Dalekohled pro pozemní pozorování

Diskuze o tom jak začít s astronomií, jaký si pořídit první dalekohled, ale také o tom, jak správně používat toto fórum.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Zaprtek
Příspěvky: 6
Registrován: 03. 11. 2010, 16:58

Dalekohled pro pozemní pozorování

#1

Příspěvek od Zaprtek »

Zdravím, vybírám nový dalekohled s "lepším" průměrem a ohniskovou vzdáleností, celkem se mi zalíbil tenhle http://www.elektro-partner.cz/hvezdarsk ... b8/obchod/ (je i v ceně, kterou si můžu momentálně dovolit). Nicméně dalekohled občas používám i na pozemní pozorování a tenhle se prý k tomu nehodí, vysvětlí mi někdo proč? A dá mi tip na nějakou alternativu která by byla pro mne vhodnější za podobnou cenu? Děkuji
Uživatelský avatar
Regulus
Příspěvky: 3300
Registrován: 25. 12. 2006, 23:09

Dalekohled pro pozemní pozorování

#2

Příspěvek od Regulus »

1) Ahoj  :D
2) je lepší nakupovat ve specializovanych obchodech, např. zde je za stejnou cenu:

http://www.supra-dalekohledy.cz/dalekoh ... ontaz.html

3) Na astro je to dobrá volba ale na pozemni pozorovani by se hodil spise mensi refraktor (je mobilnejsi, vice uzpusobeny na pozemni pozorovani a davaji vzprimeny obraz, zatimco v newtonech je vzhuru nohama)

http://www.supra-dalekohledy.cz/dalekoh ... ontaz.html

4) tento dotaz patří do sekce pro začátečníky, kam asi bude briskně přesunut moderátory ;)
SW Dobson 254/1200 Flex; Baader ED 66/400; TS-Optics ED 60/360, Luntík LS35T Deluxe; Sony A6400, Canon EOS 700D
Montáž AZ3/Denk II Binoviewer/Baader-8_24mm H-ZOOM;2" ES MaxV-28mm;Panoptic-24mm;PentaXF-12mm;Ortho-6mm/2"ES-OIII
Uživatelský avatar
Zaprtek
Příspěvky: 6
Registrován: 03. 11. 2010, 16:58

Dalekohled pro pozemní pozorování

#3

Příspěvek od Zaprtek »

No stejně půjdu asi do toho newtona :)

Převracený obraz jde vyřešit hranolem/zrcátkem, ne?

Jaký bys mi odtud doporučil pro toho newtona (u poloviny je v popisu, že právě, pro newton není vhodný) http://www.supra-dalekohledy.cz/dalekoh ... catka.html

Díky.
Uživatelský avatar
Lukemon
Příspěvky: 1891
Registrován: 07. 12. 2008, 23:24
Bydliště: Jedovnice, okr. Blansko
Věk: 43

Dalekohled pro pozemní pozorování

#4

Příspěvek od Lukemon »

Jestli chceš viset na kladce hlavou dolů tak si ten hranol/zrcátko kup,na newtonech je to nepoužitelný,skoušel jsem to...
Dobson SW 250/1200,  N 150/750, ED80/600 na AZ-4,  TELE VUE Paracorr, Panoptic 24mm 68°,  Nagler 13,9,7,5, 3.5mm 82°,  SW Planetary 8,7,6,5,4mm UWA-58°, 2"SW/SWA 38mm 70°, Celestron 15x70,  UHC Lumicon, UHC-S BDP, CLS Astronomik, 2x Polarizační BDP
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24321
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Dalekohled pro pozemní pozorování

#5

Příspěvek od MilAN »

Pro převrácení obrazu u Newtona lze použít převracející čočkovou soustavu.  Hranolovou   bez  podstatné úpravy dalekohledu  nelze.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Zaprtek
Příspěvky: 6
Registrován: 03. 11. 2010, 16:58

Dalekohled pro pozemní pozorování

#6

Příspěvek od Zaprtek »

Pro převrácení obrazu u Newtona lze použít převracející čočkovou soustavu.Odkaz by byl? (nejlépe přímo na produkt v nějákem eshopu)

Nebo doporučte nějaký jiný teleskop s podobnými parametry vhodnější na pozemní pozorování...

Jinak díky za rady...jsem takový user...něco na způsob používání pc...kdy člověk s počítačem umí zacházet dobře...ale při výběru/skládání nového je někde....
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 4512
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 57

Dalekohled pro pozemní pozorování

#7

Příspěvek od dvader »

Upravil jsem název tématu. Moderátor
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
Uživatelský avatar
Lesák
Příspěvky: 444
Registrován: 10. 03. 2009, 21:43
Věk: 36

Dalekohled pro pozemní pozorování

#8

Příspěvek od Lesák »

Dalekohled s "podobnými" parametry na pozemní pozorování? Převrátit obraz lze zrcátkem jen u refraktoru, jak již bylo řečeno. Na co ti bude na pozemní pozorování dalekohled o průměru 20 cm? To ani neudržíš a vláčet s sebou nějaký stativ (pěkná tíha a nepohodlí, o přenášení z místa na místo ani nemluvě)...
A aby ten dalekohled byl i na "hvězdy" musí to být ten z lepších- ED, či apochromát(= šílená cena).

Já bych pro tebe měl návrh: Kup toho dobsona a k němu jeden z těch levnějších refraktorů na pozemní pozorování (viz odkaz od Reguluse).
Uživatelský avatar
viktormt
Příspěvky: 897
Registrován: 14. 12. 2008, 22:49

Dalekohled pro pozemní pozorování

#9

Příspěvek od viktormt »

to je pravda, ja so svojim 60/600 dokazem z bytu nasho panelaku pozorovat srnky asi na 5 km vzdialenom poli :)
Uživatelský avatar
stana
Příspěvky: 3273
Registrován: 09. 04. 2008, 23:32

Dalekohled pro pozemní pozorování

#10

Příspěvek od stana »

hvezdarsky-dalekohled-sky-watcher-nwt-200/1200mm-pyrex-skdob8/obchod. Nicméně dalekohled občas používám i na pozemní pozorování a tenhle se prý k tomu nehodí, vysvětlí mi někdo proč? A dá mi tip na nějakou alternativu která by byla pro mne vhodnější za podobnou cenu? Děkuji..

No, možná pomůže moje zkušenost, že jsem byl zvědavý na pohled přes tříkilko Newtona/Dobsona s Ohrozimského kopce u Prostějova a že teda uvidím snad až do Přerova lidem do bytů...Teda než se setmí a budem čučet na DSO. Ale co dělá masa vzduchu při pohledu nahoru, tak co dělá masa vzduchu při pohledu do krajiny-na horizont, tak to je teda dílo a opravdu stačí i malokuk refra 80/400 s 21 x respektive s 30 x zvětšením nebo větší triedr. Víc z toho nedostaneš.. 8-)
P.S. V podhůří Krkonoš jsem měl světelného refra 80/400 na stativu a osedlán Pan 19 a E -13 mm a koukal jsem na ovce na svahu vzdáleném vzdušnou čarou snad 10 km..
Nic většího průměru či APO by mi toho o moc víc neukázalo. Můj názor!

P.S.2. Doprčic, proč se tu angažuju, když Lesák to vystihl skoro přesně a nejen on.. ;D
Dobson 300/1500, Ethos 8 mm,  Až bude peníz tak beru Ethos 13 mm, Plossl 25 mm,  fólie Astrosolar, SW-čočkový dalekohled SK 80/400,  triedr 12x50 /japonec/ a staré divadelní kukátko parametrů neznámých ...
Uživatelský avatar
Regulus
Příspěvky: 3300
Registrován: 25. 12. 2006, 23:09

Dalekohled pro pozemní pozorování

#11

Příspěvek od Regulus »

A hlavně jsi doporučil REFRAKTOR a né bojler 200 a víš ;D asi nějaká slabá chvilka ;D ;)
SW Dobson 254/1200 Flex; Baader ED 66/400; TS-Optics ED 60/360, Luntík LS35T Deluxe; Sony A6400, Canon EOS 700D
Montáž AZ3/Denk II Binoviewer/Baader-8_24mm H-ZOOM;2" ES MaxV-28mm;Panoptic-24mm;PentaXF-12mm;Ortho-6mm/2"ES-OIII
Uživatelský avatar
stana
Příspěvky: 3273
Registrován: 09. 04. 2008, 23:32

Dalekohled pro pozemní pozorování

#12

Příspěvek od stana »

A hlavně jsi doporučil REFRAKTOR a né bojler 200 a víš ;D asi nějaká slabá chvilka  ;D ;)Nevim, ale nepolezu s palicí na komára a oba kukry beru jako dobrý kup..
>:( ;D
Dobson 300/1500, Ethos 8 mm,  Až bude peníz tak beru Ethos 13 mm, Plossl 25 mm,  fólie Astrosolar, SW-čočkový dalekohled SK 80/400,  triedr 12x50 /japonec/ a staré divadelní kukátko parametrů neznámých ...
Uživatelský avatar
caribic10
Příspěvky: 1775
Registrován: 11. 04. 2008, 03:29

Dalekohled pro pozemní pozorování

#13

Příspěvek od caribic10 »

Jo s tím pohledem na krajinu je to i z mé zkušenosti tak jak to píší nahoře.
Koukal jsem v létě na Snězku z Horní Malé Úpy (tj. cca 4km vzdušnou čarou) a pohled přes 10mm okulár (zv.100x) nebylo prakticky vůbec použitelný.
Obraz se chvěl, barvy byly vybledlé + otočený obraz... no nic zajímavého. Na denní pozorování jo, ale jen na Slunce (s filtrem!!!) a nebo letadla  :)
http://planetaryphoto.cz/ ,  EOS 600D + nějaká ta bižuterie okolo
Uživatelský avatar
Zaprtek
Příspěvky: 6
Registrován: 03. 11. 2010, 16:58

Dalekohled pro pozemní pozorování

#14

Příspěvek od Zaprtek »

Díky za rady. Všechno jsem si přečetl a po úvaze (a zjištění, že ve zdejší bazarové sekci není problém kdyžtak dalekohled prodat) nejspíš půjdu nejdřív do tohohle

http://www.astroshop.eu/skywatcher-maks ... bad089e8ee

a když tak ( v případě nespokojenosti) ho prodám a půjdu do toho newtona + nějaký levnější refraktor na to pozemní pozorování.

edit: Hmm dívám se, že existuje i verze o tisícovku dražší s autotracking mountem...je to ten samý dalekohled, že jo? http://www.opticstar.com/Run/Astronomy/ ... _10_1_3_70
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Dalekohled pro pozemní pozorování

#15

Příspěvek od MaG »

První odkaz je na OTA, tedy "pouze tubus". Druhý na totéž s naváděnou montáží. Cena tohoto dalekohledu i s montáží by se mohla pohybovat kolem 300 EUR.

Volba koupím a kdyžtak to prodám je mi cizí, takže ti víc poradit nemůžu, jde to proti mému přesvědčení.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Odpovědět