmenou casu na T+0 , ale vzdy se stejnym vysledkem...
Uživatelský avatar
stmare
Příspěvky: 520
Registrován: 24. 12. 2020, 13:54
Bydliště: Praha 4
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Montáž HEQ-5

#592

Příspěvek od stmare »

Čtu a mám pocit, že problém je právě v těch věcech, na které se doptávají kolegové.
1) natočení polárního hledáčku
2) home pozice

ad 1) je potřeba mít v ciferníku 3 a 9 vodorovně a 12 a 6 svisle. To se dělá tak, že dám Polárku přesně doprostřed kříže a pohnu buď buď ALT šroubama, takže se pohne nahoru, nebo dolů (nebo pohnu AZ šroubama, pak doleva, či doprava). Tam kde se pohne Polárka, tak otočím v RA ose tak, abych měl ciferník správně, Polárka musí být na jedné z čar. Polohu v RA si poznačím fixou na montáži a už tenhle postup vícekrát nebudu dělat.

ad 2) na správnou home pozici je Milanův návod zde
SW 100ED APO, EQ6-R, Nikon D5600 mod
https://astro.marencik.cz
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24319
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Montáž HEQ-5

#593

Příspěvek od MilAN »

Proto jsem sem dal ten postup ještě pro něho. Bohužel, pokud se bude řídit několika návody současně., tak výsledek musí být takový, jaký je.
Pokud mi něco najíždí s odchylkou 10-20°, je zbytečné se piplat se souřadnicemi pozorovatele s přesností na 0,1°, a zrovna tak je jakákoliv odchyYlka při ustavování pomocí polárního hledáčku zanedbatelná. Tedy oproti tomu, pokud dám klidně Polárku do středu kříže polárního hledáčku. Tak bych to udělal teď, protože to bude lepší než ten zmateční postup pomocí těch stupnic, navíc špatně podle několika internetových návodů. Navíc nevidím v současné době žádný důvod tuto metodu dnes používat, pokud mi ručka ukazuje pozici polárky v 12.hod. režimu.
Jo, a ručka má asi 9 možností nastavení rychlosti. Tak si to klidně v poledne odzkoušej, není potřeba obloha ani nioc. Nejvyšší rychlostí se to bude pohybovat za zřetelného rámusu a na provní pohled viditelně.
P.S. : v mém jednoduchém návodu tady #582 v bodě 3 vypadlo za tím, co dostrkáš hvězdu na kříž : potvrdit OK..- a dále už nech zaparkovat, jak je uvedeno. Ale opakuji : zprvu musí být zvoleno : alignment na 1.hvězdu
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
johnyF
Příspěvky: 77
Registrován: 30. 10. 2021, 08:44
Věk: 35

Re: Montáž HEQ-5

#594

Příspěvek od johnyF »

stmare píše: 12. 11. 2023, 12:23 Čtu a mám pocit, že problém je právě v těch věcech, na které se doptávají kolegové.
1) natočení polárního hledáčku
2) home pozice

ad 1) je potřeba mít v ciferníku 3 a 9 vodorovně a 12 a 6 svisle. To se dělá tak, že dám Polárku přesně doprostřed kříže a pohnu buď buď ALT šroubama, takže se pohne nahoru, nebo dolů (nebo pohnu AZ šroubama, pak doleva, či doprava). Tam kde se pohne Polárka, tak otočím v RA ose tak, abych měl ciferník správně, Polárka musí být na jedné z čar. Polohu v RA si poznačím fixou na montáži a už tenhle postup vícekrát nebudu dělat.

ad 2) na správnou home pozici je Milanův návod zde
Tohle je prave jedna z dalsich veci kde se nazory a rady lidi rozchazeji. Na FB mi rekli , ze mit pootoceny hledacek nevadi. Ze si staci pohlidat , ze je pootoceny a dopocist si to. Ze staci v app polar scope najit kde je presne polarka a pidle toho ji nastavit na hodiny v hledacku. Zkusim odpoledne az bude cas postup od milana. Protoze spatne nastaveni polarky nemuze delat v navadeni rozdil okolo 10% nebo vic...
Uživatelský avatar
stmare
Příspěvky: 520
Registrován: 24. 12. 2020, 13:54
Bydliště: Praha 4
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Montáž HEQ-5

#595

Příspěvek od stmare »

No ale ty nevíš, o kolik máš hledáček pootočený, taže nemáš co dosadit.
Bohužel, v návodech tohle není. Sice se píše, na jakou linku Polárku dostat v kterém desetiletí, ale pak se odhaduje pootočení a chyba je několik stupňů.
SW 100ED APO, EQ6-R, Nikon D5600 mod
https://astro.marencik.cz
Uživatelský avatar
juh
Příspěvky: 2240
Registrován: 29. 09. 2011, 12:44

Re: Montáž HEQ-5

#596

Příspěvek od juh »

@stmare: Zameriavací kríž v PH môže mať niekoľko tvarov s ciferníkom od 0 po 12 hodín, od 0 po 24 hodín, alebo môže byť aj bez ciferníka. johnyF nám stále nepovdal, čo vidí v zornom poli PH, takže aj rada z #592 môže byť v tomto prípade mätúca, 12-6 a 3-9 hodín vs. 24-12 a 6-18 hodín. A kríž bez ciferníka sa nastavuje podľa polohy zobrazených súhvezdí.
Uživatelský avatar
mike
Příspěvky: 1133
Registrován: 05. 02. 2022, 23:47
Bydliště: Luštěnice
Věk: 50

Re: Montáž HEQ-5

#597

Příspěvek od mike »

Tohle v tuhle chvíli vážně nemá smysl řešit. Jak podotkl Milan, i kdyby se ustavení udělalo prasácky metodou "Polárka na střed", pozná se to nanejvýš tak, že objekt začne po pár minutách viditelně ujíždět, určitě ne tak, že při alignmentu budu o desítky stupňů vedle. Takže pokud je polární ustavení s rozumnou přesností správně a najetí na první hvězdu vyjde mimo, je dobré srovnat to místo ovladače ručně s povolenými ustanovkami (aspoň nahrubo, po dotažení se to jemně dostrká ručkou) a druhá hvězda už by měla být s rozumnou přesností. Teprve jestli tohle nebude sedět, řešil bych co dál. (To zaparkování po ručním srovnání se hodí, když si člověk chce označit home pozici, jinak to jde i bez něj, já to takhle dělám pokaždé.)

Co se přesnějšího polárního ustavení, týká, mně se osvědčila "Kochab method", protože jsem zjistil, že směr od Polárky ke Kochabu trefím snáz (a asi i přesněji) než směr přesně dolů. Takže pravým okem koukám do polárního hledáčku, levým na oblohu a snažím se srovnat jednu z těch čtyř os do příslušného směru. Pak už jen dorovnám Polárku v polárním hledáčku na průsečík příslušné osy s kružnicí. Hodnotu úhlu z ručky používám jen pro orientační kontrolu, jestli něco není úplně špatně (třeba poloha, datum nebo čas). Když to neodfláknu, můžu se klidně půl hodiny zakecat a ani s TFOV 15' mi planeta neuteče dál než na půl cesty k okraji.
TS CF Apo 155 f/8 na EQ6-R, Hyperion 31mm, Morpheus 17.5, 12.5 a 9mm, DeLite 7, 5 a 4mm, Omegon LE Planetary 6mm; Barr & Stroud 10x56 ED Savannah
Uživatelský avatar
josr
Příspěvky: 33
Registrován: 12. 07. 2016, 01:58
Věk: 65

Re: Montáž HEQ-5

#598

Příspěvek od josr »

johnyF píše: 12. 11. 2023, 13:09 Tohle je prave jedna z dalsich veci kde se nazory a rady lidi rozchazeji. Na FB mi rekli , ze mit pootoceny hledacek nevadi. Ze si staci pohlidat , ze je pootoceny a dopocist si to. Ze staci v app polar scope najit kde je presne polarka a pidle toho ji nastavit na hodiny v hledacku. Zkusim odpoledne az bude cas postup od milana. Protoze spatne nastaveni polarky nemuze delat v navadeni rozdil okolo 10% nebo vic...
Stupnici na polárním hledáčku nepoužívám. Polohu polárky zjistím bud v mobilu nebo programu EQMOD.
johnyF
Příspěvky: 77
Registrován: 30. 10. 2021, 08:44
Věk: 35

Re: Montáž HEQ-5

#599

Příspěvek od johnyF »

Hledacek mam 3,6,9,12. Pri pohledu do hledacku bych mel mit nahore 12 dole 6 3 na pravo 9 na levo , ale ja mam 12 na miste kde je 4... Takze kdyz nastavuju jako ze 9 tak musim dat na 5. Proste ty hodiny mam pretocene ... Ale ustavuju jak to ma byt.

,,mike,, jak sem psal ... Misto Vegy to najelo na Deneb , dorovnal sem to ,,rucne,, pak sem utahl osy a pokracoval na 2. Hvezdu a misto Capely mi to stejne najelo na Pollux. Takze ikdyz 1 hvezdu dorovnam ,,rucne,, pres povolene osy , tak po utazeni mi to na 2. Najede stejne spatne...
Bohuzel se dmes k vyzkouseni Milanovo rady nedostanu , prdla nam voda , takze opravuju vodu. Nastaveni by melo byt v poradku , jedine ze by to delala ta Home pozice jak psal Milan a to musim zkusit az bude cas. I kdybych polarku stavel blbe , tak to bude delat rozdily max 2° ne vic nez 10° jeste me napadlo zkusit aktualizovat ručku , jinak uz me nenapada cim by to mohlo byt. Bud home pozice , nebo neaktualizovana rucka. Nebo jedine uz nejaky vyrobni problem ... A to si nejak nedovedu predstavit.
Naposledy upravil(a) johnyF dne 12. 11. 2023, 19:26, celkem upraveno 1 x.
johnyF
Příspěvky: 77
Registrován: 30. 10. 2021, 08:44
Věk: 35

Re: Montáž HEQ-5

#600

Příspěvek od johnyF »

stmare píše: 12. 11. 2023, 14:14 No ale ty nevíš, o kolik máš hledáček pootočený, taže nemáš co dosadit.
Bohužel, v návodech tohle není. Sice se píše, na jakou linku Polárku dostat v kterém desetiletí, ale pak se odhaduje pootočení a chyba je několik stupňů.
Takze to nastaveni na fotce je spatne? Protoze ja to nastavil podle YT a otocene mam jen hodinky v hledacku na ustaveni polarky
Odpovědět