Vyhřívání

Otázky, rady, tipy, návody...
Odpovědět
Uživatelský avatar
mike
Příspěvky: 1132
Registrován: 05. 02. 2022, 23:47
Bydliště: Luštěnice
Věk: 50

Re: Vyhřívání

#556

Příspěvek od mike »

Díky, takže to nakonec bude ta varianta, kterou jsem instinktivně zavrhl... No, myslím, že na příležitost to vyzkoušet nebudu muset dlouho čekat (aspoň co se týká vlhkosti, jasná obloha je větší problém).
TS CF Apo 155 f/8 na EQ6-R, Hyperion 31mm, Morpheus 17.5, 12.5 a 9mm, DeLite 7, 5 a 4mm, Omegon LE Planetary 6mm; Barr & Stroud 10x56 ED Savannah
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3411
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: Vyhřívání

#557

Příspěvek od hades »

Můžeš zkoušet i v koupelně :)
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Chemik1
Příspěvky: 360
Registrován: 03. 06. 2017, 22:36
Bydliště: Český Brod

Re: Vyhřívání

#558

Příspěvek od Chemik1 »

Pozoruju vizuálně a nemám rád další dráty na montáži, na které se navíc musí dát pozor při prokládání na meridiánu.
Inspirován astrozrakým na Konojedech, pořídil jsem 12V fének. https://www.svetkaravanu.cz/cestovni-fe ... v?q=Monsun Má jen 120W, takže moje Powerbanka
https://www.chytapust.cz/Powerbanky-Ele ... r-Pack-96K akorát
těch 10 A tak tak utáhne (a má dvě doutníkové zásuvky).
Nasucho to funguje doma dobře. Uvidíme, jak obstojí v ostrém provozu. Objektiv se mi u refráku nikdy nerosí, takže jde o okulár, ev. binohlavu.
Refraktor TEC 160 FL (160/1120), SCT C14 (356/3910)
Uživatelský avatar
stmare
Příspěvky: 518
Registrován: 24. 12. 2020, 13:54
Bydliště: Praha 4
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Vyhřívání

#559

Příspěvek od stmare »

OK, až tam venku vedle tebe uslyším fén, nebudu tě podezřívat, že si děláš vlasy, ale bude to jen sušení okuláru :D
SW 100ED APO, EQ6-R, Nikon D5600 mod
https://astro.marencik.cz
Uživatelský avatar
Pidrman
Příspěvky: 1219
Registrován: 24. 08. 2010, 09:32
Bydliště: Žatec
Věk: 45
Kontaktovat uživatele:

Re: Vyhřívání

#560

Příspěvek od Pidrman »

:D :D
Montáž : EQ6-R SYNSCAN, HEQ-5 PRO SYNSCAN, Star Adenturer
Dalekohled : Newton 200/800 vlastní stavba, SW ED 80/600, ES MN-152/740
Kamera : ZWO ASI 294 MC, ASI 120 mm, QHY 5L II M
http://www.pidrmanphoto.cz/
https://astrofotky.cz/~Pida
kuceraz
Příspěvky: 586
Registrován: 14. 07. 2020, 07:00
Bydliště: Třebíčsko
Věk: 27

Re: Vyhřívání

#561

Příspěvek od kuceraz »

kuceraz píše: 22. 03. 2022, 07:09 ...
Mám také newtona od GSO (10") s úplně stejným držákem sekundáru.
Já to vyřešil zatím tak, že jsem dal výhřev na ten plast, přičemž doufám, že to zvládne prohřát plast a od něj i to sklo.
Pokud to nebude mít úplně slabý výkon, fungovat by to mohlo.
Zatím jsem bohužel neměl možnost vyzkoušení, protože od doby, kdy jsem to udělal, se mi sekundár samozřejmě už nezarosil a nemusel jsem to tedy ještě zapínat :)
Reaguji na svůj příspěvek, protože by to někomu s řešení výhřevu sekundáru mohlo pomoci.
Pro zopakování - mám newtona od GSO, kde je sekundár přilepený na plastu, tj. topný element nelze bez úprav dát přímo na zrcátko.

Vyhřívání jsem při posledním nuceně vyzkoušel, vlhkost byla šílená, všude mlhy, vše úplně mokré a ani 1,5D průměru dlouhá rosnice nepomohla a po pár hodinách se sekundár úplně orosil.
Vyhřívání sekundáru zafungovalo - můj předpoklad, že to prohřeje plast, na kterém je nalepený sekundár a tím pak i samotný sekundár byl správný.
Chvíli trvá, než se to prohřeje, ale funguje to.
Výkon mého vyhřívání může být cca kolem 2W.
Přesným výkonem si nejsem jist - je to topný drát z čínských vyhřívaných vložek do bot, které na nohy nestačily.
2,5W vyhřívaná poduška hřála více.
Dobson GSO 254/1250 | Omegon Nightstar 25x100 | Celestron Skymaster 15x70 | Omegon 2x54 Starfield | Helios HR 8x42 ED | Bortle 3-4
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4148
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Re: Vyhřívání

#562

Příspěvek od biker.fm »

Pri vyhrivani toho plastu nedochazi k nejake deformaci a nasledne rozkolimaci ?
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a mala Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
kuceraz
Příspěvky: 586
Registrován: 14. 07. 2020, 07:00
Bydliště: Třebíčsko
Věk: 27

Re: Vyhřívání

#563

Příspěvek od kuceraz »

Obraz mi přišel úplně beze změny, ale měl jsem zvětšení jen cca 100x, na tom toho moc nepoznám.
Ten odporový drát mám okolo sekundáru, aby se vyhříval rovnoměrně, tak by to snad nemělo dělat výraznější problémy.
Zkusím to při příštím pozorování nechat delší dobu běžet a pak udělat s vysokým zvětšením test na hvězdě, díky za tip.
Rovněž chci zkusit, jestli to nějak viditelně nevlní vzduch v tubusu a nekazí obraz - jak píšu, nezkoušel jsem to zatím s velkými zvětšeními.
Jakmile vyzkouším, zase podám report.
Dobson GSO 254/1250 | Omegon Nightstar 25x100 | Celestron Skymaster 15x70 | Omegon 2x54 Starfield | Helios HR 8x42 ED | Bortle 3-4
janb1968
Příspěvky: 64
Registrován: 04. 08. 2022, 15:37
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

vyhřívání sekundáru na Newtonovi

#564

Příspěvek od janb1968 »

Mám od jara skvělý světelný (f4) desetipalcový Newton, se kterým je fotit velká radost. Bohužel zatím nemá vyhřívání sekundáru, což bych s přicházejícím podzimem rád napravil. Našel jsem si na webu TS zahřívací pásek (), ale rád bych se zeptat zkušenějších:

1/ Jak jej na držák sekundáru přilepit? Nějakým dobrým lepidlem přímo na kovovou plochu pod zrcadlem? V sadě je jakási černá gumová podložka, z jedné strany samolepící - k čemu to je? (viz foto)
newtonian-heater-split-1000.jpg
newtonian-heater-split-1000.jpg (27.02 KiB) Zobrazeno 1191 x
https://www.teleskop-express.de/shop/pr ... rrors.html

2/ Co byste poradili jako nejlepší řešení vedení drátku po pavouku sekundáru? Nalepit na vnější/vnitřní hranu? Omotat? Připevnit páskou?

Děkuju moc! Jan
WO Gran Turismo 81/478 IV, Celestron EDGE 11" HD, EQ6R Pro, ASI 183MC & MM Pro, ASI 2600MC Pro
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3411
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: Vyhřívání

#565

Příspěvek od hades »

Sloučeno s již existujícím tématem. Možná bude odpověď v tomto vlákně.
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
lafatpav
Příspěvky: 105
Registrován: 10. 04. 2023, 12:28

Re: Vyhřívání

#566

Příspěvek od lafatpav »

Chtel jsem se zeptat ohledne vyhrivani sekundarniho zrcatka newtonu, respektive zabraneni jeho mlzeni - pomohlo by cely tubus zvenku v miste sekundaru (cca pred vytahem) obepnout vyhrivaci paskou a zahrivat? Pomohlo by to alespon trochu proti zamlzeni sekundaru, kdyby cely tubus kolem dokola zrcatka byl alespon trochu prohraty? Ze by se nemuselo tim padem vyhrivani na sekundar nejak slozite lepit a vest odtud kabel ven skrz pavouka.
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4148
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Re: Vyhřívání

#567

Příspěvek od biker.fm »

Kdyz budes "poustet" teply vzduch do tubusu, predpokladam ze tim si vytvoris dalsi seeing.
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a mala Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
Uživatelský avatar
alda
Příspěvky: 927
Registrován: 03. 05. 2004, 19:43
Kontaktovat uživatele:

Re: Vyhřívání

#568

Příspěvek od alda »

No já bych se toho nebál, teplý vzduch pokud se nějaký vytvoří půjde směrem nahoru a mohl by zabránit rosení. Když se vytápí přímo sekundár, tak předpokládám, že to taky způsobí mírné ohřívání vzduchu a nějaké proudění. Když se dávají vyhřívací pásky na refráky, tak to asi taky ohřívá vzduch nad čočkou.
Spíše jde o to, že to je dost neefektivní topit tubus, rozhodně je lepší přímo sekundár a stačí zlomek výkonu.
Uživatelský avatar
juh
Příspěvky: 2240
Registrován: 29. 09. 2011, 12:44

Re: Vyhřívání

#569

Příspěvek od juh »

Pri vyhrievaní sa ako negatívum vždy spomenie zhoršenie seeingu. Pritom je tu jedna téma s názvom "(NE)vyhřívání - vzduchová rosnice." v ktorej sa na zamedzenie rosenia odporúča nútené preháňanie vzduchu tubusom. Predpokladám, že takéto prúdene zhorší seeing do väčšej miery, ako vyhrievacie pásky umiestnené na tubuse. Takže ako to vlastne je? Vadí prídenie vzduchu v tubuse, alebo nie?
V každom prípade teraz neriešim, či väčší výkon na tubuse, alebo menší na sekundáre, alebo či fotiť so zhoršeným seeingom, alebo nefotiť s oroseným sekundárom.
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4148
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Re: Vyhřívání

#570

Příspěvek od biker.fm »

Ta vzduchova rosnice neni zaden zazrak. Kdyz jsem mel zapnute chlazeni primaru a ventilatory byly na 100% vykonu, stejne se mi po nejakem case sekundar zarosil. A to nebyla kdo vi jaka velka vlhkost ve vzduchu. Za mne plati, pokud chces mit klid a jistotu nezamlzeneho sekundaru, tak vyhrivani primo na sekundaru.
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a mala Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
Odpovědět