Tajemné přírodní jevy ...

Reakce na články, náměty, kritika, oslavné ódy
shodam
Příspěvky: 485
Registrován: 30. 07. 2016, 19:59
Kontaktovat uživatele:

Tajemné přírodní jevy ...

#1

Příspěvek od shodam »

Ahoj lidi, předpokládám, že jste všichni četli na stránkách IAN článek Jiřího Duška (mimochodem naprosto perfektní) o trochu strašidelném zážitku během výletu v Itálii. V nové anketní otázce se pak ptá, kdo už se setkal s nějakým tajemným přírodním jevem. Musím přiznat, že mně se takové jevy zatím bohužel vyhýbají :(, ale podle současného stavu hlasování je vidět, že nejsou zas až tak výjimečné.
Do jisté míry to dokládá i dnešní článek "Noční obloha zmátla obyvatele Bavorska" na serveru iDNES.

Možná by proto mohlo být zajímavé, kdyby se ti, co hlasovali "ano" se svými "tajemnými" zážitky pochlubili. :o

Já osobně jsem jedno velké ucho :ears:   ;D ;D ;D
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Tajemné přírodní jevy ...

#2

Příspěvek od MaG »

Říká se že astronom ví, co na té obloze vidí. Mám docela pocit, že to vždy vím, nebo na to aspoň přijdu. Ale co splnilo definici "neidentifikovaný létající objekt" tedy UFO - to je následující věc.

Bylo to v roce 1996. Nevím přesně den, ale podle komety Hyakutake mám dojem, že to bylo 25. a 27. 3. 1996
Pozoroval jsem kometu a přitom jsem náhle zaregistroval objekt mlhavého oválného tvaru. Jeho rozměr zhruba odpovídal skutečné galaxii v Andromedě (2 stupně) a taky podobně vypadal. Tedy mlhavý ovál slábnoucí mírně u okraje. Jeho pohyb trval asi 1 minutu ve směru sever-jih. Přesněji asi azimut 355 - 175.

Nechal jsem tomu volný průběh - ale..

O dva dny později jsem opět pozoroval (obě pozorvání proběhla z vikýře domu na náměstí v České Lípě). Těleso téhož vzhledu, ale dvojnásobného rozměru se objevilo vlevo od věže radnice, azimut asi 70. Poměrně rychle- asi za půl minuty - přeletělo nade mnou a zmizelo na JZ. Tenkrát mě napadlo jediné - jestliže bylo asi 2x větší a letělo asi 2x rychleji pak mohlo být asi 2x blíž než prvně.

Tak. To je moje příhoda. UFO je pro mě z hlediska autorů různých knih fantazie. Respektive jestli znáte ty fotky UFO apod. dáte mi za pravdu, že to leckdo vyfotí taky. Ale to co jsem viděl v devadesátém šestém to je pro mě UFO jak dělo :-)

Jestli máte nějaké nápady tak prosím. Berte to tak, že jsem to opravdu viděl, ale nevím co to bylo.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
shodam
Příspěvky: 485
Registrován: 30. 07. 2016, 19:59
Kontaktovat uživatele:

Tajemné přírodní jevy ...

#3

Příspěvek od shodam »

Ahoj Martine, skvělý příspěvek

Já jenom doufám, že ti tady nikdo nebude dávat nějaký obyčejný logický vysvětlení....k takovým zážitkům prostě patří létající talíře a zelený pidimužíčci, no ne? :bounce: I astronom-vědec se přece může občas trošku zasnít :sleeping:
shodam
Příspěvky: 485
Registrován: 30. 07. 2016, 19:59
Kontaktovat uživatele:

Tajemné přírodní jevy ...

#4

Příspěvek od shodam »

Jo, mimochodem, já jsem sice psal, že se mi tajemné zážitky vyhýbají, ale není to tak docela pravda. Na jeden jsem si vzpomněl. Sice s přírodními jevy (jako je např. UFO ;)) nemá nic společného, ale to jsem si uvědomil až na konci.

Bydlím na okraji malého města, kde bývá zvláště v sobotu nebo v neděli docela klid a ticho. No a před pár lety jsem takhle v neděli večer vyšel na zahradu, kouknul jsem na už docela ztmavlou oblohu a hned jsem si všimul zvláštního zářivého objektu na jihu (zhruba tak 30-40 stupňů nad obzorem). Tehdy jsem ještě astronomii nepropadl, ale dnes bych ho odhadnul tak na -6 až -7 Mag, rozhodně výrazně jasnější než Venuše. Co mě ale především zaujalo byl fakt, že se to světlo pomalu a zcela tiše pohybovalo. Pozoroval jsem ho tak 2 minuty, během kterých postupně zesláblo a nakonec úplně zmizelo. Jestli jste někdy pozorovali záblesky družic sítě Iridium, tak si to umíte představit. Tohle totiž vypadalo naprosto stejně, jenom ohromně zpomalené.

Když jsem se vzpamatoval z opojení, že jsem viděl UFO, tak mi došlo, že to byl s největší pravděpodobností jenom letící vrtulník. :-/ To, co mě tak zmátlo bylo to ticho, které s tak zářivým světlem nešlo vůbec dohromady. Na chvíli jsem si ale opravdu myslel, že pidimužíčcí jdou na přistání...:rotflmao:
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Tajemné přírodní jevy ...

#5

Příspěvek od MaG »

No jo, zasnít se sice dovedu, ale když pak vidím něco v reálu, nějak mi tam chybí ti :bounce: :devil: :clown: apod. :D

Návdavkem: příhoda všedního dne z Budějovic

Jdu takhle po poledni na zastávku a na křižovatce vzdálené od zastávky asi 300m mě míjí trolejbus, se kterým chci jet. No, jestli někdo z vás zná tamější MHD, ví že sem pak čekal něco přes 15 minut..

Večer jdu opět ze školy na tutéž zastávku. Přesně v těchže místech mě opět míjí tentýž trolejbus. Pochopitelně jsem si vzpoměl na svou smůlu z popoledních hodin. A tak jsem mírně zachmuřen pokračoval dále. K zastávce vede chodník kolem domů a stáčí se doprava, takže teprv asi 50m od ní je vidět na samotnou stanici. No a když jsem tam tak přicházel, trolejbus tam ještě stále stál. Pokračuju normální chůzí dál. Stále stojí. Už jsem od něj 10 metrů - nevydržím s nervy a popoběhnu. Nastoupím a dveře se zavřou. Tentokrát to vyšlo.

To sou ty zajímavé příhody všedního dne, co mám tak rád. A není to jediný případ co se mi stal. Dalo by se o tom mluvit dlouho ...
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
Heny
Příspěvky: 16
Registrován: 17. 04. 2002, 00:34

Tajemné přírodní jevy ...

#6

Příspěvek od Heny »

Ahojte. Jůůů, to se mi líbííí. Já jsem jednou při pozorovačce zažila úkaz zvaný tančící dervišové. Komu to něco říká, ví wo co go. Docela naskakuje husí kůžička. Rachot jak u Niagarských vodopádů a v kukuřičném poli za chvíli obrazec hodný Plejáďana. Jsem zvědavá na vaše další setkání s tajemnem. Ahojky, váš nový přírůstek Heny
Uživatelský avatar
io
Příspěvky: 11
Registrován: 08. 04. 2002, 18:23

Tajemné přírodní jevy ...

#7

Příspěvek od io »

Heny napsal: Ahojte. Jůůů, to se mi líbííí. Já jsem jednou při pozorovačce zažila úkaz zvaný tančící dervišové. Komu to něco říká, ví wo co go. Docela naskakuje husí kůžička. Rachot jak u Niagarských vodopádů a v kukuřičném poli za chvíli obrazec hodný Plejáďana.  :) Jsem zvědavá na vaše další setkání s tajemnem. Ahojky, váš nový přírůstek HenyHeny, nakousla jsi derviše a ja nevim co to je? Pěkně o tom píšeš a díky tomu mi to vrtá hlavou. Nikde to nenachazim ... nema to něco společnyho s raráškama? diky za info :bounce:
Uživatelský avatar
Heny
Příspěvky: 16
Registrován: 17. 04. 2002, 00:34

Tajemné přírodní jevy ...

#8

Příspěvek od Heny »

Ahoj Io :hi:
Nu, dervišové jsou velmi sporadický a zvláštní meteorologický úkaz, něco jako několik malých tornád vedle sebe. Stejné točící se víry, stejná spoušť, stejný řev...V přírodě jsem to zažila jednou jedinkrát a už o to ani příliš nestojím. Měla jsem s sebou své obrovské psy, ale i ti byli naprosto zmatení a naježení, jako kdyby čichli k devilovi :devil: Byl to celkem úděsný zážitek, už jen proto, jak tančící dervišové dokázali na kukuřičném poli spáchat ty téměř dokonalé vzory a obrazce Ufologové by byli vedle sebe :bounce: Tož tak, ahoj všem
Uživatelský avatar
Heny
Příspěvky: 16
Registrován: 17. 04. 2002, 00:34

Tajemné přírodní jevy ...

#9

Příspěvek od Heny »

Jejda, nějaký rarach mi tam zašamonil slovíčko sporadický, snad to všem bylo jasné :uch: Brou noc
Uživatelský avatar
Heny
Příspěvky: 16
Registrován: 17. 04. 2002, 00:34

Tajemné přírodní jevy ...

#10

Příspěvek od Heny »

No je to jasný, s dervišema není co si zahrávat. Dobrá, je to tedy velmi řídký jev. Už jsem vás čerti uklidnila? :bounce:
Uživatelský avatar
Marian
Příspěvky: 19
Registrován: 04. 04. 2002, 22:04

Tajemné přírodní jevy ...

#11

Příspěvek od Marian »

Nie je az taky problem zazit umelych dervisov (krasny preklad). Staci sa postavit niekolko sto metrov pred zaciatok pristavacej drahy letiska a pockat na pristavajuce lietadlo (pozor, stat pred pristavacou drahou, nie na nej, inak bude dervis z Vas). Bol som sa pozriet na pristavanie lietadiel na Ruzyni. Pristalo prve lietadlo a asi po pol minute som sa len nechapavo dival okolo seba, co to pocujem a nic nevidim. Akoby okolo mna nieco velmi rychlo lietalo a vydavalo velmi divne zvuky a zrazu to stichlo. To sa opakovalo po kazdom lietadle. Vysvetlenie je asi jednoduhe, ale pocit to vyvolavalo velmi zvlastny. A bol zvyrazneny tym, ze odkial zvuk prichadzal, nebolo nic vidiet a miesto odkial prichadzal, sa velmi rychlo menilo.
Uživatelský avatar
Heny
Příspěvky: 16
Registrován: 17. 04. 2002, 00:34

Tajemné přírodní jevy ...

#12

Příspěvek od Heny »

:hi: Ano, to má Marian pravdu. Ještě mnohem výživnější je to blízko stíhačky, startující s forsáží Jenže to je umělotina, v přírodě je to úplně něco jinačího. Prostě zážitek na celý život. ::)
Uživatelský avatar
io
Příspěvky: 11
Registrován: 08. 04. 2002, 18:23

Tajemné přírodní jevy ...

#13

Příspěvek od io »

Dík Heny za info ,
ale pořád si říkám, že bych to chtěl vidět. Stejnou úchylku mám i s tornádem - to bych chtěl taky vidět, otázka je zda bych z toho pak něco měl ;)
Předpokladám že tuhle stránku http://www.chmi.cz/torn/ a nebo lokálněji http://www.chmi.cz/BR/brno.html už jste viděli, ale jestli ne tak to je ono :o)

Mimochodem, nevíte kdy bývají dny otevřených dveří na meteorologických stanicích?
Uživatelský avatar
Heny
Příspěvky: 16
Registrován: 17. 04. 2002, 00:34

Tajemné přírodní jevy ...

#14

Příspěvek od Heny »

:hi: Io a všichni!
V souvislosti s tornády - i rarášky - mrkněte na http://www.chmi.cz/torn/ [Aha, tak vidím, že jsem přišla s křížkem po funuse, sorry] Jak je to s návštěvami na meteostanicích netuším, ale vím, že třeba u nás, v Kocelovicích, jsou schopni se domluvit, když dáte návrh. A na ČHMÚ by to asi věděli také, nee? Kontakt na RNDr. Martina Setváka CSc. je: setvak@chmi.cz To je ostatně i odborník na bouře a tornáda....Fakt dost dobrej  ;) Mějte se, papá  :-*
Uživatelský avatar
JK
Příspěvky: 1
Registrován: 30. 04. 2002, 12:38

Tajemné přírodní jevy ...

#15

Příspěvek od JK »

io napsal: Dík Heny za info ,
ale pořád si říkám, že bych to chtěl vidět. Stejnou úchylku mám i s tornádem - to bych chtěl taky vidět, otázka je zda bych z toho pak něco měl  ;)
Předpokladám že tuhle stránku http://www.chmi.cz/torn/ a nebo lokálněji http://www.chmi.cz/BR/brno.html už jste viděli, ale jestli ne tak to je ono :o)

Mimochodem, nevíte kdy bývají dny otevřených dveří na meteorologických stanicích?
Světový den meteorologie je 21.března, a sobota kolem tohoto data je den otevřených dveří na meteorologických stanicích.
Odpovědět