Co to prosím Vás je?

Pozorovací techniky, odkazy na stránky s pozorováním, umělé družice, ufo a vůbec veškerá pozorování, která se jinam nehodí
Odpovědět
Uživatelský avatar
Andrej
Příspěvky: 512
Registrován: 19. 01. 2010, 20:52
Bydliště: Martin, SK
Věk: 38
Kontaktovat uživatele:

Co to prosím Vás je?

#61

Příspěvek od Andrej »

Podľa mňa sú to družice. Jedna menšia tá menej jasná ale na nižšej orbite. Tá druhá je väčšia (preto jasnejšia) ale na vyššej orbite, preto letela pomalšie. :)
Lunt LS50THa/B600 | Sky-Watcher Evostar 72ED | Celestron SkyMaster 12x60 | Celestron AstroMaster 114/1000 | Celestron TravelScope 70/400
https://www.astroandy.sk
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24319
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Co to prosím Vás je?

#62

Příspěvek od MilAN »

Předpokládám, že ti jde  o těleso, pohybující se přibližně "vodorovně" , t.j.  ve  směru RA.
Jedná se  o družici. Z velikosti  délky  stopy se dá jednoduše určit pohyb v RA a to  cca 4min / 4minuty. To znamená, že družice je na geosynchronní dráze. Z polohy v DEC cca -5°15´lze určit, že se nejedná o družici staconární, protože z tvé  zemepisné polohy by musela mít DEC  někde na hodnotě +6°50.  Takže minimální sklon její dráhy je  12°.  Z družic na geosynchronních drahách    je to obvyklá dráha družic Gorizont ( což samozřejmě ale  neříká, že se jedná o  některou z těchto družic) .
Pokud bys  chtěl určit , o jakou družici jde , měly by ti dobře pomoci stránky  www.calsky.com, kde bys vyhledal podle  času a polohy  odpovídající družici.
------------
P.S.  která ze stop  na snímku odpovídá   jak velké družici  nejde přeci takhle  obecně určit. Rozhoduje  přeci i vzdálenost a rychlost pohybu přes danou oblast a další faktory.
PS 2: to Andrej : ten smajlík se směje  tomu cos napsal, nebo čemu ?
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
RomanNZ
Příspěvky: 24
Registrován: 06. 08. 2011, 11:27

Co to prosím Vás je?

#63

Příspěvek od RomanNZ »

Díky za odpovědi. Že to bude nejspíš družice jsem si myslel. Spíš mě zarazil tak pomalý pohyb. Zatím mi ty přelety pokazili většinou jeden záběr, jak focené oblasti prosviští a jejich mnohem větší jasnost. Holt je na oběžné dráze moc velký smetiště
Calsky určitě vyzkoušim
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Co to prosím Vás je?

#64

Příspěvek od MMys »

Ten záběr není pokažený, dá se normálně použít. Při skládání se stopa eliminuje.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
RomanNZ
Příspěvky: 24
Registrován: 06. 08. 2011, 11:27

Co to prosím Vás je?

#65

Příspěvek od RomanNZ »

Při složení medianem se stopy eliminují , ale já skládám průměrem a tam mi ty stopy vylejzají. To radějí těch pár minutových expozic oželim. Ale to už do tohodle vlákna nepatří, tak už raději mlčím.
Uživatelský avatar
Vabra
Příspěvky: 3885
Registrován: 10. 02. 2006, 17:20

Co to prosím Vás je?

#66

Příspěvek od Vabra »

Pokud nechces skladat medianem, zkus Sigma kappa orezavani, signal/sum je blize prumeru, ale stopy to likviduje skoro stejne dobre jako median... ;)
Pavel Vabrousek
zafod
Příspěvky: 255
Registrován: 13. 04. 2011, 18:09

Co to prosím Vás je?

#67

Příspěvek od zafod »

...poraďte prosím co to je...je to na všech light snímkách ale pohybuje se to a tvar to téměř nemění, na flatech, dark ani biasech to není...nečistota to taky určitě není...

Díky za každou radu,

Zafod


Uživatelský avatar
Karell
Příspěvky: 5576
Registrován: 24. 04. 2009, 09:58
Bydliště: Brána do Krkokonoš
Kontaktovat uživatele:

Co to prosím Vás je?

#68

Příspěvek od Karell »

[postsmovedhere1] 1 [postsmovedhere2] Astrofotografie [move by] Karell.
Maser
Příspěvky: 2296
Registrován: 22. 08. 2006, 03:41
Bydliště: Rumburk
Věk: 43

Co to prosím Vás je?

#69

Příspěvek od Maser »

Proč myslíš, že to není nečistota? Jestli se to hýbe, nemůže to byt nějaký roztoč který se ti prochází po čipu?  :-?
Meade LX90 8"SCT f/10; AZ-EQ6 GT; Vixen VMC110L; TS Photoline 90/600 APO Triplet; Canon EOS 60Dm; Canon EOS 600D; ASI120MC; ASI178MMC
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24319
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Co to prosím Vás je?

#70

Příspěvek od MilAN »

Můžeš sem dát třeba jen výřez neupraveného jednoho snímku ve 100% rozlišení?Nečistota by se měla projevit i na flatu ( pokud mezitím neutekla) ale neměla by být tak ostrá.
I když si myslím, že to nemá s oblohou co dělat a bude to spíš záležitost aparatury. Máš vyndaný filtr ?
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
zafod
Příspěvky: 255
Registrován: 13. 04. 2011, 18:09

Co to prosím Vás je?

#71

Příspěvek od zafod »


...tak tady je ten výřez nezkalibrovaný monochrom RAW...

...že to není nečistota jsem si jistý, protože nečistota takovéhle velikosti by byla na senzoru vidět ale ten je "úplně" čistý, navíc i pod nečistotou by musel vzninout nějaký šum protože je to focené na 120s 3200ISO...

...filtr vyndaný nemám...mám právě obavu že se děje něco se senzorem, protože je divné že na těch pixelech není vůbec žádný signál...

Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Co to prosím Vás je?

#72

Příspěvek od MMys »

Pošli ten RAW jako RAW, ne převedený do jpg. Jsem si jistý, že šum tam je. Tohle je jen při konverzi oříznuté v rozsahu zespod tak, že už se to stalo černým.

Jsem si an 100% jistý, že to musí být smetí. Defekt na senzoru většinou ovlivní celý sloupec či řádek, a nebude takle plynule přecházející do okolí.

Navíc, pokud by to byl defekt senzoru, bylo by to i v biasu a df.

To že to není ve FF a je v light snímku, tím jsi si jistý ? Nedokážu si představit mechanismus, který by toto zajistil. light a flat je z principu vzniku identikcý. V light snímku jsou navíc jen hvězdy :-)

Vystav prosím jeden flat a jeden light, obojí v RAWu ke stažení. A udělej nové, to smítko podle mě spadlo při cvaknutí zrcátka či závěrky.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Jack
Příspěvky: 22
Registrován: 22. 07. 2011, 23:09

Co to prosím Vás je?

#73

Příspěvek od Jack »

Zdravím, včera jsem se pokoušel o snímek Jupiteru, ale oblačnost řekla své dřív než jsem vše nastavil a vyzkoušel co k tomu bude potřeba. Nicméně hned na prvním snímku a několika dalších provedených v dlouhém čase je vidět nějaká šmouha (je i na těch v krátkém čase po zesvětlení), která se pohybuje na snímcích směrem nahoru. Ve Stellariu nic takového není a špinavým sklem to nebude, protože se Jupiter pohyboval v zorném poli. Co jsem to tedy vyfotil?
Zeiss 8x30, Pentax K-r, Pentax 18-55 mm, Sigma 70-300 mm APO
zafod
Příspěvky: 255
Registrován: 13. 04. 2011, 18:09

Co to prosím Vás je?

#74

Příspěvek od zafod »

...předem vám děkuji Martine za skvělou přednášku, kterou jsem měl možnost shlédnou na youtube a která mi pomohla efektivně setřídit tuny materiálu, které jsem do té doby přečetl...

...tady je link na originální snímky, fotím to rovnou do Maximu, takže CR2 soubory nemám: www.matousduchek.com/skvrna.zip

...tedˇbudu trochu vařit z vody, ale intuitivně bych očekával, že na lightu vznikne i v místě zakrytém nečistotou minimálně šum v rozsahu jako na darku, který je focený na stejnou expozici ale ten je ve stejném místě na darku pohodlně viditelný i po stretchnutí...

...navíc by to smetí muselo mít skutečně nožičky, (což není nemožné v případě smetí v podobě nějakého živočicha) a po senzoru se samovolně chaoticky pohybovat, protože v době expozice ligtů i darků byl senzor prakticky vodorovně...
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24319
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Co to prosím Vás je?

#75

Příspěvek od MilAN »

Na 99% je to reflex v aparatuře, vzniklý od přeexponovaného Jupitera. Podívej se , se ti pohybuje na jednotlivých snímcích - pohyb by měl mít opačný směr než se ti pohybuje Jupiter
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Odpovědět