Malá soukromá hvězdárna od A do Z

Diskuze o všem, co ještě patří do astrotechniky a jinam se nevešlo
Odpovědět
Uživatelský avatar
branotn
Příspěvky: 68
Registrován: 04. 01. 2011, 20:40

Malá soukromá hvězdárna od A do Z

#1

Příspěvek od branotn »

planujem vytvorit malu sukromnu hvezdarnicku (snad 3-4Q 2011). Aj ked som zacinajuci amater, velmi ma vesmir nadchol a urcite chcem ist dalej.
Som v stadiu citania knih, studovania web stranok, a aj diskusie na tomto fore ma posuvaju dalej.

1/ do teleskopu mienim investovat cca 3000 euro ( cca 75.000 Cz) + casom dalsie stovky rozlozene v case na prislusenstvo.
mam niaku predstavu, dokonca aj favorita, ale zamerne to tu este nenapisem, aby som neovplyvnil Vas nazor. Urcite si dam rad poradit.

Co by ste si vy kupili za tuto sumu?

2/ idem stavat dom, pozemok je slusny, takze sa mi tam v pohodli zmesti aj mala hvezdaren. A pozemok je na okraji mesta, takze aj so svetelnym smogom je to vcelku OK, kusok od lesa. Rozpocet na hvezdaren bude sucastou stavby domu, takze to az tak dramaticky neriesim, hold musia sa najst na to peniaze.

Aku postavit, co postavit, tu je kazda rada a tip nad zlato

3/ okrem toho ze ma to bavi, ked to raz bude vybudovane, rad by som sa pridal k niakej komunite, a malou kvapkou prispel k niakemu vyskumu, objavovaniu….
Urcite aj niaky napr detsky kruzok poriesim so skolou :)

Napada Vas nieco? Tip? Navrh?

Vopred dakujem za diskusiu rady, tipy, napady, postrehy

Celestron NexStar 8SE
zdroj PowerTank 7Ah
Baader Zoom okular 8-24 mm II.
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 4508
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 57

Malá soukromá hvězdárna od A do Z

#2

Příspěvek od dvader »

Přesunuto do vhodnější části AF. Moderátor
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2876
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Malá soukromá hvězdárna od A do Z

#3

Příspěvek od Homer »

1) Pod teleskop je třeba kvalitní montáž. Potom už mnoho peněz nezbyde - možná že budou i chybět.
2) Stavba domu s hvězdárnou je široké téma, které je třeba řešit komplexně s domem a začít s otázkami typu : bude hvězdárna integrální součástí domu nebo bude stát samostatně, bude to forma odsuvné střechy, kopule, bude tam pracovna a podobně.
3) Dětem ( komě vlastních či max. kamarádů ) a obecně přístupu cizích lidí bych se vyhnul. Důvodů je víc...

Uživatelský avatar
branotn
Příspěvky: 68
Registrován: 04. 01. 2011, 20:40

Malá soukromá hvězdárna od A do Z

#4

Příspěvek od branotn »

1/
kvalitna montaz urcite ano
ale verim ze pri 3000euro ostane aj na slusny teleskop

2/ mala hvezdarnicka samostatne stojaca v zahrade. Urcite tam chcem priestor aj iMac, stol...
aka strecha? Kopula je asi lepsia, vsak?

3/ treba dat prilezitost nadsencom aj s pomedzi deti :)
ale fakt ma to laka ako som napisal kvapkou v mori prisiet k objavom, vyskumom...
Celestron NexStar 8SE
zdroj PowerTank 7Ah
Baader Zoom okular 8-24 mm II.
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Malá soukromá hvězdárna od A do Z

#5

Příspěvek od MMys »

No, 3000 EUR není bohužel moc na stabilní montáž do pozorovatelny + větší přístroj. Obecně záleží na tom, co budeš chtít ve hvězdárně dělat. Předpokládám, že budeš chtít fotografovat či dělat nějakou vědu (fotometrie, astrometrie atd...). 3000 EUR ti dá tak na montáž kategorie EQ6 + dalekohled s průměrem okolo 200mm s příslušenstvím a na opravdu levnou CCD kamerku nebo spíš digitální foťák. Uvedený dalekohled + nějaký pointační refraktor bude zároveň pro tu montáž maximum, víc na to nedáš.

Druhá možnost je koupit nějaký kompaktní cassegrain ve vidlici (Meade, Celestron) a namontovat ho na paralaktický klín, ale toto je snad ještě horší z hlediska variability, ta sestava nejde prakticky modifikovat, montáž je nedílnou součástí dalekohledu.

Osobně bych ale prioritně pořídil trošku více dimenzovanou montáž (třeba něco jako Gemini G42+), či počkal, jak bude vypadat EQ7 od Skywatcheru. S ohledem na cenu domu a všeho toho okolo mi přijde hloupé ušetřit zrovna na montáži. To bych raději ušetřil na dalekohledu a dalším příslušenství a pro začátek použil třeba malého newtona a časem tam dal něco lepšího.  

Ad kopule vs. odsuvná střecha - obojí má svoje klady a zápory.

kopule
+ vypadá to jako hvězdárna
+ při focení je okolo dalekohledu tma a v obraze není tolik gradientů od rušivých světel
+ ochrana dalekohledu před větrem (obtěžuje při focení)
+ dalekohled se tolik nerosí
- kopule kam se vejde více lidí je podstatně dražší než stejný domek s odsuvnou střechou
- při pobytu v kopuli není výhled na oblohu, přijdeš třeba o hezké meteory na obloze
- prohlídka více objektů za sebou je zdržovaná přetáčením kopule (dá se eliminovat
vhodným pořadím objektů, ale mě se to v kopuli nikdy moc nelíbilo, koukat je nejlepší dobsonem venku.
- pro automatizované snímání bez dozoru je potřeba vyřešit synchronizaci štěrbiny s dalekohledem.

domek s odsuvnou střechou
+ levnější, jednodušší pro stavbu vlastními silami než stavba vlastní kopule.
+ větší komfor při pozorování s nebem nad hlavou
+ obvykle více prostoru uvnitř
- je potřeba další místo u něj a konstrukce pro odsunutí střechy.
- dalekohled není chráněný před větrem, rosou...
- nevypadá to tak efektně (+ ale může být, že to tak nepřitahuje pozornost jako kopule)

Já osobně jsem ve fázi stavby. U mě zvítězila kopule na objektu mimo dům. Tam se budou odehrávat fotografické věci. A na vizuální koukání mám velkého dobsona, kterého postavím na terasu či zahradu.

Ona paralaktická montáž (speciálně s newtonovým dalekohledem) v kopuli je snad to nejhorší z hlediska ergonomie při pozorování. Hrozný opruz s lezením po žebříku či schůdkách ve stísněné kopuli. Lepší na vizuální pozorování je cassegrain či refraktor, na paralaktice už to celkem jde, ideální je azimutální vidlice. Ale ta zase není na foto.

Když napíšeš víc, co plánuješ, dá se pak poradit detailněji.




http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Vabra
Příspěvky: 3885
Registrován: 10. 02. 2006, 17:20

Malá soukromá hvězdárna od A do Z

#6

Příspěvek od Vabra »

No jeste jednen aspekt k rozumnemu shrnuti MMyse:

Kopule:
- vypada to jako kopule

Odsuvna strecha
+ vypada to jako zahradni bouda

Duvodem je obycejna lidska zavist, zloba, ci pripadne zlodejina.
Osobne stavim na zahrade boudu s odsuvnou strechou, ktera vypada jako trochu vetsi/lepsi zahradni bouda a hvezdarnu v ni nikdo z ulice hledat nebude.

Tusim ze timto smerem byla i Homerova poznamka ohledne zvani cizich lidi k navsteve (i kdyz jsou to jen nevinne deti, mohou mit drogove zavisleho starsiho bratra, ktery si vyslechne liceni o tve skvele hvezdarne a pak ti jednou odnese montaz v cene mnoha desitek tisic pro par korun ci eur do sberu)
Pavel Vabrousek
Uživatelský avatar
Kami
Příspěvky: 2060
Registrován: 02. 01. 2004, 06:45
Věk: 47

Malá soukromá hvězdárna od A do Z

#7

Příspěvek od Kami »

Jelikož plánuju už několik let taky hvězdárničku,rád se přidám. Mohlo by se časem v tomto vlákně naakumulovat docela dost poznatků.

Když to vemu podle sebe,od velké stavby na kraji města a s možností přístupu veřejnosti jsem přešel přes skroumnou pozorovatelnu až ke konečné fázi na zcela soukromou hvězdárničku na úplně jiném,tmavém a klidném místě mimo město. Projekt už je,jen teď vítězí jiné priority,včetně rodiny. Snad za pár let až bude klidněji. Do té doby se musím spokojit jen s výjezdy a nebo městskou oblohou na zahradě.

Co bych ti radil ,,Branotne" tak zvážit plno aspektů,včetně plánovaných proporcí,umístění ,profilu okolního terénu a provozování na mnoho let dopředu. Postavit si ji prostě k obrazu svému a pro co největší pohodlí. (bráno jako absence lezení po žebříku,či mačkání se ve zbytečně malé boudě,ap.) Někdy je opravdu lepší nešetřit..  :)
 Ať už kopule,nebo odsuvnou střechu,je to na tvém zvážení... Já osobně jdu do odsuvné střechy.


  ;)
SW102/500, SW ED100/900, R100/1500, R125/1583, N127/646, R140/1543, R150/1800, C150/2250, N152/1178, N170/1022, NCN310/1768/5970,... + další sklíčka do 0,75m.
Uživatelský avatar
branotn
Příspěvky: 68
Registrován: 04. 01. 2011, 20:40

Malá soukromá hvězdárna od A do Z

#8

Příspěvek od branotn »

Som milo prekvapeny Vasou ochotou poradit , ste super.
To bol moj ciel, rozprudit debatu a casom si utriast myslienky a potom to zrealizvat.

a co tak kombinacia posuvnej strechy a kopuly
rychly napad presklenna kopula, taketo nieco:
http://www.alukov.sk/zastresenie-bazeno ... prekrytia/
cire sklo prinesie komfort vyhladu na oblohu,
posuvne diely dookola, urcite by sa to dalo spravit aj na motorcek.
A preto kombinacia, ze ak by som moc chcel tak to bude mozne dat prec, vymyslim k tomu mechanizmus ako to cele posunut prec a ostane domcek bez strechy.
To bude bestseller medzi astronadsencami, potom publikujem projekt mini sukromnej hvezdarne.

samozrejme v hvezdarni elektrika, vykurovanie.

pisete o bezpecnosti, hold ak by sa nasiel niaky magor na to je poistka voci vandalizmu, kradezi.
A samozrejme to bude sucastou zabezpecovacky domu.

No ked domyslim stavbu hvezdarne, hura na vybavenie na co sa uz velmi tesim. Takze idem studovat tie Vase (casom aj moje) montaze, teleskopy a vsetko to nadobicko okolo.

Mna z prvych citani uchvatil Meade LX200, asi teraz na mna sprska pre a proti. Ale to bude super aspom sa je od coho odrazit. Preto som aj napisal 3000 euro, co je jeho cena. A prislusenstvo dalsie stovky euro...
Privitam nazor tipu: za 3000 e by som kupil toto a toto, je to za tuto cenu lepsie, kvalitnejsie. A ja si to poriadne nastudujem a zvazim kazdu jednu dobre mienenu radu.

len tak na okraj, vnimate to ako hoby, pozorujete alebo mate chute aj objavovat, skumat a tak trosku hra na vedu?

MMys, dik za dlhu odpoved, vazim si cas ktory si tomu venoval. Palec hore
Celestron NexStar 8SE
zdroj PowerTank 7Ah
Baader Zoom okular 8-24 mm II.
Uživatelský avatar
Vlada10
Příspěvky: 64
Registrován: 01. 08. 2010, 09:44

Malá soukromá hvězdárna od A do Z

#9

Příspěvek od Vlada10 »

Když už se tady mluví o nebezpečí vykradení hvězdárny: kolik bylo třeba za posledních 20 let vloupaček do hvězdáren, které to byly a jak to probíhalo? Je nějaká taková statistika? Mně připadá, že nikdo jiný než pár lidí, kteří si chtějí postavit hvězdárnu, o vykrádání hvězdáren nemluví. Není to přece jen přehnaná obava?
Uživatelský avatar
branotn
Příspěvky: 68
Registrován: 04. 01. 2011, 20:40

Malá soukromá hvězdárna od A do Z

#10

Příspěvek od branotn »

neriesme tu bezpecnost, ako som pisal na to je poistenie a klasicke zabezpecenie.

skusme sa bavit o zaujmavejsom a to o hvezdarni a teleskope s montazou a prislusenstve.
Celestron NexStar 8SE
zdroj PowerTank 7Ah
Baader Zoom okular 8-24 mm II.
Uživatelský avatar
Lukina
Příspěvky: 2063
Registrován: 31. 08. 2008, 02:59

Malá soukromá hvězdárna od A do Z

#11

Příspěvek od Lukina »

Když už se tady mluví o nebezpečí vykradení hvězdárny: kolik bylo třeba za posledních 20 let vloupaček do hvězdáren, které to byly a jak to probíhalo? Je nějaká taková statistika? Mně připadá, že nikdo jiný než pár lidí, kteří si chtějí postavit hvězdárnu, o vykrádání hvězdáren nemluví. Není to přece jen přehnaná obava?No, v dnesni dobe se da jakykoliv objekt zabezpecit tak, ze se riziko dost snizuje... Takze bych to opravdu nebral jako primarni problem.
Newton 203/1200, dobson
Refraktor CEL 102/500, AZ3
Triedry: Canon 15*50 IS, Meopta 8*25 a 6,5*32, Bresser 10*50, CEL 15*70
Foto.: Panasonic DMC-LZ8, Sony DSC-RX100 II, Canon EOS 1000 a 650
Uživatelský avatar
branotn
Příspěvky: 68
Registrován: 04. 01. 2011, 20:40

Malá soukromá hvězdárna od A do Z

#12

Příspěvek od branotn »

bola tu spomenuta montaz EQ6, myslene bolo toto?:
http://www.skywatchertelescope.net/swti ... class2=304
GOTO funkciu povazujem za super
Celestron NexStar 8SE
zdroj PowerTank 7Ah
Baader Zoom okular 8-24 mm II.
Uživatelský avatar
Vabra
Příspěvky: 3885
Registrován: 10. 02. 2006, 17:20

Malá soukromá hvězdárna od A do Z

#13

Příspěvek od Vabra »

a co tak kombinacia posuvnej strechy a kopuly
rychly napad presklenna kopula, taketo nieco:
http://www.alukov.sk/zastresenie-bazeno ... prekrytia/
cire sklo prinesie komfort vyhladu na oblohu,
posuvne diely dookola, urcite by sa to dalo spravit aj na motorcek.No, s ohledem na to, ze mam hvezdarnicku o dvou stejne velkych mistnostech (vlastni pozorovatelna + zazemi) tak jsem take zvazoval system bazenoveho zastreseni. Ma to ovsem dve podstatne slabiny:

1. sokovala mne cena i toho nejjednodusiho provedeni nad 50.000 Kc.

2. pro temperaci dalekohledu na chladnou noc je sklenik akumulujici teplo behem slunecneho dne to nejhorsi mozne reseni.

Nakonec jsem skoncil u trochu netradicniho reseni odsunovani kazde poloviny Ackove strechy sikmo dolu v kolejnickach.

Zatim je brzo hodnotit toto "moje" reseni...ale oproti klasickemu odsunuti celeho "Acka" to ma par vyhod (vaha, moznost odsunout jen tu stranu kde fotim) i omezeni (slozitost reseni)...
Snad budu schopen na jare po dokonceni dila, instalaci montaze a nasbirani par zkusenosti z realneho provozu poreferovat vice, pripadne poskytnout nejakou tu dokumentaci...

Pavel Vabrousek
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7204
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Malá soukromá hvězdárna od A do Z

#14

Příspěvek od Artaban »

Možná by zde mohla být ještě zmíněná zkušenost s větším množstvím sněhu.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
deavi
Příspěvky: 1589
Registrován: 01. 03. 2005, 04:38

Malá soukromá hvězdárna od A do Z

#15

Příspěvek od deavi »

Možná by stálo zato si pročíst téma na soukromé hvězdárny, je toho asi 80 stránek a určitě si uděláš svůj obrázek.
http://www.astro-forum.cz/cgi-bin/yabb/ ... 1143137568
Já jsem v loni schodou okolností dodělal svoji hvězdárnu s odsuvnou střechou a mám na sloupu zmiňovanou EQ-6. Můžeš se mrknout zde:
http://www.astronom.cz/deavi/observator.htm

Jenom mimochodem, rozdíl mezi odsuvnou střechou a kopulí je cenově diamentrální rozdíl, aby ti potom zbylo na nějakou pořádnou montáž :)
http://www.astronom.cz/deavi/
EQ-8, Newton AG 300/1140mm, f:3,8, ASA OK3 focuser+ ASA 3'' Wynne 0.95x, ZWO OAG68 + ZWO ASI 174 mini, ZWO ASI 6200MC PRO. Powerbox Pegasus Advance
Odpovědět