NOAA 720

Pozorování Slunce, Měsíce, planet, planetek, komet, meteorických rojů, atd.
Odpovědět
SKLP
Příspěvky: 1184
Registrován: 02. 10. 2003, 21:19

NOAA 720

#1

Příspěvek od SKLP »

Na Slunci je už nějakou dobu vidět okem zřetelná skvrna s označením NOAA 720.
Pořídil jsem fotky přes R60/700.
Na mém webu www.sklarp.wz.cz v sekci "Foto galerie" můžete tyto fotky shlédnout.
Refraktory achromáty: Celestron C4-R 102/1000mm, Sky-Watcher 80/400mm, Hama 60/700mm. Triedry: Fomei 10x50, Bushnell 8x40
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

NOAA 720

#2

Příspěvek od MaG »

720 je skvělá. Podobně snadno viditelná skvrna okem tu opravdu nebyla dlouho. Možná několik let. Může za to hlavně její celková délka.

Já jsem nakonec neodolal a když se soused vrátil večer z výletu, nacvakal jsem nějaké expozice na maximální zoom jeho C760 Olympu. Výsledek mě mile překvapil, ale ukázal i to, že dále to takto již není možné.
Např. okraj disku byl kompresí JPEG příliš pokažen (nastavení na nejvyšší kvalitu JPG) a příště bude nutné fotit do TIFu. Skládání pěti expozic však příjemně zmenšilo šum a jeden z pěti snímků byl také velmi ostrý. Z něho byla využita většina obrazové informace pro výsledný snímek.



Z dalších superlativ bych uvedl, že tato oblast se postarala o stejný tok v rentgenovém oboru, jaký byl zaznamenán na podzim a s tím souvisely i silné erupce. Nyní je rychlost slunečního větru u Země více než trojnásobná - dosáhla nezvykle vysokých 1000 km/s! Polární záře zatím nenastaly (tedy alespoň ne takové, viditelné ze střední Evropy).
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Odpovědět