Rande Venuse a Jupitera

Pozorování Slunce, Měsíce, planet, planetek, komet, meteorických rojů, atd.
Uživatelský avatar
PDlink
Příspěvky: 316
Registrován: 26. 08. 2003, 16:25
Bydliště: Slovakia
Kontaktovat uživatele:

Rande Venuse a Jupitera

#16

Příspěvek od PDlink »

Tak ja som mal viac šťastia. Síce same mraky, ale aj diery. Na http://pdlink.szm.sk/other.htm je fotka získaná cez web kameru, na fotky z filmu si budem musieť počkať
N 170/1150;N 360/1500; N400/1980; N200/800; Canon 70-200 F4; Canon 300 f4; Canon 350D + "drobotiny"
Uživatelský avatar
FunTomas
Příspěvky: 3910
Registrován: 21. 07. 2003, 13:20

Rande Venuse a Jupitera

#17

Příspěvek od FunTomas »

Myzer napsal: Mozno by si mal uz tych hore nechat a nestazovat sa na nich v kazdom tvojom prispevku. ;)
A zmier sa s tym tak ako ja. ;D
No ved som tam dal smajliky, takze sa snad niekto neurazi ;). Na druhej strane, ak si budu robit robotu poriadne budem ticho, eventualne ich pochvalim. ;D
mail to:fun2mas(at)gmail.com
Uživatelský avatar
FunTomas
Příspěvky: 3910
Registrován: 21. 07. 2003, 13:20

Rande Venuse a Jupitera

#18

Příspěvek od FunTomas »

Pekna fotka. Skoda, ze je trocha preexponovana.
mail to:fun2mas(at)gmail.com
Uživatelský avatar
PDlink
Příspěvky: 316
Registrován: 26. 08. 2003, 16:25
Bydliště: Slovakia
Kontaktovat uživatele:

Rande Venuse a Jupitera

#19

Příspěvek od PDlink »

FunTomas napsal: Skoda, ze je trocha preexponovana.Máš pravdu, ale je to pre Jupiterove mesiačiky, inak by som ich nebol zachytil.
N 170/1150;N 360/1500; N400/1980; N200/800; Canon 70-200 F4; Canon 300 f4; Canon 350D + "drobotiny"
Uživatelský avatar
Morebundus
Příspěvky: 99
Registrován: 08. 04. 2004, 20:34

Rande Venuse a Jupitera

#20

Příspěvek od Morebundus »

Most: :toilet: :behead: :angel: tohle byl dnes ráno jediný způsob jak se dostat nad gogo mrak co kryl oba dva světelné indiány na své indiánské stezce, takže jsem to zabalil a šel :sleeping:
Uživatelský avatar
Myzer
Příspěvky: 1231
Registrován: 28. 05. 2003, 18:31

Rande Venuse a Jupitera

#21

Příspěvek od Myzer »

FunTomas napsal:
No ved som tam dal smajliky, takze sa snad niekto neurazi ;). Na druhej strane, ak si budu robit robotu poriadne budem ticho, eventualne ich pochvalim. ;D
Kedze v poslednom case vidim v BA len hmlu a mraky a niekde mimo nej obcas aj Slnko, tak sudim ze si ich asi urazil :nono:
http://www.astronom.cz/astropo/ - Visual deep-sky observing&&Kontakt na Skype: myzer16
Uživatelský avatar
FunTomas
Příspěvky: 3910
Registrován: 21. 07. 2003, 13:20

Rande Venuse a Jupitera

#22

Příspěvek od FunTomas »

:) ;D :rotflmao:
Tak im treba :finger: ješiťákom... Kto chce oblaky? Kam sa mám presťahovať? ;D
mail to:fun2mas(at)gmail.com
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11392
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Rande Venuse a Jupitera

#23

Příspěvek od MaG »

FunTomas napsal: ;D :rotflmao:
Tak im treba :finger: ješiťákom... Kto chce oblaky? Kam sa mám presťahovať? ;D
Ale tome, tys fakt neměl čas zajet kousek na východ nebo na SV od Blavy? Vždyť si tam dnes musel mít fakt prakticky jasno. I v nížině.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17645
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Rande Venuse a Jupitera

#24

Příspěvek od MMys »

MaG napsal:

Ale tome, tys fakt neměl čas zajet kousek na východ nebo na SV od Blavy? Vždyť si tam dnes musel mít fakt prakticky jasno. I v nížině.
Martine, podle čeho tak usuzuješ. Snímek z radaru přeci zobrazuje jen srážky, nikoli oblačnost. Ta je obvyklo daleko více rozšířená než pásmo srážek. Sice máme snímky oblačnosti z NOAA, ale ty jsou poměrně málo časté, a tudíž je to málo operativní. Nebo snad znáš nějaký veřejný detailní zdroj satelitních snímků s potřebným rozlišením a častou aktualizací ? (Ne Meteosat, ten je sice každou hodinu, ale je to moc hrubé)
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
FunTomas
Příspěvky: 3910
Registrován: 21. 07. 2003, 13:20

Rande Venuse a Jupitera

#25

Příspěvek od FunTomas »

No keby mi nebolo luto filmu tak by som to odfotil. Ked som odchadzal z domu, svietil mesiac a bolo vidno nejake jasne hviezdy v jeho okoli (tak ako umoznuje Bratislavske preziarene nebo). Za necelu tristvrtehodinu cesty do Race Mesiac zmizol a nebolo vidno ziadny okraj oblacnej vrstvy pri obzore. Proste suvisla deka. No ako vravis, na severovychode bolo cisto. Kolega pri Piestanoch mal krasne jasno a fotil. Aj on bol prekvapeny, ze u nas je deka. Piestany su ale dalsiu hodinu cesty autom po dialnici. Tak daleko som neplanoval ist. Nevadi. Ved sa zase take hrozne nic nestalo, iba bolo ako obvykle zamracene. ;)
mail to:fun2mas(at)gmail.com
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11392
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Rande Venuse a Jupitera

#26

Příspěvek od MaG »

MMys napsal:

Martine, podle čeho tak usuzuješ. Snímek z radaru přeci zobrazuje jen srážky, nikoli oblačnost. Ta je obvyklo daleko více rozšířená než pásmo srážek. Sice máme snímky oblačnosti z NOAA, ale ty jsou poměrně málo časté, a tudíž je to málo operativní. Nebo snad znáš nějaký veřejný detailní zdroj satelitních snímků s potřebným rozlišením a častou aktualizací ? (Ne Meteosat, ten je sice každou hodinu, ale je to moc hrubé)
Já vím. Do příspěvku se snímkem radaru na předchozí stránce jsem dal odkaz na snímek NOAA, který musel být k dipozici už po třetí ráno. Tady je teda znova ten link, asi jsi ho přehlédl..
http://www.chmi.cz/meteo/sat/NOAA/prod/ ... 050139.jpg

Myslím, že se ta nízká oblačnost stihla dostat až k vám, o tom nepochybuji, ale i tento pohyb se dal vyčíst z výše uvedeného a ještě jednoho snímku před půlnocí http://www.chmi.cz/meteo/sat/NOAA/prod/ ... 042108.jpg.
Proto jsem si jist, že ta oblast na východ od Bratislavy musela mít jasno. A asi ani ne moc daleko od B. Vlastně je vidět, že ten posun je tak 100 km za čtyři hodiny. Tzn. že kolem té 5. - 6. ráno musel být konec nízké jen několik km, max. snad 50 od Bratislavy. Neznám vaše možnosti. Já bych určitě jel na východ třeba vlakem, pokud bych viděl, že je v BA zataženo a věděl bych proč.

O nic nejde. Hlavně že se to řadě lidí povedlo. Já to zkusím zítra ráno, kdy máme docela dobrou předpověď na období kolem 6. ráno.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
FunTomas
Příspěvky: 3910
Registrován: 21. 07. 2003, 13:20

Rande Venuse a Jupitera

#27

Příspěvek od FunTomas »

Díky za info Martin. Ja nemám doma inet, aby som si dokázal o polnoci skontrolovať oblačnosť v európe. :'( a keby aj tak kvôli takémuto úkazu ísť niekam 50km vlakom alebo autom (pri tých cenách je to jedno)... Úspech je už to, že som bol ochotný sa zobudiť . Keby šlo o nejaký zákryt planéty Mesiacom alebo oboch planét, to už by bolo stálo za cestu. Sám sa divím, že som šiel ráno pozorovať zatmenie Mesiaca, keď ho máme niekedy aj dva krát ročne. No chcel som vlastne vyskúšať nový ďalekohľad, tak som vstal, to je fakt. ;)
mail to:fun2mas(at)gmail.com
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11392
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Rande Venuse a Jupitera

#28

Příspěvek od MaG »

Jasně. Každý máme svůj přístup. Také nechápu, že ráno vstanu. Ale jsou věci kvůli nimž jo. Taky jsem si zvykl jezdit za úkazy. Pravda občas tím trpí rodina či přátelé, ale zas tak hrozné to se mnou snad není .. ??? ;)
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11392
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Rande Venuse a Jupitera

#29

Příspěvek od MaG »

Hrůůůůůza. Zima jako hrom, ale co - lezu na kopec. Je 5 ráno. Obloha od JV po SZ zcela za mraky, od zenitu k Z a J jasno až skorojasno. Po 15 minutách marného přemýšlení proč se ta jasná díra nepřesouvá (když tí směrem jdou mraky) to balím. Náhle se kolem Venuše dělá díra a vidím je. Jako šílený vybaluji foťák. Dvojice mizí. Šroubuju na stativ, dvojice se objevila. Nejde mi zachytit se závitu. Konečně. Ještě jsem narychlo stihl snímek a konec.

Rozhoduji se popojet víc na západ, kde by snad byl východ čistý. Než tam přijedu, zatáhlo se zcela. Jednou vidím na chvilku Venuši ale toť vše. Byl to ale hezký výlet. Nad JV byly dva pruhy jasného nebe, moc nízko, ale bylo hezké pozorovat svítání.

Tak jsem to viděl! :o

fotky sou na http://www.astronomie.cz
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5413
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Rande Venuse a Jupitera

#30

Příspěvek od vla »

V Praze krásně jasno , viděno bez problémů z obýváku, bohužel na focení jsem nebyl připraven.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Odpovědět