Autonomní Autoguider Lacerta M-GEN (2 generace)

Optika, montáže, autoguidery, elektronika...
Odpovědět
Uživatelský avatar
LKamarad
Příspěvky: 911
Registrován: 30. 03. 2010, 11:21

Autonomní Autoguider Lacerta M-GEN (2 generace)

#16

Příspěvek od LKamarad »

Jinak co jsem se docetl na webu lacerty, tak je lepsi ponechat mirne rozostreno.
Moje zkušenost je naopak co nejlépe zaostřit - rozostřená se někdy vůbec nechytá a není schopna provést kalibraci.
Uživatelský avatar
stZ
Příspěvky: 360
Registrován: 30. 08. 2005, 05:45

Autonomní Autoguider Lacerta M-GEN (2 generace)

#17

Příspěvek od stZ »

Samozrejme mas pravdu

Ted jsem koukal, ze je venku FW 2.01

Ja to tenkrat cetl v rychlosti a neni to az tak pravda co jsem napsal, ale zalezi taky cim pointujes. Nekdy to muze rozostreni pomoci. Ja pointoval 80ED/600 a ted jsem to predelal na 9x50....jeste jsem netestoval :)

Note: precise focus is not essential for guiding but could help increase the limiting magnitude and the position-determinization is more accurate. Except if You use a
sharp and short focal length optics because this easily maps the star into one or only some pixels that is not enough for detecting the position in fractions of a pixel. In this case slight defocusing of the guiding star will help.
Uživatelský avatar
jura
Příspěvky: 363
Registrován: 29. 04. 2010, 18:20
Bydliště: Drnovice
Věk: 53

Autonomní Autoguider Lacerta M-GEN (2 generace)

#18

Příspěvek od jura »

Po prvních testech na HEQ-5 s point.refr.SW70/500,musím jen chválit.Kalibrace trvala jen asi 15 vteřin a pointace naběhla bez  problémů a chybových hlášek.Zkoušel jsem i na chvíli zaclonit point.dalekohled a kamera se po odclonění opět chytila hvězdy,žádná ztráta signálu.Jediné co bych vytkl,je opradu malý snímací čip kamery a v zobrazovací rovině SW 70/500 se musí chvíli hledat,takže pozicioner,nebo stavěcí kruhy jsou nutností.Asi bude lepší kratší dalekohled.
Ještě jedna možná nemístná poznámka:když jsem sejmul kryt kamery,tak jsem se úplně orosil.Na povrchu čipu byla patrná skvrna jako naleptaná od nějaké chemikálie,jaké však bylo radostné zjištění,že to není skvrna,ale matný odraz krycí folie.Takže vzít pinzetu a folii opatrně sejmout.
Uživatelský avatar
demonek
Příspěvky: 689
Registrován: 16. 03. 2009, 18:46

Autonomní Autoguider Lacerta M-GEN (2 generace)

#19

Příspěvek od demonek »

Také já musím Lacertu pochválit.Mám ji na SW 102/500 a zatím úplně bez problémů.Hlavně mě přakvapila rychlost kalibrace,která byla ve všech případech do 1 minuty.To u LVI SmartGuider trvala kalibrace někdy déle jak 5 minut a ještě s problémy (zejména u LVI SmartGuider 2). Teď očekávám příchod upraveného 50 mm hledáčku,tak ji na něm hned zkusím, jak upointuje SW ED 80.
Uživatelský avatar
MartinV.
Příspěvky: 1327
Registrován: 12. 06. 2013, 10:11

Autonomní Autoguider Lacerta M-GEN (2 generace)

#20

Příspěvek od MartinV. »

Tak svůj problém mám vyřešený. Když jsem kupoval Gemini L4 dostal jsem k elektronice i AG kabel. Ten jsem pak použil k Lacertě. Pak jsem tento kabel porovnal s kabelem dodávaný k lacertě a všiml jsem si rozdílně zapojených káblíků. Dnes jsem použil ten správný (orig.) a ejhle (IÁ) už to funguje.
Ještě jeden dotázek, který se tentokrát týká nastavení parametrů. Pointaci mám takovou trošku divokou. Korekce cca co 1sec a to, že se mi sepne jeden směr a vzápětí opačný. U TVGuideru jsem je měl max 1x1min, ale tam to o praxi a hlavně jednoduší jak u tohoto krámu.
Mám:
montáž losmandy G11,
Guiding speed 0.3x, tu samou nastavenou i v lacertě
pointer f230mm,
agresivita 60proc.
exp. 1sec.
Tol 0.5
Gain 2
Tresh. 2
Jde mi o to, čím bych splašenost AG mohl ovlivnit (zmírnit). Raději se ptám než abych něco nastavil co nemám.

MartinV
Osobní stránky: http://dslr-astrophotography.cz/
FSQ 106ED, Losmandy G-11 GoTo L4 (Ascom Gemini telescope.NET), EOS 40Dmod, Lunático EZG60, Lacerta MGEN, QHY5L II, SQM-L, Lenovo x200
Poz. stanoviště: Kamenný vrch, Stránské, Norberčany, Morav
Uživatelský avatar
MartinV.
Příspěvky: 1327
Registrován: 12. 06. 2013, 10:11

Autonomní Autoguider Lacerta M-GEN (2 generace)

#21

Příspěvek od MartinV. »

Tak problém se splašenými korekcemi jsem vyřešil. Podle všeho to způsoboval seeing a tak jsem zvedl průměrování snímků. Montáž se už uklidnila a graf driftů v AG není jak velbloudí hrby. Včerejší testy 20min. dlouhé expozice dopadly dobře. Ještě musím vyrobit redukci na TC80N3 a konečně letos můžu začít fotit.

MartinV
Osobní stránky: http://dslr-astrophotography.cz/
FSQ 106ED, Losmandy G-11 GoTo L4 (Ascom Gemini telescope.NET), EOS 40Dmod, Lunático EZG60, Lacerta MGEN, QHY5L II, SQM-L, Lenovo x200
Poz. stanoviště: Kamenný vrch, Stránské, Norberčany, Morav
Uživatelský avatar
demonek
Příspěvky: 689
Registrován: 16. 03. 2009, 18:46

Autonomní Autoguider Lacerta M-GEN (2 generace)

#22

Příspěvek od demonek »

Tak to já jsem včera úspěšně použil k pointaci ED 80 upravený hledáček a musím konstatovat,že Lacerta s hledáčkem upointovat ED 80 bez problémů zvládá.
Jen se mi pro změnu pokazil časovač,tak jsem si focení užil s dálkovou spouští a stopkami.Zkusil jsem včera na rychlo použít časovač v Lacertě,ale jen mi to odpočítávalo,ale nefotilo.Budu si muset k tomu sednout a v klidu to prozkoumat nebo koupit časovač nový.
Uživatelský avatar
MartinV.
Příspěvky: 1327
Registrován: 12. 06. 2013, 10:11

Autonomní Autoguider Lacerta M-GEN (2 generace)

#23

Příspěvek od MartinV. »

Já k pointaci FSQ-106ED f530mm používám tuto mršku:



Současný stav vychází z refráčku Lunático EZG-60, f=230mm. Nechal jsem si vyrobit kratší tubus abych mohl připojit xy pozicioner. Dalekohled má otočný helical focuser. Mám jej připevněn v pointačních kruzích z nichž jeden kruh je nafest připevněn k okulárovému výtahu a zaostřování řeším lehkým povolením jednoho šroubku předního pointačního kruhu, který drží za tubus objektiv s rosnicí.

MartinV
Osobní stránky: http://dslr-astrophotography.cz/
FSQ 106ED, Losmandy G-11 GoTo L4 (Ascom Gemini telescope.NET), EOS 40Dmod, Lunático EZG60, Lacerta MGEN, QHY5L II, SQM-L, Lenovo x200
Poz. stanoviště: Kamenný vrch, Stránské, Norberčany, Morav
Uživatelský avatar
Vabra
Příspěvky: 3885
Registrován: 10. 02. 2006, 17:20

Autonomní Autoguider Lacerta M-GEN (2 generace)

#24

Příspěvek od Vabra »

Martine,

pouzil jsi nekdy ten pozicioner? Na podobnem hledacku 60/250mm mam Lacertu take a zatim jsem pointacni hvezdu nasel vzdy.

Posledni noc jsem ji dal na fotoobjektiv 500/F8 a tam jsem jiz musel pro nalezeni hvezdy malinko pohnout v kruzich...

Pavel Vabrousek
Uživatelský avatar
demonek
Příspěvky: 689
Registrován: 16. 03. 2009, 18:46

Autonomní Autoguider Lacerta M-GEN (2 generace)

#25

Příspěvek od demonek »

Včera jsem pokusně s hledáčkem fotil NGC2264 a tam bylo pointačních hvězd jak smetí.A potom M44 a tam taky bez problémů.Jsem ale zvědavý,jestli něco najde i v pustějším poli.
Uživatelský avatar
MartinV.
Příspěvky: 1327
Registrován: 12. 06. 2013, 10:11

Autonomní Autoguider Lacerta M-GEN (2 generace)

#26

Příspěvek od MartinV. »

Martine,

pouzil jsi nekdy ten pozicioner? Na podobnem hledacku 60/250mm mam Lacertu take a zatim jsem pointacni hvezdu nasel vzdy.
Tady u mě na zahradě je o hvězdy nouze. Něco jiného bude až vyrazím do terénu.
Pozicioner a tento stav pointačního dalekohledu mám od dob co jsem naposledy ještě fotil s TVGuiderem. Tam ho skutečně bylo třeba. V případě MGEN jen jednou když jsem potřeboval vhodnou hvězdičku šoupnout blíž k ose. Jinak zatím co pole to hvězda (spíš hvězdy).

;D Jestli ho chceš koupit tak to máš smůlu. ;D Já ho nedám.

MartinV
Osobní stránky: http://dslr-astrophotography.cz/
FSQ 106ED, Losmandy G-11 GoTo L4 (Ascom Gemini telescope.NET), EOS 40Dmod, Lunático EZG60, Lacerta MGEN, QHY5L II, SQM-L, Lenovo x200
Poz. stanoviště: Kamenný vrch, Stránské, Norberčany, Morav
Uživatelský avatar
Libcz
Příspěvky: 544
Registrován: 07. 07. 2006, 13:43

Autonomní Autoguider Lacerta M-GEN (2 generace)

#27

Příspěvek od Libcz »

Tak to já jsem včera úspěšně použil k pointaci ED 80 upravený hledáček a musím konstatovat,že Lacerta s hledáčkem upointovat ED 80 bez problémů zvládá.
Jen se mi pro změnu pokazil časovač,tak jsem si focení užil s dálkovou spouští a stopkami.Zkusil jsem včera na rychlo použít časovač v Lacertě,ale jen mi to odpočítávalo,ale nefotilo.Budu si muset k tomu sednout a v klidu to prozkoumat nebo koupit časovač nový.Tak to byly asi nějaký skvrny na Slunci (nebo žeby na Měsíci? :-)) protože já přišel v 1h v noci k montáži a že PHD guiding blikal jak o život, tje jasný (strom ve výhledu :-)) ale tentokrát mlčel foťák i časovač. Ale naštěstí fotky nějaký to udělat stihlo.

Já jen doufám, že se pouze vybila baterie, protože jsem noc před tím zapomněl časovač vypnout a jelo to celý den a pak i noc (dal jsem pryč chlívek na 3xAAA a místo toho 9V a stabilizátor)
Libor Brodský
HEQ5, ED80/600, Canon 350D, QHY5L-II
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11599
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Autonomní Autoguider Lacerta M-GEN (2 generace)

#28

Příspěvek od Psion »

S Lacertou jsem opravdu spokojený nicméně jsem zjistil malý problém. Pokud plně nabitou baterii 17VA připojím k montáži s odběrem cca 1A, následně připojím Lacertu, vše je OK. Jakmile ovšem spustím vyhledávání hvězdy pro guiding, zapne se kamera a v tom okamžiku proběhne jakýsi restart a Lacerta se ocitne v modu upgradu firmware. Zřejmě se guideru nelíbí napětí již kolem 12V a je na to velmi citlivá. Nemáte někdo s tím obdobné zkušenosti?
Uživatelský avatar
MartinV.
Příspěvky: 1327
Registrován: 12. 06. 2013, 10:11

Autonomní Autoguider Lacerta M-GEN (2 generace)

#29

Příspěvek od MartinV. »

Přesně tohle se mi už taky stalo, ale že by to bylo poklesem napětí to nevím. Stalo se mi to jen jednou. Pak se mi stalo, že mi zničeho nic vypadl obraz kamery na monitorku. Celé zařízení jsem vypnul vytáhl všechny přívodní kabely a nasadil je zpět a vše zase šlapalo O.K. Je to velmi dobré a dosahově výkonné zařízení nicméně výrobce si mohl víc záležet při vychytávání much. Všeho všudy je to druhá Lacerta co mám v rukou. Ta první mi fungovala jen 2 zapnuti a pak umřela.

MartinV
Osobní stránky: http://dslr-astrophotography.cz/
FSQ 106ED, Losmandy G-11 GoTo L4 (Ascom Gemini telescope.NET), EOS 40Dmod, Lunático EZG60, Lacerta MGEN, QHY5L II, SQM-L, Lenovo x200
Poz. stanoviště: Kamenný vrch, Stránské, Norberčany, Morav
Uživatelský avatar
demonek
Příspěvky: 689
Registrován: 16. 03. 2009, 18:46

Autonomní Autoguider Lacerta M-GEN (2 generace)

#30

Příspěvek od demonek »

Do modu upgrade firmware se mi v posledních tak 10 zapnutí dostává hned jak ji spustím.Pak chvíli musím čekat (mezitím náhodně mačkám čudlíky,protože žádný konkrétní na zrušení tohoto modu asi není) a potom sama přejde do normálního režimu.

Zřejmě se guideru nelíbí napětí již kolem 12V a je na to velmi citlivá. Vliv napětí to asi nebude,protože jsem jednou měl ke zdroji zapnuté i vyhřívání a to víceméně časem přestalo topit,ale Lacerta jela vesele dál.
Odpovědět