Astrosoft na OS Android

Povídání o astronomické literatuře, počítačových planetáriích, hvězdných mapách, atd.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Karell
Příspěvky: 5579
Registrován: 24. 04. 2009, 09:58
Bydliště: Brána do Krkokonoš
Kontaktovat uživatele:

Astrosoft na OS Android

#61

Příspěvek od Karell »

Jenže Google Skymap má z DSO jen Messierovy objekty a pokud se nepletu, Google Earth jde používat v offline režimu jen velmi omezeně.
Edit: V porovnání se Stellariem obsahuje jen o několik stovek miliónů ! méně objektů..
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17658
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Astrosoft na OS Android

#62

Příspěvek od MMys »

Nebyl bych k těmto mapám tak skeptický. Samozřejmě, používat NB nebocokoliv, co svítí a chtít podle toho vyhledávat, je celkem scestný nápad.AleGoogleSkymap, resp . lépe Google Earth je prohledání a zobrazení DSO dalekolepší než např práce se Stellariem nebo CdC.Dosahje dán použitou přehlídkou DSS, takže bez problémů všechny NGC a IC objekty, včetně souřadnic s dobrouúrovní rozlišení a velmi rychlé.Kvalitou zobrazení se vyrovnádobrým fotografiímtřeba Newtonem 200/800. Takžeprovýchozí orientaci v objektech O.K.  

O tom žádná, sám to používám na velkém PC s připojením k netu k přípravě na pozorování a hlavně foto. Reagoval jsem ale na umístění mobilu na dalekohled místo hledáčku.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24353
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Astrosoft na OS Android

#63

Příspěvek od MilAN »

Po pravdě nevím, co Skymap ukazuje v té krabičce, do které mluvím  :)
Google Earth je samozřejmě určen těm, co jsou na síti. Ale jak praví klasik: kdo není na síti, jako by nebyl Výhodou Google  Earth je  rychlost a reálný pohled na objekty, získaný z  jedné přehlídky oblohy. Čili možnost porovnání různých objektů (třeba tak, jak nám polezou při fotografování. )
Jinak je to velmi vhodný doplněk při používání Aladin-a
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Katnel2
Příspěvky: 55
Registrován: 24. 12. 2011, 09:08

Astrosoft na OS Android

#64

Příspěvek od Katnel2 »

Čo sa týka vhodnosti/nevhodnosti umiestnenia nevidím až taký problém vzhľadom na minimálny jas a červené písmo, ešte to chce nejakú clonu a bude to tip-top. Inak priblížením akoby Skymap strácal na presnosti kdežto pri najmenšom priblížení zobrazuje detto čo Stellarium. Možno postupom aktualizácii bude táto aplikácia presnejšia a využitelnejšia.
SW 254/1200, SW 150/750, EQ 3-2, SW 28mm (seťák, 2"), SW 20mm SL (1.25"), SW SP 10mm (1.25"), Baader Hyperion 8mm (1.25"), SW UWA 6mm (1.25"), Kasai Ortho 5mm (1.25"), Castell UHC (1.25")
Uživatelský avatar
Karell
Příspěvky: 5579
Registrován: 24. 04. 2009, 09:58
Bydliště: Brána do Krkokonoš
Kontaktovat uživatele:

Astrosoft na OS Android

#65

Příspěvek od Karell »

Až přijdeš na to, že to je úplně k ničemu, resp. že je to pěkná hračka úplně k ničemu, nezapomeň to sem napsat, ušetříš čas dalším hledačům slepých cest :)
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11672
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Astrosoft na OS Android

#66

Příspěvek od Psion »

Google Earth mi přijde jako hračka pro děti. Nejlepší program který byl kdy pro PDA vyroben je Astromist, bohužel zatím byl portován z Palm pouze na iPhone.
Uživatelský avatar
Katnel2
Příspěvky: 55
Registrován: 24. 12. 2011, 09:08

Astrosoft na OS Android

#67

Příspěvek od Katnel2 »

Myslím že ako "planetárium" to nie je zlé, súhvezdia to zobrazuje správne a aj objekty vzhľadom na polohu hviezd/súhvezdí až na planéty, tam si nie som celkom istý... A aby sme sa chápali, ja nikoho nenútim si to robiť ani nič také len som sem zverejnil svoj nápad a kto chce nech si to postaví a používa, pre mňa ako začiatočníka je to dobrá vec pretože mi to skracuje čas potrebný na prípravu na pozorovanie čo ocením aj preto lebo toho času nemám až tak moc. Samozrejme ako hľadáčik či plnohodnotné planetárium sa to použíť nedá :/
SW 254/1200, SW 150/750, EQ 3-2, SW 28mm (seťák, 2"), SW 20mm SL (1.25"), SW SP 10mm (1.25"), Baader Hyperion 8mm (1.25"), SW UWA 6mm (1.25"), Kasai Ortho 5mm (1.25"), Castell UHC (1.25")
Uživatelský avatar
tomas.lizner
Příspěvky: 23
Registrován: 02. 08. 2011, 20:43

Astrosoft na OS Android

#68

Příspěvek od tomas.lizner »

Hm, protože mi nikdo neodpověděl, pustil jsem se do velkého testování astrosoftu sám. Postahoval a skoupil jsem kdeco, známé i méně známé, teď to testuji a ke každému softu píšu co možno nejobjektivnější popis, klady, zápory, zhodnocení atd... každé aplikaci věnuji cca třicet řádků A4.

Původně jsem to dělal jen jako stručný popis pro sebe, abych se v tom do budoucna vyznal, nebo kdyby někdo chtěl doporučit, ale napadlo mě, že by to mohlo být přínosné i pro astroforum, takže z pár slov jsem to hodně rozšířil.

A jde mi o tohle: je s tím celkem dost práce a stojí mě to hodně času, takže se chci zeptat, zda tu o to máte zájem, jinak se na to vykašlu a budu si dál psát svý dvě věty max.

A za druhé - byl bych nerad, kdyby to zmizelo někde v nenávratnu dějin, tzn. postupně se to posunulo v diskuzi na x-tou stránku, kam se většina stejně nepročte. Byl bych tedy rád, bylo-li by možné zařídit, aby ten budoucí seznam zůstal trvale na začátku vlákna věnovaného tomuto tématu.
To nechci z nějakých zištných či marnivých důvodů, ale ryze praktických, aby někdo, kdo bude, stejně jako já před pár dny hledat vhodný astrosoft, nemusel zbytečně lovit tunami zcela offtopic příspěvků, aby se stejně nedopátral Také bych nechal na vás formu toho seznamu, protože 5000 znaků na jeden post je pro účely toho seznamu jak nic. Takže jestli nějaký dokument ke stažení apod... Nebo jen topic pro mne, který budu doplňovat?:) Zas bych byl rád, aby mi mohli ostatní doporučovat soft k otestování, doplňovat či nesouhlasit... Nevím, nechávám to na vás.

Na ukázku, jestli o to tedy budete stát (sorry absenci diakritiky u některého softu, psal jsem to na telefonu):
---
Google sky map (GSM) - Gsm je snadno ovladatelna aplikace pro strucny prehled oblohy a tedy vhodna jak pro amatery zacatecniky, tak pro naproste laiky. Jednoduchym a zabavnym zpusobem umoznuje seznamit se s nocni oblohou.

Sila gsm spociva ve vyuziti internich senzoru v telefonu a kompasu. Proste zamirite jakoby cockou fotaku na oblohu a na displeji se zobrazi souhvezdi a planety i s popisem v danem smeru. Nemusite tak uz badat, co je tamhleto za planetu ci o jake jde souhvezdi. Dale je mozne vyhledavani - zadate napr. Mars a aplikace vas velmi intuitivne navede smerem, kde se prave objekt nachazi. Funguje to i offline a vcetne vyhledavani.

Tato jednoduchost je na jedne strane silnou strankou gsm, na druhe nejvetsi slabinou. Na mape jsou nazvy jen u nejznamnejsich hvezd, ostatni jsou zobrazeny jen jako tecky. Objekty nelze oznacit ani zobrazit nejake podrobnosti k nim. Skutecne jen strucny prehled.

Program vyuziva gps pro urceni polohy (nebo manualne) a elektronicky kompas, nicmene jde prepnout i na manualni rezim, kdy si pak muzete na disleji prohlednout oblohu bez machani telefonem a krouceni hlavou. Samozrejmosti je nocni rezim, tedy prepnuti do cervene barvy pro eliminaci oslnovani. Spise jako zajimavost, nez realne vyuzitelne, je "cestovani v case", kdy si muzete zobrazit konstelaci oblohy od r. 1900 do 2100.

Zacatecnikum tedy doporucuji, pokrocilejsi cumilove vsak patrne sahnou po necem propracovanejsim.

Cena: Free
Funguje i Offline: Ano
Noční režim: Ano
Androidmarket: https://market.android.com/details?id=c ... ZHJvaWQiXQ..

-

Star chart - prakticky to same co gsm, ale graficky podstatne propracovanejsi. Mlecna draha je uzasna a na oblohu star chart je proste radost pohledet. Ale i z praktickeho hlediska mi prijde program o neco lepsi oproti gsm. Hvezd se zobrazenym jmenem je vice, dalsi hvezdy se objevuji s vetsi urovni priblizeni (nasel jsem hvezdy max do 6 mag). Po kliknuti na libovolny objekt se zobrazi jeho nazev a podrobne informace. U hvezd se zobrazuji jejich "oficialni" jmena - tedy napr. u Denebu je to Alpha Cygni - absolutni a relativni magnituda, jejich poloha na obloze, vzdalenost, spektralni trida... Ale i nekterym dso je venovano vice pozornosti. V gsm napriklad najdete objekt M45 a i kdyz zazoomujete sebevic, stejne to bude porad jen maly bod se jmenem M45. Ve star chart je zobrazeny objekt slozen skutecne z hvezd, takze od urcite urovne zoomu zmizi M45 a zobrazuji se nazvy hvezd. A opet lze vybrat i konkretni hvezdy a ukazat tak dalsi podrobnosti.  M31 je i bez zoomu zobrazena jako mala galaxie.

SC ma i celkem slusne moznosti nastaveni, resp. zobrazovani objektu. Zejmena zobrazeni obrazu souhvezdi je celkem pusobive a muze se hodit pro blysknuti pred holkama:)
Oproti GSM ma ale misty prilis drobne pismo, resp. je mozne, ze je to mym telefonem samsung galaxy note s rozlisenim 1280x800, ale misty jsou ty popisy fakt titerne. A uplne na hlavu jsou nazvy souhvezdi. Male pismo, ale hlavne vyvedene TMAVE MODROU barvou! Dovedete si asi predstavit, jak viditelne je tmave modre drobne pismo oproti cernemu pozadi mapy, nebo jeste lepe proti tmave modremu pozadi pri zapnutem zobrazeni atmosfery:-(
Ale abych nekoncil neg
Uživatelský avatar
tomas.lizner
Příspěvky: 23
Registrován: 02. 08. 2011, 20:43

Astrosoft na OS Android

#69

Příspěvek od tomas.lizner »

//pokracovani:

tak k dobru je nutne pripocist, ze program funguje i offline.

Cena: 62 Kč
Funguje i Offline: Ano
Noční režim: Ano
Androidmarket: https://market.android.com/details?id=c ... JjaGFydCJd


-----

Mobile observatory - na rozdil od predchozich aplikaci tato nesazi na grafickou stranku. Sice lze zobrazit i sky view, ale mapa je celkem hnusna, mala a neprilis prehledna. Sila MO spociva v hromade ciselnych dat, na ktera byly predchozi programy spise skoupe.

V uvodnim menu je nabidka solarniho systemu, nejjasnejsich hvezd, asteroidu, meteorickych roju, komet, dso a viyualni pohled na slunecni soustavu. Kazda z nabidek dale umoznuje radu akci. Meteoricke roje nabizi data, kdy se vyskytuji, kdy kulminuji, jejich max. frekvenci za hodinu, rychlost, misto, odkud vyletaji (at jiz radiant+azimut nebo proste pohled na oblohu, pricemz doporuci nejlepsi cas k pozorovani vzhledem k poloze...).

Krome hlavniho menu je zde i kalendar prehledne zobrazujici nadchazejici udalosti - v nejblizsich dnesch, co to pisu: zitra konjunkce Mesice a Neptunu, dva dny na to Mesic + Uran, 1.ledna bude v opozici Sirius (vcetne strucneho komentare)...

Dale je tam zmineny sky view, po nem nasleduji Objects. Jde o planety a nejjasnejsi hvezdy, asteroidy a komety, pricemz je u kazdeho zobrazen jejich vychod na oblohu, maximum a zapad.
Posledni dve nabidky se tykaji velmi podrobne vychodu a zapadu Slunce a Mesice a jeho fazi. Jedine, co lze vytknout, je absence NGC.

Program funguje i offline a nabizi nekolik zakladnich klasickych nastaveni. Potesila me moznost zmeny velikosti pisma ci zobrazovanych objektu. Na rozdil od gsm nebo star chart, ktere muze pouzivat vicemene kazdy i jen tak pro zabavu, mobile observatory je jiz vhodnejsi pro skutecne zajemce o deni na obloze.

Cena: 77 Kč
Funguje i Offline: Ano
Noční režim: Ano
Androidmarket: https://market.android.com/details?id=c ... N0cm9pZCJd

------


ISS Lookout - uz z nazvu je patrne, o co jde. Jednoducha aplikace, stahuje si data z heavens-above.com a zobrazuje, kdy a jak bude kde videt ISS. Tedy podle GPS, ci manualne zadane lokace pres google maps.

Zobrazuje datum a cas objeveni se ISS na horizontu a Mag. Pri kliknuti na konkretni datum a cas hodi odkaz na domovsky web s mapou oblohy a vyznacenou trasou pruletu a dalsimi podrobnostmi. Dale aplikace nabizi pohled na aktualni polohu ISS vuci Zemi.
Nic vic, nic min.

Cena: Free
Funguje i Offline: Ne
Noční režim: Ne
Androidmarket: https://market.android.com/details?id=b ... bW1hcnEiXQ..

---
Solar system - zobrazi nasi slunecni soustavu, videno "shora", s pohybem planet (vcetne Pluta) po obeznych drahach. Slunecni soustava je aktivni, tzn. ze planety skutecne Slunce obihaji. Na nejmensi zoom, kdy je videt cela soustava, ale vnitrni planety rotuji silene rychle, ze je neni mozne sledovat - patrne aby byla zachovana relativni rychlost vuci vnejsim plnetam, aniz by se tyto doslova neznatelne vlekly (Pro predstavu Jupiter svisti jednu otocku kolem slunce za mene nez vterinu...) Soustavu je mozne priblizit, cimz se i zpomali vnitrni planety (cim vetsi zoom, tim pomalejsi pohyb). Ale jinak rychlost pohybu obeznic nelze nijak regulovat, pouze zcela zastavit.

Pokud vyberu jednu z planet, zobrazi se mi pouze ona, ale se vsemi svymi mesici, jejich jmeny a obeznymi drahami. Treba u Jupiteru ci Saturnu je to pak sileny gulas, presto ale prave tuto funkci povazuji za nejvyraznejsi duvod, proc by tento program mohl u nekoho najit sve misto.

Krome planet program nabizi i extrasolarni systemy. Lze si vybrat systemy dle poctu planet od jedne do peti a zobrazit nazvy jejich planet.

Program funguje offline, neumoznuje zadne volby ci nastaveni, pouze nabizi dalsi aplikace od linux-mobile.

Solar system pusobi hodne nedotazene, avsak ma slusny potencial, pokud by na nem nekdo zapracoval. Nemoznost regulovat rychlost pohybu planet, absence jakychkoli podrobnosti o vybranych objektech, absence dalsich objektu slunecni soustavy (vetsi asteroidy, komety, druzice...), online synchronizace pro aktualni zobrazeni polohy objektu v soustave... zde vsude je prostor, ktery by bylo mozne vyplnit.


Cena: Free
Funguje i Offline: Ano
Noční režim: Ne
Androidmarket: https://market.android.com/details?id=c ... 3lzdGVtIl0.

------
a další...

Uživatelský avatar
Karell
Příspěvky: 5579
Registrován: 24. 04. 2009, 09:58
Bydliště: Brána do Krkokonoš
Kontaktovat uživatele:

Astrosoft na OS Android

#70

Příspěvek od Karell »

Mohu se zeptat, které z těch programů jsi testoval venku, pod noční oblohou?
Uživatelský avatar
tomas.lizner
Příspěvky: 23
Registrován: 02. 08. 2011, 20:43

Astrosoft na OS Android

#71

Příspěvek od tomas.lizner »

Mohu se zeptat, které z těch programů jsi testoval venku, pod noční oblohou?
Z uvedených jsem venku zkoušel ty, u kterých to mělo smysl. Tedy gsm a star charts. Mobile observatory, solar system... jsou aplikace využitelné i doma. Zkoušel jsem venku i droidsat, ale jelikož je bohužel furt nízká oblačnost, žádného satelitu ani ISS jsem se zatím nedopátral (byl jsem rád, když se místy protrhala oblačnost, že jsem si mohl pohrát alespoň s gsm a star charts).
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4170
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Astrosoft na OS Android

#72

Příspěvek od biker.fm »

Sila gsm spociva ve vyuziti fotaku v telefonu. Proste zamirite cockou na oblohuTo myslis vazne s tou cockou ?

Zarizeni pouziva kompas a nejake 3-axis cidlo, takze cocka to urcite neni.
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a maly triedr Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
Uživatelský avatar
Karell
Příspěvky: 5579
Registrován: 24. 04. 2009, 09:58
Bydliště: Brána do Krkokonoš
Kontaktovat uživatele:

Astrosoft na OS Android

#73

Příspěvek od Karell »

Nezlob se, že jsem se tak ptal, ale podobné hodnocení by mělo smysl, kdyby skutečně vycházelo z reálného používání, ne z nějakého nahodilého zkoušení. Dal jsi si s tím práci, ale jsou to informace, které se dají najít i na internetu. Shodou okolností Sky Map i Star Charts znám, také jsem zkoušel možnosti jejich využití při pozorování, to je ale velmi, skutečně velmi omezené. Jakákoliv tištěná vyhledávací mapka, Karkoschkův atlas nevyjímaje nebo Pocket Sky Atlas, je s přehledem strčí do kapsy.
Edit: pokud chceš používat software při pozorování, doporučuji na základě spokojeného používání zkušeným vizualistou Ladisem program Astroplanner na netbooku.
Uživatelský avatar
tomas.lizner
Příspěvky: 23
Registrován: 02. 08. 2011, 20:43

Astrosoft na OS Android

#74

Příspěvek od tomas.lizner »

Nezlob se, že jsem se tak ptal, ale podobné hodnocení by mělo smysl, kdyby skutečně vycházelo z reálného používání, ne z nějakého nahodilého zkoušení. Dal jsi si s tím práci, ale jsou to informace, které se dají najít i na internetu. Shodou okolností Sky Map i Star Charts znám, také jsem zkoušel možnosti jejich využití při pozorování, to je ale velmi, skutečně velmi omezené. ...
No... reálné používání... právě ty dvě zmíněné aplikace mají tak jednoduché použití, že, myslím, jsem je otestoval dostatečně. Prostě namíříš a hotovo:) No smyslem tak nějak bylo, aby to právě člověk nemusel hledat na internetu a trávit tím zbytečně mnoho času. Na webu jsou právě recenze typu: "Hm, dobrej soft" nebo "ujde", výjimečně se najde i popis zahrnující vícevětá souvětí. Jenže to jde pak vždy o jediný soft. Ale většinou se už nezmiňují, zda jde offline a jak se reálně používá, co OPRAVDU umí apod. (snad sis všiml, že na rozdíl od těchto recenzí já se snažil zohlednit skutečně všechny funkce, co ty programy umí). A pokud se najde web, kde je nějaká větší agregace astrosoftu, tak jde bohužel opět o popisy "not bad" nebo "cool astronomic software..." (pokud se mýlím, tak mě please oprav, rád poznám nové zdroje informací).

Proto jsem si myslel, že by někomu přišlo vhod, kdyby měl na jednom místě jednak co nejvíce vyjmenovaného astrosoftu, ale zároveň i popisy, ze kterých si udělá obrázek, aniž by musel všechno tahat a instalovat, nebo shánět informace na milionu míst. Pokud by zde přihlášení lidé mohli i nějakou formou hodnotit ty programy, získalo by to tím větší hodnotu (hodnocení astronomického softu na androidmarketu nepovažuju ani v nejmenším za relevantní).

Co se využitelnosti týče, tak chápu, že gsm nebo sky chart ti již můžou připadat nepříliš použitelné. Ale zkus to brát očima někoho, kdo si k astronomii teprve čuchnul, nebo ani to ne. Ona papírová mapa oblohy je fajn, jenže ne všude ji s sebou člověk má (na rozdíl od telefonu). Prostě je to jedna z úžasných možností, jak poznávat do začátku oblohu. Jenže když se úak nějaký nováček podívá na androidmarket nebo jinam, tak si řekne, hm, gsm, sky charts, vortex planetarium, mobile observatory, planetariax... všechno to vypadá na obrázku stejně, tak rpoč xakru jedno je zdarma, další stojí pade a další stovku. V čem se to liší? Odpovědi obvykle bohužel nenajde, dokud to nekoupí a nezkusí. Pro tyto lidi to bylo míněno jako taková první pomoc. Když by je zaujalo něco z popsaného, už budou vědět, na který soft se více zaměřit a co je pro ně naopak nezajímavé.

A nejen do začátku. Když jsem začínal s 10" newtonem, tak jsem kromě papírových (detailních) map používal na pda ještě program pocket stars a díky tomu, že uměl zobrazit i hodně slabé hvězdy,  které na papíře nebyly, jsem se naučil o to rychleji nacházet různé dso. Takže když vyrazím někam na pozorování s newtonem, beru papírové mapy a baterku, ale na dovolenou s triedrem mi stačí sky chart.

Druhou kategorií jsou pak programy typu popsané mobile observatory, která je dobrá i na použití doma/metru/vlaku nebo tam, kde není možnost použít něco ala stellarium. A na konec specialitky typu prolétavajících satelitů...

Sorry, že jsem se tak rozepsal, ale chtěl jsem, aby byla jasná moje motivace:) Každopádně ok, beru to a dál si můžu smolit pro sebe svoje dvě věty  ;)
Uživatelský avatar
Karell
Příspěvky: 5579
Registrován: 24. 04. 2009, 09:58
Bydliště: Brána do Krkokonoš
Kontaktovat uživatele:

Astrosoft na OS Android

#75

Příspěvek od Karell »

Ale já ti přece nikde nepíši, že si máš něco smolit pro sebe. Jen jsem se snažil upozornit, co by podle mě mělo smysl. To nalézt je totiž skutečně složité. I při tom, že po zadání výrazu Google Sky Map do vyhledávače, dostaneš zprávu o 7000000 nalezených odkazů...
Odpovědět