Súťaž v detekcii najslabsieho objektu

Mlhoviny, hvězdokupy, galaxie, supernovy,...
Uživatelský avatar
Pavuk_
Příspěvky: 2037
Registrován: 21. 07. 2004, 22:49

Súťaž v detekcii najslabsieho objektu

#16

Příspěvek od Pavuk_ »

FunTomas napsal:
Tak nad tymto som uz davnejsie uvazoval. Osobne by som to robil dost pomaly, no aj tak by asi trocha sikovnejsi admin vedel wo-co-go a odpinkol by ma. Zaujimava myslienka. Nevies dat k dispozicii kusok skriptu na studium?

V kazdom pripade je to taka spusta dat, ze sa mozno oplati stiahnut si vzdy len to co potrebujes a odlozit si to do archivu. Tahat vsetko len preto aby to bolo k dispozicii OFFline je nezmysel. To skor zohnat fotoatlas oblohy na CDckach alebo DVDckach - realsky. Aj tych je ale tusim vyse 100 (CD).
Je to zajimave co tu tady vypravujete, ale mne sa sa ta oblast okolia NGC7331 ako gif natiahla asi za 5 sekund. Keby bola linka aj 10x pomalsia (50 sekund), ak potrebujem nejaku cast oblohy vediet, kliknem si a hotovo, urcite je to rychlesie ako zonglovat so 100CD a kym to ten komp najde tak to mas uz davno stiahnute.
Mam taky sen...v ruke PDA + INET s EDGE alebo take daco GSM wireless a kliknes a mas. hmmm
Uživatelský avatar
FunTomas
Příspěvky: 3910
Registrován: 21. 07. 2003, 13:20

Súťaž v detekcii najslabsieho objektu

#17

Příspěvek od FunTomas »

Skusil som aj ja, ale chvilu to trvalo. V kazdom pripade, ja som si stahoval povodne FITS format, pretoze ten vedel GUIDE pouzit ako podklad pod generovanu mapu hviezd (obsahuje udaje o strede platne a jej event.natoceni). Ako tak na to pozeram, asi si si stiahol verziu 15x15', takze len 1/8 ponukaneho rozmeru. Cely gif ma 5.5MB a zabaleny fits (16bit) ma cca 15MB. Tak pozor na velkost.
mail to:fun2mas(at)gmail.com
Uživatelský avatar
FunTomas
Příspěvky: 3910
Registrován: 21. 07. 2003, 13:20

Súťaž v detekcii najslabsieho objektu

#18

Příspěvek od FunTomas »

Este by to chcelo definovat detekovanu (alebo skor porovnavanu) oblast ziarenia, aby bolo mozne spravne porovnavat magnitudy. Pokial porovnas R alebo B jasnost, tak ta moze byt ina. Vid fotometer amigo.
mail to:fun2mas(at)gmail.com
Uživatelský avatar
Pavuk_
Příspěvky: 2037
Registrován: 21. 07. 2004, 22:49

Súťaž v detekcii najslabsieho objektu

#19

Příspěvek od Pavuk_ »

FunTomas napsal: Skusil som aj ja, ale chvilu to trvalo. V kazdom pripade, ja som si stahoval povodne FITS format, pretoze ten vedel GUIDE pouzit ako podklad pod generovanu mapu hviezd (obsahuje udaje o strede platne a jej event.natoceni). Ako tak na to pozeram, asi si si stiahol verziu 15x15', takze len 1/8 ponukaneho rozmeru. Cely gif ma 5.5MB a zabaleny fits (16bit) ma cca 15MB. Tak pozor na velkost.Ano, potvrdzujem, 9minut mi trva 60'x60' FITS gzip
Uživatelský avatar
MP
Příspěvky: 2920
Registrován: 20. 05. 2003, 00:06

Súťaž v detekcii najslabsieho objektu

#20

Příspěvek od MP »

Tak zpet k vlastnim fotkam. Existuje nejaky handicap na velikost dalekohledu ? V noci jsem si hral na balkone se Sonnarem 300/4, zaclonenym na 5.6 a Elbiho 250tku sice netrumfnu, ale na prumer 53mm na osvetlenem sidlisti bez filtru mi mag.18.7 pripada slusne, tak se musim pochlubit :


Expozice 32x1 + 16x4 + 10x8sec., vic neslo kvuli spouste svetla kolem, na prilozenem obrazku je kvuli tem slabym hvezdam zvednuty kontrast, takze je videt sum.
e-mail : mpec(at)cce(dot)cz&&
Uživatelský avatar
Pavuk_
Příspěvky: 2037
Registrován: 21. 07. 2004, 22:49

Súťaž v detekcii najslabsieho objektu

#21

Příspěvek od Pavuk_ »

Pekna snimka, ale kludne tam vypraz tu gamu aby sme tie hviezdy aj videli (nehodnoti sa krasa, ale ta magnituda - idealne oboje). :hi:
Uživatelský avatar
MP
Příspěvky: 2920
Registrován: 20. 05. 2003, 00:06

Súťaž v detekcii najslabsieho objektu

#22

Příspěvek od MP »

Jak si prejete. Zvetseno, vyprazeno, doostreno, ale vypada to hnusne :

e-mail : mpec(at)cce(dot)cz&&
Uživatelský avatar
FunTomas
Příspěvky: 3910
Registrován: 21. 07. 2003, 13:20

Súťaž v detekcii najslabsieho objektu

#23

Příspěvek od FunTomas »

Mne sa na fotke zdaju niektore hviezdy menej jasne ako ta, na ktoru ukazuje sipka. Nie su v katalogu aj tie?
mail to:fun2mas(at)gmail.com
Uživatelský avatar
FunTomas
Příspěvky: 3910
Registrován: 21. 07. 2003, 13:20

Súťaž v detekcii najslabsieho objektu

#24

Příspěvek od FunTomas »

Skúste porovnať s obrázkom z palomaru. Je to výsek 10x10' a má necelých 300KB.
mail to:fun2mas(at)gmail.com
SKLP
Příspěvky: 1184
Registrován: 02. 10. 2003, 21:19

Súťaž v detekcii najslabsieho objektu

#25

Příspěvek od SKLP »

FunTomas napsal: Mne sa na fotke zdaju niektore hviezdy menej jasne ako ta, na ktoru ukazuje sipka. Nie su v katalogu aj tie?Taky mám takový pocit!!! V okolí těch 2 jasných hvězd!!!! Určitě jsou slabší.
Je třeba to prověřit.
Jinak skvělý výkon!!!
Refraktory achromáty: Celestron C4-R 102/1000mm, Sky-Watcher 80/400mm, Hama 60/700mm. Triedry: Fomei 10x50, Bushnell 8x40
Uživatelský avatar
MP
Příspěvky: 2920
Registrován: 20. 05. 2003, 00:06

Súťaž v detekcii najslabsieho objektu

#26

Příspěvek od MP »

FunTomas napsal: Mne sa na fotke zdaju niektore hviezdy menej jasne ako ta, na ktoru ukazuje sipka. Nie su v katalogu aj tie?
Zdani klame a neni magnituda, jako magnituda. Zalezi i na spektru. V kamere mam napevno zabudovany IR-cut filtr ( H-alfa propousti, ale dal ne ), takze je vic citliva na fialovou a modrou, nez na temne cervenou. Ty ostatni hvezdy maji vetsinou mag.17.5 - 18, ale jsou vic do cervena, ta oznacena je modrobila.

Jinak je samozrejme mozne, ze na fotce je i nejaka slabsi hvezda, cele pole jsem neproveroval. Ale o moc dal uz to nebude. A znacna cast fotky je plna mlhovin, kde slabsi hvezdy zanikaji. Ale tohle mi staci, pri tom prumeru 53mm ;)
e-mail : mpec(at)cce(dot)cz&&
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17644
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Súťaž v detekcii najslabsieho objektu

#27

Příspěvek od MMys »

A jsme u toho,
v ramci souteze by se teda melo stanovit, o jakou magnitudu se jedna, zda vizualni, nebo fotografickou (kterou R, B) Asi bych se primlouval za vizualni, ale zase aby v prislusnem katalogu (az se dostaneme nad 20mag.) byla vizualni uvedena.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
MP
Příspěvky: 2920
Registrován: 20. 05. 2003, 00:06

Súťaž v detekcii najslabsieho objektu

#28

Příspěvek od MP »

Jo, to by chtelo. Neexistuje nejaky priblizny prepocet z R a B na vizualni magnitudu ? V tom USNO katalogu totiz vizualni take neni, do tech popisku to dava R magnitudu. V popisu vyse oznacene hvezdy pak je :
Star
0825.01585894
Red Magnitude: 18.70
Blue Magnitude: 19.50
Color Index: 0.40
atd.

Takze co s tim ?
e-mail : mpec(at)cce(dot)cz&&
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24319
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Súťaž v detekcii najslabsieho objektu

#29

Příspěvek od MilAN »

Podle mě se s t ím budeme muset smířit -  již ve fotometrickém systému UBV není rozdíl B-V   kolem 2 mag ničím neobvyklým  a předpokládám, že nebudeme  určovat dosah přístroje fotometricky - t. j přes  přesně definované filtry s definovanou propustností a vlnovou délkou. Použiju-li snímač (např. digitální zrcadlovku, s chartakteristikou jako oko  a  tudíž i dost podobnou V magnitudě v UBV systému, lze  přibližně porovnávat. Ale při použití  CCD kamery (sledovací, webkamery nebo CCD astronomické kamery), kde je maximum citlivosti ve fotometrické oblasti R nebo dokonce I, nelze určitě výsledky porovnávat a navíc zřejmě budou tyto údaje chybět i v katalozích u hvězd. A absolutní přesnost v desetině mag. je iluzorní údaj.
Zaznělo tu sice slovo o objektivitě, na rozdíl od vizuálního pozorování, ale  toto je přesně situace, že vizuálním pozorováním a porovnáním s V magnitudami  se dodstaneme do situace, že si vzájemně můžeme poměřovat své dosažené výsledky  ( podobné receptory -oči , a k nim navázaný  fotometrický systém).  U CCD i fotografie  budou výsledky dosti nepoměřitelné  - i když velmi zajímavé.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
MP
Příspěvky: 2920
Registrován: 20. 05. 2003, 00:06

Súťaž v detekcii najslabsieho objektu

#30

Příspěvek od MP »

Souhlasim, nam ale slo predevsim o to, jak ziskat porovnatelne udaje z ruznych katalogu. Pokud se nepletu, tak "color index", uvadeny mezi fotometrickymi daty, je rozdil B a V magnitudy. Takze kdyz pro vyse popisovanou hvezdu nemame hodnotu vizualni magnitudy, muzeme ji vypocitat jako rozdil B a indexu, tady 19.5 - 0.4 = 19.1. Tuto hodnotu bychom pak mohli porovnavat s V magnitudou z jinych katalogu a pouzivat tedy dosazenou vizualni magnitudu jako meritko citlivosti nasich kamer a fotaku. Je jasne, ze spektralni citlivost jednotlivych kamer se bude lisit, jde jen o nejakou spolecnou velicinu pro hodnoceni. Napr. ta moje kamerka je citlivejsi v B oblasti ( cim mensi index, tim lepe je hvezda videt ), bez toho IR-cut filtru by to asi bylo jine ( samotny chip ma maximum citlivosti mezi V a R ).
e-mail : mpec(at)cce(dot)cz&&
Odpovědět