Sluneční skvrna!

Pozorování Slunce, Měsíce, planet, planetek, komet, meteorických rojů, atd.
Odpovědět
Luky

Sluneční skvrna!

#1

Příspěvek od Luky »

Chtěl bych všechny upozornit na obrovskou skvrnu na Slunci, která je bez problémů viditelná i pouhým okem! Určitě se na ni podívejte. Je opravdu hodně velká  ;)

Myslíte si, že je nějaká šance na polární záři v ČR?
Uživatelský avatar
A.K.
Příspěvky: 589
Registrován: 20. 08. 2003, 17:26

Sluneční skvrna!

#2

Příspěvek od A.K. »

No to by taky zajímalo. Nejdřív jsem myslel že je to blbost, protože záře nejčastěji vzniká na pólech v důsledku magnetosféry. Ale jak jsem se dočetl, může se objevit i v nižších zem. šířkách a dokonce existuje i jev zvaný tropická záře ??? Ale jak je to ve skutečnosti to vážně nevim.
Aleš Knobloch -- Astronomické informace -- AstroVIEW (web ve vývoji)
Luky

Sluneční skvrna!

#3

Příspěvek od Luky »

No já jsem byl hrozně naštvanej, když jsem prošvihl polární záři v dubnu 2000, potom byly i nějaké v letech 2001-2002, no a pak jsem ještě prošvihl polární záři 30.5.2003 (před zatměním Slunce)

Teď sleduju snímky z NOAA a nevypadá to, že by nám hrozila polární záře... http://sec.noaa.gov/pmap/pmapN.html

No každopádně ta dnešní skvrna byla super. Navíc, tady to vypadá, že v noci bude zataženo, takže bych z toho stejně nic neměl.

O tropických zářích jsem zatím nic neslyšel, ale je možné, že když je nějaká hoodně aktivní oblast na Slunci, tak se může objevit polární záře i v oblasti subtropů nebo dokonce tropů. Ale já jsem zatím o žádném takovém případu neslyšel...
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Sluneční skvrna!

#4

Příspěvek od MaG »

Ahoj ta erupce X1 z 19. 10. zřejmě neměla mít na Zemi velký vliv. Od té doby na Slunci nic velkého nebylo (krom té skvrny 8). Dneska to vypadalo fakt nadějně - dvě erupce třídy M ale na X to nevyletlo. Ještě uvidíme (ty dnešní Mka způsobí o něco slabší záře které od nás asi neuvidíme)

viz. http://www.sec.noaa.gov/rt_plots/xray_5m.html
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
jcz
Příspěvky: 86
Registrován: 11. 10. 2003, 01:51

Sluneční skvrna!

#5

Příspěvek od jcz »

Slaba polarni zare momentalne probiha daleko na severu, k nam dnes stezi dosahne protoze K je na relativne nizke urovni a predpoved na dalsi 3hodiny ocekava K5 coz je pro nas malo.K tomu aby byla aurora i u nas je treba max.Ktedy 8 nebo 9. Ja pravidelne sleduji http://www.dk0wcy.de/magneto/magnet.htm
tyto udaje jsou take vysilany co 3 min. na kmitoctu 10,144Mhz kde je dk0wcy radiovy majak.Kdyz se nic nedeje majak mezi identifikacnimi znackami vysila souvisly ton, kdyz vysila teckya varovani aurora znamena to ze je, nebo se ocekavapolarni zareseverneji od Kielu (pobrezi Nemecka)kdyz vysila tecky a strong aurora znamena topolarni zari je jizneji od Kielu coz je sance i pro nas.
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Sluneční skvrna!

#6

Příspěvek od MaG »

Díky "jcz".

Můžeš upřesnit tu frekvenci rádia? Dá se to chytit běžným přístrojem? Nemám teď přesnou představu, zda se to vejde do SV či do VKV..

A jak přesně že to upozorňuje na případnou aurorální aktivitu? Něco na principu morseovky nebo jen vysílání teček?
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Sluneční skvrna!

#7

Příspěvek od MaG »

Tak to vidíte.. dobře rok či dva po maximu aktivita a na Slunci se zas dějí věci.

Zrovna teď se vynořila další supr aktivní obalst (ta uprostřed 484 už nám možná způsobí za 2 dni polární záři) a teď je tam nová, stejně zajímavá 486.

Hodně štěstí těm, co 30. 5. nic neviděli přeje Martin ;)
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
Myzer
Příspěvky: 1231
Registrován: 28. 05. 2003, 18:31

Sluneční skvrna!

#8

Příspěvek od Myzer »

Cez víkend sa takisto chystám pozorovať, tak dúfam že niečo z toho bude. 8)
30.5 mi to ušlo takpovediac za chrbtom. :-[ V tú noc som bol takisto vonku, ale pozoroval som južný obzor. :-/ A práve vtedy som sa na sever asi ani raz nepozrel. >:( Úplne som prepočul všetky informácie, že by sa nejaká polárna žiara mohla v tom období vyskytnúť. :ears:
http://www.astronom.cz/astropo/ - Visual deep-sky observing&&Kontakt na Skype: myzer16
SKLP
Příspěvky: 1184
Registrován: 02. 10. 2003, 21:19

Sluneční skvrna!

#9

Příspěvek od SKLP »

Nemam po ruce dalekohled ani triedr a ani filtr a je zatazeno!!! Skoda, snimky skrny jsou pekne. Zatim cauec.
Refraktory achromáty: Celestron C4-R 102/1000mm, Sky-Watcher 80/400mm, Hama 60/700mm. Triedry: Fomei 10x50, Bushnell 8x40
Luky

Sluneční skvrna!

#10

Příspěvek od Luky »

Díky za upozornění na aktivní oblast 486. Doufám, že z toho něco bude. Vypadá to nadějně. Škoda, že je teď zataženo. Chtěl jsem ještě kouknout na tu 484 :-/. No uvidíme, jestli se z té 486 o víkendu něco vyklube :). Jestli z toho bude polární záře, tak bych dělal všechno proto, abych ji už konečně viděl, když mi zatíkm všechny unikly... Mějte se, Luky ;)
Uživatelský avatar
jcz
Příspěvky: 86
Registrován: 11. 10. 2003, 01:51

Sluneční skvrna!

#11

Příspěvek od jcz »

pro eMartin, jsou to KV, ale bohuzel majak obycejnym radiem nechytnes, jeho vykon je prilis slaby ja mam spickove vybaveni a slysim jej dost casto slabo.Potrebujes nejaky KV scener s moznosti
pripojeni externi ANT, takze se musis spokojit
pouze s WWW verzi.
Uživatelský avatar
jcz
Příspěvky: 86
Registrován: 11. 10. 2003, 01:51

Sluneční skvrna!

#12

Příspěvek od jcz »

slunce opravdu blazni, SFI pres 150 a zitra se ocekava 170 coz je rok po sekundarnim maximu
hodne.
Dnes dokonce v 8.35z erupce o sile X5,4!!!,
plus nekolik tridy M. Budbe o vikendu v pohotovosti!
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Sluneční skvrna!

#13

Příspěvek od MaG »

Pozor, ta X5 snad byla na te 486ce (tady je odkaz na tu CME z X5ky: http://science.nasa.gov/spaceweather/im ... c3_big.gif), ale ta je na "limbu" takže z ní k Zemi mnoho nepoletí. Zajímavější byly ty M x.x (ze 484) a především s ní spojená CME viditelná na korónografu SOHO.



Vypadá nádherně že?

Skvrnu sem viděl stěží.. mám asi 0,75 dioptrie a nemám ještě brýle. Jinak tady v JBC od rána jasno.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Luky

Sluneční skvrna!

#14

Příspěvek od Luky »

Zdravím
Co se týče slunečních skvrn, tak bez problémů vidím 484 jako jednu velkou skvrnu (horizontálně protáhlou) pouhým okem, vycházející 486 taky bez problémů jako malou skvrnku. V triedru pak projekcí vidím 484 jako 3 hlavní skvrny, kde lze tušit penumbry a ještě asi 4 malinké. Vycházející skupinu jako 3 hlavní skvrny.

Co se týče polární záře, tak budu přes víkend bedlivě sledovat všechny předpovědi. Doufám, že bude alespoň polojasno. (teď je tu jasno s jemnou oblačností).
Zatím se mějte, Lukáš  :hi:

PS: Asi si ještě půjdu koupit nový film, kdyby tady přecejenom nějaká polární záře byla...  :)
SKLP
Příspěvky: 1184
Registrován: 02. 10. 2003, 21:19

Sluneční skvrna!

#15

Příspěvek od SKLP »

Tak jsem se mrknul na skvrnu! R60/700 přes filtr. No je to nádhera. Udělal jsem i kresbu (na mém webu). Fotky jsem pořídil 3x. Musím to nechat vyvolat co nejdříve! Zatím čus.
Refraktory achromáty: Celestron C4-R 102/1000mm, Sky-Watcher 80/400mm, Hama 60/700mm. Triedry: Fomei 10x50, Bushnell 8x40
Odpovědět