Stránka 1 z 33

Kreslíme vesmír

Napsal: 17. 02. 2011, 17:51
od Artaban
Zakládám tohle vlákno, protože tady nic uceleného není. Kdo má radu, kresbu atd. tak se podělte o vaše zkušenosti. Zatím to bude o kreslení jak planet, tak DSO, nebo i Slunce, komet atd. Možná se časem ukáže, že je třeba vlákno rozdělit na planety, DSO apod. Ale snad to nebude třeba.
Doufám, že se tady najdou nejen rady od zkušených kreslířů, ale i ukázky našich i zahraničních borců.

No a hned bych prozradil pro semínka3, ale i pro další zájemce o kreslení Jupitera.

Já používám na předkreslení Jupiterova kotoučku šablonu o rozměrech 6Ox57mm.  Tato míra není nijak nutná, ale je prostě vhodná.


Kreslíme vesmír

Napsal: 17. 02. 2011, 18:51
od Sasa3
Ja pouzivam na Jupiter sitko s espresso masiny... Jsou tam dve, takze jedno je vzdy suche po ruce. Ma prumer taky tech 60mm, coz mi vyhovuje (jednou jsem zkousel hrnicek, 75mm, ale kreslilo se mi do nej uz spatne, byl moc velky a hur se odhadovaly tretiny a ctvrtiny rozmeru planety).

Elipticky vzhled pak delam softwarove, ale jenom u maleho nahledu 160x160px.

Kreslíme vesmír

Napsal: 17. 02. 2011, 19:12
od Lukemon
Používám krytku z Nagleru  :) :) , vážně, je trocha do elipsy a když ju vobkreslím je to 46 na 44mm.

Zkušenosti s kreslením a pozorování planet....., nevím jak začít.....je toho hodně.

Kreslíme vesmír

Napsal: 17. 02. 2011, 19:15
od michal.b
http://www.nitelite.eu/observing/kreslime.htm

Skoda ze se v posledni dobe ke kresleni moc nedostavam Jasnych noci ktere muzu vyuzit je tak malo, ze je cele venuji pozorovani.

Kreslíme vesmír

Napsal: 17. 02. 2011, 22:57
od Artaban
Zkušenosti s kreslením a pozorování planet....., nevím jak začít.....je toho hodně
Neboj, to z tebe vytáhnem :)

Mě třeba rozčiluje, že kreslím, na tužku vůbec netlačím a najednou se ukáže totálně černá barva. Tuha obsahuje malé tvrdé částečky, které kreslí hodně černě. Pak to musím gumovat a tužku někde dřít o papír a zbavit tý tvrdý částečky. Některé tužky jsou lepší a některé to dělaj často. Tak jestli máte nějakou značku, která takto nezlobí, sem sní.

Jinak já mám šablonu ze sololitu.

Kreslíme vesmír

Napsal: 18. 02. 2011, 14:15
od laadik
Artaban: .. neviem či ti pomôžem osobne som vesmírne telesá ešte nezakresľoval, ale mám za sebou cca 10 rokov kreslenia a rysovania s pentelkou ( a kreslil som aj kamene v odtienoch sivej čo je podľa mňa dosť podobné) ... viem že to nie je klasika ale tuhy sa dajú kupovať rôznych tvrdostí a s týmto javom, že by tam bol nejaký tvrdší kúsoček zablúdený som sa nestretol ani raz ... no možno raz ale neviem o tom na 100 percent .... a čo sa týka značiek tak Faber castell, Rotring ..... a teraz ma viac nenapadá ...... trošku drahšie ale kvalita niekoľko násobne vyššia ..... kto raz okúsil tak neváhal trošku priplatiť .... ked aj nie pentelkou tak Faber castell určite vyrába aj klasické ceruzky a s tou značkou mám len a len dobré skúsenosti ...

Kreslíme vesmír

Napsal: 19. 02. 2011, 10:48
od Artaban
laadik: Dík, určitě vyzkouším. Ještě si říkám, že kreslit teda určitě umíš a bylo by škoda něco nezkusit.
Na kreslení jsou potřeba 4 věci. Dalekohled, dokázat něco pozorovat, huť něco kreslit a kreslit umíš.
Jestli to není problém, tak něco namaluj. Třeba Jupiter je na malování snadný objekt. Ty ostatní podmínky jsou, ale nutné. Jupiter je už ale bohužel nízko na obzorem a moc detailů tam tedy není.

Kreslíme vesmír

Napsal: 19. 02. 2011, 16:18
od seminko3
Čautě všeci.Jsem tohle vlákno objevil až teď,tak se přidám. ;)Zatím si vše potřebné ke kreslení dávám dokupy.Dnes jsem si zkusil vytisknout ty mé šablony na Jupíka a Saturna.Mám to na A4 a jsou tam dvě místa pro kreslení + řádky na zapisky.Jupiter je 67x61 což asi lehce zmenším. ;)Saturn je také na A4 se dvěma šablonama a momentálně se sklonem 10° což jsem porovnával se Stellariem.Nevím nakolik je to přesné.Kotouček má 40x36mm.
Podložku budu řešit co nevidět,ale inspiroval jsem se v publikaci P.Příhody z r.1986 o pozorování planet. ::)
Tužky asi budu muset prostě zkoušet co sedne,ale uvažoval jsem i nad krajónem s různými tuhami.K tomu dobrou měkkou gumu.
Papír mi zbyl fotografický matný 120g/m2 což se mi zdá jako zlatý střed.Ani měkké,ani tvrdé a není ani příliš hladký.No uvidíme. ;DHezky se to píše,jsem zvědav co bude,až to přijde. ;D
Mějte se krásně.

Kreslíme vesmír

Napsal: 19. 02. 2011, 17:02
od seminko3
Jsem zkusil naskenovat ty šablony. ;)


Ty přímé odkazy na stránky s těmi šablonami tu na AF někde jsou,jen už nevím kde to bylo. ;)
Jestli to k něčemu bude se ukáže. ;D

Kreslíme vesmír

Napsal: 19. 02. 2011, 17:19
od Artaban
semínko3:  Gratuluju k objevu  No ten fotografický papír? :-/  Ale nezkoušel jsem.  Spíš se doporučuje kancelářský papír. Je bílej a docela hodně hladkej. Když se gumuje, tak povrch drží a hned se neodře. V opačném případě, by to mohlo znehodnotit kresbu. Posledních asi 15 kreseb mám na tomto papíru a fpoho.
Taky má A4 a 50 kusů stojí pár kaček. Tu gumu je dobrý seříznout do klínu. Dobrý, když se gumujou titěrné detaily.

P.S. Jó šablony jsou pěkný.

Kreslíme vesmír

Napsal: 19. 02. 2011, 17:20
od rehak
ad sablony:
Neco je tu
http://www.perezmedia.net/beltofvenus/templates.html
a tu
http://www.skyguide.org.uk/downloads/downloads.htm
(uplne dole)

Ale to jsou jine a nejsem si jist, jestli jsou vsechny zrovna optimalni.


P.S. Jsem rad za toto vlakno o kresleni, Artabane

Edit: U toho prvne jmenovaneho odkazu jeste doporucuju mrknout se i na odkazy na strance dole. Nektere sablony v dalsich odkazech jsou i editovatelne a nektere vypadaji velmi solidne. Ale neni nad poctivou rucni praci :)

Kreslíme vesmír

Napsal: 19. 02. 2011, 18:00
od Artaban
rehak: Dík za odkazy a taky doufám, že vlákno bude na AF přínosem. Nevím jestli kreslíš.
Snad tu budou rady nejen čím a jak kreslit, ale i jak vypozorovat co nejvíc detailů. Jsem přesvědčen, že kreslení naučí vidět víc podrobností, než při běžném pozorování. Moje zkušenost.

Kreslíme vesmír

Napsal: 19. 02. 2011, 18:59
od seminko3
rehak:Jó to je ono.Přímý link na ty co jsem tu ukazoval - http://home.arcor.de/pavanne/Download/D ... Schab.html
Díky. :D

Kreslíme vesmír

Napsal: 20. 02. 2011, 22:22
od Artaban

Protože je hnusně, tak jsem si zkusil jeden barevnej Jupik. Jako předlohu jsem použil mojí kresbu z 9.11. 2010.
Je to docela hnusný ;D ale chtěl jsem to nakreslit tak, jak asi přibližně vidím Jupiter v dalekohledu. Na fotkách je hodně modrý, ale vizuálně modrou nevidím. Spíš jen šedou. Lepší je koukat, tak 2m od monitoru. Jestli má někdo Jupíka v barvě, tak se taky pochlubte. Je to můj první pokus a příště ho asi udělám trochu barevnější.
http://artabann.rajce.idnes.cz/Jupiter/#P2200003.jpg

Kreslíme vesmír

Napsal: 22. 02. 2011, 12:06
od Habl
Pár poznámek ke kreslení planet a Měsíce...

1. Pro začínající kreslíře je velmi důležité aby práce byla systematická a pravidelná Jednotlivá náhodná pozorování jsou ve většině případů bez ceny...
2. Je žádouci se před kreslením dokonale seznámit s hlavními povrchovými útvary na planetě podle povrchových map Marsu (zpravidla z válcové mapy celého povrchu planety). U Marsu je vhodné použít u přístroje oranžový filtr, který povrchové útvary ztemní. Kresby se provádí především kolem opozice planety při velikosti kotoučku alespoň 16" a větším...
3. Kreslení se provádí na tzv. kreslícím stolku o rozměrech cca 20 x 15 cm (dřevěná krabička s pružinovými příchytkami k upevnění kreslícího kartonu a 4,5 V žárovičkou, která neoslňuje... nebo se může použít vhodná čelovka s červenými diodami...
4.Každou kresbu nezapomeňte označit datem a dobou pozorování, druhem přístroje a použitým zvětšením, oceněním kresby (pětistupňová stupnice) a jménem pozorovatele... Je dobré uvést i střední poledník...
5. Vzhledem k atmosferickému seeingu, který snižuje rozlišovací schopnost je nutné především u občas pozorovaných detailů pokud možno věrně tyto detaily zakreslit...
6.Techniky zakreslování na karton jsou různé, když jsem prováděl kresby, tak jsem používal techniku tečkováním kresby s odstínováním hustotou teček. Nyní se spíše používá klasické kresby tužkou.
7. Planeta Jupiter je nejvhodnějším objektem pro zácvik nových kreslířů a dosahuje až 47". Především jde o kresbu temných a světlých pásů, které jsou rovnoběžné s rovníkem planety. Dále zde se zpravidla nachází tzv. rudá skvrna a drobnější detaily u jovigrafických pásů. Kresba by neměla trvat déle než 15 minut. Připravená elipsa planety má rozměr 50 mm/47mm, kterou můžeme narýsovat pomocí šablonky na formát A6 kartonu...
8.Měsíc se kreslí ze všech těles nejobtížněji pro množštví detailů a vyžaduje velmi dobré kreslířské podání. Většinou se kreslí jen detaily a kresba by neměla trvat déle než 10 minut...
9. U dalších  velkých planet Uran a velkých 4 měsíců u Jupitera nelze s amatérskými dalekohledy nalézt téměř žádné detaily.
10. Při kresbě planety u jednotlivých detailů je nutné vyznačit správně jejich polohu na kotoučku planety, dále její správný tvar, poměrnou velikost a intenzitu (různě odstupňované stínování). K tomu slouží různé pomůcky pro proměřování šířek a délek (souřadnic planety), šablonek na kotouček Jupitera, Saturnu a prstence Saturnu.

http://www.astro.begi.sk/publ/ss/kap3a.htm#3.1.9

Habl