Polární záře - podzim 2004

Pozorování Slunce, Měsíce, planet, planetek, komet, meteorických rojů, atd.
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Polární záře - podzim 2004

#16

Příspěvek od MaG »

Ono je složité chtít vysvětlení od někoho, kdo nemá patřičné vzdělání a zkušenosti, ale snad už jsem o tom něco pochopil a pokusím se napsat co kde a jak. Pro zjednodušení uvedu vždy také odkazy a odkaz na obrázek, který vše vysvětlí nejlépe.

Začal bych na stránce MBK Teamu. Shodou okolností totiž právě zde je šikovně soustředěna většina důležitých ukazatelů.
http://www.orion-drustvo.si/MBKTeam/auroramon.html



Na obrázek lze kliknout. Popisky jsou v obrázku šedě.

Teď ještě k magnetometrům. Obecně nejlépe se mi osvědčil magnetometr označovaný jako DK0WCY na adrese: http://www.dk0wcy.de/magneto/magnet.htm



Zde je to jednoduché. Platí jakési pravidlo, že jde li červená komponenta nahoru a zároveň modrá prudce dolů, začíná polární záře. Není to ale tak jednoduché, výchylka musí být dostatečná. Minimálně těch 100 nT už je slušné, ale povšimni si, že tady je zrovna z té poslední záře dokonce i víc než 400 nT - výjmečně silná polární záře.
Dále nahoře růžově onen aktuální kp index. Dobré je sledovat i údaje o něm dole (např. aktual a expected (současný a předpokládaný na základě výchylek magnetometru).
Dále tam bývá v případě viditelnosti aurory napsáno "aurora=yes"

Problém magnetometru je, že vyžaduje spustit Javu, nicméně to není snad problém (dnes kdy nepoužíváme 486-tku na surf. po webu).
Za skouknutí stojí i méně zřetelné magnetometry zde. Nicméně platí, že i zde velké výchylky = slušná aurora.
http://geo.phys.uit.no/realtime.html

Dále tu mám odkaz na ucelené zprávy co že se asi stalo a co s tím souvisí a co se asi bude dít.
http://www.dxlc.com/solar/

Když zrovna bouchá X nebo M-erupce, bývá vidět na SXI: http://www.sec.noaa.gov/sxi/current_sxi_4MKcorona.png - záblesk v aktivní oblasti


A na závěr pár hodně užitečných odkazů na SEC NOAA
http://www.sec.noaa.gov/alerts/index.html
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Polární záře - podzim 2004

#17

Příspěvek od MaG »

UPOZORNĚNÍ
--------------------

Vypadá to na neočekávaně dobrou situaci ve slunečním větru a to právě v těchto hodinách:

sledujte IAN.

http://www.ian.cz/detart_fr.php?id=1378
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
QQ
Příspěvky: 112
Registrován: 27. 05. 2004, 09:39

Polární záře - podzim 2004

#18

Příspěvek od QQ »

A ja mam zase zatazeno :banghead:
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Polární záře - podzim 2004

#19

Příspěvek od MaG »

A byl si venku kolem 21:30? Byla vidět prakticky i přes mraky.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
SKLP
Příspěvky: 1184
Registrován: 02. 10. 2003, 21:19

Polární záře - podzim 2004

#20

Příspěvek od SKLP »

Potvrzuji, kolem 21:30 krásně přes mraky. Kdyby bylo jasno, to by bylo žůžo.
Refraktory achromáty: Celestron C4-R 102/1000mm, Sky-Watcher 80/400mm, Hama 60/700mm. Triedry: Fomei 10x50, Bushnell 8x40
Uživatelský avatar
QQ
Příspěvky: 112
Registrován: 27. 05. 2004, 09:39

Polární záře - podzim 2004

#21

Příspěvek od QQ »

v tu dobu tady padal snih ...
Uživatelský avatar
FunTomas
Příspěvky: 3910
Registrován: 21. 07. 2003, 13:20

Polární záře - podzim 2004

#22

Příspěvek od FunTomas »

Cez mraky? To ste iní frajeri. Na druhej strane, mne stačí pozrieť von oknom a mám nádhernú "polárnu žiaru" od severu po juh, od východu po západ a keď sú mraky nižšie, tak aj priamo pod oknom  ;D
Takto ju vidím už dva týždne. ;)
mail to:fun2mas(at)gmail.com
Uživatelský avatar
zdenek
Příspěvky: 866
Registrován: 07. 02. 2003, 14:36
Bydliště: Rousínov
Věk: 54

Polární záře - podzim 2004

#23

Příspěvek od zdenek »

Tady V od Brna jsem vysel ven prakticky ihned po alertu z IAN kolem 21h. Cetnymi dirami v mracich (stridave az polojasno) bylo opravdu misty videt zelenava zare. Max.  nastalo tesne po 21.30. Pak velmi rychle slabla. Po 22h uz jen sporadicke zbytky tesne nad SV a S obzorem. Celkove byla intenzita o dost nizsi nez cca pred rokem. I nizka oblacnost udelala sve. Zamenit si mrak s polarni zari pak uz je pomerne snadne. Na SZ-S-SV mam ale jen Moravsky kras a tak to snad byla opravdu ona.

 S tim videnim pres mraky bych byl opatrny. Ono staci mrak ve vhodne vysce a "spravne" umistena nedaleka vesnicka a "polarni zare" je na svete.
Medved
Příspěvky: 427
Registrován: 02. 09. 2002, 21:28

Polární záře - podzim 2004

#24

Příspěvek od Medved »

S tím viděním přes mraky se mi to taky nezdá. Včera jsem zrovna kolem 21:30 koukl ven a bylo sice hodně oranžovo, ale připsal bych to spíš souhře okolní civilizace s nízkou oblačností, zvlášť potom, co jsem večer viděl na této oblačnosti-záři nádherně ostře promítnutý stín místní kostelní věže.
Toš tak na světě...
SKLP
Příspěvky: 1184
Registrován: 02. 10. 2003, 21:19

Polární záře - podzim 2004

#25

Příspěvek od SKLP »

V mracich byly diry!!!! KOlem dokola byly mraky oranzove coz bylo osvicene od mesta (Ostrava). Nad JV vsak mely mraky zretelne bilou barvu, proste prosvitalo to pres mraky!!!!! A diry. Bylo to jasne a pekne. Mozna jsem spatril i nejaky pruh zare, ale to si nejsem jisty.
A nebylo to roztahane po celem obzoru....
Refraktory achromáty: Celestron C4-R 102/1000mm, Sky-Watcher 80/400mm, Hama 60/700mm. Triedry: Fomei 10x50, Bushnell 8x40
Uživatelský avatar
Pavuk_
Příspěvky: 2037
Registrován: 21. 07. 2004, 22:49

Polární záře - podzim 2004

#26

Příspěvek od Pavuk_ »

Tak biela alebo zelena farba?, prosim dohodnite sa  ;D
Uživatelský avatar
Morebundus
Příspěvky: 99
Registrován: 08. 04. 2004, 20:34

Polární záře - podzim 2004

#27

Příspěvek od Morebundus »

To může být polární záře i bílá ???
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5411
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Polární záře - podzim 2004

#28

Příspěvek od vla »

Nevím jestli čistě bílá, ale co jsme pozorovali před rokem tak měla barvy od žlutooranžové přes červenou až do zelené v různých intenzitách, takže třeba světlounce nazelenalá by mohla být vnímána i jako bílá. Nebyla tak jednoznačně jasně barevná jako na většině fotek, ale to je dáno délkou expozice, materiálem , nebo čipem na který se fotí , možná i pozadím (vzdálené osvětlení atd).
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
QQ
Příspěvky: 112
Registrován: 27. 05. 2004, 09:39

Polární záře - podzim 2004

#29

Příspěvek od QQ »

Pred rokem jsem polarni zari videl z domova jako silne bilou. Jakmile jsem ale vysel jen kousek mimo poulicni svetla (a to nemam doma moc presvicenou oblohu), hned byly videt jine barvy. Myslim, ze dojem barevneho podani u pol zari je dost zavisly na svetelnych podminkach odkud se pozoruje. A pokud si dobre vzpominam, tak podobne jsem polarni zari vnimal i 17.11.1989. Sel jsem tehdy z jedne vesnice pres mesto do druhe a premyslel, jestli se tak meni ona (barvy), nebo ja ji vidim jinak v dusledku poulicnich lamp. A ti co ji pozorovali vcera, tak byli jeste dost ovlivneni oblacnosti a rozptylem svetla na ni. Barevne podani oka dost klame v souvislosti s barvami okoli.
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Polární záře - podzim 2004

#30

Příspěvek od MaG »

Ano domnívám se, že mohlo dojít k mýlce. Nicméně pokud jsem na mnoha místech viděl světlé skvrny v dost velkých výškách (většinou 20 - 30 stupňů), těžko to mohly být ty odrazy od vesnic. Pokud se podíváte na fotky na IAN. přesně vím, co jsem asi zaměnil s odrazy vesnic. Mimochodem co to asi mám na fotce směr JJZ úplně vlevo? Na té čtvrté z té série na IAN? je to snad díra v mraku skrz níž něco svítí na zem nebo naopak. Nemyslím že toto byla polární záře.
http://www.ian.cz/redsys/upload/142-aur60_04_m.jpg
Tady je k tomu odkaz. Sám si myslím, že jediné co s polární září souviselo byla přesvětlená obloha a světlé skvrny místy viditelné. Jednou i s náznakem svislého pruhu (viděl jsem jej nad severním obzorem jako nenápadný úzký pruh skrze mraky do výšky asi 60 - 70 stupňů - to se těžko takhle odhaduje). Předpokládám, že nad jablneckem přecházela nepříliš silná vrstva oblačnosti a že mohlo něco prosvítat zvláště tam, kde se to trochu trhalo, což bylo evidentně hlavně směrem k západu a jihu. Zde jsem také ony světlé skvrny ve větších výškách vidě, - na fotkách jsou slité do jednolité oranžové barvy. Očima mi to přišlo dosti světlé oproti okolním mrakům, velikost byla vždy do 20 stuňů v azimutu a výškově tak do 15 - 20 stupňů.
Pokud to nebyla polární záře přes mraky, byť třeba slabé (chápu, že je to divné a sám tomu tolik bevěřím, jak potom vysvětlím existenci těchto skvrn i v oblastech, kde normálně nemám žádná světla?

Proto jsem se domníval, že to byla ona.

Ještě pro srovnání snímky z 8. 11. večer a 9. 11. večer, přibližně tentýž směr:
http://udalosti.astro.cz/sdileni/forum/srov-1.jpg
http://udalosti.astro.cz/sdileni/forum/srov-2.jpg

Je vidět, jak malé je tím směrem světelné znečištění? A druhý den je fotka úplně přeexponovaná, resp. ne úplně, jenom obloha. První expozice je 10 s na ISO 200 (zvednut jas a kontrast na úroveň aby byly pozemní objekty zhruba stejně jasné, jako na snímku druhém) druhý snímek je na 400 ISO opět 10 s.
Za polární záři jsem považoval tu světlejší skvrnu táhnoucí se zprava nad smrky až nad břízu, která vyčuhuje v popředí asi uprostřed snímku. (ne hned nad stromy ale kus výš je ta světlá skvrna). Ty skvrny tam navíc nebyly vidět pořád. Jejich mizení a objevování přičítám pohybu děr či slabších vrstev oblačnosti po obloze.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Odpovědět