Kreslíme vesmír

Pozorovací techniky, odkazy na stránky s pozorováním, umělé družice, ufo a vůbec veškerá pozorování, která se jinam nehodí
Odpovědět
seminko3
Příspěvky: 822
Registrován: 04. 03. 2010, 22:29
Bydliště: Polanka nad Odrou

Kreslíme vesmír

#46

Příspěvek od seminko3 »

Opravdu Tome,klobouk dolů. [smiley=thumbsup.gif]Moc hezké a jsem zvědav co dalšího předvedeš. ;)
Uživatelský avatar
Sasa3
Příspěvky: 4623
Registrován: 06. 11. 2007, 15:22
Bydliště: Ricany
Kontaktovat uživatele:

Kreslíme vesmír

#47

Příspěvek od Sasa3 »

Vcera jsem znovu kouknul na NGC6910 v N250. Kdyz jsem videl, ze ty dve nejjasnejsi hvezdy jsou nadherne oranzove a kontrastuji s mirne namodralyma hvezdama "hrbetu"konika, tak jsem neodolal a musel si tenhle pekny asterismus aspon rychle nacrtnout (na klik vetsi obrazek):


Mimochodem, barva RS Cyg (karbonova hvezda kousek na sever od NGC6888) v tom velkem Newtonu jeste vic vynikla nez posledne v 120mm achromatu, kdy jsem ji "objevil". Vzal jsem si specialne 36mm Sieberta, aby se mi vesla do zorneho pole spolu s hvezdnym okolim Srpkove mlhoviny (ta bez UHC videt nesla, a UHC mam jenom maly 1.25"). Barevne je to opravdu hezke hvezdne pole.
ATC82/1670, Telementor, AS80, AS110, FOA-60Q, Tak 100DZ
http://www.fzu.cz/~kupco/astro/
Uživatelský avatar
stana85
Příspěvky: 1042
Registrován: 12. 01. 2008, 19:19

Kreslíme vesmír

#48

Příspěvek od stana85 »

Nevíte někdo kde sehnat protokol pro kresbu Jupitera? Nebo aspoň jak velký se kreslí? A kreslí se do kruhu nebo se bere v úvahu i sploštění?
SW 305/1500, 200/1000 Celestron 102/1000, Bresser 60/800, TS 25x100UHC triedr 20x60
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7205
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Kreslíme vesmír

#49

Příspěvek od Artaban »

Nevíte někdo kde sehnat protokol pro kresbu Jupitera? Nebo aspoň jak velký se kreslí? A kreslí se do kruhu nebo se bere v úvahu i sploštění?
Hned na první stránce je pár informací.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7205
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Kreslíme vesmír

#50

Příspěvek od Artaban »

Jak teda kreslím Jupiter?
Vezmu to od podlahy i pro naprosté začátečníky.
U dalekohledu dělám jen hrubý náčrtek a mám trochu slabě dopředu předkresleny hlavně NEB , SEB a  případně další oblačné pásy. Když je čas a nehrozí špatné počasí, nejprve nějakou dobu pečlivě jen pozoruju. Když usoudím, že už asi víc nevykoukám, tak začnu zakreslovat ty detaily, které jsou jasně a dobře vidět. To pak pomáhá upřesňovat polohu slabších detailů, které postupně zakresluju. Podle podmínek je kresba hotová do 8-12 minut a pak ještě dál znovu pozoruju slabé detaily a další duchařiny. To dělám max. do 20ti minut od začátku kreslení. Pokračování je pak doma.
Taková kresba sice obsahuje všechny detaily, ale není pěkná na pohled. Proto do nového kotočku podle pravítka, znovu předkreslím všechny oblačné pásy. Tentokrát ale už hodně slabě, sotva vidtelně. Rovné čáry pak nesmí být vidět, jinak je gumuju. Pak začnu znova kreslit postupně detaily podle náčrtku. Nejdřive jen slabě a pak pomalu podle velikosti kontrastu přitlačím na tužku. Tužku používám jen obyčejnou, hlavně měkkou. Pomalu teda zakreslím i plochy, jako polární oblasti (jen slabě) a NEB. Tady docela přitlačím. A teď to hlavní, co dělá kresbu hezčí, ale vlastně by se při kreslení nemělo moc používat. Já na to ovšem kašlu, páč mě to tak vyhovuje :)
Vezmu tyčinku obalenou vatou. Jen tenkou, aby se dala použít i na malé detaily a pomalu rozetřu skoro všechno co jsem nakreslil. Podle potřeby používám už špinavou, nebo čistou tyčinku. Tady záleží na citu a musí to vypadat dost přesně, skoro jako v okuláru. Tím, že Jupiter hodně pozoruju, tak vím, jak má vypadat.
To časté pozorování, je klíč k tomu, proč se mé kresby někomu líbí Jinak to asi nejde a vůbec není potřeba umět kreslit. Jupiter není na kresby vůbec náročný. Podle mě hlavní důvod, proč někdo nakreslí Jupiter né moc pěkně, je ten, že málo pozoruje.
Papír používam tuším kancelářský, né moc průhledný, koupený v Globusu  Kreslím pod lampičkou. Na kresbu musím hodně dobře vidět, aby tam nebylo co tam nepatří. když gumuju, tak kresbu čistím štetcem. Hlavně né rukou. Nejdůležitější je teda pamět na Jupiter a ta tyčinka, ale né tužka Kresba mě trvá asi 30 minut. Co jsem zapomněl,tak ještě prozradím.    
   
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
Lukemon
Příspěvky: 1891
Registrován: 07. 12. 2008, 23:24
Bydliště: Jedovnice, okr. Blansko
Věk: 43

Kreslíme vesmír

#51

Příspěvek od Lukemon »

Mohl by jsi prozradit výrobce a označení té měkké tužky, podle mě na tužce taky záleží celkem dost. Mám klasickou verzatilku a v ní měkkou tuhu, zpočátku jsem s ní dělal pěkné kresby, ale ted už to jaksy není ono. Stejná tuha, stejný papír.
Podle mě kreslení není jen o častém pozorování, ale i talentu "mít to v rukách", určitě je spoustu pozorovatelů co vidí to co máme na kresbách, jen to neumí vhodně a realisticky nakreslit.
Tu tyčinku snad někdy taky použiju, zatím na to používám kousek papíru.
Jinak jsem už našel ve free programu FhotoFiltre jak se tam dá použít ten žlutý odstín který na tvém Jupiteru sklidil slávu..
Dobson SW 250/1200,  N 150/750, ED80/600 na AZ-4,  TELE VUE Paracorr, Panoptic 24mm 68°,  Nagler 13,9,7,5, 3.5mm 82°,  SW Planetary 8,7,6,5,4mm UWA-58°, 2"SW/SWA 38mm 70°, Celestron 15x70,  UHC Lumicon, UHC-S BDP, CLS Astronomik, 2x Polarizační BDP
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7205
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Kreslíme vesmír

#52

Příspěvek od Artaban »

Já si taky dříve myslel, že na tužce záleží, ale od té doby co používám tu tyčinku s vatou, tak prakticky nezáleží.
Mám nějakou obyč. už jen takovej asi 8cm vajgl, co vypad dětem z penálu. Není dobrý, když je moc ořezaná do špičky. Tou tužkou jen trochu vyplním plochu a ostatní udělá ta tyčinka. Chce to jen opatrně, protože tyčinka je přece jen široká, ale jinak to jde dobře. Tužka teda vlastně jen slouží na nanesení barvy, kterou pak opatrně podle potřeby rozetřu tyčinkou. Tou tyčinkou jezdim po celé ploše kresby. Jistě to chce trochu cviku, ale pak to funguje dobře. Tu vrstvu barvy, nebo tuhy, jak chcete, dělám hodně tenkou. Krom NEBu. Ten je tmavej. Radči míň a pak přidat tuhu, než pořád gumovat. Tyčinky používám ty co jsou běžně k dostání.
Taky jsem používal kousek papíru, ubrousku, ale vatová tyčinka je mnohem lepší a přesnější.
Neříkám, že bude vyhovovat každému, ale já bych neměnil.

Podle mě kreslení není jen o častém pozorování, ale i talentu "mít to v rukách", určitě je spoustu pozorovatelů co vidí to co máme na kresbách, jen to neumí vhodně a realisticky nakreslit.

Ale tak jó, jen záleží jak často to vidí. Já si pamatuju pozorování i několik dní. Kreslím max. par hodin po kresbě náčrtku. Kresby nemám jistě supr přesný, ale vím co tam nepatří. Kdo na Jupiter koukne 1x tydně 5-10 minut, tak může mít velký dělo, ale Jupiter do hlavy nedostane. Pak může mít na kresbě různé divné čáry a věci, které tam jinak nejsou. Je tu pár kluků co kreslit umí a ty Lukáši určtě. Klidně tu tyčinku zkus a určitě se ti podaří dát kresbě jemnost, lehkost a podobný vzhled jako vidíš v okuláru. Já zatím na nic lepšího nepřišel, tak uvidíme jestli to pomůže ostatním. Třeba to ještě vylepšíte.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
Sasa3
Příspěvky: 4623
Registrován: 06. 11. 2007, 15:22
Bydliště: Ricany
Kontaktovat uživatele:

Kreslíme vesmír

#53

Příspěvek od Sasa3 »

Pro ucely rozmazani pouzivam taky tycinku, je ale z tvrdeho papiru a je zaostrena do spicky. Vypada podobne jako mala tuzka a koupil jsem ji v prvnim obchode z "umeleckymi" potrebami. Ma tu vyhodu, ze se spickou dobre kontroluje tlak i oblast - bud ji pouzivam na rozmazani a nebo i na kresbu mlhavych detailu (DSO). To si pak bokem nacmaram tuzkou cernou plochu, trochu v ni tu papirovou tycinku orochnim a pak s ni muzu kreslit ty mlzinky. Tenhle tip mam z knihy "Astronomical Sketching ...".
ATC82/1670, Telementor, AS80, AS110, FOA-60Q, Tak 100DZ
http://www.fzu.cz/~kupco/astro/
Uživatelský avatar
Assasincz
Příspěvky: 193
Registrován: 07. 07. 2011, 19:28

Kreslíme vesmír

#54

Příspěvek od Assasincz »

Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7205
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Kreslíme vesmír

#55

Příspěvek od Artaban »

Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
Radous
Příspěvky: 309
Registrován: 27. 01. 2006, 15:07

Kreslíme vesmír

#56

Příspěvek od Radous »

tuhle stránku asi všichni znáte, ale je to docelka dobrej zdroj kreseb i odkazů na jejich autory :

http://www.asod.info/
"Sněhové vločky jsou v pekle vzácné" S. Weinberg
TomTom
Příspěvky: 584
Registrován: 01. 08. 2010, 15:24
Bydliště: Třebíč

Kreslíme vesmír

#57

Příspěvek od TomTom »

Tak to tu zase trochu oživím ...
Před pár dny se mi stala velice zajímavá věc. Když jsem se vrátil zpět domů z pozorování Venuše, tak mě překvapilo, že za oknem je nějaká podezřelá tma, vyšel jsem na balkon a uviděl naprostou krásu - všechna světla, která mne v blízkém okolí při pozorování velice vadila byla zhasnutá ... když jsem pak koukl nahoru na oblohu, uviděl jsem to, co jsem již dlouho neviděl, docela tmavou oblohu. Toto vše dalo vzniknout mé první kresbě galaxie a to M81 (M82 jsem také kreslil, ale ještě jsem na to neměl čas) ... mimochodem byla nepřehlédn utelná i v hledáčku, což mě velice potěšilo.

Doufám, že je to alespoň trochu koukatelné

http://www.deepsky-sketches.estranky.cz ... e/m81.html

Poprosil bych také o případné zhodnocení, abych pro příště věděl, co zlepšit ...

Díky, Tomáš
SW 200/1200 mm, SW 130/650 mm, SW 80/400 mm, Bresser 10x50.
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7205
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Kreslíme vesmír

#58

Příspěvek od Artaban »

Mně se to moc líbí Tome. Jen se zeptám, proč je galaxie jakoby samostatně v rámečku oddělená od okolí.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
TomTom
Příspěvky: 584
Registrován: 01. 08. 2010, 15:24
Bydliště: Třebíč

Kreslíme vesmír

#59

Příspěvek od TomTom »

Tuto otázku jsem tak nějak čekal ...
Já si nakreslil menší kruh, do kterého jsem nakreslil hvězdy, pak jsem se tam snažil vpravit samotnou galaxii. Nějak mi to ale nešlo, tudíž jsem to udělal jinak. Opět jsem udělal kruh s hvězdami a úplně mimo jsem si udělal velkou galaxii, kterou jsem pak v počítači zmenšil a vpravil na místo .. tím vznikl rámeček. Snažil jsem se na místo, kde bude galaxie udělat oblaček tak, aby byl zhruba stejně tmavý, jako bude okolí galaxie -> aby právě nevznikal rámeček.
Příště to zkusím zpracovat v počítači lépe, nebo udělat tmavší obláček na místo, kde budu objekt vkládat (obláček jsem tam zkoušel dát, ale jak asi sami vidíte, tak to nepomohlo a rámeček je viditelný) ...

EDIT: teď to ještě zkusím upravit, aby tam ten rámeček nebyl, pokud se mi to povede, tak ty obrázky zkusím vyměnit
SW 200/1200 mm, SW 130/650 mm, SW 80/400 mm, Bresser 10x50.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24319
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Kreslíme vesmír

#60

Příspěvek od MilAN »

Tome. pokračuj tom.
Jen se ještě jednou podívej na kresbu. Z obrázku mi dost vyznívá, že se jedná o galaxii s příčkou. Při tom, při pozorování ani fotografování tomu tak není. Jak jádro směrem k okrajům slábne, objevují se ti při pozorování ramena. Je to klasická spirální galaxie typu Sb
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Odpovědět